Nashville NW-20C(výběr levné kvalitní akustiky)

Klasické, westernové, hybridní, elektroakustické, ...
Odpovědět
Asanoth

Nashville NW-20C(výběr levné kvalitní akustiky)

Příspěvek od Asanoth » 18.05.2009 7:50

Zdar,
někdy na začátku roku jsem si koupil tuhle kytaru a rozhodl jsem se, že vzhledem k tomu, kolik stojí a jak hraje by stálo za to sem o ní něco napsat.

Když jsem si vybíral akustiku, nechtěl jsem jít moc přes 3000. Dobře jsem věděl, že za tyhle peníze nedostanu hodně muziky, natož pak masivní desku nebo můj vytoužený výřez. Docela dlouho jsem prolézal bazary, e-shopy, různý hudebniny apod. Pořádně jsem kytar zkoušel asi 10, 6 typů, a to: Cort E60(3500), Cort E70(3700), Vintage Jumbo(komisní cena 4500), Cort AD850(2800), Epiphone PR100C(5500-6000, už se neprodává, bazarová 3000) a Nashville NW-20C(3000 v packu). Jak vydno, NW-20C ze všech těchto, většinou dražších či výrazně dražších, kytar vyšla nejlíp.
Značka Nashville není asi moc známá, tak několik málo slov o ní: Výrobní továrna je v Koreji(!) a tuto značku vyrábí přímo pro brňenský Lídl Music. Tudíž při koupi můžete mít alespoň částečně dobrý pocit z příspěvku na českou ekonomiku :) . Kytara je také kompletně lokalizovaná, a tudíž všechny nápisy(asi 3 slova) jsou v češtině.

Základ
Kytara má klasický dreadnought(nebo chcete-li westernový) tvar. Zásadní věcí je, že má onen výkus, po kterém jsem toužil, i když to samozřejmě nebyl rozhodující parametr. Zatím jsem se nesetkal s jinou kytarou do 3000, možná 4000(ale teď už se dělají Corty AD s elektronikou a výřezem), která by jím disponovala, neboť tento tvar je těžší a tudíž také nákladnější vyrobit. Přední deska je smrková, zbytek mahagon. Krk je taky mahagonový a má celých 20 pražců ve stratovské menzuře(648 mm, první pražec 43). Hmatník je z palisandru, který náročnější hráči budou muset něčím napustit, protože je lehce suchý až vyschlý. Kytara je z výroby vybavena strunami C.F.Martin o vysokém stupni tvrdosti(12 nejmíň). Logicky, pak hraje líp. Když jsem ji vybalil, nebyl jsem schopen umáčknou malé barré malíčkem na čtvrtém pražci, drže při tom ukazovákem pražec první. Možná je to tím, že standartně hraju na devítky :) . Mechaniky jsou chromované a neznačkové. Logo na hlavici působí tím správným westernovým dojmem.
Dostupná provedení jsou Sunburst, Natural a Black, všechno lesk.

Zpracování
Kytary jsem zkoušel tři nebo čtyři. A všechny byly stejně precizně zpracované, nebo se tento stav dostavil po seřízení výztuhy krku. Kytara PERFEKTNĚ ladí v oktávách. Je mnohem přesnější než ostatní zmíněné typy. Další senzační věcí je, že drží ladění. A tím drží myslím, že vážně drží. Naladíte, hrajete hodinu, přijdete za týden a můžete hrát znova. Možná malinko přitáhnete háčko, ale tím to končí. Takže mechaniky, ač neznačkové, jsou kvalitní. Krk se neohýbá, nekroutí ani nedělá jiné psí kusy. Zatím, nutno říct. Avšak doufám, že to nepřijde. Na hmatníku nejsou hluchá místa, kromě pražců okolo 19tky, což je ale způsobeno mou hrou, nikoliv kytarou(take vlastně nejde o hluchá místa, ale o nešikovné prsty :) ). Dohmat je dosti nízký, což je pro mě osobně jedině dobře. Samozřejmě nízký, ale nedrnčí.
Pro rýpaly: všechno je pevně spojeno s tím s čím spojeno být má, nikde se nic neodlupuje a nejsou díry.

Zvuk
Zvuk byl pro mě až druhotnou věcí, jednak proto, že u takovéhle kytary nelze čekat žádné taylorovské zázraky, ale především z toho důvodu, že mě zajímalo především precizní ladění. Zde by se hodilo srovnání s ostatními kytarami:
Ježto mám radši zvuk westernovky, Vintage Jumbo nebylo nic pro mě. Nutno říct, že toto bylo též zpracováno velmi slušně. Corty řady E mají masivní přední desku, což je ovšem víc cítit než slyšet. Zvuk byl srovnatelný, ne nepodobný, možná o kousíček "hezčí". Ale jen o malý kousíček. Cort AD je jak zpracováním, tak především svým poněkud chcíplým zvukem až někde ve druhé třetí linii. Epiphone PR100C hraje velmi, velmi podobně. Kvalita zvuku je prakticky stejná, barva velmi podobná. Způsobeno to může být oním výkusem, který způsobuje hraní víc do výšek.
K hodnocení zvuku: Klasický cinkavý zvuk westernovky hnaný do výšek. Kytara hraje nahlas a na překližku docela živě. Jak už jsem napsal, na hmatníku nenajdete hluché místo. Všechny pražce tedy hrají stejně nahlas a výrazně(samozřejmě hlasitost se mírně, velmi mírně snižuje s výškou polohy). Ovšem rád bych upozornil na ony tvrdé struny, které zvuk mohou výrazně ovlivnit. Nicméně nám nic nebrání jich užívat a o dobrý zvuk se nepřipravovat.

Závěr
Nashville NW-20C je podle mého názoru jedna z nejlepších akustik do 3000, jaká se dá sehnat a to i v případě, že beru v úvahu rozumné nabídky na bazarech. V těch třech tisících máte zahrnutý i obal(který se zatím netrhá, cena cca 500), popruh(200) a pár zbytečností navíc. A taková nabídká je už skutečně bezkonkurenční. Nástroj je zcela ideální pro hráče na elektriku, kteří chtějí i něco "na ven". Nenáročný na údržbu, mechanicky odolný. Prostě western :)
Petrof pianino, šedesátá léta
Studiologic Numa Piano

Fender American Standart Stratocaster RW ---->Fender 65 Deluxe Reverb
Nashville NW-20C

Amati Classic Deluxe Tenor Saxofon

miraslozil

Re: Nashville NW-20C(výběr levné kvalitní akustiky)

Příspěvek od miraslozil » 18.05.2009 22:02

Já jsem měl možnost mít jednu Nashvilku asi na měsíc doma a to,když jsem prodal kytaru a kamarád mi půjčil svou.Nevím přesně typ,ale byla cutaway,čili s výkrojem a měla masívní smrkovou přední desku luby a zadní deska byla podle krezby dřeva nejspíš z ořešáku,cž je dost neobvyklé v našich končinách.Byla v ní akt.elektronika.Kamarád ji koupil v nějaké předvánoční akci v již zmíněném Lidl music za 3000Kč,což je na tuto kytaru vynikající cena.Zpracování bylo solidní,zvuk se mi velice zalíbil,byl takový příjemný s takovými dřevěnými basy typickými pro kvalitní masívní desky ze smrku a pěknými výškami,celkově vyrovnaný a navíc po zapojení do elektriky hrála kytara lépe,než moje nová za 8tis.Myslím,že kdyby se tam daly lepší struny,zvuk by šel ještě nahoru.Přední deska měla dosti solidní kvalitu a krezbou mi přpadala jako sitka smrk.Celkový dojem z kytary byl velmi dobrý a za tu cenu to byl velmi solidní kup.

Asanoth

Příspěvek od Asanoth » 15.06.2009 20:16

Tak problém číslo jedna:
Praskl mi sedlovej pražec. Kytaru mám asi čtvrt roku, možná o trošku víc, první měsíc a půl jsme na ní skoro nehrál, pak jsem dost začal, dejme tomu, že byla středně používaná.
Docela by mě zajímalo, jestli měl někdo podobnej problém.
Petrof pianino, šedesátá léta
Studiologic Numa Piano

Fender American Standart Stratocaster RW ---->Fender 65 Deluxe Reverb
Nashville NW-20C

Amati Classic Deluxe Tenor Saxofon

nikeid

Příspěvek od nikeid » 12.02.2012 14:36

mam stejnou kytaru a stejnej problem :) asi po roce mi praskl ten plast u kobylky :) u Acka. ale nijak to nic neovlivnuje, nicmene koupim novej :) ale jinak s kytarou obrovska spokojenost, strasne se mi libi jeji zvuk, i kdyz je asi za 3500 ... ladeni mi drzi docela v pohode, neni to skalopevny, ale sem spokojenej, urcite me to neobtezuje ... a v oktavach mi trosku prijde ze ladi min, ale ne nijak zasadne :)

Odpovědět

Zpět na „Akustické kytary“