Stránka 5 z 6

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 21.04.2017 9:33
od José
Nezapomínej že basové struny mívají jinačí rozkmit (amplitudu) než na kytaře a ona se od toho trošku rozvíjí i malinko jiná technika hry a malinko jiné potřebné nastavení. Když zmáčkneš druhý a dejme tomu šestnáctý pražec, kolik máš mezi středem té struny a příslušným pražcem? (Dotýkat by se neměla, mezera by tam měla být tak na kreditku). Když tam koupíš tyhle struny s drnčením si vůbec nepomůžeš, s kvalitou taktéž ne (jsou tam ty samé, ale malinko tvrdší, každopádně .45 co tam jsou jsou naprostý standard..)

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 21.04.2017 11:11
od Fořt
Přesně jak píše José. To, co ti připadá jako drnčení, je možná jen perkusivní zvuk, který je s basou při trošku razantnějším hraním spojený (poslechni si někdy basové linky např. Steve Harrise z Iron Maiden - z nahrávky níže je to dobře slyšet, přitom Harris hraje výhradně prsty). V zesíleném zvuku to tak slyšet není, respektive to nemusí působit rušivě, ale spíš jako třeba slap back delay u kytary. Možná ti připadlo, že agresivně nehraješ, ale u basy, aby nedocházelo k většímu rozkmitu struny a těm perkusivním doprovodným zvukům, musíš struny doslova hladit bříšky prstů.

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 21.04.2017 11:57
od Favor
Děkuju chlapi,
k drnčení strun hlavně E,A opravdu dochází ale dám si pozor abych neřešil něco co je u basy vlastnost.
Až dorazím domů, dám kapo na první polohu a změřím tu vzdálenost mezi 2 a 16 pražcem. Struny chci určitě tenčí už je mám koupené. Myslím, že drážky na nultém pražci jsou na .45 docela mělké tak by to mohlo být pro .40 o.k.

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 21.04.2017 12:25
od Hendrek
Používám přesně tyto struny (EXL220). Vzhledem k tomu, že jsi z Phy, být tebou opravdu se zkusím domluvit s někým tady z fóra, ať se ti na to mrkne. Nic za to nedáš, maximálně ho pak pozveš na pivo. Ať zbytečně neřešíš, co se řešit nemusí.

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 21.04.2017 12:46
od litrfree
Hendrek píše:Používám přesně tyto struny (EXL220). Vzhledem k tomu, že jsi z Phy, být tebou opravdu se zkusím domluvit s někým tady z fóra, ať se ti na to mrkne. Nic za to nedáš, maximálně ho pak pozveš na pivo. Ať zbytečně neřešíš, co se řešit nemusí.
Kdyby nikdo nemoh, tak to pivo můžeš poslat mě, beru i lahvový, i petky. Stejně bych doporučil - pokud to nějak hraje - na to chvíli hrát, ať si to sedne, a pak to to teprve případně štelovat. Nemíním, že by sis tenkejma strunama nějak výrazně pomoh. Ale chápu, že to je zpočátku tvrdý, stejně jako jiný věci v životě.

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 21.04.2017 15:19
od Favor
Díky za názory a zkušenosti.

Vyměnil jsem struny a mezi 2 a 16pražcem je 0,5mm.
Pošteloval jsem výšku strun na kobylce.
Pokud chci dodržet 2mm na 12 pražci tak struny E a A trochu drnčí od devátého pražce výš.

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 22.04.2017 5:18
od José
Takže pohoda?

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 22.04.2017 6:32
od Moon
Favor píše:Díky za názory a zkušenosti.

Vyměnil jsem struny a mezi 2 a 16pražcem je 0,5mm.
Pošteloval jsem výšku strun na kobylce.
Pokud chci dodržet 2mm na 12 pražci tak struny E a A trochu drnčí od devátého pražce výš.
Hm... já to seřizuji , že stisknu strunu tak, jak píše José, ale na 1. a 20. pražci. Takhle to je ve starém manuálu Fendrů z 90.let. Těch 1/2 mm prohyb krku je ta vyšší hranice, Fender uváděl 0.015 až 0.020 palce. On ten krk je potom o trochu rovnější a lze přizvednout na kobyle. Když dáš nad 12 pražcem 2.4, tak se nic zásadního taky nestane. Trochu vyšší dohmat je někdy vhodnější pro lepší oddělování hraných tónů. Lze ještě laborovat s dohmatem nad 1. pražcem, ale - velmi velmi opatrně!!! Na to je fígl, že stiskneš strunu na 3. pražci (tam, kde hraješ tóny gcfb). Potom by nad 1. pražcem měla zůstat mezerka cca 0.3 mm u struny E A. D a G může mít nepatrně méně ( 0.2 mm)
Seřízení dohmatu nad 1. pražcem ale provádět až úplně na konec, když už je usazený a nastavený krk a výška na kobylce. A při naladěném nástroji !!!!!
P.S. Doufám, že si rozumíme a nezaměňuješ pojem nultý a první pražec. To píšu jen pro sichr :idea:

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 22.04.2017 12:50
od Favor
Ahoj, Takže poslední zpráva z bojiště vypadá následovně :) .
Dělal jsem to podle tohoto návodu co jsem našel včera : http://basa.cz/ Nastavení basové kytary

Nastavil jsem znovu prohnutí krku podle jejich návodu na necelé 0,4 mm mezi 1 a 15 pražcem.

Nastavení na kobylce
Nastavení dohmatu na 12pražci po přidání kapodastru na prvním pražci se podařilo taky.
Na strunách E,A jsou to necelé 2mm a na D,G o něco méně.

Zbývá nastavení nultého pražce.

Pokud se budu řídit podle Josého dám kapo na třetí pražec vychází to úplně přesně jak popsal: E,A 0,3mm a D,G 0,25mm.

Pokud bych to dělal podle Basa.cz tak tam píšou tohle:
Nastavení ořechu (nultého pražce)
Doporučená vzdálenost struny od 1. pražce je 0,559 mm.

Já tam mám asi 1,2mm..

Už se ale blížím k cíli. :) Basa hraje nad očekávání a pokud zjistím, že někde mají struny tendenci trochu drnčet je tam ještě vůle zvednutí na kobylce.

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 24.04.2017 6:39
od Favor
Včera jsem se k base nedostal ale dneska to chci pořádně "otestovat" a když bude vše v pohodě zkusil bych opatrně doladit nultý pražec.
Pokud máte někdo nějaký tip nebo zkušenost ohledně toho co jsem psal k nultému pražci tak sem s ní :).

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 24.04.2017 7:42
od Hendrek
Nechci moc prudit, ale seřizování řešit spíše tady: http://hudebniforum.cz/baskytarovy-hard ... vi-udrzba/
Ideálně v nějakém vhodném již existujícím vlákně. Díky.

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 25.04.2017 12:45
od Favor
Hendrek: Rozumím dám jen poslední příspěvek k seřízení. Na druhou stranu kdo bude kupovat levnější basu má to tu všechno pohromadě a nemusí to vyhledávat. Chápu ale že nějaký řád být musí.

Na basa.cz píší v nastavení ořechu (nultého pražce)
Doporučená vzdálenost struny od 1. pražce je 0,559 mm.

U mé basy jsem nastavil hodnoty, které jsem našel někde na cizím fóru. Chtěl jsem se od nich "odpíchnout! a nakonec jsem u nich zůstal a dobrý : E 0,85mm A 0,75mm D 0,65mm G 0,55mm,  kdyby jsem je dal níž už by struny určitě drnčely o pražce.
Se seřízením jsem maximálně spokojenej basa má nízký dohmat a je pohodlně hratelná. Samozřejmě, že bych snesl o něco tenčí krk ale to přičítám tomu, že jsem zvyklej na Standarda (kytaru).
Jediné co bych na ní změnil je ta váha.

Takže chlapi, chci vám tímto velice poděkovat za podporu, veškeré zkušenosti a tipy při pořizování a seřizování této nízkorozpočtové ale dovolím si tvrdit dobré baskytary.

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 2.05.2017 23:33
od litrfree
Nejde to s něčím sloučit? Řekněme že hrací basy do 5 ti stejně nejsou, tak basy do ... a to bych zvážil, tu částku akorát.

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 20.07.2017 15:14
od Kyberdemon
Čaute, musím říct, že na základě rad v tomhle vlákně jsem si HB pořídila taky, konkrétně tento:
https://www.thomann.de/cz/harley_benton ... series.htm

Na vyšší váhu se dá zvyknout, sice po odehrání 6 hodin na zábavě chodím na druhý den jak s těžkou skoliozou, ale aspoň je dobře vyvážená a nepadá na hlavu, narozdíl od Squiera PB.
Teď ji čeká jen zabroušení pražců a osazení Ernieballkama, ty D'Addaria z výroby mi moc nevoní a zdá se mi, že každá struna má jiný zvuk. Ještě asi vyměním D-čkový kolík na mechanice, ten docela drhne, ale ladění drží.
Za ty prachy můžu říct jen jediné - štve mě, že jsem na HB nepřišla dřív, než jsem vyhodila dvojnásobek za Squiera :lol:

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 12.08.2017 16:52
od Pawlik
U levných bas je to IMHO co kus to originál, každý hraje jinak. Já měl Squier PB Made in China (Affinity) a hrál zatraceně dobře. Ale měl jsem v ruce i jiný kus z téhle řady a to byl obraz bídy a utrpení, něco jako Jolana Galaxis bass (a to bylo snad to nejhorší, co Jolana za komárů dělala). Přitom podle katalogu ten sám typ a v e-shopu za tu samou cenu.
Můj názor na věc je takový, že když si koupím za 45t něco od Sadowskyho nebo US Fender , tak to zaručeně hrát bude. Když chci něco za desetinu ceny, tak si to nejdřív musím zkusit, protože (kromě toho. že jako ten Sadowsky to hrát určitě nebude) je tam velký rozpal kvality. Buďto to "nějak" hraje, nebo to třeba nehraje vůbec.
BTW, já to vidím u nás v práci. Děláme asi 80 procent pod naší značkou, ale do toho i nějaké ty rebrandy a cizí zakázky. Co je naše, to děláme kvalitou na maximum. Rebrandy a zakázky na kvantitu, aby to "nějak" bylo. Příklad: Když strunuju naše křídlo, dělám to na půl milimetru přesně. Cizince podle hesla "centimetr žádná míra". Jenom aby to bylo a šlo na expedici.

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 19.10.2017 17:37
od kytarákjames
Poslední dobou přemýšlím že bych zkusil taky basu. Chtěl bych pro začátek do toho dát tak 6000..ale problém je že potřebuju levorukou..nějaké tipy?

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 19.10.2017 19:25
od Fořt
Jednoznačně tahle:
https://m.thomann.de/cz/harley_benton_j ... series.htm
Její pravoruká sestra se tu probírala jen o kousek výš. U Thomanna je levoruček na výběr spousta.

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 16.04.2018 0:31
od DJmanasek
V zásadě bych řekl k tomuto asi tolik, levnou basu bych nekupoval, aniž bych si ji neosahal. Ony sice ty basy mohou být dobré, ale prakticky tam není výstupní kontrola.

Ale co musím říct. Nedávno jsem si chtěl udělat radost a koupit si basu, strašně se mi začal líbit zvuk 70s Jazz Bass, javorový krk, na něco podobného hraje Marcus Miller. Obešel jsem asi 10 různých hudebnin a vyzkoušel přes 30 bas v cenové relaci od 5 do 100 000. Původně jsem to bral tak, jakože co se mi bude líbit, to koupím.

No, narazil jsem v muzikeru na jedno SXko (model SJB-75) s javorovým one-piece krkem a hmatníkem a tělem z bahenního jasanu. Popravdě, když pominu aktivku od Aleše Vychodila, která stála 70, tak tato basa hrála naprosto suverénně nejlépe. čistý cinkavý zvuk a krásně vibruje. Vtip je v tom, že ta basa fakt stojí jenom 6 000.

Jo, jedná se o tuhle basu: https://www.muziker.cz/sx-sjb75-natural

Takže, co jsem tím chtěl říct.

A) Mám radost, že jsem sehnal skvělou basu prakticky za nic (ještě tam asi koupím elektroniku od Sadowsky a Lollar snímače časem) a hraje to jak prase i přesto, že to tahám přes Markbass (nemění charakter zvuku).

B) Udělejte si čas a vyzkoušejte více bas, u levných bas i více kusů. najdou se tam poklady, ale nekupoval bych asi zajíce v pytli přes internet. A zkuste ty SXka, je to čína sice, ale hraje to velmi dobře.

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 17.04.2018 7:31
od Moon
DJmanasek píše:
16.04.2018 0:31
V zásadě bych řekl k tomuto asi tolik, levnou basu bych nekupoval, aniž bych si ji neosahal. výstupní kontrola.

Jo, jedná se o tuhle basu: https://www.muziker.cz/sx-sjb75-natural


A) Mám radost, že jsem sehnal skvělou basu prakticky za nic (ještě tam asi koupím elektroniku od Sadowsky a Lollar snímače časem)
Jo. Slyšel jsem na to jen chválu, - na kytary i na basy. Až tam dáš ty Lollary, hoď sem na ně kratičkou recenzi.

Re: Baskytara do 10 ;)

Napsal: 17.04.2018 15:58
od torst
Připojuju se ke chvále SX. Basu mám sice Dimavery, ale od SX mám ´57 Stratocastera a je naprosto perfektní.