Berserker amps

Lampy, tranzistory, technické problémy, ...
mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1785
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: Berserker amps

Příspěvek od mmjuz » 5.02.2018 17:40

Berserker píše:
5.02.2018 16:28
, za rezistory TR193, 192 a 161 si ale stojím, protože to má dynamiku o 20% lepší.
Poslyš, stránky máš fakt pěkné, to nelze popřít, kdejaká renomovaná firma by Ti je mohla závidět.
Ovšem řada odporů TR 161 - 164 jsou opravdu výborné nemagnetické bezšumové odpory s vlastnostmi, které dovolují jejich použití i v nejnároč-
nějších audioaplikacích a často tam také používány jsou. Prostě byly tak už ve výrobě zamýšleny, tehdy se tomu říkalo "pro průmyslové použití".

Kdežto TR 191 - 194 je jakýsi jejich ekonomický klon určený pro nenáročné aplikace ve spotřební elektronice. Je to obyčejný nespolehlivý šunt,
který soudný člověk do aparátu na vážné použití nedá. Ty si ovšem za používáním tohoto dreku stojíš. Máš změřeno, že se Ti o 20% zlepšila dynamika.
Já to respektuji a prosím Tě, nehádej se se mnou. Napsal jsem to i pro ostatní, aby náhodou někoho nenapadlo projet výprodeje, kde jich je pořád dost ( na rozdíl od TR 16... které se shání v rozumných hodnotách dost obtížně ) a pak by při použití třeba zjistili, že jim zesilovač během koncertu přestává hrát a dělá podobné neplechy, protože např. u těchto odpůrků jsou nekvalitně připojeny vývody k odporové vrstvě a tyhle závady se u nich stávají často. Radost pak takovou chybu hledat, když to na stole funguje.

Našel bych v Tvých tvrzení více podobných nesrovnalostí, ale přidám se k moudré pobídce Hyenika a nebudu tu zavdávat ke zbytečným hádkám. Časem si své chyby uvědomíš.
Naposledy upravil(a) mmjuz dne 5.02.2018 17:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Berserker
Příspěvky: 47
Registrován: 2.06.2009 12:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Berserker amps

Příspěvek od Berserker » 5.02.2018 17:47

Však já se tomu nebráním, klidně to proberme, už se to tu koneckonců někde probíralo před lety, vyráběl jsem pro jednu Mladoboleslavskou firmu do provozu 3ks testerů izolačního stavu pro zkoušení nádob na autobaterie (zkrátka testování případných mikrotrhlin plastových výlisků - kontrola jakosti). Byl to zkoušeč, měřící přístroj pracující s napětím 20-60kV na měřícím hrotu přístupném dotyku (čili krytí IP00), vypracovával jsem k tomu kompletní dokumentaci, šlo to na ESČ, bylo na to vydáno prohlášení o shodě a mělo to ze zkušebny i kalibrační protokol a všechny tři kusy prošly bez problémů. Bylo to asi před 7lety a zatím jsou stále všichni naživu :D, takže pokud Ti to stačí jako drobná reference..? Mně to třeba stačilo, abych věděl, že jsem schopný ty normy bez problému dodržet v tomto i v jiných zařízeních. Tehdy to platila druhá strana, no kdybych to měl platit já, tak bych se asi nedoplatil..

Uživatelský avatar
Berserker
Příspěvky: 47
Registrován: 2.06.2009 12:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Berserker amps

Příspěvek od Berserker » 5.02.2018 17:58

Mmjuzi, nehodlám se s Tebou hádat jako před léty, protože mne nebaví se točit v kruhu. Drtivou většinou se jedná právě o odpory TR16X (úplně hlavně TR163) ještě v původních nerozlepených krabicích ze zrušených průmyslových provozů, protože s "odpadávajícími nožičkami" u odporů TR19X jsem se pochopitelně za těch 15 let, co to dělám, už setkal, ale mám odzkoušené některé série, se kterými jsem nikdy neměl jediný problém, takže je tam dávám (týká se to hlavně TR193), bůh nebo mmjuz mi odpusť ty strašlivé hříchy. :) Jsem zkrátka nesoudný..minimálně když jsem tam jako první napsal TR193 a 192. Snad si to jednou uvědomím. O žádných mých aparátech, které by během koncertu někomu přestávaly hrát, nic nevím, Ty snad ano? A jestli jsi našel nějaké další nesrovnalosti, sem s nimi..mám třeba na webu fotku s nějakým taiwanským klonem JRC4558DD, který bych do Tube Screameru asi nikomu nedal, ale zrovna jsem to vyfotil, když mi tam od minule zůstal, tak to můžeme taky rozebrat, jestli je to takto v pořádku nebo ne..? :roll:

(Popravdě, Milane, jestli ti tak mohu já Kuba říkat, na to, za jakou tu i jinde platíš autoritu a odbornou kapacitu, Ti až nějak moc nesmiřitelně ležím v žaludku. Jinak nechápu, proč máš takovou potřebu se pokaždé chytat každé hnidy a pak mluvit o tom, že se nechceš hádat, nejde mi to dohromady.)

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1785
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: Berserker amps

Příspěvek od mmjuz » 5.02.2018 19:07

Pochválil jsem Ti stránky a upozornil Tě na možné problémy s TR 19... Nevím, proč se hned tak čílíš.

Někdy na konci 90. let jsem také nakoupil tyhle potvůrky ve velkém množství v originál igelitových pytlících za směšnou cenu v obchůdku v Brně na Pekandě, který už dávno zanikl. Mou radost tehdy zkalilo tohle upozornění, které kdosi napsal na tehdy jediné internetové kecárně v oboru - www.zesilovace.cz. Při pohledu na krabici plnou zelenomodrého pokladu jsem odmítal uvěřit. Až se to stalo. A podruhé. Naštěstí jsem tušil, tak oprava byla snadná. Ááá šly do tříděného odpadu. Tedy na recyklaci elektroodpadu Bambas ve Skalici nad Svitavou. Tak 99,99 % mého nákupu za pár kaček.

Pochopitelně v té době se ještě daly sehnat ty úplně až pro naše použití legračně přesné ( např. 1K53 a pod. ) se solidně pozlacenými vývody v té luxusnější řadě TR 16..., zřejmě kopie Dale. Ovšem těch bylo vždycky celkem málo a dnešní generace začínajících bastlířů si o tom může nechat jen zdát. Tedy rozhodně neškytám po komunistických časech, spíš jen po některých poctivých komponentech. Což zrovna TR16.. bezpochyby jsou. Pár hodnot v 1W a 2W ještě mám, jinak dobré byly ještě ty uhlíkáče v plastovém pouzdře, evidentně kopie Bradley, označení si nepamatuji, žhavit googl nebudu, a i tam byl obrovský rozdíl mezi modrou verzí a mizernou černou, která měla podobné problémy, jako TR 19... No a jinak celkem jistota jsou ruské MLT. Použil jsem jich za život možná tisíce a nepamatuji jediný problém. I když i k nim mají někteří lidé určité výhrady a preferují raději TR 16... Ale to je spíš věc zvyku, jak píše Trevor někde výše, než že by byly nějak horší ty nebo ony.
Před pár dny tu byl kluk s kombem, které dělal jeden český výrobce, kterého si docela dost vážím a o kterém tu kupodivu nikde není ani slůvko, nebo jsem to nepotkal. Neuvedu jeho jméno, protože bych nechtěl vrhnout stín na poctivého pána před důchodem, kterého mám opravdu rád. To kombo nehrálo úplně špatně, ale v těch středech byla jakási nepřirozená špína, co tam prostě nepatří, ani v případě, že je tam osazen nějaký Celestion G12T. Přemýšlel jsem o tom a nemohu si pomoct. Tohle bylo zkreslení způsobené použitím nekvalitní bižuterie s ocelovými čepičkami. Před léty mi Tomáš Matoušek posílal výsledky svých měření právě bižuterie. A takhle nějak to vypadá v praxi. Proto kvalitu odporů rozhodně nepodceňuji, ale spolehlivost musí být na prvním místě. Nejhorší na tom je, že když už se člověk tyhle věci pořádně naučí, tak už zase není z čeho vybírat. Holt empirismus je zdlouhavá cesta ke vědění.

Uživatelský avatar
Berserker
Příspěvky: 47
Registrován: 2.06.2009 12:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Berserker amps

Příspěvek od Berserker » 6.02.2018 0:29

Nevím, kde jsi nabral to čílení, ale když myslíš..pokládal bych to spíš za nadsázku, už se neberu tak vážně jako dřív.

Nicméně o tom problému vím už dlouho. Dochází k tomu hlavně u TR192, kde ty nožky upadávají dost často. Když jsou ty vývody pájené (myslím v tělese toho odporu jakousi vysokoteplotní pájkou), není divu. Hlavně při dlouhém pájení docházelo k tomu, že ten vývod z tama prostě vypadnul. Jednou se mi pak přihodilo, že se mi kdesi podařilo dát takový, co haproval, po zdárném nálezu putoval sáček se zmíněnou hodnotou do koše..jinak je občas dávám do těch lampových krabiček (kvůli menším rozměrům), šlape se po tom, ale ani tam se zatím nic neobjevilo (alespoň nikdo nic nehlásil, ani já jsem osobně nic nezaznamenal), ovšem tam to tolik netrpí nf vibracemi, spíš jde o mechanické rázy.
Nevím sice přesně, čím to bude způsobeno, ale tipnul bych to na cínový mód bezolovnaté pájky s nějakou příměsí kdovíčeho. Oni byli tesláci občas trochu špindíry (nebo někdo nedodržel teplotu a co oči nevidí..). :) U TR193 jsem tento problém nezaznamenal ani jednou. Možná jsem měl prostě štěstí na dobré série. Vývody mají v katalogu pevnost stejnou jako u TR163 (a dokonce je tam i určení pro všeobecné průmyslové použití), no jak říkám, nechci se hádat, ale spekulování o "dreku" mi přijde poněkud přehnané. Vím, že občas se objevily celé várky, které byly dost nespolehlivé, ale mám vybrané krabice, které tím netrpí. Některé hodnoty mám zkrátka v provedení TR193 a dávám je tam i kvůli jejich vyšší jmenovité výkonové zatížitelnosti. Ten zvuk je prostě živější hlavně v oblasti nižších kmitočtů, když se ty součástky trochu předimenzují, co si budeme říkat. Snažím se dnes už dávat hlavně TR161, 163 a 164, které používala Tesla do měřících přístrojů a s těmi jsem už úplně nadmíru spokojen.
Teď mám ale na stole třeba aparát, který jsem dělal před 8 lety, jsou tam takřka výhradně TR192 a TR193, ruské MLT jsou tam právě na anodách a šlape dodneška jak hodinky a je to 2x50W hlava + 4x12" bedna. Dělal jsem to pro jednoho člověka z Banskej Bystrice a dodnes si ten zvuk pochvaluje. Budu tam sice předělávat pár věcí, tož každý máme své hříchy z minulosti. Ale asi by mi to nefungovalo tak dlouho, kdybych tam valil poruchové součástky..

Když nad tím tak ale uvažuju v návaznosti na ten text, jednou se mi stalo, že se mi u 100W hlavy objevila v dozvuku prapodivná sotva znatelná modulace, normálně by si toho člověk ani nevšiml, až po delší době, ale přičítal jsem to nějakému problému s uzemněním, mám tu hlavu doma, nešla do světa, no ve volné chvíli můžu zkusit povyměňovat odpory a uvidím, třeba to zmizí, ale je možné, že to s tím nemá souvislost.

Mimochodem, když už jsme u těch hříchů z minulosti..jeden z prvních zesů, které jsem před cca 12lety otevřel kvůli opravě, byl nějaký tranzistorový zesilovač v hnědém koberci s nápisem Martan na předním panelu (nevíš o tom něco?), dovezl to tehdá z Brna jeden známý, který to koupil od Prokopa Holoubka z Midi Lidi, bo se tu tak trochu známe, s jeho bráchou jsem hrával v kapele a když jsem ten zesák otevřel, protože prej trochu brumí, tak si zbytek radši nechám pro sebe, protože nejsem škodolibá svině.. :D každý nějak začínal, bez toho se nelze vypracovat.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1785
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: Berserker amps

Příspěvek od mmjuz » 6.02.2018 7:49

Berserker píše:
6.02.2018 0:29

Mimochodem, když už jsme u těch hříchů z minulosti..jeden z prvních zesů, které jsem před cca 12lety otevřel kvůli opravě, byl nějaký tranzistorový zesilovač v hnědém koberci s nápisem Martan na předním panelu (nevíš o tom něco?), dovezl to tehdá z Brna jeden známý, který to koupil od Prokopa Holoubka z Midi Lidi, bo se tu tak trochu známe, s jeho bráchou jsem hrával v kapele a když jsem ten zesák otevřel, protože prej trochu brumí, tak si zbytek radši nechám pro sebe, protože nejsem škodolibá svině.. :D každý nějak začínal, bez toho se nelze vypracovat.
Nevím, čéče. Koberec jsem použil v životě snad jen na PA bedny a ten byl modrý. Tím si jsem jist. Neznám Midi Lidi, ani si nevybavuji Prokopa Holoubka, ale v 90. letech jsem pár tranzistoráků udělal. V té době úplně nejlevnější aparáty na trhu byly tranzistory Laney kolem 10 000,- Kč. Můj plat v r. 95. byl tak někde mezi 4000,- až 5000,- Kč. Spíš pro představu současných ufňukánků, jak jsou aparáty drahé. A v 90. letech všichni chtěli hrát, protože se to najednou mohlo. Tak jsem lidem z mého okolí
doslova bastlil co se dalo právě z materiálu z elektrovrakáče ve Skalici nad Svitavou. K tomu nějaký ARO 835, nebo RFT L3060PB a aparát za dva litry byl hotový. To, že nějaký se k Tobě dostal ještě kolem roku 2005 znamená, že už byl dávno v důchodu a kdo ví, kdo se v tom po mně ještě kolikrát vrtal. Že by to mělo vydržet třeba deset let, nenapadlo ani mě, ani ty původní majitele v nejbujnějších snech. Ale cesty osudu jsou klikaté a záhadné. Bylo potřeba hrát hned teď a na cokoli. V současné hyperkonzumní době je to naopak. Hrát je na co, ale kapely už nějak moc nemají lidem co říct, tak muzikanti sedí u PC a na fórech diskutují o tom, který reprák je větší a která lampa více svítí.
Já si zase vzpomenu na kluka Romana Urbánka ze Židlochovic a jeho Laney VC30 osazené 2 X 10´´. Ty jsi mu ho opravoval a vylepšoval, včetně výměny trafa. Možná bys zrovna na tenhle krám nejraději na vždy zapomněl a já se Ti ani nedivím. I on už raději zapomněl.

simiruz
Příspěvky: 512
Registrován: 23.06.2012 16:42

Re: Berserker amps

Příspěvek od simiruz » 6.02.2018 10:00

Pomalu se vyvíjíme ze soutěže o největší ego do prezidentské debaty (házení špíny). Až teď mi došlo, jak logicky na sebe tyhle úrovně debaty navazují, když si diskutéři uvědomí, že se nedokáží vzájemně udolat věcně.

Ty zvukové ukázky zní sakramentsky dobře. Máš nějaký ceník? Zajímaly by mě ceny Red/Blue a UN-X.

Uživatelský avatar
Fořt
Příspěvky: 1988
Registrován: 30.09.2009 12:31
Bydliště: Praha-západ

Re: Berserker amps

Příspěvek od Fořt » 6.02.2018 11:52

Nechutné ... Kde jsou asi dnes po ránu moderátoři?

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 1586
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Berserker amps

Příspěvek od cherreda » 6.02.2018 12:22

Večer doma jsem si ukázky poslechl pořádně a jako prezentace jsou úplně v pohodě - zní to dobře, popis, verze v mixu i samotná kytara - prostě tak jak to má být a jak to může navnadit.

Moc se mi líbí možnost param. středů - jestli správně chápu, je to "volitelné"?). Znám je dobře z Kranku a LeLeadu - jsou neskutečně silný nástroj, který se zvukem dělá divy. Samozřejmě je to taky další poťák, kterým se zvuk může pohnojit. :) Ale výhoda převažuje, zesik je tak podstatně univerzálnější a může uspokojit víc lidí.

:) Naprosto chápu nechuť se věnovat propagaci na úkor čehokoli, ale připadá mi evidentní, že si ty ukázky vysloveně říkají o sestřih do videa, které by zesik zároveň představilo vizuelně, obzvlášť když je design zesiku tak vymazlený. Nemusí tam nikdo "hrát", bohatě by stačilo formou fotek a pomalých detailních švenků zesiku/ů. Nepodceňoval bych prezentaci na YT, je to standard.

OT:
Po prolétnutí předchozího "odborného" dialogu se mi vybavuje toto:
Petr Faiereisl a jeho aparáty ESH už dlouho mají mezi kytaristy solidní reputaci, dobře hrajou a vypadají a jsou brané jako nadprůměrně spolehlivé.
Nicméně snad pokaždé, když s ním mluvím, tak mi s lišáckým výrazem sdělí, že už zase vylepšil svůj (už legendární) dvoukanál HG100 a TENTOKRÁT už hraje úplně nejlíp, co to jde. :) :) :) Rozhodně mě nezpokojuje, že ten zesik nejspíš dřív neuměl postavit tak dobře, nebo co bych si o tom podle něj měl myslet :) :) :), ale je mi naprosto jasné, že to je normální vývoj, jeho osobní růst, nové poznatky a vnímám to pozitivně.

Uživatelský avatar
Berserker
Příspěvky: 47
Registrován: 2.06.2009 12:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Berserker amps

Příspěvek od Berserker » 8.02.2018 14:04

Nevím, tak možná to s Tvou prací nemělo nic společného, já jsem se ptal, jestli o tom něco nevíš, netvrdil jsem, že to je tvoje dílo, Martanů je v České Republice asi více než jeden a i kdyby to bylo Tvoje dílo, stejně bych se zdržel květnatějších popisů. Nemám absolutně ani v nejmenším potřebu házet špínu na kohokoliv a pokud tady něco napíšu, myslím tím jen to, co je tu napsáno. Pokud za tím někdo vidí něco jiného, to já už opravdu nemám ve své moci.

Co se týče toho Laney, o kterém mluvíš, jsem rád, že o tom vím, ale trochu mne mrzí, že se o tom dozvídám touto cestou. Pokud ten člověk nebyl s mou prací spokojen, měl se asi v první řadě ozvat mně, ale předsudky jsou potvory. Týká se to zesáku, který jsem předělával před 6-7 lety..? Upravoval jsem jej, protože v něm byly titěrné smd součástky, které trpí rozdílnou tepelnou roztažností vůči desce a myslíš, že odpor 0508 má co dělat přiletovaný bezolovnatou pájkou v lampovém zesilovači namáhaném cyklickými změnami teplot a otřesy? Opravovat stále dokola takové věci je pak už také jen nekonečný příběh, protože tam praská jeden pájený spoj za druhým. Výstupák měl dolní mezní frekvenci okolo 200Hz a to už mi připadá na kytaru celkem vysoko, proto jsem jej vyměnil. Tehdy jsem ještě neměl tolik zkušeností a matně si vzpomínám, že tam něco chrastilo, ale přičítal jsem to kousku měděného drátu z lankového vodiče, který zapadl mezi pájecí očka a když jsem jej vytáhl, hrálo to bezvadně. Když si pro to ten člověk přijel, byl spokojený, zvuk se mu líbil a ještě jsme si pak několik měsíců psali, protože taky chtěl něco stavit a tak jsem mu vysvětloval pár základních věcí. Nevím co se s tím pak stalo nebo k jakému problému tam došlo, protože mi o tom nikdo tu informaci nepředal, takže se asi nedá tak úplně říci, že bych na to zapomněl. Takže jestli má někdo se nějakým zesákem nebo jiným zařízením, které jsem mu vyráběl, jakýkoliv technický problém, ať se mi prosím ozve a já to dám do pořádku, bez ohledu na to, jak dávno to bylo. Děkuji. Tel: 730941940, mail: info.berserker@email.cz

Jinak mě ale opravdu těší, že máte o ty zesilovače tak hluboký zájem. Kdyby ty aparáty neměly takový úspěch (ačkoliv se tam občas objevila nějaká pochybná součástka, ale to se čas od času stávalo i Marshallům), nestálo by to nikomu ani za psí štěk, natož za pochvalu nebo za kritiku. Ať už se k tomu stavíte přívětivě, nebo opovržlivě, je to pro mne určitá forma uznání a věřte nebo ne, vážím si toho! Možná by někteří chtěli, abych byl ještě k tomu vševědoucí a všemohoucí zároveň, ale to já prostě neumím a tak pro některé jednou provždy asi zůstanu naprostým blbem.

Mně totiž (aniž bych tím chtěl kohokoliv napadat) přijde zajímavé, že např. elytů Tesla na 6 let staré fotce si snadno dovede povšimout každý, kdo však ani pohledem nezavadí o skutečnost, která je právě tak zřetelně uvedena v textu o pár stránek dál a sice, že na to těm lidem dávám 5 let záruku a že v případě mého pochybení je i pozáruční servis bezplatný. I přesto to někomu může přijít nefér, inu proč ne? Právě tak pasáž o transformátorech. Odborníka posedlého principem zajímá papír, parametr a označení. Troufám si říci, že celou řadu elektrotechnických laiků, muzikantů a umělců zajímá spíše praktická stránka či jakýsi příběh a umělecký dojem, proto jsem volil takový způsob popisu, jaký tam je. Technik je mezi umělci bílou vránou a kytarista těžko chodí na webové stránky výrobce aparátů hledat certifikáty ISO a pojednání o bezpečnostních normách. Jaký je koneckonců rozdíl mezi
zhudlařeným transformátorem a transformátorem splňujícím nejpřísnější normy, ale šlendriánsky zapojeným v zesilovači?

Dokud vyrábím ty aparáty tak, jak nejdůsledněji dovedu, je úplně jedno, jestli mám na webu fotky odhalující mé naivní chyby, které jenom čekají na to, až se jich někdo chytne. Pokud přikládáme slovům (či fotkám) větší význam než skutkům, dopadne to tak, jak vidíme všude na světě - zmatek a panika. Kdo z nás může jednoznačně říci, co je fér a co ne, když nevíme k čemu věci povedou? Copak ty nejslavnější objevy nevznikly tak, že někdo něco pokazil, ať už to byl penicilin, objev radioaktivity nebo kvašené zelí? Jak bych já, nebo kdokoliv jiný mohl někdy postavit zesilovač vynikajících parametrů, kdybych ten první neudělal naprosto diletantsky (tedy vůbec)? Děti v lidovce taky nezačínají s tím, že zahrají na klavír Tchaikovského, tak to prostě chodí. Ale i když na to zpočátku nemáme, toužíme se tam dopracovat a to nás pak pohání dopředu, až z toho někdy nevíme kdy přestat.

Čili je to někdy pak trochu jako ta pohádka o lidech, kteří se utopili v kaši, protože nevěděli, jak se správně řekne: "Hrnečku dost!" Očekáváme stále více než máme, hledáme Mozarty, vyzdvihujeme výjimečné skutky a hýříme superlativy, protože zmítáni okolnostmi, o nichž často jen z nedostatku pádných argumentů troufale tvrdíme, že jsme jejich pány, pokládáme uprostřed všudypřítomného chaosu prostou uspořádanost věcí (které je tak nepopiratelně zapotřebí právě proto, že se nám jí obecně nedostává) za cosi samozřejmého, co pomalu nestojí ani za zmínku a pak chválíme nepodstatné, bazírujeme na formalitách, zveličujeme, opíráme se s grácií a vervou do cizích chyb (nebo do toho, co za ně pokládáme), tvrdíme, že máme právo dožadovat se vysvětlení svých pochybností, které jsme si vyfantazírovali z nedostatku relevantních informací (přičemž bychom jejich pravý význam asi měli jako jejich tvůrci sami nejlépe znát) a to skutečně významné ponecháváme pyšně a okázale bez povšimnutí, protože se bojíme toho, že nás to přerůstá. Takto my lidé (jenom) hledáme "ideál" a "správnost" podle šablony, zatímco nám život protéká mezi prsty a proto máme stále málo. Nejsem žádnou výjimkou, díky tomu o tom taky něco vím, ale byl bych rád, kdyby v tom nikdo nehledal nepřátelský podtón, házení všech lidí do jednoho pytle, tím méně pak nějakou hlubokou zenovou moudrost.

Děláme chyby, protože je nechceme dělat, nebo je nechceme dělat, protože je děláme? (jinými slovy - vejce nebo slepice?)

To je také důvod, proč mi tak trochu uniká smysl a předmět této diskuze. Nepřijde mi, že by psaní esejí nějak přímo souviselo se stavbou zesilovačů. Raději půjdu hledat, kde mám chyby, protože čím více toho tady (nebo jinde) napíšu, tím více se mají hákliví lidé za co chytat. Nerad bych tím kohokoliv urazil nebo se ho dotknul svou přímočarostí, ale musím upřímně říci, že mne nebaví mrhat časem na to, abych tu předstíral, jak jsem nad věcí, když nad ní nejsem. Poslední dobou jsem docela rád, že jsem vůbec naživu a myslím, že mi to stačí. Takže toho nechám a radši půjdu dělat něco užitečného, třeba opravím nějaký aparát, aby mohl zase někdo jiný dělat nějakou zajímavou muziku a přinést tím radost pár dalším lidem nebo prostě jenom nakrmím kočku, která se spokojí i s miskou mléka. Pokud si někdo myslí, že bych to neměl dělat, pak mu srdečně děkuji za starostlivou péči, ale to je hužel také tak vše, čím mu mohu svými omezenými silami prospět.

Upřímně díky za váš čas, za podporu i za věcnou kritiku, užívejte života všichni, kdo o to stojíte a mějte se do-re-mi-fajn..! :)

Nějaké ceny jsou uvedeny zde:
https://hudebnibazar.cz/berserker-red-p ... /ID141965/
https://hudebnibazar.cz/berserker-un-15 ... /ID140681/
https://hudebnibazar.cz/berserker-un-21/ID149398/

Uživatelský avatar
Berserker
Příspěvky: 47
Registrován: 2.06.2009 12:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Berserker amps

Příspěvek od Berserker » 8.02.2018 14:37

cherreda píše:
6.02.2018 12:22
Moc se mi líbí možnost param. středů - jestli správně chápu, je to "volitelné"?). Znám je dobře z Kranku a LeLeadu - jsou neskutečně silný nástroj, který se zvukem dělá divy. Samozřejmě je to taky další poťák, kterým se zvuk může pohnojit. :) Ale výhoda převažuje, zesik je tak podstatně univerzálnější a může uspokojit víc lidí.
Díky za pochopení, je velká pravda, že vývoj stojí a padá na tom, kolikrát si člověk spálí pracky, protože když nezaznamenáme chybu, nemáme se o ní jak dozvědět. :) Jinak ano, frekvence středů je nastavitelná v rozsahu jedné oktávy a to v rozmezí přibl. 600Hz až 1,2kHz ale i s tím se dá trochu pohnout. Samotného mne překvapilo, jak dobré výsledky to přináší. Má to třeba i jeden kamarád tady ze Vsetína, takže mám nad tím (a nad asi dalšími pěti hlavami) dobrý a stálý dohled a vím, že za tu dobu se nikomu v těch aparátech nic nepokazilo, že si to kluci chválí, že jim to chválí i zahraniční kapely, které si to od nich půjčují na pódiu a že to tu je některým místním (myslím Vsetín a okolí), kteří mne nedovedou vystát, právě tak velikým trnem v oku, což mě trochu mrzí, protože jsou to většinou taky lidi, kteří něco zajímavého dělají a já bych si jich rád vážil, ale mám z nich někdy takový dojem, že o to ani nestojí.

Velice jsem si pak v souvislosti s těmi parametrickými středy oblíbil ty nejjednodušší jednokanálové konstrukce (jde to dát i do více-kanálových aparátů, ale hlavně to dávám do jednokanálů) jen na čistý zvuk + boost v koncovém stupni, protože při dnešním výběru všelijakých krabiček je to takové hodně variabilní a nejen zvukově, ale i technicky "čisté" řešení bez zbytečného balastu v té hlavě, který s sebou přináší právě snížení spolehlivosti. Relátka trpí otřesy, přepínače rovněž, signál jde přes různé kontakty, často jsem se zadrbal i na nekvalitních zdířkách, které se po půl roce používání začaly kazit (už jsem jich také hromady povyměňoval za kvalitní zdířky Cliff) atd, takže je určitě lepší, když ten signál nejde přes jakékoliv kontakty i když v případě ef. smyčky se tomu nedá vyhnout. Pak ta hlava dobře poslouží i když člověk změní hudební styl nebo tak. Ačkoliv..to jsem vlastně dost odbočil :P
Naposledy upravil(a) Berserker dne 12.02.2018 12:09, celkem upraveno 2 x.

haens
Příspěvky: 41
Registrován: 9.09.2009 8:11

Re: Berserker amps

Příspěvek od haens » 8.02.2018 19:40

mně se líbí ten Valve Duo, zajímalo by mě, jestli to je použitelné i na basu, nebo jestli to je jen pro kytaru? :-)
bass: PJ4 + Genz Benz STM600 + Hocke 12
guitar: Fender Pawn Shop 51

Uživatelský avatar
Berserker
Příspěvky: 47
Registrován: 2.06.2009 12:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Berserker amps

Příspěvek od Berserker » 12.02.2018 11:50

Určitě se to dá použít i jako zkreslení na basu, nevidím důvod, proč by to nešlo. :)

Jinak, co se týče těch předchozích příspěvků, ten aparát, o kterém tu Milan mluvil jsem předělával dokonce před devíti lety (uf, to byl temný středověk), díval jsem se na fotky, už jenom nosný materiál té lišty s oky byl trochu průser, protože jsem pak zjistil, že to do sebe nabíralo vlhkost, panu Urbánkovi jsem psal, uvidím, co mi k tomu řekne.

A dnes jsem třeba zjistil, že mi u 30W hlavy zřejmě odešel potenciometr Volume, takže ano, dochází tam samozřejmě občas k nějakým problémům a chápu, že je velice nepříjemné, když se to stane v průběhu vystoupení, ale další dvě hlavy ze stejné (pidi)série jsou naproti tomu doposud bez závady a mají odehrané stovky hodin. Tu moji jsem měl přes rok v dilně u kytaráře Zdeňka Macha v Hodslavicích a než se ke mně oklikou dostala, mělo ji u sebe pár dalších lidí, takže ani nevím, jestli to třeba někomu nespadlo. Na druhou stranu mi ta druhá 100W sletěla z dvojitého stacku (A+B, čili pád z výšky cca 1,5m) a po změření a odzkoušení hraje normálně dál..inu kdo ví?

Každopádně mi ale přijde krajně zbytečné hádat se tu o tom, jestli vedou myši nebo žáby :wink:, protože to pak trochu ztrácí úroveň. Takže jestli tu mám těm lidem občas odpovídat na nějaké dotazy, prosím nedělejme tu z toho bojiště, to se pak těžko sdílejí nějaké zkušenosti. Je jasné, že na to každý asi jdeme trochu jinak..

Odpovědět

Zpět na „Komba, zesilovače, reproboxy“