Gain vs Volume knoby na kombu

Baskytarová aparatura ...
Odpovědět
Radek11
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 10.09.2015 18:09

Gain vs Volume knoby na kombu

Příspěvek od Radek11 » 10.09.2015 18:24

Dobrý den, chtěl sem se zeptat... byl jsem v hudebninách a zkoušel jsem aparát ORANGE Crush PiX CR50BXT, který má gain a volume knoby. Když jsem vytočil volume knob skoro na max, basa sice hrála více nahlas ale nezdálo se mi to úměrné výkonu komba. Prodavač říkal že musím zvýšit i gain(pro vetší hlasitost), což jako kytarasta moc nechápu protože když chci hrát čistě a nahlas, žádnej gain přidávat nemusím, jenom čisté volume. Dále povídal že aparáty které nemají Gain, přidávají prakticky Gain samy tím když točíte s volume.
Takže se chci zeptat jak to vlastně prosímvás je? Gain je stejné zkreslení jako Distortion, proč bych teda to měl zvyšovat když chci čistou basu? Děkuji za odpovědi

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6122
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Gain vs Volume knoby na kombu

Příspěvek od Hendrek » 10.09.2015 20:14

Radek11 píše:Gain je stejné zkreslení jako Distortion, proč bych teda to měl zvyšovat když chci čistou basu? Děkuji za odpovědi
Nikoliv. Gain není distortion, byť u kytarových aparátů má často tento efekt. Gain zesiluje signál na vstupu aparátu na potřebnou úroveň (předzesilovač). Ke zkreslení dochází v případě nadměrného použití Gainu, kdy se přebudí další prvky v aparátu, ať už nechtěně nebo cíleně.
Postup pro čistý hlasitý zvuk by měl být následující: nejdřív nastavit Gain na hodnotu, kde ještě nedochází ke zkreslení a pak už jen pomocí Volume nastavit výslednou hlasitost. Když už tam ten Gain je, tak je potřeba jej využívat. Pokud aparát Gain nemá, může mít úroveň zesílení předzesilovače nastavenu fixně.
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Komba, zesilovače, reproboxy pro baskytary“