USB Keyboard+Sibelius+latence

Klavíry, keyboardy, digitální piana, syntezátory, ...
Schmalz
Kontaktovat uživatele:

USB Keyboard+Sibelius+latence

Příspěvek od Schmalz » 26.07.2009 10:24

Ahoj, prosím o radu. Píšu partitury v programu Sibelius(6). Už mě nebavilo sázet noty myší a tak jsem si koupil USB keyboard M-Audio Oxygen 61es. Bohužel pracuji na notebooku, protože musím být mobilní a jeho interní zvukovka Conexant je samozřejmě těžce out. Prostě stisknu klávesu na keyboardu a ton se ozve cca. za půl vteřiny, čímž je to nepoužitelné. V různých diskuzích jsem zjistil, že se zřejmě jedná o latenci zvukové karty. Poradte mi prosí co s tím. Buď nějaký trik :-), nebo tedy nějakou externí zvukovou kartu, která by se chovala pro můj účel dostatečně (hraju podle metronomu a zapisuji tím noty do osnovy). Výstup mám USB i MIDI 5-kolík. Díky moc za všechny rady !!! Schmalz
Fender Stratocaster+Vintage Noiseless+LSR Roller Nut, Mesa Boogie F-30, Smrcka Overdrive Station III, BuddaWah, Dunlop MicroAmp, Dunlop DynaComp, Carl Martin Red Repeat, Danelectro CoolCat Chorus, Dunlop Phaser 90, Boss SuperShifter, Smrcka 6x Bypass lišta.

Nero
Rádce
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1

Re: USB Keyboard+Sibelius+latence

Příspěvek od Nero » 26.07.2009 18:19

První způsob, jak věc řešit, je upgradovat drivery.

"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Schmalz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schmalz » 26.07.2009 19:51

JJ, ironický odpovědi mám nejradši, ASIO jsem zkoušel jako první, ale stejně dík.
Fender Stratocaster+Vintage Noiseless+LSR Roller Nut, Mesa Boogie F-30, Smrcka Overdrive Station III, BuddaWah, Dunlop MicroAmp, Dunlop DynaComp, Carl Martin Red Repeat, Danelectro CoolCat Chorus, Dunlop Phaser 90, Boss SuperShifter, Smrcka 6x Bypass lišta.

Nero
Rádce
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1

Příspěvek od Nero » 27.07.2009 20:29

Tak to jsi měl napsat, že si to zkoušel... Žádná změna?

Další možností (s kterou jsem se setkal a pár starých NTB), že to počítač prostě nestíhal (slabý procesor, malá RAM).

Pokud to nebude ani tím, pak lze hledat problém opravdu ve zvukovce (což nevím, proč by se měla chovat až takhle extrémně). Externích zvukovek je hafo, jde o to, co budeš potřebovat, diskuzí se o tom vedlo hodně. Ale jako tipy mohou posloužit například Lexicon Alpha, M-Audio FastTrack, EGOSYS Maya.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

pavlii
Globální moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavlii » 27.07.2009 20:37

Mno - aktuální postoj a reakce Nera je mi silně sympatická a když se to přečte celé, tak i naprosto vpořádku :wink: o ASIO jsi nic nepsal a celý tvůj příspěvek vyzněl, že dál než ke zjištění "asi je to nějaká latence zvukovky" ses nedostal. Takže ironie byla z principu věci docela na místě.

Zpět k tématu: ASIO4ALL je dobrá první možnost co se integrovaných zvukovek týče, ale nemusí to nic řešit, protože se nejedná o "nativní" ASIO. De-facto zcela bez latence by bylo použití ještě MIDI externího zvukového modulu (něco z bazaru třebas), ovšem za předpokladu, že při tvorbě nevyžaduješ 100% autentické zvuky, ale jen "přibližné".

Pro použitelnou latenci při používání virtuálních nástrojů (VSTi) je potřeba v daném případě nějaká externí zvukovka USB nebo FW v ceně několika tisíc Kč. Parametry (velikost latence) se dají dohledat v každém manuálu, takže výběr kandidáta je jen otázka průzkumu výrobků na netu. Ale je třeba mít na paměti, že do latence mluví celý výkon počítače! Takže je-li v manuálu napsáno "latence až 2ms" tak to neznamená, že při tomto nastavení bude vůbec možné pracovat.

Nejlépe je fundovaný pokec s nějakým prodejcem konkrétního vybraného modelu nebo nějakým vlastníkem, který může dát konkrétní sestavu, při které má nějakou latenci a jde to používat bez problémů.

P.
Obrázek
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

Schmalz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schmalz » 27.07.2009 21:21

Díky za rady, sorry za poznámku o ironii, byl jsem dost vynervenej celodenním zkoušením sladit to dohromady. Notebookem jako takovým to asi nebude, nemám sice žádnej skvost, ale není na tom tak špatně, mám HP Pavilion dv 6319ea, procesor Intel 1,73 Dual Core, 3GB RAM. Co se týká zvuků, ty jsou mi vcelku úplně fuk, jak jsem již psal, píšu partitury a jde mi jen o přesnou reakci USB klávesnice a adekvátní reakci ve formě správného zápisu noty v programu Sibelius, tzn. bez zpoždění. Hledám nejjednodušší řešení, aby už to honem fungovalo, nechával jsem si dost práce na to, až mi klávesnice přijde, a teď je mi k ničemu a sázím dál myší, což mě neskutečně vytáčí :D . Na notebooku mám 3x USB a 1x FW port, takže i FireWire zařízení by nebyl problém. když do jednoho USB na notebooku píchnu MIDI keyboard a do druhého USB externí zvukovku, tak by to mělo být správně zapojené a pojede to v pohodě, nebo musí být klávesy zapojené přímo do té externí zvukovky ? Sorry za možná dementní dotazy, ale jsem kytarista, věci s MIDI jsem nikdy neřešil, .... teď na to koukám jako na zjevení, ... :-) Které co nejlevnější zařízení by mi pomohlo, dáte mi konkrétní tip ? Díky moc

pavlii
Globální moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pavlii » 27.07.2009 22:25

Bude to v pohodě, zapojené tak, jak jsi napsal. Tipy - koukni po bazarech, nějaký externí GM/GS/XG modul by mohl být za "pár švestek". Připojíš pomocí 5-ti kolíku do kláves.

P.
Obrázek
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

Atkins
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atkins » 28.07.2009 14:31

Pokud jde pouze o komunikaci USBKB-PC, mělo by to být zcela bez problému i na slabším stroji než který máš, nezmínil jsi jaký máš OS - Pokud WVista, pak může být problém, viz. některé články v muzikusu na toto téma, potom je potřeba zkontrolovat a příp. reinstalovat ovladače vlastního USB resp. základní desky.
Blues, folk, classic, jazz - nějaké akustiky a semiakustiky, basa a masterkeyboard..

Schmalz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schmalz » 28.07.2009 15:10

Jo, máš pravdu skutečně mám W Vista, to tedy může být taky problém ? Zkusím tedy reinstalovat ovladače desky, jen nevím jestli je někde stáhnu, sytém je totiž předinstalovaný na disku, a nemám CDčka s ovladačema, zkusim je stáhnout.

Schmalz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schmalz » 28.07.2009 16:42

Tak jsem přeinstaloval naprosto všechno, a je to úplně stejný, ... Zkusim někde změřit tu latenci, ...

Atkins
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atkins » 28.07.2009 17:41

Zkus ještě jiný sekvencer-notátor, Encore, Cubase, zda není chybka v samotném Sibeliu, nemohu potvrdit, bohužel mám tady jenom velmi stařičkou verzi a to ještě na MACu a ta chodí korektně s Rolland USB2MIDI rozhraním.
A nakonec, nemáš náhodou připojené ještě nějaké jiné USB zařízení? Přestože je to rozhraní seriové, některá zařízení jsou na těchto portech, značně neslučitelná.
Blues, folk, classic, jazz - nějaké akustiky a semiakustiky, basa a masterkeyboard..

Schmalz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schmalz » 28.07.2009 18:55

Tak jsem zkusil odpojit od kompu všechno kromě keyboardu - pořád stejný. Zkusil jsem Encore i Guitar Pro - pořád stejný. Takže noupě externí zvukovky mě asi nemine. Zatím mám v merku Lexicon Alpha, je to ok ?

Atkins
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atkins » 28.07.2009 21:09

Možná, že by bylo lepší koupit zvukovku, která má MIDI-IN, zbavíš se tak jedné cesty USB-PC-USB. Ale podle mne, nic nekupuj a nejdřív naběhni za někým, kdy má nainstalovaný normální OS (v Tvém případě míněno WinXP, jinak MacOS, Linux) a vyzkoušej to u něj, pokud Ti primárně nejde o zvuk ale o realtime zadávání not, nemá smysl kupovat zvukovku - to rozhraní keyboardu musí chodit :!:

Schmalz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schmalz » 7.08.2009 20:10

Tak právě jsem donesl domů novou externí zvukovku Lexicon Alpha, zapojil, nainstaloval a jsem na omytí, protože to dělá furt to samý ! To už snad neni možný, já se zbláznim, poraďte mi někdo prosím !!! Dokonce jsem zakázal interní zvukovku v notebooku, aby se do toho nepletla, a furt stejný ! Prosim !

Atkins
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atkins » 7.08.2009 23:17

Už jsi to zkoušel někde na XPčkách? Jak jsem radil? Máš v těch "JehoVistách" vypnuté takové ty peechowiny, jako windows aero a podobné kraviny?

Schmalz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schmalz » 8.08.2009 5:35

No XPcka nemám kde zkusit, ale z notebooku jsem vyhodil Visty a nainstaloval Windows Seven. Ve hno chodi znatelně lip, jen ten problém se zvukem trva. Dnes to ještě zkusím na stolním PC (taky Win 7). Už mi dochazeji nápady :-(

Atkins
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atkins » 8.08.2009 9:09

No XPcka nemám kde zkusit
Promiň ale tohle je opravdu hloupá výmluva...

Schmalz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Schmalz » 8.08.2009 10:51

A tak promiň, jestli jsem se te nějak dotknul :-). Řešení jako je navrat k starému systému u mě nepripada v uvahu a nemám ve svém okolí ani jeden pocitac, kde by byly XP. Jen samé Visty a W7.

Martin Erben

Příspěvek od Martin Erben » 10.08.2009 1:31

Cus z Nemec! No ja nevim, jaky koliv windows je nanic, jestli by mely byt zahlceny programy na skladani, nebo pripojeny na nastroj. Mam uz 1O let Macintosh a nedam na nej dopustit. Utahne vsechno, neseka se. 80% problemu dela windows. Mozna jeste zkusit Lotusy, ale nemam zkusenost. :mrgreen:

Atkins
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atkins » 10.08.2009 8:38

Martine Erbene? Copak je to "Lotusy"?
Jinak s Macintoshem naprostý souhlas, odnesl jsem si do školy svou stařičkou G3, nainstaloval ProTools Free, od Rollanda USB-MIDI interface a chodí to naprosto bezchybně.

Odpovědět

Zpět na „Klávesové nástroje a syntezátory“