Kytara z komba do aktivního PA

Lampy, tranzistory, technické problémy, ...
Odpovědět
Koudel
Příspěvky: 6
Registrován: 17.01.2018 14:45

Kytara z komba do aktivního PA

Příspěvek od Koudel » 18.01.2018 16:46

Ahoj, zajímalo by mě, jak zapojit aktivní monitor (pa) přímo z kombíčka. Jde to přímo nebo k tomu potřebuji speciální zařízení či jak to vlastně je. Doma si vystačím v klidu s kombem a efektovými pedály, ale na živo určitě ne, ve zkušebně se skoro neslyším a nechci kupovat stack nebo x wattové komba (je to pro mě moc drahé) a tak bych chtěl připojit aktivní reproduktor přímo do komba. Je tam výstup 4Ohmy 6,3mm Jack. Koukal jsem po netu a vyjde to docela přijatelně (cenově). Jinak mám tranzistor 35W kombo s výstupem, multiefekt, zkreslovací pedál, wah pedál a na kombu hraji jen přes clean Chanel... Nepotřebuji ani footswitch (se zvukem jsem spokojen, akorát potřebuji vyšší hlasitost a akustický tlak). Díky za radu :)

Uživatelský avatar
rotten77
Moderátor
Příspěvky: 2407
Registrován: 8.03.2007 7:13
Skype: rotten77_cz
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kytara z komba do aktivního PA

Příspěvek od rotten77 » 18.01.2018 19:55

Kombo můžeš s PA propojit jenom tak, pokud máš na kombu linkový výstup - kdyby jsi napsal, co přesně máš za kombo, mohli bychom ti poradit.

Kytara se zvučí obvykle tak, že zvukař dá před kombo nástrojový mikrofon a signál z něj pak přes mixpult posílá do PA. To můžeš udělat i ve zkušebně.

Tím získáš větší hlasitost, ale pokud chceš opravdový akustický tlak, budeš potřebovat pořádnou kytarovou bednu.

Výstup 4 ohm je na externí reprobox, pokud tam zapojíš aktivní bednu, něco shoří.

Další možností je hrát přímo do PA, pokud máš k tomu zařízení, které umí simulovat aparát.

Hledej zde na fóru, na všechny body, co jsem ti sem napsal tu najdeš mnoho témat.

Uživatelský avatar
Fořt
Příspěvky: 2275
Registrován: 30.09.2009 12:31
Bydliště: Praha-západ

Re: Kytara z komba do aktivního PA

Příspěvek od Fořt » 19.01.2018 11:31

Pokud nemáš linkový výstup, lze to řešit DI boxem se speaker simulací, např. Behringer GI100 nebo Hughes & Kettner Red Box, do nichž lze poslat výstup z koncového zesilovače komba a vrátit jej do vstupu pro reproduktor. Z DI boxu je pak odbočen symetrický signál o mikrofonní úrovni. Tzn. že bys stejně potřeboval aktivní repro nejen s linkovým, ale i mikrofonním vstupem, ale takových je dnes asi většina. Nebo navíc mikrofonní preamp.
Ale možná je lepší si pořídit mikrofon, vyjde to možná levněji (pokud bys třeba nesehnal ty DI boxy levněji na bazaru) a výsledek je přece jen o fous lepší než ta simulace (pokud si nepořídíš něco se simulací IR impulsy, ale to vyjde mnohem dráž). Pokud vezmeš např. tento, nemusíš ani pořizovat stojánek, lze zavěsit přímo na kombo:
https://www.muziker.cz/superlux-pra628-mkii
Každopádně bych raději než do takového řešení investoval do silnějšího komba. Tedy pokud ten mikrofon a aktivní bednu nevyužijete i jinak (třeba pro pozdější vlastní ozvučení třeba pro malé klubové akce, nebo pro nahrávání).
Edit: Red Box na bazaru
https://hudebnibazar.cz/red-box-classic/ID116048/
Ten GI 100 vyjde nový něco přes litr.
Naposledy upravil(a) Fořt dne 19.01.2018 13:40, celkem upraveno 1 x.

Koudel
Příspěvky: 6
Registrován: 17.01.2018 14:45

Re: Kytara z komba do aktivního PA

Příspěvek od Koudel » 19.01.2018 13:13

Děkuji za radu.... Mám LANEY LG35R, výstup na ext. Repro tam je, tak jsem myslel, že by to bylo reálné a právě ano - chci to mimo jiné na nazvučování vlastních vystoupení, kde není PA (svatby, školní besídky atd.) v klubech většinou PA je i s mixem a zvukařem. Já se ale v té elektronice zas až tak nevyznám.

Uživatelský avatar
Fořt
Příspěvky: 2275
Registrován: 30.09.2009 12:31
Bydliště: Praha-západ

Re: Kytara z komba do aktivního PA

Příspěvek od Fořt » 19.01.2018 14:03

No tak hlavně nezapojuj ten 4 Ohm výstup pro repro do vstupu aktivní bedny nebo přes mix do PA. To je výstup z koncového zesilovače (tedy až těch 35 W), tím bys zaručeně i při malé hlasitosti vstup aktivky nebo mixu odpálil.
Ke zvýšení hlasitosti by ti mohlo trochu pomoci externí repro, tj. (pasivní) kytarový box, ale nebude to o moc.Jak jsem koukal do manuálu, připojením externího repro se odpojí to interní, takže musel by to být box s výrazně citlivějším repro, nebo více repro (2x12, 4x12). Zapojení těch DI boxů, co jsem posílal, není nijak složité, ale nejsem si teď jistý, jak by to šlo zapojit v případě tohoto komba, kdy to vlastně nejde šoupnout mezi koncový zesilovač a repro. To tvé kombo má taky sluchátkový výstup, ten by fungoval podobně jako linkový. Ale nepíše se, zda má v sobě speaker simulaci. A navíc zapojení sluchátek taky odpojí interní reproduktor. Prostě pokud na tom kombu trváš, vyplývá z toho patrně jako nejschůdnější a nejlevnější řešení jen ten mikrofon a aktivní repro či PA s mikrofonním vstupem. K mikrofonu bys samozřejmě potřeboval ještě mikrofonní kabel s XLR konektory.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6193
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kytara z komba do aktivního PA

Příspěvek od Hendrek » 19.01.2018 14:14

Souhlas s předchozími.
Nebo rozbočit signál, jednu větev hnát do komba, druhou přes nějakou simulaci ampu a boxu do PA.
Použít pro tyto účely výstup na ext. repro v tomto případě nelze.
Mikrofon je ovšem nejjednodušší řešení.
Obrázek

Koudel
Příspěvky: 6
Registrován: 17.01.2018 14:45

Re: Kytara z komba do aktivního PA

Příspěvek od Koudel » 19.01.2018 18:02

Díky chlapi, řešil jsem problematiku zapojení + ceny a kvalitu zvuku, to znamená že nejlepší řešení je opravdu koupit kombo třeba 2 krát 12" nebo rovnou hlavu a velký reprobox (kytarový) a o to mi hlavně šlo... Protože i kdyby to čistě teoreticky s tím PA-čkem šlo, nejspíše se se všemi serepetičkami dostanu na stejnou cenu, jako např u těch výkonných kombíček nebo levného stacku (v rámci tranďáků) ... Btw, (nejsem profi muzikant, živím se jako řidič z povolání) hraju přes 10 let a tohle malé kombo mám už 8. Sezónu, určitě chci vyměnit, zvukový projev už není co býval a když jsem hrál třeba venku nebo například v tělocvičnách, začal se ten zvuk už hodně slévat a bylo to hodně nečitelné, jen mě napadlo ušetřit a místo stacku koupit jen PA a moje malé kombo použít vlastně jako zesilovač... Moc jste mi pomohli, děkuji.

Odpovědět

Zpět na „Komba, zesilovače, reproboxy“