lampy, flašky, elektronky

Lampy, tranzistory, technické problémy, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 672
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od Trevor » 5.09.2018 15:52

Obečně bys asi slyšel zvuk z repro u jakékoli značky elektronek, ta mikrofoničnost záleží na konstrukci a stářím ji zvýšíš když elektronka bude vystavená otřesům při přepravě, při velké teplotě při provozu atp. normální proces.
Poklepat třeba dřevěnou tužkou na každý kus zvlášť ti může odpovědět na to jestli je některá víc nebo ne.
Pokud máš zesilovač kde se dá přímo měřit při nastavování bias, tedy jsou vyvedeny svorky pro měřící přístroj, nebo máš vhodnou přechodku apod. tak si můžeš porovnat jednotlivé kusy nebo páry tak že si je změříš přes ty svorky, při několika různých pozicích bias potenciometru, můžeš tak i odhalit elektronku která je vadná a předejít poruše, pokud máš nový pár, je dobré si to udělat hned z počátku, zapsat a jenou za čas, třeba půlrok si to přeměřit a porovnat jaké proběhli změny, v podstatě máš improvizovaný tester daného typu elektronek, pokud jde o Ia.
Životnost dané elektronky bývala v datasheetu uvedena při daném nastavení el. parametrů, obávám se že ne u všech takové info najdeš a druhá věc je ta že spousta zesilovačů je na elektronky poněkud nepřívětivá třeba výší anodového napětí a potom nastavení pracovních podmínek je jiné než doporučené, což se na životnosti projeví.
Pokud třeba nenastavuješ podle proudu elektronkou ale jen předpětím na mřížce, vlastně nevíš co nastavuješ.
Když nemáš přístup k nos skladu, tak asi typy prodejců jako ruby, gt,engl apod, budou v poho,i když to zaplatíš, těžce, ale ohlasy co vím jsou kladné, dobré jsou i sovětské kousky a za pár korun, s čínou je to fakt těžké a na slováky nejsem specialista, na to je tu jiný odborník.
Problém je v tom že jeden člověk ti řekne "ty jj hrajou soer, fakt" ty si je koupíš a pak zjistíš že ti to hraje podivně.
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

Uživatelský avatar
innerself
Příspěvky: 867
Registrován: 20.04.2013 19:13

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od innerself » 6.09.2018 9:35

Já bias nastavoval, podle návodu, co jsem se dočet v sekci Bias, když tam někdo měřil kolik dává 6505, která byla dodána s konkrétníma lampama z výroby. Takže jsem si obdobně objednal z netu sondy na měření napětí, apak druhou sondu na měření šťávy daný lampy. Nezkoušel jsem to teda vždycky na všechny lampy zvlášť, ale stejně jsem si podle zvuku vybral maximum cold bias, takže i kdyby náhodou ty lampy nebyly uplně přesně spárovaný a do jedný šlo náhodou nějaký větší množství, tak by to nemělo škodit, protože ten bias byl už tak nízko :D JSX má vzadu ještě nějaký vývody na měření, který člověku stejně nic neřeknou, ale dočet jsem se, že pro 6l6gc má bejt hodnota minimálně -55V. Já s tim cold biasem naměřil -57. Čím větší číslo, tím větší cold bias. O ty "lepší" lampy mi jde spíš kvůli životnosti, ale nevim jak moc to třeba ty ruby, mesa, engl, nebo groove tubes třídí, což mi asi někdo neřekne. Jenom jsem doufal, že někdo by tu moh mít zkušenost, že právě tyhle rebrandovaný značky mu fakt vydržely delší dobu, než ty co koupil od běžnýho prodejce, kam podle fám chodí ty horší výrobky.
Apce: Peavey 6505, Peavey JSX
Reprobox: Mesa Recto Traditional 4x12
Krabičky: Nux OD-3, Boss Ns-2
Kejtra: B.C. Rich Warlock (1995) (Seymour Duncan AHB-2 Metal)

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1800
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od Tube Guru » 6.09.2018 17:19

Zdar, protože řada z Vás stále zaměňuje záporné mřížkové předpětí a anodový proud naprázdno - obojí nazýváte bias, zopakuji: bias je název pro anodový proud naprázdno a ten se nastavuje záporným předpětím řídící mřížky, které bych bias raději nenazýval. Nelze přece mít stejný název pro dvě různé veličiny (-Ug1 a Ia0). U koupě elektronky je důležité štěstí na dobrý kus a až tolik nezáleží od jakého je výrobce. To, co se o výrobcích traduje, jsou už velmi staré pověsti a většinou jsou založeny pouze na jedné zkušenosti. Všichni tři současní výrobci se snaží, aby jejich výrobky byly nejlepší, ale taky, aby náklady na výrobu byly nejnižší. Tyto dva požadavky jsou protichůdné a je tedy třeba najít kompromis. Mám pocit, že to speciálně kytaristé zbytečně moc "řeší". Copak čekáte od jiné spotřebky taky nějakou extra životnost? Proč zrovna od elektronek?
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru@seznam.cz Dík.

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 672
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od Trevor » 6.09.2018 20:40

Innere
Oni je sice lepe prebiraji,ale zivotnost ti nikdo predem nerekne,i kdyz bych rekl ze vetsina co jsem videl rebrand. tak to bylo asi od sovtek. musi tam byt proste poradna vrstva te emisni vrstvy,pak ti dlouho vydrzi,proto nektere stare ceske,nemecke,ruske a kdovijake nos, maji kolikrat i po dlouhe dobe pouziti vetsi emisi nez nejake nove a dele vydrzi, bo se ve statnim podniku tak nesetrilo, jako ted kdyz to nekomu patri, mel jsem tu dokonce nejake fakt stare a hodne jete mazdy,meli emisi jakou jsem nikdy u jinych el. tohodle typu nevidel,neskutecny a naopak jsem mel spoustu novych co byli hned slabsi nez by meli,jenze rozptyl vyrobnich parametru je celkem velky,takze i ta slabsi se muze do zesiku vyborne hodit, proto jsou ruzne hot a cold pary, agresivni a mekke.
Jinak zkusenosti lidi co vim jsou vetsinou takove ze, vetsinou nevi jak dlouho elky maji,zesik uz tak koupili a buh vi kdo tam kdy co dal,resi to az kdyz to nehraje treba a otestovat vse co je dostupne,je na dva zivoty,drzel bych se tech co ti tak dlouho vydrzeli...
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

Uživatelský avatar
innerself
Příspěvky: 867
Registrován: 20.04.2013 19:13

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od innerself » 6.09.2018 22:12

Jenom jsem zmínil, že bias jsem nastavil nízko podle návodu a jak jsem postupoval. A že pro high gainy je stejně nejlepší cold bias, nejen kvůli šetření lamp, ale hlavně předvšim kvůli zvuku. Potom jsem napsal, že aparát má vzadu nějaký ty vývody, který stejně nic pořádně neřeknou, ale to neni nic novýho. Zkrátka jsem popsal, že vývody tam jsou, ale nic se tim nezjistí a že mám nastavenej cold bias. To se snad používá běžně slovo cold bias.

K lampám jsem si myslel, že když jsou zkrátka dražší, tak by mohly mít větší výdrž. Myslim si, že je to o dost reálnější, než názor, že s dražšíma to bude hrát líp. A proto jsem se ptal, jestli je to fáma, nebo ne. Potvrdilo se že ne, tak nemam proč tvrzení nevěřit. Kytaristi jako já to řeší kvůli tomu, že je to jedna z nejčastějších věcí, jaká odchází a protože chci spíš víc hrát než se starat o údržbu, nejradši bych tam nacpal ty nejspolehlivější, pokud by to nebyla nějaká neskutečná pálka. Přirovnám to třeba ke strunám. Taky si kupuju dražší, který jsou potažený ochrannou vrstvou. Sice zaplatim skoro půlku, ale vydrží mi desetinásobně víc, takže se to nejen vyplatí, ale ušetří mi to i práci s častou výměnou. No a abych to nějak rozseknul, tak jsem díky propojení preampů a koncáků zjistil, že to stejně dělá nějaká preampovka. Takže tam je to jasný. Ještě teda mě napadá otázka. Dočet jsem se, že ve většině případů to schytá V1. Je reálný tu lampu hodit třeba na pozici která nemá s gain stageí co společnýho? Jestli by právě nestačilo lampy jenom mezi sebou prohodit a problém by moh zmizet :D Sice ty preampovky nejsou nějak extra drahý, ale když by existoval způsob jak to odstranit, tak proč kupovat nový, že jo.
Apce: Peavey 6505, Peavey JSX
Reprobox: Mesa Recto Traditional 4x12
Krabičky: Nux OD-3, Boss Ns-2
Kejtra: B.C. Rich Warlock (1995) (Seymour Duncan AHB-2 Metal)

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1800
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od Tube Guru » 6.09.2018 23:29

V1 nic "neschytá", ale vzhledem k pozici na vstupu je velmi důležité, aby byla antimikrofonická. Její výstupní signál je zesilován všemi dalšími stupni a tak se její případná mikrofoničnost projeví daleko markantněji než u dalších stupňů. Antimikrofonickou elektronku lze poznat i pohledem; typicky má krátký elekrodový systém a někdy zdvojené slídové distanční nosné vložky. 5751 tomu plně vyhovuje. Má-li zesilovač jen jeden typ preampovek (většina současné produkce), lze si někdy pomoci záměnou do jiného stupně, kde např. mikrofoničnost až tak nevadí (neprojeví se). Příklad: mikrofonickou V1 dám do fázového invertoru nebo do efektové smyčky. Když si někdo stanoví pravidlo, že bude kupovat ty nejlevnější dostupné elektronky, podle mě neudělá velkou chybu :) . Životnost Vám výrobci mohou slíbit, ale ne zaručit. Dopravou se zvyšuje pravděpodobnost poškození systému právě s ohledem na mikrofoničnost. innerself(ova) slova: "chci spíš víc hrát než se starat o údržbu" by si měli vzít za své všichni kytaristé :) .
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru@seznam.cz Dík.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1959
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od mmjuz » 7.09.2018 7:51

Pokud někdo uposlechne radu, že má kupovat jen nejlevnější elky, dláždí si cestu do pekla. Avšak netvrdím, že čím dražší, tím lepší.
Prempovek kupuji tak kolem 100 do roka, jak kdy. Čínské Sino jsem měl snad dvě, nemohu je tedy soudit. EHX jsem měl sice více, ale buď jsem měl smůlu, či jsou dost špatné - hodně šumí, mají občasné šelesty, mikrofonické, tak těm se už léta vyhýbám. Když to šlo, bral jsem z GESu i od jinud Sovtek,
s těmi si nepamatuji jediný problém, byly jich desítky, spolehlivost, kvalita, životnost OK, ovšem na trhu se na nějakou dobu vytratili, tak jsem hledal jiné alternativy. Sice už zase vidět jsou, ale současný stav nemohu úplně potvrdit. Dále o něco dražší Tungsoll. Ty běžné 12AX7 jsou dobré, používám je do VIP aparátlů a problémy nemám, životnost výborná, žádná reklamace. Beru různě TAD i standard GES, Thoman, vždy podle ceny. Luxusnější Tungsoll ECC803S se zlatými piny z TAD kupodivu bývají problematické. Mají velký mřížkový proud a způsobují v klasickém zapojení potenciometrů v mřížce výrazný šustot potů a degradují jim dráhu. Tedy na vstup nic moc. Podotýkám, že díky ceně kolem 800,- až 900,- jsem jich bral zatím jen pár jednotek kusů, možná jsem měl smůlu, ale spíš to bude jejich běžná vlastnost. Dále kapitola sama pro sebe JJ ze Slovače. Standard ECC83S je dost divočina. Člověk může kápnout na dobrý kousek a ten lze použít na vstup a i nějakou dobu vydrží hezky hrát, ale běžně to vycházelo tak na 50% použitelnosti. Když jsem někdy předloni, možná dříve, obdržel várku 10 ks a na vstup nešla použít ani jedna, ukončil jsem veškeré pokusy s tímto šmejdem a na radu prodejce ( ten si je vlastností svého zboží vědom už na základě reklamací ) jsem začal brát JJ - ECC83MG. Zatím mi to vychází tak na 90%. Není to úplně TOP lampa, ale celkem použitelná a vzhledem ke své velmi přijatelné ceně je používám hojně. Životnost zatím moc nemohu potvrdit, během těch dvou, skoro tří let se ale nikdo neozval. Jinak jsem v malých várkách zkoušel i ostatní levné JJECC803, tam žádný velký problém nebyl, ale měl jsem jich jen pár kusů a potom výše zmiňovaná 5751. Měl jsem pět kusů, první odešla asi po třech měsících hraní a poslední za necelý rok. Kupodivu na vstup šly, však mají nízké zesílení, ale životnost mizivá. Nedoporučuji.
Pak je ještě možnost různých NOS, či všelijakých výběrů. Absolutní pecka jsou východoněmecké RFT, které se v e-shopech objevují a často za dobrou cenu. Jsou to vynikající lampy, které vedle Mullardu v minulosti odebírala i obchodní společnost Brimar. Lamp s bílým popisem Brimar jsem měl v životě asi 15Ks, všechny skvělé. Nedávno jsem zkoušel vzorek 3ks NOS United Electron USA a pohoda, pár kousků Siemens, Philips, Telefunken, Cerberus. Dobré. Jugoslávské EI a maďarské Tungsram fungují také skvělě a dlouhodobě. Mullardy jsem měl jen dva, ale nebál bych se jich. Problémovější jsou často glorifikované různými lampovými mágy lampy z USA od firmy RCA např. legendami opředené "black plate". Tyhle lampy mají opět tu hnusnou vlastnost velkého mřížkového proudu a při provozu s nimi v zesilovačích výrazněji šustí potenciometry a odchází jim dráha. A nakonec bájná Tesla. Přes veškeré orgasmické výlevy různých uživatelů Teslamilovníků, já na nich nic moc zajímavého nenašel. Z těch slavných vojenských E83CC s bílým popisem, zkříženými šavličkami a zlatými piny, jsem jich z několika desítek kusů mohl na vstup použít tak třetinu, Jinak mikrofonické jak prase, šumy... Ono je to logické, tyhle lampy nebyly určeny do audiozařízení, výrobce tedy sledoval jiné vlastnosti. S ostatními typy Tesla je situace obdobná.
Jinak dnes už je nákup NOS lamp dost sázka do loterie, jednak se prodává zboží dávno přebrané a původně vyřazené a druhak různé kopie vyrobené minulý měsíc v Číně a za NOS vydávané. Běžnému uživateli, který provozuje jedno, dvě komba a mění lampy když je to nutné, bych snad ani tyhle experimenty nedoporučoval. Spíš bych na jeho místě vzal běžné 12AX7 od Tungsoll. Pochopitelně se může stát, že i tam dojde k problému, ale ta šance na úspěch je výrazně vyšší, než u nákupu nejlevnějších lamp. Což jsou v současnosti JJ ECC83S.

Tedy závěrem. Člověk který radí, aby si uživatelé koupili tu nejlevnější lamu na trhu a nic neřešili, tak tuhle problematiku opravdu vůbec neovládá, veškeré zkušenosti nemá žádné a vědomosti čerpá pravděpodobně jen z reklamní propagandy na netu.

Málem bych zapomněl na Groove Tubes. Kvalita těchto lamp byla dlouhodobě špičková, ovšem když někdy asi tak před šesti lety Aspen Pitman prodal firmu Fenderům, kvalita šla prudce dolů. Zkušenosti mám spíše s výkonovými lampami 6V6 a 6L6, tam se ta změna projevila celkem razantně, u malých dvojitých triod se dá předpokládat, že je situace obdobná. Asi před dvěma roky jsem situaci probíral se zaměstnancem firmy Music Data,
která prodej elek této firmy v ČR zajišťuje a on mi situaci potvrdil a díky velkému počtu reklamací doporučil přejít na ruské elky dodávané přes TAD.

Uživatelský avatar
innerself
Příspěvky: 867
Registrován: 20.04.2013 19:13

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od innerself » 7.09.2018 9:28

Já mám ve svý 6505 ještě "tovární" lampy starý 5 let, jak preampovky (v1 je ruby 12ax7ac5hg nebo jak se to jmenuje, zbytek JJ), tak i koncový (4x ruby 6l6gcm-str) a pořád drží, žádnej problém s mikrofinočností nebo tak. Možná jsem měl zrovna štěstí, ale prostě to bez závady hraje pořád přes 5 let, i když je fakt, že toho nemá tolik za sebou. Asi by se aparát trochu víc probudil, kdybych ho nově osadil, ale dokud to hraje normálně, šťourat se v tom nehodlám. Kámošovo line 6 valve hd má snad už deset let starý tovární sino 12ax7b a taky pořád drží, takže já měl fakt možná jenom smůlu, nebo doopravdy pro obyčejný lidi jdou do obchodu nějaký horší a druhořadý. Jako je mi jasný, jak výroba asi musí vypadat, takže je to skoro taky co kus to originál, jenom zkrátka jsem uvažoval, jestli fakt ty lepší nerozeberou ostatní firmy a pro nás obyčejný zbyde ten větší dopad.
Apce: Peavey 6505, Peavey JSX
Reprobox: Mesa Recto Traditional 4x12
Krabičky: Nux OD-3, Boss Ns-2
Kejtra: B.C. Rich Warlock (1995) (Seymour Duncan AHB-2 Metal)

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1800
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od Tube Guru » 7.09.2018 16:00

Zdar, pro sebe uzavřu tuto nikam nevedoucí rozpravu (fakt jako v parlamentu :roll: ). S lampami je to podobné jako s botami: za stejnou cenu si mohu koupit buďto jedny značkové "kvalitní" v kamenné prodejně nebo tři páry levných z tržiště. Záleží na každém, pro kterou možnost se rozhodne - čemu dá přednost. Přitom ty 3 páry levných mají v součtu určitě delší životnost než ty údajně kvalitní a hlavně drahé. Taky chodím stále v zánovních botách a nemusím chodit v zešmajdaných, které je mi líto vyhodit jen proto, že byly drahé... :) .
EDIT: Pane znalče všeho mohl bys mi vysvětlit coby (podle Tebe) neználkovi myslíš touto větou? "Tyhle lampy mají opět tu hnusnou vlastnost velkého mřížkového proudu a při provozu s nimi v zesilovačích výrazněji šustí potenciometry a odchází jim dráha"? Těším se, že se něco nového dovím, žiji totiž asi v "bludu", že řídící mřížkou (bavíme se o 12AX7 či ECC83) v bezporuchovém stavu žádný proud neteče natož aby způsoboval nějaké šustění potenciometrů, které jsou navíc pro ss napětí odděleny kondenzátorem :roll: .
Naposledy upravil(a) Tube Guru dne 8.09.2018 0:22, celkem upraveno 1 x.
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru@seznam.cz Dík.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1959
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od mmjuz » 7.09.2018 17:26

Pravda, jsou všechny levé, ale za čtyři koruny kus! Nekupte to. Asi se na to díváme, Tube Guru, opravdu každý jinak.

Uživatelský avatar
innerself
Příspěvky: 867
Registrován: 20.04.2013 19:13

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od innerself » 8.09.2018 21:38

Čus. Tak jsem dneska lampy přehodil a ta co dělala neplechu na pozici v1 jsem dal jako fázovej invertor. Problém krásně zmizel, tak snad už se žádnej neobjeví 6 let jako druhej zesík se stále továrníma lampama :D
Apce: Peavey 6505, Peavey JSX
Reprobox: Mesa Recto Traditional 4x12
Krabičky: Nux OD-3, Boss Ns-2
Kejtra: B.C. Rich Warlock (1995) (Seymour Duncan AHB-2 Metal)

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 672
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od Trevor » 8.09.2018 21:44

Hele nevim jestli zrovna tam bych ji cpal, tam by měla být elektronka co je trochu symetrická bych řekl, což tahle už být nemusí...
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

Uživatelský avatar
innerself
Příspěvky: 867
Registrován: 20.04.2013 19:13

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od innerself » 8.09.2018 22:08

Hele funguje to v pohodě. Asi nějaká masakr závada to neni. A jak psal tube guru, tak tam je to spíš tim, že další lampy ten malej nedostatek jenom víc zesílily, když to bylo v pozici v1.
Apce: Peavey 6505, Peavey JSX
Reprobox: Mesa Recto Traditional 4x12
Krabičky: Nux OD-3, Boss Ns-2
Kejtra: B.C. Rich Warlock (1995) (Seymour Duncan AHB-2 Metal)

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 672
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od Trevor » 8.09.2018 22:20

Pokud jde o tu mikrofoničnost tak budiž, ale napadlo mne jestli nemá třeba jednu triodu už hodně jetou a druhou jako novou, protože v1 je pokud se nemýlim napůl pro čistý a napůl pro zkreslený kanál.
Aby ti to v invertoru, nebudilo jednu polovinu víc než druhou, ale nemám to technicky ověřené nakolik by se to tak chovalo a vadilo, když takovou elektronku seženu zkusím to schválně změřit.
ps ted koukam že tam mas asi invertor s rozdelenou zateží tak je to jedno,ale stejně si to zkusim jak je to u klasiky..
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1800
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od Tube Guru » 9.09.2018 2:56

Zdar, triodové systémy umístěné v jedné baňce jsou zpravidla svými parametry téměř shodné a ani po dlouhém používání se při zapojení v předzesilovacím stupni se společnou katodou, kde jimi teče proud kolem 1mA "nerozutečou" natolik, aby to bylo na závadu při použití v invertoru.
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru@seznam.cz Dík.

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 672
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od Trevor » 9.09.2018 14:50

Zdar, mělo by to tak být,ale několikrát jsem narazil na kusy co se rozcházeli klidně o 50%, bohužel nemůžu říct na jaké byli pozici ani jak byli staré, i u nových jsem našel rozdíl, většinou ale malý, jak říkáš, jenže tohle asi málokdo měří a uživatel to pak poměřuje spíš uchem.

No ale k věci, vzal jsem kousek co měl v daném zapojení Ia 0,6 a 0,8 mA rozdíl tedy dvě desetiny mA, při různém vybuzení jsem doháhl maximálního rozdílu asi dvou voltů na výstupním napětí což při toleranci součástek kolem a stavu koncových elektronek není asi žádný problém technicky natož pro ucho, takže při běžně jetých preampovkách to je tedy bez problému.
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

Uživatelský avatar
Kali
Příspěvky: 156
Registrován: 2.10.2011 14:54
Kontaktovat uživatele:

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od Kali » 8.10.2018 19:23

feki píše:
6.02.2017 14:59
Grade je naměřená hodnota ohledně párování pro nastavení Bias. Psal jsem do Engla, pokud neseženu hodnotu 26, můžu dát jinou, ale musím prý navštívit servis pro nové nastavení dvojic v koncáku. Přesně takovou odpověď jsem čekal. Do servisu nemusím, od toho jsou jiní borci kteří to nastaví, ale chci se tomu vyhnout, počítám s tím jako s poslední variantou.
Zdarec, nějaké bližší info ohledně Engl lamp a jejich zančení Grade někdo má? Pokud mám na zesáku číslo Grade 31 a nesehnal bych stejnou hodnotu, je lepší použít grade 30, nebo 32? Logicky pak lampy pojedou víc cold, nebo hot bias. A když mám zesák 120w 2x 6550 lampy, dají se i měnit druhy lamp (L34, 6L6, KT88...), bez nutnosti zásahu odborného servisu? Poradí někdo, zda můžu takto vyměnit doma sám lampy kus za kus?

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 672
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od Trevor » 8.10.2018 21:13

Nevim co mas za zesik,ale urcite naslepo menit druh elektronky neni normalni postup, kazdy ma jine vlastnosti a potece uplne jiny proud anodou a mrizkou, vzdy potrebujes donastavit podle typu...když už bys chtěl laborovat...tak kontrolovaně..
Takže můžeš doma sám, pokud víš jak a máš na to výbavu.
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1800
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od Tube Guru » 9.10.2018 2:07

Zdar, proč se zabýváš nějakou hodnotou Grade, když netušíš co znamená? Kup si párovanou dvojici 6550, nastav anodový proud naprázdno (bias) na hodnotu odpovídající 70% max. anodové ztráty při anodovém napětí, které naměříš na pinu 3 (anoda) vůči GND. S jinými elektronkami 6L6 a EL34 radši moc neexperimentuj, fungovat sice budou, ale životnost se jim znatelně zkrátí, neboť 6550 je trošku "vyšší liga".
EDIT: ...Nebo si můžeš koupit od Engla 6550 grade 31 a kochat se dobře zaplaceným pocitem, že jsi udělal pro svůj aparát maximum :) .
Naposledy upravil(a) Tube Guru dne 9.10.2018 2:38, celkem upraveno 1 x.
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru@seznam.cz Dík.

Uživatelský avatar
Kali
Příspěvky: 156
Registrován: 2.10.2011 14:54
Kontaktovat uživatele:

Re: lampy, flašky, elektronky

Příspěvek od Kali » 10.10.2018 15:16

Trevor píše:
8.10.2018 21:13
Nevim co mas za zesik,ale urcite naslepo menit druh elektronky neni normalni postup, kazdy ma jine vlastnosti a potece uplne jiny proud anodou a mrizkou, vzdy potrebujes donastavit podle typu...když už bys chtěl laborovat...tak kontrolovaně..
Takže můžeš doma sám, pokud víš jak a máš na to výbavu.
Ahoj, tak nějak mě to pomale dokopalo k tomu, abych se trochu ponořil do světa elektronek. Nedávno jsem psal příspěvek ohledně 6505+ a experiment s preampovkami a biasem mě dosela chytnul. Chci se tomu začít věnovat, ze začátku alespoň pro svoji osobní potřebu.
Momentálně čekám na objednaný měřák od TAD se 4mi paticemi na měření biasu.
Teď bych rád probral asi nejzávažnější téma... Chtěl bych pořídit nějaký dobrý měřák na proměření samotných lamp.
Abych reálně viděl jejich životnost a nějaké kokrétní údaje, např si překontrolovat, zda párovaná dvojice je opravdu dobře vyselektovaný pár.
Hned od prvního použití googlu sem defakto našel jen odkazy na hodně staré "komunistické" měřáky Tesla a nic víc.
To se dnes už nic tak běžně nedělá? Narazil jsem Orange VT 1000 Valve tester. :lol: Už jako laikovi to ve mě vzbuzuje silný pocit nedůvěry a smíchu současně. Co to jako změří? :D Tudy asi cesta nepovede... Takže někdo nějaký návrh?
Pak sem narazil na USA produkt MaxiMatcher, zná to někdo?
http://www.maximatcher.com/maximatcher.html
Dalo by se to dobře využít? Mám kamarády v USA, takže teoreticky by se to dalo poslat.
Díky za rady.

Odpovědět

Zpět na „Komba, zesilovače, reproboxy“