Stránka 8 z 8

Re: LED ZEPPELIN

Napsal: 27.12.2017 18:52
od starypard
Frostys píše:Hodně dlouho jsem měl nejraději When the levee breaks. Stále je super, hlavně na úvodní mommenty s Mary Jane :mrgreen: ale v posledních měsících jsem se hodně zaposlouchal do Babe I'm Gonna Leave You a nedávno taky objevil tenhle zajímavý živák, i když Plantův zpěv není už tak skvělý, pořád se dá dobře poslouchat. V koncertu mě ale zklamalo zvučení, na můj vkus moc nahlas klávesy i Plantův zpěv.


Robert Plant “Babe, I'm Gonna Leave You” iTunes Festival London 2014

Pán na akustiku asi nehraje poprvé :)
Pán na akustiku umí, ale moc se to tam nehodí. Musíš si uvědomit, že se jedna o show, o efektní exhibici, o režijní záměr, který zcela abstrahuje od podstaty skladby a hudebního vkusu, od zdrženlivosti, od pokory, která jest vhodná ku vyznění jakékoliv skladby. Režie takovýchto koncertů dost s**e na posluchače v tom slova smyslu, že posluchače považuje za konzumenta, nevzdělaného, nesvéprávného, který za své peníze chce být maximálně excitován, podrcen. Tato skladba je dost intimní věc. Samozřejmě ji nesložil ani Page ani Plant, jen parafrázují původního skladatele či interpereta, který ji hrál a zpíval dost jinak (také trošku hloupě, ve smyslu dobových klišé).
Plant zde, na tomto koncertě, je tak daleko (bohužel, stárnoucí dobří zpěváci to tak dělají), že vykrádá sám sebe a komolí slova, deformuje angličtinu, tedy protahuje neznělé souhlásky a krátké slabiky a zkracuje znělé a dlouhé. Vrchol manýry a nevkusu, dosebezahleděnosti (a ignorance diváctva a posluchačstva).
To píši se vší úctou ku kapele, od které se všichni hodně učíme (hlavně kytaru a bicí). Je ale potřebí zmínit i tyto věci: většina hitů je kradených a znetvořených bez úcty ku originálu.

Re: LED ZEPPELIN

Napsal: 27.12.2017 19:21
od Frostys
Nemám důvod s tebou nesouhlasit. Je to Plantova show.

Re: LED ZEPPELIN

Napsal: 27.12.2017 19:55
od starypard
I´m gonna leave you je moc hezká věc a má tu výhodu, že jí každý rozumí, je to velmi prosté a lidské a každý si ji může hráti, jak chce (a také to, předpokládám, činí). Dá se to zpívat i v ženském rodě (v "kotlině" máme rovnoprávnost), ženy to cítí v podstatě ouplně stejně ... a dokáží to nejen vyzpívat, ale i projevit, spáchat (i když nikomu nepřeju tento zážitek s jeho babou).

Re: LED ZEPPELIN

Napsal: 9.01.2018 22:19
od Zbyna
starypard píše:většina hitů je kradených a znetvořených bez úcty ku originálu.
Solidní žvást. :D

LZ nahráli na běžných studiových albech 73 písniček. Polovina je 36,5. 37 písniček určitě nepřevzali. Ano, zdaleka ne každá jejich písnička je hit, ale i kdyby to měla být každá třetí, tak bych rád viděl těch 12 "kradených a znetvořených". A bacha, to, že je někde stejnej harmonickej postup nebo tři tóny za sebou fakt není vykradení. Protože v tom případě by byl Antonín Dvořák (+ tisíce dalších) hudební zločinec.

Ano, na první desce měli relativně hodně převzatých věcí, ale tak byla ta deska koncipovaná - šlo o desku kapely, která měla nahradit Yardbirds a dojet za ně nasmlouvaný turné a pro Atlantic vydat nasmlouvanou desku. V důsledku toho museli hrát (a nahrát) několik převzatých věcí (Babe, Dazed and confused...). Především šlo o nápady z bluesových standardů, ze kterých čerpala drtivá většina tehdejších bluesrockových kapel a nikdo se nad tím nepozastavoval (Bring it on home, I can´t quit you babe, Since I´ve been loving you má tradiční bluesovou harmonii, ale je to jednoznačně jejich dílo). To byla ale jen prvotina, dál je to už jednoznačně autorská kapela s občasnou inspirací odjinud.

Napsat takovou pitomost, jako že většina jejich hitů je kradených a znetvořených, tak to fakt nevím, na čem ujíždíš.

GTBT, Communication breakdown, Whole lotta love, WIAWSNB, Lemon song, Heartbreaker, Ramble on, Immigrant song, That´s the way, Gallows pole, SI´veBLY, Black dog, Rock and roll, Stairway, Misty mountain hop, The song remains the same, The rain song, The ocean, No quarter, Celá první deska z Physical Graphitti je klenot vedle klenotu, zajímá mě odkud to všechno ukradli, Ten years gone, The wanton song, Achilles, For your life.

Tyhle všechny jsou prosím ukradený od koho? Díky za odkaz na autora, který tyhle písničky nahrál před tím, než je nahráli LZ. Už se těším, jak svoje tvrzení podpoříš fakty a já si aspoň rozšířím obzory. A hlavně prosím ne Stairway x Taurus :D To by totiž znamenalo, že kdykoliv někdo udělá v basu půltónový sestup a zharmonizuje ho, tak je vykradl (nebo Bacha? :D ).

Re: LED ZEPPELIN

Napsal: 9.01.2018 22:33
od starypard
Whole lotta love je motiv někoho jiného, Heartbreaker také .... A Physical Graffiti je bohužel labutí písní kapely, už vykrádali sami sebe. Jde hlavně o Plantův projev. Stejný problém jsem měl svého času s Yes a Andersonem.

Re: LED ZEPPELIN

Napsal: 10.01.2018 0:21
od arcilucifer
Physicall Graffiti je moje nejoblíbenější album, dokonce na LP ho mám třikrát v prvním vydání.
Nejnaslapanejši album od začátku do konce, který považuji za vrchol. Rozhodně mi tohle album nepřijde jako vykrádání sebe.

Re: LED ZEPPELIN

Napsal: 10.01.2018 6:55
od jastud
Na Physical Graffiti mě nebaví čtvrtá strana. Zbytek je opravdu smršť.

Re: LED ZEPPELIN

Napsal: 10.01.2018 21:12
od Zbyna
starypard píše:Whole lotta love je motiv někoho jiného, Heartbreaker také .... A Physical Graffiti je bohužel labutí písní kapely, už vykrádali sami sebe. Jde hlavně o Plantův projev. Stejný problém jsem měl svého času s Yes a Andersonem.
To hodnocení PG... prosím, piš sem denně :D

Ty odkazy? Zatím jsi zmínil Babe (ok, to je převzatý, ale to vždycky přiznávali) a zbytek dost pokulhává a jsou to takový ty senzacechtivý snahy něco najít. A jseš s bídou na 5 písničkách? To asi nebude "půlka", že jo...

Whole lotta love je postup (tóny stupnice) 5-7-5-7-8, small faces mají ten postup úplně jinak, je fakt komický myslet si, že je to vykradený. A ano, Muddy Waters má ten nástup podobně, ale zase - je to prostě blues, v blues se tohle stane snadno. To bys takhle mohl vzít půlku písniček od Buddyho Guye. Heartbreaker jsem ani nenašel, od koho to měli jakože prej vykrást :D

i tady

https://liveforlivemusic.com/features/j ... as-stolen/

je HTB vedenej jako originál. Btw. rozebraný jsou tam jen první čtyři alba a všimni si, že na trojce a čtyřce je to už prakticky všechno jednoznačně jejich (když pomineme opravdu komickou snahu se Stairway a Taurus). Dál to ani nejde, protože na dalších albech nic ani náznakem vykradenýho není. A všechny ty "vykradený" písničky mají jedno společný - jsou to bluesovky.

Navíc - i když některý písničky očividně jsou inspirovaný (ale jen pár věcí na jedničce + Bring it on home), aranže písniček, projev, rytmy, styl hraní, sóla, basový linky, to všechno je jejich tvorba a naprosto osobitá a originální.

A k tomu Physical Graphitti ... sám Plant v jednom rozhovoru řekl, že jestli se bude něčím chlubit, tak je to tahle deska. Žádná labutí píseň, ale plná palba. A ty písničky jsou rozmanitý. Kdo je jasně na PG na vrcholu, je Bonham. Jeho projev (mimo jiné) v IMTOD je něco neskutečnýho.

Re: LED ZEPPELIN

Napsal: 10.01.2018 22:35
od kunec
A to má Page dnes narozeniny


Sent from my iPhone using Tapatalk