Stránka 6 z 6

Re: Mandolína

Napsal: 3.01.2018 22:26
od pácpácarana
Harley Benton HBMA-50E Mandoline BK - od vánoc, předtím měsíc hrani na starší českou mandolínu, no name.
Koupeno u Thomanna, dorazila v pohodě. Po seštelování kobylky (umístněná stejně jako u kolegy), nalazení (mechaniky méně přesné) a dotáhnutí šroubků na ladicích mechanikách (které se časem zas povolily), připravena k použití. Zřejmě co kus to originál.
Při srovnání se starší mandolínou má o něco větší menzuru (odhaduji o necelé 2mm na prvním pražci) líp se mi na ni hraje (mám prty jak polena) a akordy znějí konkrétněji. Ale díky šířce těla má méně výrazné basy a celková hlasitost je nižší. Elektriku neřeším, to mám jako bonus, ale ten snímač je opravdu dost nízko a hore nejde. Za ty peníze jsem nečekal nic jiného a naopak jsem mile překvapen.
Na posledním hraní praskly postupně obě struny E (mezi kobylkou a struníkem), což mně nepotěšilo a vydím to jako problém (neznám příčinu). Jako občasný hráč v hospodě jsem s nástrojem spokojený.

Re: Mandolína

Napsal: 22.01.2018 17:28
od Pikus
Někdy před 3/4 roku jsem si pořídil mandolu. A teď po zkouškách ve škole mě napadlo, že bych si mohl dát do kupy mandolínu po dědovi, co mám doma jako památku na něj...

Přebrousil jsem tělo, slepil prasklou přední desku, napustil tělo olejem, přebrousil, napustil... zbrousil pražce, napustil krk. Koupil jsem nový chromovaný struník (na tom starým byly ulomený některý háčky pro struny) a opatinoval jsem ho v chloridu železitým. Pak jsem to složil a natáhnul nový struny. A světe div se, mandolína absolutně neladí :D.

Takže, až se dostanu na chalupu, zkusím udělat nový nultý pražec (tuten je v žalostným stavu) a snížím kobylku. Uvidíme, co to udělá. Třeba taky začnu hrát na mandolínu... ale je to na mě strašně titěrnej nástroj :D.

Re: Mandolína

Napsal: 22.01.2018 22:14
od Hendrek
Pikus, hodně štěstí :).

Dnes dorazila kobylka z Aliexpresu.
Na fotkách s oběma je to ta nahoře, dole je originál Harley Benton. Liší se v pár detailech, ale myslím, že by mohla fungovat dobře, zatím jsem neměl čas ji vyměnit.
1) První rozdíl spočívá v tom, že má správně udělanou tu kompenzaci, kvůli které jsem ji kupoval.
IMG_20180122_220948_HDR.jpg
2) Druhý rozdíl - je trochu širší, na dvou krajních polohách jsou předchystány drážky pro struny, nevím, proč nejsou všude. Z toho patrně vyplyne ve výsledku širší rozteč strun, uvidíme.
IMG_20180122_213819.jpg
3) V nastavení do minimální polohy je nižší, než HB. Zvýšit lze, čili bude více možností, jak ještě snížit či jinak nastavit dohmat.
IMG_20180122_214011.jpg

Chris Thile

Napsal: 6.02.2018 21:04
od zvedavec
Zdravím, nepozná někdo, co je to za značku mandoliny na kterou CHT hraje na videu, sice je to vidět ale já to nepřečtu i když video roztáhnu. Ten její zvuk mě fascinuje ale i skladba. Je to borec ten Chris.
Díky za odpověď,
Pavel
:lol:

https://www.youtube.com/watch?v=j3lH_Tevw5o

Re: Mandolína

Napsal: 6.02.2018 21:22
od Hendrek
Gibson F5, na ebay se pohybuje mezi 100-200tis. Kč.
Tak příjemné nakupování :).
https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=g ... n&_sacat=0

PS: zabralo mi to cca 5 minut googlování a to jen proto, že mám doma ukrutně pomalý počítač. Naučme se vyhledávat informace, každý problém, který si vyřešíme sami, nás povznese ;).

Re: Mandolína

Napsal: 10.02.2018 19:12
od Pikus
Hendrek píše:
22.01.2018 22:14
Pikus, hodně štěstí :)
Dneska jsem řešil, proč se mi nedaří dosáhnout rozumnýho dohmatu a laditelnosti. Vyrobil jsem i pár nových kobylek a nultých pražců... a furt nic. Pak jsem si udělal kafe, sednul si za stůl a na jednou jsem to viděl - krk do vrtule. Nechápu, proč jsem si toho dřív nevšimnul. No, tak mám alespoň "dekoraci" na zeď :/.