Stránka 3 z 7

Re: Mandolína

Napsal: 27.06.2010 16:02
od woro90-1
vorech6 píše:no já nevim myslim, že s portugalkou bys vedle banja a dobra vypadal jako blázen, to samý kdybys do symfoňáku přitáh nějaký bluegrassový f-ko ale toť je pouze můj názor
A co myslíš že potkáš na Berounce? Že se tam hraje na naleštěné dovozní pětky, dobra a mandošky od Gibsonu? Houby. Rezonátory žádné, lepší kytary málo (občas nějaký Pražák s dvanáctistrunným ovationem co nepůjčí ladičku a ještě prudí, když tě vidí s odrbanou bulharkou se sundanými strunami), banja jaká jsou po ruce, takže klidně čtyřky a šestky, místo géčka se kope do plecháčku (viděl jsem na Ohři i homemade), ohnuté španělky s nataženými siriuskami, maximálně překližková déčka, a italky a portugalky vyrobené za hluboké totality v Lubech u Chebu. A kdejakého bluegrassáka ještě uvidíš s nějakým ze starších modelů mandošky. A do symfoňáku bych mandošku nebral, a když už by se něco nahrávalo s mandoškou a orchestrem, tak takovou, jaká by mi vyhovovala zvukem, i kdyby byla ošklivá a napůl shnilá.

Mimochodem áčko, hladká sestřička Fka, se daleko víc chytlo v irské hudbě a klasice, a obě jsou starší než bluegrass ;)

Tohle dělení mi přijde stejně přiblblé jako nutit začátečníka aby se rozhodl jestli chce hrát country, blues nebo rock a podle toho mu cpát tele, strata nebo LP.

Re: Mandolína

Napsal: 27.06.2010 16:20
od vorech6
já se nehádám psal jsem jenom svuj názor. Jinak s těmi banji a dobry sem měl na mysli spíš pódivou kapelu ale to je jedno
Jinak u trampů sem se už naučil se ničemu nedivit.(nechci rozpoutávat žádnej flame, ale představ si, že by na tebe vylez Monroe s portugalkou v ruce :lol: )

Z mandolín, kterým sem zkoušel se mi docela líbily(vzhledově i zvukově) Arie viz třeba http://www.muzikant.cz/kytary-6/dalsi-s ... -43141.php
možná by nebylo od věci napsat peneží strop
Na starý modely bych prolejzal co se dá-vetešnictví, bazary, starožitnosti kolikrát se tam daj najít nevídaný věci.

Re: Mandolína

Napsal: 27.06.2010 20:54
od Elkesar
Dextra píše:Prosila bych o radu zběhlejší a zkušenější. Chtěla bych se naučit hrát na mandolínu, ale mám značný problém s výběrem nástroje. Prostě se v tom množství informací nějak ztrácím. Má kritéria jsou asi cenová přiměřenost a rozumná kvalita s tím, že na nástroj chci hrát i jako pokročilejší. Také uvažuji o nějakém starožitnějším kousku, ale nevím, jak moc je to vhodné. Děkuji za odpověď (:
Jak tady psali kolegové, jaký styl hudby hraješ? Já osobně mám mandolínku typ A a ta se mi zdá docela dost univerzální. Ale je to fakt o hledání zvuku...typ f mně neoslovil....ale tebe třeba může. Je fajn se podívat na youtube...A nejdůležitější je si uvědomit jak na to budeš hrát. Já osobně na to hraju folk a rock...a někdy nějaké ty odrhovačky u ohně, protože je to dost skladný nástroj:)

Re: Mandolína

Napsal: 2.10.2010 12:16
od Prejdák
Ahoj, nedávno jsem si pořídil mandolínu z bazaru, ale přišla mi bez e strun, tak jsem se rozhodl, že je stejně vyměním všechny.
Chtěl bych nějaké tenčí struny... 10 bych koupil, jenže nevím, jaké jsou zvukové rozdíly mezi materiály...
Fosfor, Fosfor-bronz, nikl, bronz...
Mohl by mi, prosím, někdo říct, jak které zní? (že struny a mají třeba ... jasnější zvuk, apod.)

Případně mi říct, které používáte vy, a co si o nich myslíte...

Re: Mandolína

Napsal: 3.10.2010 9:43
od Nero
Tohle se často rozebírá v sekci akustických kytar, zejména woro (mám ten dojem) tam o tom několikrát psal. Zkus pohledat.

Re: Mandolína

Napsal: 14.12.2010 9:40
od kneekal
Ahoj mandolínisti,

jsem pro každou blbinu a poslední dobou mě fasicnujou čuňačiny co předvádí Warren Ellis (The Bad Seeds, Grinderman) na elektrickou mandolínu. Je to takový správný industriál a myslím, že by se mi to hodně líbilo. Chtěl jsem se zeptat, doporučili byste nějakou elektrickou mandolínu - nebo elektroakustickou?

V mandolínách se naprosto nevyznám, nechtěl bych nic extra drahého, ale zase ne úplnou šunku, prostě to co chce asi každý :)

A jak říkám, nechci to na country, bluegrass ani nic podobného, chci to rvát přes zkreslení do industriálních motivů.

Díky!

Re: Mandolína

Napsal: 14.12.2010 16:18
od Nero
Nedávno jsem měl v ruce tohle http://kytary.cz/savannah-sa-115-e/HN102704/ a za ty prachy to překvapivě docela hrálo. Navíc elektromagnetické snímání bude na tvé účely určitě vhodnější než piezo.

Re: Mandolína

Napsal: 24.01.2012 20:50
od Ivcas
Ahoj všem, jsem tu nová a hned bych chtěla poprosit o radu. Chtěla bych se naučit na mandolínu, nějaké akordy jsem si sehnala, ale nevím co levou rukou, na kytaře se používají beglaidy, ale na mandolíně...? Moc děkuju!

Re: Mandolína

Napsal: 25.01.2012 15:26
od Nero
Ty jsi levák, když nevíš co s levou rukou (která je normálně na hmatníku, mačká akordy nebo tóny)? Pravou rukou můžeš pochopitelně buď vybrnkávat jednotlivé tóny nebo hrát přes více strun najednou a hrát souzvuky.

Re: Mandolína

Napsal: 25.01.2012 17:47
od Ivcas
Jééé, pardón, myslela jsem na vícero věcí, co bych potřebovala vědět a takhle jsem to pomotala, nevím jak s pravou, jak s trsátkem, jestli dolů a nahoru, jak se vybrnkává, ... Děkuju a omlouvám se

Re: Mandolína

Napsal: 26.01.2012 16:24
od Nero
Si najdi na youtube nějaká videa a hned to uvidíš :wink:

Re: Mandolína

Napsal: 26.01.2012 19:36
od Ivcas
To mě taky napadlo, ale bohužel to z toho nepoznám, jinak bych se neptala. Nebo jsem d... ,nebo jsem koukala na špatná videa.

Re: Mandolína

Napsal: 27.01.2012 21:24
od Nero
Moc netuším, co potřebuješ vědět. Pokud hraješ trsátkem, můžeš vést údery nahoru i dolu, je to jedno. Střídavé údery jsou většinou nejvhodnější.

Když na youtube budeš hledat něco ve smyslu "how to play mandolin", něco tam určitě najdeš.

Re: Mandolína

Napsal: 30.01.2012 20:06
od Ivcas
To je to co nevím - údery, kouknu na ty videa, snad to z toho poznám, děkuju !

Re: Mandolína

Napsal: 22.02.2012 12:53
od littlebull
Nenachází se na plzeňsku nějakej mandolinista ochotnej pomoct v začátcích?

Re: Mandolína

Napsal: 22.02.2012 16:00
od džetro
Zdravím littlebulle a vítám na fóru (a sorry za OT) :D

Re: Mandolína

Napsal: 23.02.2012 8:08
od littlebull
Ahoj Džetro, dík za přivítání, už to tu nějakej pátek pročítám, teď už i píšu :D (sorry OT)

Re: Mandolína

Napsal: 2.04.2012 9:05
od Japhy
Zkus Plhu z Bluegate nebo Péráka z Apple, oba vím že občas učí a minimálně nějakou úvodní nalejvárnu by ti udělat mohli. Z vlastní zkušenosti vím že takový poplkání s někým zkušeným ušetří zbytečné prošlapávání slepých uliček a eliminuje aspoň ty nejčastější zlozvyky. Praní s jemnou motorikou už je pak na tobě. :D

Re: Mandolína

Napsal: 4.04.2012 6:59
od littlebull
Dík, s Jirkou jsem už mluvil, OK.

Re: Mandolína

Napsal: 12.05.2012 17:46
od langja
Obrázek
Nevíte někdo kde bych mohl najít rozměry kobylek na mandolínu? Pro 8 strunou, třeba jako tahle.