Bazar hudební nástroje Hudební nástroje

Hudební fórum

Diskuze o všem, co souvisí s hudbou a hudebními nástroji.

NOVÁČCI! - popis kytary, výběr, koupě, rady, odkazy, atd...

Strat, Les Paul, Tele, SG, semiakustické, ...

Příspěvekod Nero » 19.03.2008 21:01

Pěkný... Když občas postneš nějakou fotku, bylo by to od tebe pěkné...
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008
Nero
Site Admin

Příspěvekod pavel68 » 21.03.2008 6:05

Petře-ten mahagon neprodávej a postav z toho něco :!:
Nějak mi není dobře na duši,když takovejhle pěknej kousek dříví by měl vyletět do světa od někoho s tvejma znalostma :idea:

Že už packy tolik nemůžou je věc 2há,osobně bych radši pozoroval co z toho vznikne než koukat jak to koupí nějakej mlaďas,kterýmu bude momentálně stačit portmonka a seschne mu to někde v paneláku na skříni :roll:

Je to věčná škoda dát něco takovýho pryč-a nebo víš to co já ne a pak je to v poho :wink:
ALOU CVIČIT HOLOTO !!!
pavel68

Příspěvekod petrpeter » 21.03.2008 18:13

pavel68 píše:Petře-ten mahagon neprodávej a postav z toho něco :!:
Nějak mi není dobře na duši,když takovejhle pěknej kousek dříví by měl vyletět do světa od někoho s tvejma znalostma :idea:

Že už packy tolik nemůžou je věc 2há,osobně bych radši pozoroval co z toho vznikne než koukat jak to koupí nějakej mlaďas,kterýmu bude momentálně stačit portmonka a seschne mu to někde v paneláku na skříni :roll:

Je to věčná škoda dát něco takovýho pryč-a nebo víš to co já ne a pak je to v poho :wink:

tady ten na fotce uz je RG s vyfrezovanyma dutinama...
Kytary, trsatka, struny, kabely, komba, repraky, snimace, sroubovaky a hafo ruzneho naradi... :)
petrpeter
Odborník

Příspěvekod pavel68 » 21.03.2008 18:39

petrpeter píše:
pavel68 píše:Petře-ten mahagon neprodávej a postav z toho něco :!:

tady ten na fotce uz je RG s vyfrezovanyma dutinama...

:oops: :oops: :roll: :roll: :?
ALOU CVIČIT HOLOTO !!!
pavel68

Příspěvekod dayslypper » 26.03.2008 23:35

Měl bych tu jeden dotaz, zahlédl jsem pojem lighter-in-weight. Týká se to zřejmě tvaru těla, ale přesnější význam mi bohužel není jasný.

Případně by tu byl ještě pojem thinner-coat finishes - nejspš povrchová úprava)

zdroj: http://www.yamaha-europe.com/yamaha_eur ... index.html
dayslypper

Příspěvekod petrpeter » 26.03.2008 23:49

to prvni slovni spojeni se spis tyka hmotnosti kytary, lehci... Yamaha ma zrejme nejakou svou vlastni konstrukci vyztuh a pouziteho dreva, takze jsou kytary lehci nez ostatni...

to druhe, ze je tam pruhledny (tenky?) lak - je videt struktura dreva, anebo ze diky tencimu laku si nastroj zachovava lepsi zvukove vlastnosti pouziteho dreva...

:?:
Kytary, trsatka, struny, kabely, komba, repraky, snimace, sroubovaky a hafo ruzneho naradi... :)
petrpeter
Odborník

Příspěvekod dayslypper » 27.03.2008 0:25

1) no zde na wiki píší že flamenco kytara je lighter in weight and a bit smaller, tak se mi zdá že to bude spíš nějaký obecný anglický pojem, než nějaký speciální konstrukce. dalo by se to nazvat odlehčené?

2) snad to také bude to diky tencimu laku si nastroj zachovava lepsi zvukove vlastnosti, doufám
dayslypper

Příspěvekod petrpeter » 27.03.2008 0:34

jj, to bude asi neco takovyho... cesky "odlehcene".. proste lehci nez bezne spanelky (coz muze byt dano prave jinou konstrukci uvnitr - akustiky maji ruzne typy konstrukci vyztuh zpevneni vrchni desky)

a to druhy v kontextu bude asi spis to, ze lak je tenky pro zachovani zvukovych vlastnosti dreva....
petrpeter
Odborník

Příspěvekod dayslypper » 27.03.2008 0:52

díky moc, možná by se nějaký slovníček anglických pojmů hodil, pokusím se v průběhu času něco posbírat, a jestli by to bylo k něčemu, tak bych to i třeba sem do fóra hodil
dayslypper

Příspěvekod petrpeter » 27.03.2008 1:35

jj, pohledej.... Ja nekde videl neco jako guitarwikipedia nebo tak neco... nekde to je
petrpeter
Odborník

Příspěvekod Nero » 27.03.2008 19:00

Kdybych pouze překládal (protože ty termíny jsem v kontextu nikdy neviděl), lighter in weight bude 100% že je prostě lehčí, nižší hmotnost, a thinner-coat finish by mi z otrockého překladu jako finiš z tenčího-kabátu :wink: vylez jako něco v tom smyslu, že na něm nebude takový vrstva laku...
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008
Nero
Site Admin

Příspěvekod dayslypper » 2.07.2008 19:38

ad původní článek - dřevo:

moc nechápu, v jaké souvislosti je mahagon považován za měkké dřevo.

Vždy se řadí mezi tvrdší dřeva. Protože je tvrdší (těžší), tak tím obtížnější je ho rozvibrovat, proto tón zakulacuje.

Naproti tomu smrk ja mekký až běda, a produkuje jasný ostrý tón. Další kolize s teorií o absorbci.

Rád bych dostal nějaké přesnější vysvětlení.
dayslypper

Příspěvekod petrpeter » 2.07.2008 20:01

dayslipper píše:ad původní článek - dřevo:

moc nechápu, v jaké souvislosti je mahagon považován za měkké dřevo.

Vždy se řadí mezi tvrdší dřeva. Protože je tvrdší (těžší), tak tím obtížnější je ho rozvibrovat, proto tón zakulacuje.

Naproti tomu smrk ja mekký až běda, a produkuje jasný ostrý tón. Další kolize s teorií o absorbci.

Rád bych dostal nějaké přesnější vysvětlení.

Je treba rozlisovat tezky, tvrdsi honduraszky mahagon a lehky svetly mahagon, a mezi tim je jeste i stredne tezky mahagon, ale to uz si nevzpominam kde to tezi, ani presny nazev... Obecne je ale mahagon porad velmi porovite drevo...
Smrk se jako masiv na telo el. kytary nehodi, vyuziti najde u akustik, kde rezonuje jako deska - "ozvucnice", ale sam v sobe (telo el. kytary) by rezonance spis asi utlumil
petrpeter
Odborník

Příspěvekod Drobák » 2.07.2008 20:06

O mahagonu sem tu psal celekem dlouhý povídání v threadu "dřevo na kytaru" ...sem truhlář,sice né zrovna odborník na dřevo ale o mahagon sem se vždy dost zajímal :wink:
Drobák

Příspěvekod dayslypper » 2.07.2008 20:48

Ten thread nemůžu najít.

Ale celkově mě spíš zajímá taková ta fyzikální podstata.

Něco jako tohle http://wood.mendelu.cz/cz/sections/Props/?q=node/51
... ale s trochu větším hudebním citem.

Jinak tady jsem našel super stručný popis dřeva i s obrázky :lol:

http://www.guitar-makers.com/www/materialy.php
dayslypper

Ladění oktáv

Příspěvekod Wakizashi » 6.03.2009 11:23

Snad jsem ve správném threadu, ale teď mě teoreticky napadlo. Zkoušíme naladit kytaru naprázdno, pak na dvanáctém pražci, ale kytary s 24 pražci by tedy mohly (nebo měly) ladit i na 24. Mýlím se snad?:) Teoreticky by mělo být pak možné kytaru naladit přesněji. Díky za potvrzení, nebo vyvrácení této myšlenky.
B.C. Rich Jr. V 7 ; Boss MT2, kabely Planet Waves, ... , Jazz III max grip, H3, Dadi 3 mm, Big Stubby 1 mm, Dunlop, Elixir, M-Audio Fast Track MK II
Wakizashi

Příspěvekod dlouhovlasac » 6.03.2009 15:35

pokud vim, tak ta ibaneza má 24 pražců, ne? tak vem ladičku a zkus si to. :wink:
dlouhovlasac

Příspěvekod ...EDGE... » 6.03.2009 21:05

No ano, dalsich 12 prazcu mas dalsi oktavu vys :)
Takze muzes i tam daleko daleko (za devatero prazcama a sedmero teckama) zkusit flazolet, ladit by to melo:)
...EDGE...

Re: Ladění oktáv

Příspěvekod Nero » 6.03.2009 21:42

Wakizashi píše:Snad jsem ve správném threadu, ale teď mě teoreticky napadlo. Zkoušíme naladit kytaru naprázdno, pak na dvanáctém pražci, ale kytary s 24 pražci by tedy mohly (nebo měly) ladit i na 24. Mýlím se snad?:) Teoreticky by mělo být pak možné kytaru naladit přesněji. Díky za potvrzení, nebo vyvrácení této myšlenky.

Nemýlíš se. Jen bych neřekl, že tu kytaru naladíš více či méně přesně...

PetrPeter 1975 - 2008
Nero
Site Admin

Předchozí

Zpět na Elektrické kytary