Bazar hudební nástroje Hudební nástroje

Hudební fórum

Diskuze o všem, co souvisí s hudbou a hudebními nástroji.

The Tea Party - Triptych (1999)

Místo pro recenze CD, DVD ...

The Tea Party - Triptych (1999)

Příspěvekod Jester » 27.01.2011 12:53

Diskuze k této recenzi - recenze-alb-f62/the-tea-party-triptych-1999-diskuze-t23530.html

Interpret: The Tea Party
Název alba: Triptych
teapartytriptych-1999.jpg

Label: EMI
Rok vydání: 1999

Obsah:
1. Touch 3:57
2. Underground 3:41
3. Great Big Lie 3:50
4. Heaven Coming Down 4:01
5. The Halcyon Days 5:57
6. The Messenger 3:32
7. Samsara 3:56
8. A Slight Attack 3:15
9. Taking Me Away 5:02
10. These Living Arms 5:05
11. Chimera 4:29
12. Gone 3:35
13. [Untitled Track] 1:02

LineUp:
Jeff Martin – vocals, guitar, sitar, sarod, oud, banjo, mandolin, dumbek
Stuart Chatwood – bass guitar, guitar, keyboard instruments, harmonium, percussion, mandolin, tambura, cello, lap steel guitar, bass pedals
Jeff Burrows – drum kit, percussion, djembe, goblet drums, tabla

The Tea Party
The Tea Party jsou kanadská skupina, která se zformovala v roce 1990. První řadovou desku vydali v roce 1991, zatím poslední, osmou, v roce 2004. V roce 2006 došlo k rozpadu skupiny, zpěvák Jeff Martin se odstěhoval do Irska a začal budovat sólovou kariéru.

Já se trošku omlouvám, že vůbec o The Tea Party píšu, protože od nich vlastně znám jenom tři alba. A z toho je jedno výběrové. Daleko lepší by bylo, kdyby recenzi napsal huxd, který je zná nepochybně daleko lépe než já. Ale co už. Myslím, že je to skupina, která stojí minimálně za poslech. A nepřipadá mi, že by ji znalo až tolik lidí. Což je velká škoda.

Pozn.: Navíc se obávám, že můj trend psát o skupinách, o kterých toho moc neznám, bude pokračovat. Hrozně mě láká napsat recenzi na American Music Club, od kterých mám jenom jednu desku. ;-)

Triptych
Čtvrtá řadová deska The Tea Party. V hudbě The Tea Party, a potažmo i na desce Triptych, se mísí rockový poklad s vlivy hudby, pocházející ze středního východu. Koneckonců se stačí podívat i na nástroje, které jednotliví hráči skupiny ovládají. Já mám arabskou muziku rád. Její zvláštní melodika je mi velice příjemná a musím říci, že její spojení s rockem je na desce Triptych dotažené téměř k dokonalosti. A jakoby toho nebylo málo, The Tea Party se nebojí vše okořenit jemnou přísadou moderních zvuků a samplů.

Všem skladbám vévodí především hlas Jeffa Martina, který bývá pro barvu hlasu přirovnáván k Jimu Morrisonovi. Deska obsahuje všechny skladby, vyjma jedné – The Messenger, kterou složil Daniel Lanois, z dílny The Tea Party.

Na úvod desky zaznívá Touch s poměrně tvrdým samplem a chytlavým riffem. Nicméně se dost liší od zbývajících skladeb na desce. Ale i tady je, především v refrénu, slyšet silný cit pro melodii, který je společný všem písním na desce. Underground je pomalejší skladba s pořádně vypjatým vokálem a kouzelným „stupnicovým“ koncem. Po Great Big Lie následuje další pomalá Heaven Coming Down. Nádherná věc. Od další skladby, The Halcyon Days, začíná jízda skvělých písní, které končí až závěrečnou nepojmenovanou. Kterou z nich vyzdvihnout? Ty s orientálním úvodem – The Halcyon Days, Samsara nebo třeba The Messenger hraný na dvanáctku? A Slight Attack s výrazným riffem a chytlavým refrénem? Lehoučkou a zasněnou Taking Me Away? Nebo opět pomalou These Living Arms? Chimeru s klavirním doprovodem? Převážně akustickou Gone se smyčci? Opravdu nevím ...

Je těžké vybrat některé písně jako ukázku. Už dlouho se mi nestalo, že bych prostě nevěděl, kterou skladbu vybrat. Takřka všechny skladby mají své kouzlo a jsou vzácně vyrovnané. Takže ukázky berte jenom jako ochutnávku toho, co vás může čekat a desku si poslechněte od začátku do konce. Zaslouží si to.

Jester
Rádce

Zpět na Recenze alb