Bazar hudební nástroje Hudební nástroje

Hudební fórum

Diskuze o všem, co souvisí s hudbou a hudebními nástroji.

PJ Harvey - Uh Huh Her (2004)

Místo pro recenze CD, DVD ...

PJ Harvey - Uh Huh Her (2004)

Příspěvekod Jester » 1.02.2011 13:30

Interpret: PJ Harvey
Název alba: Uh Huh Her
g32720ot42m.jpg
g32720ot42m.jpg (9.2 KiB) Zobrazeno 491 krát

Label: Island
Rok vydání: 2004

Obsah:
1. The Life and Death of Mr. Badmouth (Harvey) 4:53
2. Shame (Harvey) 2:33
3. Who the Fuck? (Harvey) 2:09
4. Pocket Knife (Harvey) 3:44
5. The Letter (Harvey) 3:22
6. The Slow Drug (Harvey) 3:25
7. No Child of Mine (Harvey) 1:08
8. Cat on the Wall (Harvey) 3:03
9. You Come Through (Harvey) 2:48
10. It's You (Harvey) 4:13
11. The End (Harvey) 1:23
12. The Desperate Kingdom of Love (Harvey) 2:44
13. [Untitled Track] (Harvey) 1:11
14. The Darker Days of Me & Him (Harvey) 4:34

LineUp:
PJ Harvey: vocals, electric and acoustic guitar, bass, piano, melodica, accordion, autoharp, producer, engineer, mixing
Rob Ellis: drums, percussion, background vocals

PJ Harvey
Polly Jean Harvey - anglická písničkářka, skladatelka a hráčka na několik hudebních nástrojů. U labelu Island vydala již sedm řadových alb plus jedno společné album s Johnem Parishem.

Polly Jean řadím mezi nejvýraznější ženské osobnosti populární hudby. Na otázku které jsou ty další, si sám odpovím :wink: : Tori Amos, Patti Smith, Kate Bush, Björk a ... momentálně mě další jméno nenapadá, ale třeba si ještě časem na některou vzpomenu.

Polly Jean Harvey má mnoho tváří (a taky účesů a outfitů). Prakticky každá její deska totiž patří stylově do jiného šuplíku. A s tím, jak změní styl hudby, změní samozřejmě i svou vizáž. Takový ženský chameleón. Nejlepší na tom je, že i když diametrálně změní styl, pořád z toho jejího tvůrčího přetlaku vyleze na povrch vynikající deska.

Trošku je zmatek v tom, že PJ Harvey jednou vystupuje jako skupina a jednou jako sólová umělkyně. Jak praví wiki, první tři alba vydala skupina s názvem PJ Harvey, která se posléze rozpadla a zbytek je už sólová dráha PJ.

Uh Huh Her
Album s prapodivným názvem obsahuje kolekci 14 písní, z nichž ani některé se písněmi nazvat nedají. Jedná se o kratičké předěly/nápady mezi písničkami. Společné všem skladbám je především krátká stopáž, jsou zde jenom tři skladby, přesahující čtyři minuty. Ve skladbách nenajdete jediné sólo a co se týká instrumentů, tak s těmi se výrazně šetřilo. Stejně jako s aranžemi. Z písniček tak více vynikne jejich dřeň. Některé jsou osekány na minimum a PJ si vystačí jenom s kytarou, jako klasická písničkářka. PJ dost často dotáčí do skladeb dodatečné vokály. Jejím poznávacím znamením je například zpěvová linka podbarvená dalším hlasem na úrovni recitativu - It’s You. Když už jsem u této skladby. Stále mi připomíná některou skladbu z minulých desek PJ, ale nechce se mi teď všechny poslouchat (tipl bych některou skaldbu z To Bring You My Love). Vše je ale odpuštěno díky krásnému piánovému předělu (bridge).

Rozpětí poloh skladeb je neuvěřitelně široké, od jemných písní (Darker Days Of Me & Him) po písně, ze kterých stříká energie a totální naštvanost (Who The Fuck).

Kytary si nahrála PJ sama a mně nezbývá než smeknout pomyslný klobouk. Jenom ve dvou skladbách je použita normální barva kytary (No Child Of Me a Darker Days Of Me & Him), ve zbývajících písních doluje PJ z kytar šílené zkreslené a fuzzovité zvuky (např. The Letter a Who The Fuck). Vše zahrané s neuvěřitelnou invencí a energií.

Kdybych měl hledat nedostatky na této desce, tak bych jako hlavní uvedl asi ten, že album po vynikajícím začátku ztrácí po páté písni tah na bránu. Na vině je asi i dost skladba The Slow Drug, která trochu uspává. A další skladby už na ten počáteční tah nedokážou navázat. Druhá půlka je tak spíše jemnější a poslední skladba Darker Days Of Me & Him je opravdu nádherná.

PJ Harvey má na kontě jedno DVD - On Tour: Please Leave Quietly, shodou okolností se jedná o záznam koncertního turné k této desce. Jako jsem schopen pochválit jakékoliv její řadové album, tak tohle DVD není nic moc. Jednotlivé písně koncertu jsou prostříhány rozhovory s PJ, takže se přerušuje tok koncertu. Navíc jsou jednotlivé písně nastříhány z většího počtu koncertů, ale zvukový záznam je jenom jeden, takže to působí značně neautenticky. Jestli tedy nechcete zbytečně utratit pětikilo jako já, raději si kupte některou její řadovou desku než toto DVD.

The Darker Days Of Me And Him jsem bohužel našel jenom v koncertní verzi:
Jester
Rádce

Zpět na Recenze alb