Bazar hudební nástroje Hudební nástroje

Hudební fórum

Diskuze o všem, co souvisí s hudbou a hudebními nástroji.

Yes - Yes (1969)

Místo pro recenze CD, DVD ...

Yes - Yes (1969)

Příspěvekod Jester » 22.03.2011 9:09

Interpret: Yes
Název alba: Yes
h94611b223h.jpg

Label: EastWest
Rok vydání: 1969

Obsah:
1. Beyond and Before 4:50
2. I See You 6:33
3. Yesterday and Today 2:37
4. Looking Around 3:49
5. Harold Land 5:26
6. Every Little Thing 5:24
7. Sweetness 4:19
8. Survival 6:01

LineUp:
Bill Bruford - drums, vibes
Tony Kaye - organ, piano
Peter Banks - guitar, vocals
Chris Squire - bass, vocals
Jon Anderson - lead singer and inicidental percussion

Yes (jako název skupiny)
O této kapele určitě každý aspoň slyšel, když už nemá její plakát vyvěšen na stěně pokoje. Ano chápu, že plakát Yes může mít na stěně vyvěšen jenom nějaký padesátník (za předpokladu že žije sám, protože manželka by mu ho okamžitě strhla). Dnes holt frčí jiné kapely. Takže pro ty, kteří o Yes v životě neslyšeli, doporučuji navštívit Wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Yes_%28band%29).

Yes (jako název alba)
Debutové album Yes vyšlo v roce 1969 a až na Petera Bankse a Tony Kaye v ní již jsou ostatní členové nejslavnější sestavy (chybí jenom Steve Howe a Rick Wakeman, kteří se přidají posléze). K recenzi jsem si vybral toto album schválně a záměrně jsem pominul pozdější alba, které jsou pro tvorbu Yes mnohem charakterističtější (např. Yes Album, Fragile, Close to the Edge a další). Důvod? Jedná se o písničkovou desku, která mně na rozdíl od instrumentálních ploch např. Tales from Topographic Ocean přijde mnohem přístupnější. Takže jako první seznámení s tvorbou Yes je to ideální deska. Abych pravdu řekl, Yes mám hodně rád, ale s deskami končím u Drama (1980), dál už jsem je přestal poslouchat.

Album v prvním vydání obsahuje 8 skladeb, v reedici (1997) přibyly ještě nějaké bonusy. Bonusy neuvádím, protože mě skoro vždy neuvěřitelně iritují. Jednak se téměř vždy jedná o odpad nevalné kvality (čest výjimkám, na žádnou si ale momentálně nevzpomenu) a druhak mám zažitý určitý sled písní a cokoliv dalšího mi tam prostě nesedí a vadí mi.

Deska začíná písní Beyonde and Before. Tvorba Yes má několik charakteristických znaků, jedním z nich je tenor Jona Andersona. Jestli jste ještě nikdy nic od Yes neslyšeli, budete zřejmě překvapeni, jak vysoko má Anderson posazený hlas. Jinak opravdu povedený úvod desky, střídající se dynamické pasáže a příjemná melodika.

Následuje první cover na desce, I See You. V originále od The Byrds. Píseň má lehce najazzlý charakter a já bych vyzdvihl kytarové umění Petera Bankse. Tony Kaye narozdíl od Wakemana nikde nedostává větší prostor k ukázce svých instrumentálních schopností, ale dle mého hraje přesně to, co je potřeba a skvěle podbarvuje charakter skladeb.

Yesterday and Today je Andersonova skladba, která má hodně pomalé tempo a krásnou melodiku. Doprovod tvoří akustika a klávesy.

Looking Around je o poznání energičtější a řekl bych, že má asi nejblíže k písním, jaké budou Yes dělat později. Tady klávesy naprosto dominují – od riffů až po vyhrávky.

Kdybych měl některou píseň na tomto albu vyzdvihnout, určitě by to byl Harold Land. Zvláštní je, že se většině recenzentů nelíbí a řadí ho spíš ke slabším písním. Mně se na něm líbí především úžasná melodika a křehkost Andersonova hlasu. Vždy mám pocit, že v refrénu už ten hlas jít výš nemůže a on to vždy vytáhne ještě výš.

Další cover na desce (Every Little Thing). Od jedné poměrně známé skupiny. :wink: Schválně od kdy poznáte, co to je za cover.

Následuje druhá pomalá skladba desky – Sweetness. Na mě hodně přeslazená, ale Andersonův hlas ji prostě činí poslouchatelnou. Jinak bych ji nemilosrdně přeskakoval.

Survival. Jediná píseň z desky, která se objevuje na všelijakých výběrech. Píseň, která mi rozhodně z celé desky sedí nejméně. Začátek parádní, sloky ještě ujdou, ale refrén mi nějak nejde přes uši.

Sumasumárum (to není název další skladby), šest dobrých skladeb, dvě slabší skladby. Hodně dobrý debut kapely, která si získá milióny fanoušků po celém světě a bude se podílet na podílet na definici art rocku.

Skladbu Harold Land jsem na YT nenašel, sorry. A mp3 nevím, jak se vkládá.
Jester
Rádce

Zpět na Recenze alb