Bazar hudební nástroje Hudební nástroje

Hudební fórum

Diskuze o všem, co souvisí s hudbou a hudebními nástroji.

Marsyas – Kousek přízně (1982)

Místo pro recenze CD, DVD ...

Marsyas – Kousek přízně (1982)

Příspěvekod Jester » 13.04.2011 10:03

Diskuze k této recenzi - recenze-alb-f62/marsyas-kousek-prizne-1982-diskuze-t25280.html

Interpret: Marsyas
Název alba: Kousek přízně
prizen.jpg
prizen.jpg (6.26 KiB) Zobrazeno 780 krát

Label: Panton (?)
Rok vydání: 1982

Obsah:
1. Na poslední chvíli
2. Blues navečer
3. Zlato a stříbro
4. Studená koupel
5. Od pondělí
6. Tajemství
7. Znamení býka
8. Podívám se zblízka
9. Výletní hnízdo
10. Za městem
11. Slunce a déšť

LineUp:
Zuzana Michnová - zpěv
Petr Kalandra - zpěv, kytara, foukací harmonika
Pavel Skala - kytary, klávesy
Jiří Vondráček - zpěv, kytara, piano

Hosté:
Jiří Veselý – baskytara
Jiří Hrubeš – bicí
Jan Spálený – tuba
Petr Pokorný – kytara
Michael Kocáb - klávesové nástroje

Marsyas
Marsyas je jedna z nejznámějších českých folk rockových kapel. První desku (folkovou) vydali v roce 1978 (ještě s Oskarem Petrem), pak se postupně začali „elektrifikovat“ a závěr kariéry už byl ve znamení rocku. Tedy oni ještě pořád koncertují, ale co se týká desek, vycházejí buď jenom reedice nebo různé výběry. Poslední deska vyšla v roce 1989 – V přítmí. V souvislosti s Marsyas musím ještě zmínit dvě data: v roce 1995 zemřel zakládající člen Marsyas Petr Kalandra, v roce 1986 nahrála zpěvačka Zuzana Michnová album Rány společně s Michalem Pavlíčkem.

Skupina Marsyas má docela dobře udělané webové stránky. Pro pamětníky doporučuji pročtení historek a vzpomínek Zuzany Michnové. Docela mě pobavily.

Kousek přízně
Album vyšlo v roce 1986 a obsahuje 11 písní, ke kterým pro vydání na CD přibyly další bonusy. Svůj postoj k bonusům jsem napsal v recenzi na YES, nebudu to tady opakovat. Z původní sestavy Marsyas zmizel v zahraničí Oskar Petr, přibyl Petr Skála a Jiří Vondráček, který záhy po natočení desky skupinu opustil, aby se mohl podílet na založení skupiny Turbo (!).

Na desce je devět původních věcí a dvě převzaté (Studená koupel a Slunce a déšť). Písničky jsem hltal dříve a vlastně je hltám dodnes. Jejich půvab hravě překoná těch šílených 30 let (téměř) od vydání. Hlavně kytarově (tady především exceluje Petr Skála) jsou neuvěřitelné a strávil jsem spoustu času u kotoučáku (a vlastně i později u CD přehrávače) s kytarou, abych se je aspoň trochu naučil napodobit. Mimochodem, nejsou zrovna moc snadné. Tady je třeba odkaz na předělávku Studené koupele, jak ji vytvořil Atkins. A mně nezbývá než smeknout pomyslný klobouk.

Hudebně se písně pohybují od tříakordových „odrhovaček“ (Za městem) až po harmonicky složitější, s jazzovou náladou (Výletní hnízdo). Aranže jsou vždy vkusné a mám pocit, že vše je smícháno takřka dokonale. Žádný nástroj nevyčuhuje, každý má svůj prostor a vše dohromady tvoří soudržný celek.

Samostatnou kapitolou jsou texty Michnové, které jsou plné poetiky a básnických obrazů. Jediné co nechápu, proč text Podívám se zblízka, který je dle mého napsaný z naprosto ženské strany, zpívá Jiří Vondráček. Mimochodem, k této písni je i videoklip (najdete ho na YT), kde zpěv předstírá Petr Kalandra (Jiří Vondráček v té době asi už přestával snít).

Z původních písniček (vyjma převzatých, které jsou obě skvělé) bych vypíchl asi úvodní Na poslední chvíli, Zlato a stříbro (brilantní kytara), Znamení býka (na stěně nástroje cenné, se zavrtí, když přicházíš, a nejdeš sám, s rukama v kapsách) a Výletní hnízdo.

Na YT není zrovna moc ukázek, takže musíte vzít zavděk tím, co tam je:

Jester
Rádce

Zpět na Recenze alb