Bazar hudební nástroje Hudební nástroje

Hudební fórum

Diskuze o všem, co souvisí s hudbou a hudebními nástroji.

Odposlech kláves - poraďte výběr

Aktivní reproboxy, pasivní reproboxy, zesilovače, ...

Odposlech kláves - poraďte výběr

Příspěvekod zvirek » 19.05.2016 18:01

Potřebuji odposlech svých kláves pro koncerty a do zkušebny. Hlavní PA máme v pohodě, ale potřebuju něco levného, abych se slyšel ( přes nezesílené bicí ).
Uvažuji o the box MA120 MKII http://www.thomann.de/cz/the_box_ma120_mk_ii.htm
nebo za cca stejnou cenu ( 3500 Kč )můžu mít velmi zachovalé klávesové kombo: http://komba.heureka.cz/ashton-shq-120/

Sympatičtější je mi spíš ta aktivka ( je lehčí, a asi i univerzálnější např pro odposlech i vokálů, které občas zpívám ).
Základ je ovšem dostatečná hlasitost, abych se zkrátka slyšel. O kvalitu zvuku zde jde spíš až na druhém místě ( nikdy to nebude používáno jak hlavní PA pro lidi, ale jen jako odposlech pro mě ), ale taky to má samozřejmě svoji váhu.
A tady potřebuji poradit s porovnáním parametrů a co byste doporučily vy. Případně i něco jiného d cca 5000 tis. Dík.
zvirek

Re: Odposlech kláves - poraďte výběr

Příspěvekod Hendrek » 20.05.2016 6:41

No, co říct k tomu MA120 MKII? Používám jej cca 5 let jako odposlech pro vokály, ak. kytaru, dig. piano, baskytaru, el. kytaru, jako ozvučení pro nenáročné malé akce (mám k němu ještě pasivní bednu THE BOX PA M 12 ECO MKII), jako např. dětský maškarák, venkovní akustický koncert pro cca 30 lidí, podkresová hudba v tělocvičně. Pro mé účely mi postačuje, hlasitost mám při užití jako odposlechu cca na polovině. Otázka je, v jakém kraválu (hudební styl) jej hodláš provozovat ty.
Obrázek
Hendrek
Globální moderátor

Příspěvekod vasekh » 20.05.2016 8:00

Já jsem si koupil od Thomanna THE BOX a je super za dobrej peníz. Používám jako odposlech i přímo do lidí na malých akcích. Tak se můžeš mrknout, nabídka je široká.
vasekh

Příspěvekod zvirek » 20.05.2016 11:15

Víceméně Bigbeat ( bicí, el. kytara, basa, klávesy, zpěv ).
Šlo mi spíš o odhad, který z tch 2 si vybrat, který bude případně hrát hlasitěji, u toho kláves. komba není totiž uvedena přímo citlivost v dB, jen 120 W RMS. Taky je trochu těžší, má ale zase lépe vybavené vstupy/výstupy ( kombinace jack, XLR a celkem 3 ), ale to není tak podstatné.

Ještě se zeptá čistě teoreticky, kdybych se plácnul přes kapsu a koupil zde tolik vychvalované RCF Art 310A , tak jestli tahle malinká a lehká bedna bude fakt hrát hlasitěji, než 2 uvedené, a jestli ten 10" basák nebude limitující pro odposlech kláves. Láká mě hlavně ta malá hmotnost.
zvirek

Příspěvekod cherreda » 20.05.2016 11:32

zvirek píše:Ještě se zeptá čistě teoreticky, kdybych se plácnul přes kapsu a koupil zde tolik vychvalované RCF Art 310A , tak jestli tahle malinká a lehká bedna bude fakt hrát hlasitěji, než 2 uvedené, a jestli ten 10" basák nebude limitující pro odposlech kláves. Láká mě hlavně ta malá hmotnost.

Nejen, že RCF 310A hraje podstatně hlasitěji, ale i podstatně lépe než oba uvedené monitory.
10" není limitující, box má spodků ažaž, spíš budeš překvapený co ten box uhraje.
Jediná limitující věc by pro Tebe mohla být, že nemá integrovaný ani nejjednodušší mix - má jeden vstup, kterému můžeš zvolit mezi linkovou a mikrofonní impedancí. Mix víc nástrojů bys musel vyřešit externě.
-jurkovič-vébr-kobrle-parker-takamine-yamaha-schecter-mesa.boogie-amt-fryette-esh-t.c.electronic-digitech-morley-mxr-g.lab-boss-zoom-dunlop-fishman-source.audio-l.a.audio-bss-aphex-okko-seymour.duncan-emg-kent.armstrong-l.r.baggs-rcf-alesis-neumann-jz.mic-shure-spl-t.l.audio-summit.audio-allen&heath-beyerdynamic-motu-rme-presonus-electrovoice-pc-...atpod.-
Cruel
...pádla atd.
cherreda

Příspěvekod zvirek » 20.05.2016 12:58

JJ, mixík mám , malinkej, 1 mic a 3 stereo linky, občas ho používám,když hraju ze 2 kláves ( digit. piano a nad ním synťák ).
Takže ještě jednou, ta RCF určitě bude bez problémů slyšet přes bicí ?

Půjde do ní tedy zapojit 1x stereo vstup z mixíku a z potom výstupem XLR dál pokračovat do velkého mixu k PA ?
zvirek

Příspěvekod cherreda » 20.05.2016 14:11

Nevím co hrajete, ale pokud jste na podiu nahlas jako kupříkladu běžná rocková či metalová kapela, není důvod, proč by RCF nestíhala, když ji budeš mít v běžné vzdálenosti osobního monitoru namířenou na sebe, ne na druhé straně podia. :) Pokud hrajete velmi hlasitě (rozuměj řvou a duní vám velké bedny jako kráva), pomůžou ti leda tak ineary.

Můžeš do ní zapojit pouze jeden mono výstup z mixíku - canon a nebo jack, pokud bys koupil současnou verzi mk3. Předchozí mk2 jack nemá, jen canon.

Lze pokračovat do mixu z canonu, ale bylo by dobré použít dibox - každý slušný zvukař by ti ho měl automaticky zapojit ve vlastním zájmu. Příp. můžeš zvukařovi dát stereo main out z mixu a sobě do boxu poslat mono aux, pokud to ten mix umí. Je na tobě, jak efektivně si to vymyslíš.
-jurkovič-vébr-kobrle-parker-takamine-yamaha-schecter-mesa.boogie-amt-fryette-esh-t.c.electronic-digitech-morley-mxr-g.lab-boss-zoom-dunlop-fishman-source.audio-l.a.audio-bss-aphex-okko-seymour.duncan-emg-kent.armstrong-l.r.baggs-rcf-alesis-neumann-jz.mic-shure-spl-t.l.audio-summit.audio-allen&heath-beyerdynamic-motu-rme-presonus-electrovoice-pc-...atpod.-
Cruel
...pádla atd.
cherreda

Příspěvekod vasekh » 20.05.2016 15:04

RCF je fajn, ale přesně jeho problémem je malá výbava. Ani korekce nemá. Ten The Box má i přepnutí na mikrofonní citlivost a základní korekce výšky/basy, takže se dá do něj cokoliv píchnout napřímo a hned to hraje.
vasekh

Příspěvekod zvirek » 20.05.2016 16:33

Díky za odpovědi.
Mixík umí 2 výstupy, ale jak bych to zapojoval, když bych chtěl jen jedny klávesy bez mixíku připojit přes odposlech ( RCF ) do hlavního mixu ?
Klávesy mají stereo výstup ( 2x Jack ), takže jak to zapojit skrz RCF do velkého mixu, pokud do RCF jde zapojit jen mono ?
Sice z kláves jde použít jen jeden z výstupů označený jako L/L+R, ale potom už je to jen mono a já potřebuju dotáhnout do hlavního mixu stereo.
Mono v odposlechu mi nevadí, ale do hlavního potřebuju stereo.
zvirek

Příspěvekod zvirek » 21.05.2016 6:15

Jak se porozhlížím tady po foru, tak ještě docel adost doporučované jsou Opery:

buď velmi lehoučká http://www.thomann.de/cz/db_technologie ... _510dx.htm

nebo její těžší ségra: http://www.thomann.de/cz/db_technologie ... _512dx.htm

Jak si budou stát v porovnání s The Box a na druhou stranu s RCF ?
A hlavně, stačila by k zamýšlenému záměru i ta 510, nebo už je to moc slabé ?
zvirek

Příspěvekod cherreda » 23.05.2016 10:37

dB Tech. jsou takové B mužstvo od RCF, věčně pozadu a horší. RCF jsou dneska takový etalon v levnějších aktivkách.
Jinak dBT nejsou šunt, když box bude před tebou či vedle tebe a hrajete normálně nahlas, myslím, že by na klávesy mohl být ok.
U 510 pozor na akustický tlak (SPL), není to moc slavné (ale ještě to jde). 512 už bude na podiu tlačit lépe. Čím vyšší SPL, tím lépe se zvuk prosadí na podiu, aniž bys musel bednu solit.

A info pro pořádek:
U těch Oper výrobce vykutáleně nikde (dokonce ani u sebe na webu) neuvádí trvalý výkon (RMS) - všiml jsem si, že někteří prodejci občas oněch 400W suverénně označují jako RMS - není tomu tak. Uváděných 400W je hudební výkon (u nich označený jako PRG), který není lživý, nicméně v reálném provozu zdaleka není tak důležitý, protože uhraje pouze krátkodobé výkonové špičky (peaky). Trvalý výkon bude o něco méně než půlka hudebního, dejme tomu, že cca 180W. Týká se i řad Opera 7 a 9 - výkon dělte dvěma.
RCF vždycky RMS uvádějí správně.

Nicméně co se týká konektivity, tak ani dBT neřeší tvoji situaci a podle mě ji neřeší ani ty prvně postované odposlechy s víc vstupy, protože mají stejně jeden výstup mono a ty chceš do P.A. posílat stereo.
Jako nejjednodušší varianta toho co chceš, mi připadá (a už jsem to psal) smíchat si klapky do nějakého malého mixu, do P.A. mixu poslat hlavní stereo out a sobě do monitoru obočit aux. Akorát ten tvůj mix musí mít aux, jako např. tenhle http://kytary.cz/mackie-mix8/HN152859/.
Cruel
...pádla atd.
cherreda

Příspěvekod vasekh » 23.05.2016 10:44

zvirek: ještě můžeš použít jeden trik a to je pustit do odposlechu sluchátkový výstup. Jen je potřeba pohlídat, aby to nebylo přebuzené (tzn. držet volume na klávesách cca do poloviny dráhy).
Pak můžeš jet do PA v pohodě stereo a bez mezičlánků.
vasekh

Příspěvekod cherreda » 23.05.2016 10:53

Zvirek psal, že míchá dvoje klapky.
Cruel
...pádla atd.
cherreda

Příspěvekod vasekh » 23.05.2016 11:14

Původně jo, ale viz dotaz 20.05.2016 17:33
vasekh

Příspěvekod zvirek » 23.05.2016 11:37

JJ, s tím sluchátkovým výstupem, to je dobrý nápad, akorát, že leze z kláves vepředu, ale asi by to šlo - ale stejně ze sluchátkového výstupu leze stereo a po píchnutí do bedny ( mono ) uslyším jen polovinu signálu ? ( některé zvuky na klávesích mají různé stereo efekty ). Ale na odposlech piána/varhan by to stačilo.

Mix mám už leta tento. Ten výstup označený na obrázku jako Record by měl jít použít do odposlechu, že ?
http://kytary.cz/proel-mix-502/HN125678/
zvirek

Příspěvekod zvirek » 23.05.2016 12:56

A ještě jednoho kandidáta jsem si našel:
http://www.thomann.de/cz/mackie_thump12.htm

parametrově i cenově lepší než http://www.muziker.cz/db-technologies-opera-510-dx
,je i kvalitativně srovnatelná s Operou ? ( přeci jen už jsem skoro na poloviční ceně proti RCF , na to že to potřebuji vozit max. 1x do měsíce mě ta vyšší hmotnost o 3 kila nezabije )
zvirek

Příspěvekod cherreda » 23.05.2016 14:32

SPL 125 dB je u Thump dost utopická hodnota (už se i zde o tom psalo), ale proč ne - klávesy nejsou mikrofon hlavního zpěváka, nevidím důvod, proč bys s nějakou takovouhle bednou nemohl fungovat - ostatně všechno toto bude lepší než ty původní první 2 odkazy v úvodu. :wink:
Cruel
...pádla atd.
cherreda

Příspěvekod vasekh » 23.05.2016 14:39

zvirek: Samozřejmě se ochudíš o stereo efekty, ale to by do odposlechu snad nemuselo vadit.
Jinak ten odposlech bych fakt raději zkusil, každý produkt hraje trochu jinak - hlavně u těch laciných. U dražších už hraje myslím všechno dostatečně dobře, aby to fungovalo jako odposlech ke klávesám. Fakt bych zde nešetřil, protože takovou bednu využiješ na 1000 způsobů - jako zesílení zpěvu, akustické kytary, moderování někde na akci, pouštění muziky na tancovačku...
vasekh

Příspěvekod zvirek » 27.05.2016 9:08

Tak jsem se hecnul a objednal tu RCF. Na DJobchod jí měli v akci za 9500 Kč, navíc 300 Kč mínus za registraci, takže snad budu spokojený.
zvirek

Zpět na Zesilovače a reproboxy