Bazar hudební nástroje Hudební nástroje

Hudební fórum

Diskuze o všem, co souvisí s hudbou a hudebními nástroji.

úplné začátky se zvukařinou - kde se učit?

Dotazy, rady, zkušenosti ...

úplné začátky se zvukařinou - kde se učit?

Příspěvekod Honza_Simanek » 28.06.2016 14:31

Zdravím,
Rád bych se na něco zeptal.
O hudbu jako takovou jsem se začal zajímat před pár lety (hraji na bicí nástroje) a jsem momentálně v "životní fázi" kdy si vybírám na jakou Vysokou školu mám jít, nebo obecněji řečeno, jakým směrem v povolání se dát. Zjistil jsem, že bych se strašně rád živil v hudební sféře, jenže hudebnická kariéra je velice obtížná a tak mě napadlo, že bych se mohl stát zvukařem či kýmkoliv jiným, kdo má se zvukem společného.
Problém je však ten, že nemám ABSOLUTNĚ ŽÁDNÉ ponětí, kde, jak a s čím začít.
existuje nějaká škola na zvukařinu? existují kurzy? Mohu se dobrým zvukařem stát sám pouze praxí u nějaké zvukařské firmy? Pokud škola či kurzy pro absolutní začátečníky není, kde všichni dnešní a dřívější zvukaři nabrali znalosti a zkušenosti?
Prostě a jednoduše je pro mě celá tahle sféra úplná džungle, španělská vesnice a nevím co ještě, a tak mě nenapadlo nic jiného, než se přímo Vás, pánů zvukařů, zeptat.
Předem mockrát děkuji za odpovědi, rady, atp...
Honza
Honza_Simanek

Re: úplné začátky se zvukařinou - kde se učit?

Příspěvekod martina72 » 28.06.2016 16:24

Nu, pokud se ti zdá, že živit se jako muzikant je strašně těžké, pak buď sebekriticky uznáváš, že tě nástroj zas tak moc nebaví nebo prostě na ty bicí nemáš (což není charakterová vada, není to nástroj pro každého). Bicí - mimochodem, spolehlivě člověka uživí, po dobrém bubeníkovi každá kapela sáhne jako slepice po flusu, je jich málo. Se zvukařinou je to tak, že většinu drobných štací odzvučí bývalý muzikanti, kteří z nějakých důvodů rezignovali na nástroj, ale kontaktu s tím prostředím se nechcou vzdát. Třeba je to i tvůj případ. Investice do vybavení jsou ale nezanedbatelné a návratnost je ..... u každého jiná. Opotřebení aparatur cestováním , stěhováním a použitím za leckdy extrémních podmínek není zanedbatelné.
Dle mé zkušenosti skoro všichni zvukaři nabírali zkušenosti prostě tak, že se k někomu dali do učení, jezdili jako bedňák a svinovač kabelů a naučili se. Být muzikant je ještě lepší - přecjen lépe chápeš potřeby i rozmary kapely. Co si takhle s někým odkroutit, dejme tomu, sto dvěstě akcí - nakládka odpoledne, návrat až druhý den ráno, bez jídla, bez chlastu, jen prostě práce s matrošem, za pár stovek? A makat, pozorovat, ptát se, dělat si obrázek .... třeba i poznámky a vlastní náčrtky, případně i projekty zapojení, alternativy atd.? prostě začít .... jít do školy .... tj. do práce.
Kód: Vybrat vše
Administrátorem zablokovaný účet. Uživatel nemůže přispívat ani používat soukromé zprávy.
martina72
Nedůvěryhodný žvanil

Příspěvekod Placka » 28.06.2016 17:29

Na VUT je zvukarina jako studijní obor, pokud vybíráš vysokou školu, předpokládal bych, že si na to přijdeš...
Placka

Příspěvekod pavlii » 28.06.2016 20:25

http://www.zvukarina.cz/forum/viewforum ... b8f5fc61be

http://www.zvukarina.cz/forum/viewtopic.php?f=24&t=184

Sic konkurenční fórum, ale založené hlavně na LIVE zvukařích (podobně jako tady bude těžiště nejspíš v kytaristech a basácích). Fakt má smysl asi většina z těch 441 témat (aktuálně) plus to jedno založené za naprosto stejným účelem jako tohle tvoje zde.

Osobně si taky myslím, že je snazší stát se dobrým - a tedy i žádaným hudebníkem, bicmenem obzvlášť - než dobrým a navíc ještě žádaným zvukařem. V téhle profesi to totiž nijak neimplikuje a kor již několik posledních let.

P.
Obrázek
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8
pavlii
Moderátor

Zpět na Ozvučování a osvětlování