Bazar hudební nástroje Hudební nástroje

Hudební fórum

Diskuze o všem, co souvisí s hudbou a hudebními nástroji.

USB mikrofon i mimo počítač

Dynamické, kondenzátorové, bezdrátové, ...

USB mikrofon i mimo počítač

Příspěvekod TheMiki525 » 6.09.2016 0:33

Zdravím,
mám pravděpodobně hodně neobvyklý dotaz. Hledal jsem na fóru, ale nikde jsem podobný "problém" nenašel.

Chci si koupit mikrofon k počítači, plánoval jsem USB, konkrétně Auna mic-900B. Potom jsem ale přemýšlel o tom, že bych ho chtěl občas možná propojit i s kamerou (Panasonic HC-X920).

Otázka zní, je to vůbec nějak možné? S mikrofony nemám vůbec žádné zkušenosti, takže byl pro mě USB mikrofon nejjednodušší volba. Případně měli byste nějakou radu, jak můj problém vyřešit? Mikrofon by byl primárně používaný u počítače na záznam mluveného slova, výjimečně potom třeba někde mimo místnost právě s tou kamerou.

Díky moc za každou radu
Martin
TheMiki525
Nový uživatel

Re: USB mikrofon i mimo počítač

Příspěvekod Hendrek » 6.09.2016 6:08

Pokud nemá kamera funkci USB host (USB to go), aby uměla komunikovat s externími zařízeními přes USB, tak nelze. Samozřejmě nestačí jen mít nakameře USB konektor, kterým se z kamery do počítače přetahují záznamy, ale musí to umět přímo tu funkci (tzn. být pro externí zařízení ve funkci jakoby počítače). Tuto funkci umí smartphony (většinou). Dá se pak připojit např. i externí zvuková karta, kterou USB mikrofon vlastně je.
Obrázek
Hendrek
Globální moderátor

Příspěvekod SUK » 6.09.2016 8:46

Samotny USBTG nestaci, je taky potreba, aby zarizeni umelo s druhym spolupracovat. Tedy aby v kamere bezel idealne dostatecne schopny firmware/OS s vhodnymi drivery. Coz si technicky sice predstavit dokazu pomerne dobre, ale nemyslim, ze by kdy takovy zarizeni existovalo. Levna kamera, jako mas ty, to nebude umet, protoze je levna a profesionalni zarizeni to zase nebude mit, protoze s profi kamerou se vetsinou pouzivaji profi mikrofony a ty USB nemaji :)

No, nicmene reseni existuje hned asi tisic :)

1. USB mikrofon miva nejaky vystup, tak ten propojit s kamerou, mikrofon napajet nejakou baterkou.... spis osklivy hack, nez reseni
2. Mikrofon s XLR i USB - nevim, jestli se dela, spis ne. Kamera by musela umet phantom!
3. Mikrofon s XLR + Zvukovka. Jediny korektni reseni. Pokud kamera nema phantom, tak jeste phantom-bateriovy napajedlo :)
4. USB Mikrofon + mikrofon ke kamere. To je taky korektni reseni, ale trosku leze do penez :)
Alláhu, na bar!
Je libo 8in 8out zvukovku?
SUK

Příspěvekod Čavli » 6.09.2016 9:09

Hendrek píše:Pokud nemá kamera funkci USB host (USB to go), aby uměla komunikovat s externími zařízeními přes USB, tak nelze. Samozřejmě nestačí jen mít nakameře USB konektor, kterým se z kamery do počítače přetahují záznamy, ale musí to umět přímo tu funkci (tzn. být pro externí zařízení ve funkci jakoby počítače). Tuto funkci umí smartphony (většinou). Dá se pak připojit např. i externí zvuková karta, kterou USB mikrofon vlastně je.

Teď mluvíš teoreticky, nebo jsi to viděl fungovat? Kamera není smartphone, tablet, či TV.

Musela by mít nějaký OS (možná některé mají), a i kdyby ano, určitě by k USB micu neměla ovladače (vzhledem k množství čipsetů).
Čavli

Příspěvekod SUK » 6.09.2016 9:23

Cavli: Troufam si tvrdit, ze vetsina ne-li vsechny USB micy jsou class compliant USB 1.1 zvukovka. Proto taky tyhle zarizeni vetsinou fungujou bez jakychkoliv problemu hned po pripojeni (stejne jako mass storage flashdisky, mysi, klavesnice...). A na mnoha zarizeni (napr. takova UR44) maji dokonce prepinadlo mezi proprietary modem a class compliant (aby to fungovalo vsude).

Nicmene, kdybys umel jen trosku lip chapat cteny text, tak hendrek pise "Pokud ... nema UTG ... tak nelze". To je tvrzeni, ktery plati nejen teoreticky, ale i prakticky - kamera bez UTG to proste neumi. Stejne tak kamera bez USB kontektoru, analogova kamera nebo treba rybnik plnej sinic.

OS naopak neni nutnou podminkou - obsluhu jednoducheho USB audio zarizeni lze naprogramovat i do cipu bez OS ;)
Alláhu, na bar!
Je libo 8in 8out zvukovku?
SUK

Příspěvekod Čavli » 6.09.2016 17:11

SUK píše:Cavli: Troufam si tvrdit, ze vetsina ne-li vsechny USB micy jsou class compliant USB 1.1 zvukovka. Proto taky tyhle zarizeni vetsinou fungujou bez jakychkoliv problemu hned po pripojeni (stejne jako mass storage flashdisky, mysi, klavesnice...). A na mnoha zarizeni (napr. takova UR44) maji dokonce prepinadlo mezi proprietary modem a class compliant (aby to fungovalo vsude).

Kdybys uměl jen trošku lépe chápat psaný text ty, neuniklo by ti, že jsem se ptal jestli je to jen teorie, nebo jestli to někdo viděl fungovat, na to si neodpověděl.
Hyenik píše "musí to umět ..." a popisuje bez podmiňovacího způsobu podmínky fungování.
Tak se ptám jestli to někdo viděl v praxi. To, že by to mohlo teoreticky fungovat je jaksi jasné.

Místo toho napíšeš blábol o rybníku plném sinic.
Čavli

Příspěvekod Hendrek » 7.09.2016 6:02

Čavli, že si mě pleteš s Hyenikem pominu (ale díky za poklonu :) ). To že vytrháváš mé věty z kontextu také pominu. Protože celá věta zněla "musí to umět přímo tu funkci (tzn. být pro externí zařízení ve funkci jakoby počítače)". Tzn. vše ostatní je jen věcí SW, jak píše pán SUK.
Nebudu řešit, zda vůbec taková "chytrá" kamera existuje, to ať si už dopátrá tazatel. Podle mě nejspíš ne a tudíž jednoduchá odpověď na úvodní otázku by zněla NE. Ale proč odpovídat stroze, když by pak byl člověk bičován dotazy typu PROČ NE?

Moje rada Mikimu zní: kup si raději zvlášť mikrofon a zvlášť externí USB zvukovou kartu. USB mikrofon je ve výsledku jen kombinace obojího. Ale narozdíl od USB mikrofonu ale normální mikrofon bude s kamerou jednodušší propojit (samozřejmě po zohlednění technické specifikace kamery, tzn. vybavenosti např. phantomovým napájením pro kondenzátorové mikrofony atd.).

PS: samozřejmě netvrdím, že mám ve všem vždy a všude pravdu, ale pokud nemám, stačí rozumně argumentovat a mé omyly vyvrátit. Já to přežiji :).
Obrázek
Hendrek
Globální moderátor

Příspěvekod TheMiki525 » 9.09.2016 15:13

Ahoj
Díky moc všem za odpovědi, nápady rady atd. Nakonec jsem se rozhodl pro koupi USB mikrofonu, protože jak už jsem psal, je to pro mě nejjednodušší volba. Také je nejvíce mobilní, nemusím shánět zvukovou kartu s Phantomem na klasický mikrofon atd. Ke kameře případně časem dokoupím samostatný kravatový mikrofon s jackem na konci. Ještě jednou díky moc.
TheMiki525
Nový uživatel

Zpět na Mikrofony a snímání