Bazar hudební nástroje Hudební nástroje

Hudební fórum

Diskuze o všem, co souvisí s hudbou a hudebními nástroji.

Výběr subwooferu

Dotazy, rady, zkušenosti ...

Výběr subwooferu

Příspěvekod Tomasfai » 3.10.2016 15:41

Ahoj hudební přátelé,

obracím se na vás, kteří máte chuť podebatovat o výběru vhodného subwooferu a správným spárováním a mým aktuálním problémem.

4x do roka organizuji zahradní akci na chatě pro mé přátele s cca 40 účastníky. Hraje reprodukovaná hudba. Mám ji rád na hlas a jde mi především o kvalitní zvuk. Přiznám se, že pomalu "vyrůstám" z té fáze, kdy jsem koukal po reprobednách značek typu Ibiza sound, Skytec a jim podobné. Ale ta fáze byla dlouhá. Začal jsem na setu objednaného z Německa za 7 tisíc. Obsahovalo to dva metrové reproboxy, údajně po 1000W v RMS a zesilovač, plus jako dárek super mikrofon, který hned letěl. Dokážete si domyslet, jak to asi hrálo. Na jaře na mé první letošní akci mi došla trpělivost, z toho zvuku bych se profackoval, bedny jsem vrátil do dodávky a jel narychlo (cca hodinu před příjezdem prvních hostů) do Muzikeru pro nové bedny (jediná prodejna, která byla v sobotu ještě otevřena). Protože jsem byl v tu dobu omezen financemi, neměl jsem moc na výběr, ale od značky Lewitz mě překvapil krásný čistý a na poslech příjemný zvuk i ve vyšší hlasitosti u produktu https://www.muziker.cz/lewitz-pa-215ka
tak jsem vzal dva nejsilnější z řady těchto reproboxů.

Nyní bych je chtěl doplnit ještě o subwoofer, a protože jsem si řekl, že už nebudu kupovat zběsile podle ceny, rozhodl jsem se jít do značky. Po hodinách zkoumání různých recenzí, diskusí a článků jsem zvolil Yamahu. Vybral jsem si tyto dva.
Buď https://www.muziker.cz/yamaha-dxs-12
nebo https://www.muziker.cz/yamaha-msr-800-w

Otázky do placu zní následovně:
1) jaký byste si vybrali, popř. zda je můj výběr správný
2) lze propojit dva cizí reproboxy Lewitz se subwoofrem Yamaha? (jsem opravdový lajk, takže aby se třeba nemlátili co se propojení týče, nějaké zkraty či nepříjemné praskání apod. nevim co se může stát, přeci jen je to citlivá elektronika a mám z toho noční můry!!! :evil: Ten subwoofer bude můj miláček a nechci o něj přijít :D :lol: )
3) dále jak je propojit. Lze je propojit, aniž bych k tomu potřeboval třeba crossover? Pokud crossover, tak zda stačí nějaký jednoduchý. Zároveň nevim jaký, našel jsem třeba od Behringer, ale na ty jsem nečetl moc příznivé recenze.

Ještě bych připomněl, že do budoucna plánuji i výměnu obou reproboxů, nejlépe také za Yamahu.

Tom
Tomasfai

Re: Výběr subwooferu

Příspěvekod grock » 3.10.2016 18:48

Nikdo neporadí, pokud nebude vědět celkový rozpočet, tj, na subbasy i nové plánované vršky. Nejde vybrat basy a neznat, co k tomu pak přijde nahoru, musí se to řešit spolu. O značky ani tak nejde, ale těžko budeš hledat k 12" subu dva 15" satelity...Jedna dobrá zpráva pro tebe- když si správně vybereš, budeš spokojen s vestavěným crossoverem, co už v subech bude.
Gibson LP a SG,Fender tele a strat,Roland ready strat,amp Fender,Vox,Hot,Carvin, Randall a PA(QSC,A+H,Crest,Yamaha,Shure,Audix,AKG,Beyerdynamic,Thomas..)Key Roland,Hohner,efx EH,Boss,Dunlop,TC Helicon,Roland GR20synt
grock

Příspěvekod Tomasfai » 3.10.2016 20:06

grock děkuji.

Opravdu jsem lajk, ale rád si poslechnu hlasitou kvalitní hudbu. Chatu mám daleko od civilizace, uprostřed polí, takže nikomu hlučnost nevadí a rád si to užiji. Na rozpočtu zase tolik nezáleží. Zjistil jsem, že nemá smysl řešit peníze. Nejvíce se ale bojím, že něco špatně zapojím a nebo odpálím. Leccos už jsem si přečetl a zjistil, ale to bude asi tak 5% toho všeho, co bych měl vědět. Nechci tam patlat mixy a další zařízení, chci to mít co nejjednodušší.

Myslíš tedy, že oba subwoofery, resp. ten 12'' není dobrá volba? O satelitech jsem ještě nepřemýšlel. Ten druhý zmiňovaný má v sobě crossover? https://www.muziker.cz/yamaha-msr-800-w
Usuzuji podle zadního panelu a toho, že se k němu dají připojit dva satelity, jak tam uvádí.

Díky za věnovaný čas ;)
Tomasfai

Příspěvekod zzbar » 4.10.2016 9:48

Pokud skutečně peníze nejsou problém, a nemá jít o profesionální sestavu, určitě se dívej na značky RCF, dBTechnologies, EV .....
Mrkni na nabídky obchodů (Prodance, Audiotek, Muziker, Muzikant atd.) a srovnání si udělej sám. Když si vyřešíš koncepci, tzn. jak bude sestava vypadat - zdali 2x satelit a 1x sub, nebo 2x satelit a 2x sub, dále jak má sestava hrát nahlas, kolik má vážit (jak bude převozitelná) a v neposlední řadě jestli to má být 10"+15", nebo 12" + 18" (případně další hratelné varianty), tak si výběr dokážeš udělat celkem úspěšně sám.
Pokud se budeš držet těchto značek, kvalitu i použitelnost máš prakticky zaručenou.
Součástí subbasů u těchto značek (myslím že u všech) jsou i aktivní výhybky, takže zapojení je prakticky blbuvzdorné. Stačí kabely XLR - XLR a pak síťové kabely.
Držel bych se jedné značky (vrchy + spodky), většinou to bývají odladěné systémy a není reálný důvod kombinovat výrobce.
Ještě jsi nenapsal, z čeho budeš pouštět hudbu? Ale toto máš zřejmě vyřešeno...
Mapex, Paiste, Meinl, Powerstroke3, Ewans EC2, Balbex Ringo II

Soundcraft, Yamaha DSR... RCF ART, dBTechnologies, Proel, Sabine, DBX, Audix, Shure, AKG, Samson...
a spousta No name...
zzbar
Rádce

Příspěvekod Tomasfai » 4.10.2016 10:05

zzbar díky moc vodítko :) popravdě zkoumám všechny možné značky. Jen jsem se vyhýbám typu Skytec, RH sound a podobným. Nejsem si jist u Behringera, v některých diskusích se názory různí.

Koncepce by měla být 2x satelit a 1x sub, nárok na hlasitost mám poměrně vysoký. Co se týče váhy, už jsem si zvykl na tahání všeho možného na chatu, takže o to mi nejde :D Akorát v čem tedy bádám, je jak píšeš ty velikosti. V tom si nejsem jist v těch variantách. V čem to může být problém? Když budu mít satelity 15 palců a sub třeba taky 15 nebo 18 palců?

Co se týče značek, myslíš tedy, že Yamaha je zbytečná? Co jsem tak koukal, některé její subwoofery jsou levnější než RCF podobných parametrů. Našel jsem ještě ten Behringer, třeba https://www.thomann.de/cz/behringer_b1500xp.htm nebo mají i v 18 palcové variantě. Jak jsem psal, názory se dost různí, ale zase si říkám, nemám to jako profi a pro veřejnost to taky není určené, spíše se bojím aby to vydrželo a mělo dobrý zvuk. RCF sub začíná na 23 tisících a má jen 12 palců, což jak jsi psal ohledně té kombinace se satelity asi nebude dobrá varianta?

No a přehrávám z PC, klasicky přes malý jack - 2x cinch, což tedy vyměním až bude sub za jack 3.5mm - XLR
Tomasfai

Příspěvekod zzbar » 4.10.2016 10:24

Doporučuju malý mix, do něj strčit 2x cinch a případně mikrofon (ten není nikdy na škodu - lidé chtějí kecat, zpívat....).

Yamaha je zvukově rozhodně za těmi značkami, které jsem uvedl. Máme kromě jiného řadu DSR (215 + suby) no a takový průměr....
Jestli chceš hlasitou hudbu, tak na subbasech nešetři. Pokud je to venku, doporučuju 18". Na tuc-tuc bude lepší a odolnější. 15" jsou spíše vhodnější do interiéru, jsou takové čitelnější, ale rozhodně nehrají tak "odspoda" a míň tlačí.
Pokud zvolíš 10", nebo 12" vrchy, bude to srozumitelnější. 15" na vrchu už moc basuje a zvuk může být zahuhlaný. Osobně bych volil 12"+18". Ale i s ART310A a 18" subem jsem jezdil a hrálo to jak víno. Na to prostě jasný mustr neexistuje. Jen správné indicie, které tě navedou.
A rozhodně si systém nech předvést. Takže výběr shopů se zužuje. Nicméně jsou to tvoje peníze, takže na tom trvej :-).

Soundcraft, Yamaha DSR... RCF ART, dBTechnologies, Proel, Sabine, DBX, Audix, Shure, AKG, Samson...
a spousta No name...
zzbar
Rádce

Příspěvekod kunec » 4.10.2016 12:06

vždyť on už vrchy má!!!! ;)
kunec

Příspěvekod Tomasfai » 4.10.2016 12:21

kunec: ano vrchy mám, ale jen dočasné. Stáli mě pár korun, takže počítám s jejich výměnou za lepší.

zzbar: super díky za rady a zkušenosti. Jdu tedy do 18'' subu. Ted ještě jaký vybrat. Co říkáš na tyto? Myslím názorově, jak na tebe působí, nevim jak v praxi máš s těmi značkami zkušenost. Mám dát na počet W, nebo se řídit značkou. Mám na mysli rozdíl mezi Behringer a JBL třeba. Osobně bych klidně zkusil toho Behringera. Hlavně pro mě bude snadné zapojení satelitů a toho subu, když má crossover, ale zase mě děsí těch 2200W u něj :D a proč má tolik a třeba JBL jen 1000W. Nemůže to být nějak předimenzované? :D

https://www.muziker.cz/behringer-b1800hp-eurolive
https://www.muziker.cz/electro-voice-ekx-18sp
https://www.muziker.cz/jbl-eon618s

Ta cena je dobrá No objedu sklady shopů co mám blízko a pak kdyžtak přistoupím na internet s tím, že budu spoléhat na 14 denní záruku vrácení peněz :D i když ji sám nesnáším v podnikání.
Tomasfai

Příspěvekod Fořt » 4.10.2016 13:23

Behringer udává max. výkon, který s RMS nemusí mít moc společného (dle manuálu výkon při 1/8 max. výkonu je 130W, tak si to spočítej). Však má taky nižší SPL (129 dB) než ten EV a JBL (oba 134 dB).
Fořt

Příspěvekod zzbar » 4.10.2016 14:49

Fořt se ti snažil naznačit, že údaj o Wattech u reproboxů je pouze informace o výrobě tepla :-).
Mnohem důležitější je parametr "akustický tlak". Ten ti řekne, jak je bedna hlasitá. Samozřejmě pokud výrobce nelže (což Behringer dělá zcela nepokrytě).
Ty jdeš po hlasitosti ruku v ruce s kvalitou. Čili hledáš co nejvyšší SPL v bedně s nějakým slušným nápisem (jak už jsem napsal např. RCF, dBT., EV a řekněme některé řady JBL...). Pokud jsem na nějakou zapomněl, tak pardon. Všechno levnější je výrazně horší, všechno dražší je výrazně lepší. Takže toto je takový slušný průměr, používaný u DJs, nebo live zvukařích okresních lig.

a spousta No name...
zzbar
Rádce

Příspěvekod Tomasfai » 4.10.2016 15:19

Super, děkuji za vyselektování :)

Pokud bychom se tedy už bavili konkrétně, přicházel by v úvahu tento kus? Dokoupil bych k němu v budoucnu třeba kousky viz níže
1x Sub https://www.muziker.cz/electro-voice-ekx-18sp
2x Sat https://www.muziker.cz/electro-voice-zlx-12p

Bylo by to provouschopné? :D Docela mě ten sub zaujal třeba oproti tomu JBL co jsem posílal výše. JBL tam má zbytečnosti jako bluetooth apod. to nechci. A pokud to dobře chápu, dají se k tomu EV subu zapojit satelity přes XLR nebo budu potřebovat crossover? Ne opravdu nechápu tedy to zapojení, ale to si kdyžtak najdu v manuálu :D

Řekl jsem si, že víc jak dvacet do toho subu nedám, ale na druhou stranu nekupuju to každý den a chci, aby mi to něco venku ve velkém stanu předvedlo, tak si nechám poradit. Je i docela kompaktní a lehký. Třeba ten Beringher co jsem tu posílal má skoro 50 kilo, což je docela mazec. Jak je možné, že je v tom takový váhový rozdíl? Dosud jsem měl za to, že co těžší box to kvalitnější vnitřnosti :) ale asi to není pravidlem.
Tomasfai

Příspěvekod Tomasfai » 4.10.2016 18:36

A ještě jsem našel tohle stvoření :D
http://www.profi-dj.cz/zvukova-technika ... sub-808-d/

Tak teď váhám mezi EV a DBT. Bude ten rozdíl v SPL znatelný (rozdíl mezi 134 a 130 dB). Tomu DBT se dá tedy důvěřovat? Udělá to randál? :D Asi se zítra stavím někde k vyzkoušení a omrknout ho.
Tomasfai

Příspěvekod grock » 4.10.2016 20:20

134 by mělo být cca 2x hlasitější než 130 db. Samozřejmě, pokud stejně měřeno :wink: . JI nak ten první sub má jen jeden výstup OUT, takže bys musel vést signál nejdřív do satelitů a pak až do basu, opačně by to šlo jen mono.
Gibson LP a SG,Fender tele a strat,Roland ready strat,amp Fender,Vox,Hot,Carvin, Randall a PA(QSC,A+H,Crest,Yamaha,Shure,Audix,AKG,Beyerdynamic,Thomas..)Key Roland,Hohner,efx EH,Boss,Dunlop,TC Helicon,Roland GR20synt
grock

Příspěvekod zzbar » 5.10.2016 20:24

Než se dál budeme bavit... Do bazaru bys nešel?
http://hudebnibazar.cz/prodam-aktivni-s ... d/ID48707/

a spousta No name...
zzbar
Rádce

Příspěvekod Tomasfai » 7.10.2016 6:44

Pánové mockrát děkuji za rady. Byl jsem se mrknout při mé cestě z Plzně do Brna v Jihlavě v Shop4Djs.com, kde mi ochotně poradili a předvedli některé kousky, především tedy satelity Electro Voice ZLX 15P a v porovnání s ostatními reproboxy (Mackie, JBL a jiné) to byl bezkonkurenční zvuk, aniž by byl potenciometr hlasitosti na max, byl sotva na polovině. Tak jsem se nakonec rozhodl nejprve vyměnit sat Lewitze za EV a v budoucnu k tomu pořídit 18'' sub EV.

Z toho ZLX 15P jsem byl opravdu nadšen, nejen cena, ale ten výkon. Dokonce musím říct, že by se měli za svůj zvuk stydět i některé plzeňské kluby, v porovnání s tímto strojem.

Všem ještě jednou děkuji, zase jsem o něco chytřejší, především děkuji zzbarovi za doporučení EV.
Tomasfai

Příspěvekod zzbar » 7.10.2016 20:26

Ale není vůbec zač. Hlavně ať aparát slouží k plné spokojenosti a radosti z hudby. 8) :-)

a spousta No name...
zzbar
Rádce

Zpět na Ozvučování a osvětlování