Bazar hudební nástroje Hudební nástroje

Hudební fórum

Diskuze o všem, co souvisí s hudbou a hudebními nástroji.

RCF vs.dB Technologies

Aktivní reproboxy, pasivní reproboxy, zesilovače, ...

RCF vs.dB Technologies

Příspěvekod Miroslav » 7.09.2016 17:16

Dobrý den.Mám menší country kapelu a chtěl bych nějaké aktivky dopředu.S financema až tak problém není.Jde hlavně o snížení hmotnosti aparátu.Přece jen léta přibývají.Padla volba na RCF ART 715 A mk II nebo dB technologies opera 915 DX.Hrajeme v podstatě od jara do konce léta.Asi tak pro 150-200 lidí.Prosím o radu.Sám se spíš přikláním k těm dB.Přece jen ta cena je zajímavější a parametrově skoro shodné.Dík za případné odpovědi.
Miroslav

Re: RCF vs.dB Technologies

Příspěvekod cherreda » 7.09.2016 18:14

Doporučuju naopak pořídit RCF, v plastových aktivkách jsou etalon a na jejich uvedené parametry se dá podstatně více spolehnout - např. opravdu mají 700W RMS.
dB Tech. se mezi profi zvukaři bere spíš jako B mužstvo od RCF. Za všechno mluví už jen fakt, že dBT u Oper ani u sebe na webu neuvádějí trvalý výkon (RMS), který je cca 450W - uvádějí pouze špičkový výkon PRG 900W a podle něj i označujou řady - Opera 5XX, 7XX, 9XX. Ale RMS výkon je u všech cca poloviční. Ve spoustě eshopů je toto chybně uvedeno a dezinformační korunu tomu nasadil provozovatel tohoto fóra informací "Výkon: 1500 W / Výkon RMS: 900 W".
Tohle je snad jediný obchod, kde o výkonu těchto dBT mají v popisu korektní hodnoty:
http://www.shop4djs.com/db-1/db-technol ... 15-dx.html
Dražší řady dBT se osazujou repry RCF a dBT se tím obvykle pochlubí ve spec. Co je za repra v Operách, to nevím, nepídil jsem se. Naopak i v nejlevnějších RCF 310 jsou samozřejmě repra RCF. A to taky o něčem svědčí, žejo.
Toť asi celé.
-jurkovič-vébr-kobrle-parker-takamine-yamaha-schecter-mesa.boogie-amt-fryette-esh-t.c.electronic-digitech-morley-mxr-g.lab-boss-zoom-dunlop-fishman-source.audio-l.a.audio-bss-aphex-okko-seymour.duncan-emg-kent.armstrong-l.r.baggs-rcf-alesis-neumann-jz.mic-shure-spl-t.l.audio-summit.audio-allen&heath-beyerdynamic-motu-rme-presonus-electrovoice-pc-...atpod.-
Cruel
...pádla atd.
cherreda

Příspěvekod Miroslav » 7.09.2016 21:55

Moc dík za opravdu fundovanou odpověď.Moje první volba byly přece jen ty RCF.Ale teď se zeptám možná blbě.Když bych šel ne do 715 ale do 712.Mají hodně podobné parametry.Jedná se o to,že malé akce lze s nimi uhrát.Trošku větší akce na to bych měl suby.Mám 4 18palce.Ale jen pasiv.Jsou to kopie RCF.Ve dvou jsou osazeny Eminence kappa a zbytek jsou přemotané RCF.Typ už nevím.Jestli ty 712 to zvládnou na malých akcích bez subů.Malé akce rozuměno do 100 lidí.Jinak mi tykejte je mi teprve 51 a pořád se učím.Ještě jednou dík.
Miroslav

Příspěvekod pavel2 » 7.09.2016 22:39

Pokuď má být lidský hlas čitelný, většinou nejlíp vyjdou 10" a 12".
Patnáctky jsou dost směrové a podání hlasu není tak dobré jako u menších.
Nadělají sice víc randálu, ale rozumět je hůř...

Jestli nejsou finance až takový problém, zkusil bych EAW RL12, popřípadě RCF NX10A, HD32A a určitě ART 732A.
Z dB mě žádné srovnatelné nepadají - občas potkám nějaké z řady Opera a ty se hodí spíš na mluvené slovo.

Všechny tyhle jsou dobré, s některými jsem se potkal, s některými dělám a velmi doporučuju si je zkusit alespoň na prodejně s mikrofonem v ruce a třeba do puštěných podkladů.

Dobré vodítko je velikost vyústění driveru - 1,4" se zpravidla projevuje čitelnějším zvukem.

Koukat po patnáctkových bednách kvůli tomu, že líp basujou už není nějakou dobu pravda a jejich zpravidla vyšší SPL je často vykoupeno nečitelným zvukem.

Další level může být například NEXO PS10 - ale to se bavíme o úplně jiných penězích.

Musí to být aktívní boxy ?
Všechno je jinak
pavel2
Odborník

Příspěvekod Čavli » 8.09.2016 8:11

cherreda píše:... např. opravdu mají 700W RMS.
... trvalý výkon (RMS), který je cca 450W ... špičkový výkon PRG 900W ... výkon je u všech cca poloviční ... Výkon: 1500 W / Výkon RMS: 900 W".

Proč vůbec řešit u aktivek výkon, když jako relevantnější mi přijde SPL?
Čavli

Příspěvekod Miroslav » 8.09.2016 8:39

Dík za vaše názory a odpovědi.Volba padla jednoznačně na RCF.Asi to vypadá na ty dvanáctky.Určitě se ozvu.
Miroslav

Příspěvekod cherreda » 8.09.2016 9:50

Čavli píše:
cherreda píše:... např. opravdu mají 700W RMS.
... trvalý výkon (RMS), který je cca 450W ... špičkový výkon PRG 900W ... výkon je u všech cca poloviční ... Výkon: 1500 W / Výkon RMS: 900 W".

Proč vůbec řešit u aktivek výkon, když jako relevantnější mi přijde SPL?

Protože u obou beden výrobci uvádějí skoro stejný akustický tlak, tudíž v tomto případě není potřeba se v tom vrtat.
Zde je konkrétní problém, že díky informačnímu mišmaši se dBT tváří výhodněji a není tomu tak.
-jurkovič-vébr-kobrle-parker-takamine-yamaha-schecter-mesa.boogie-amt-fryette-esh-t.c.electronic-digitech-morley-mxr-g.lab-boss-zoom-dunlop-fishman-source.audio-l.a.audio-bss-aphex-okko-seymour.duncan-emg-kent.armstrong-l.r.baggs-rcf-alesis-neumann-jz.mic-shure-spl-t.l.audio-summit.audio-allen&heath-beyerdynamic-motu-rme-presonus-electrovoice-pc-...atpod.-
Cruel
...pádla atd.
cherreda

Příspěvekod Placka » 8.09.2016 12:02

Čavli píše:Proč vůbec řešit u aktivek výkon, když jako relevantnější mi přijde SPL?

Pač bohužel i s SPL se dá do určitý míry šachovat, mlžit a uvádět zákazníka v omyl:-/
Placka

Příspěvekod Čavli » 8.09.2016 12:34

Placka píše:
Čavli píše:Proč vůbec řešit u aktivek výkon, když jako relevantnější mi přijde SPL?

Pač bohužel i s SPL se dá do určitý míry šachovat, mlžit a uvádět zákazníka v omyl:-/

Jistě, papír snese hodně, ale pokud se s SPL dá mlžit, tak potom výkon už nemá vůbec žádnou relevanci.
Čavli

Příspěvekod pavel2 » 8.09.2016 15:41

Jedna věc je uváděné a třeba i naměřené SPL, věc druhá je, "jak se to chová".
A i když většina těchto levných RCF je laděna tak, že lehce zdůrazňují výšky, především v poslední oktávě, pořád jsou to slušní pracanti a konec konců je lepší na EQ lehce ubírat, nežli přidávat...

Přeju šťastnou ruku
Všechno je jinak
pavel2
Odborník

Příspěvekod cherreda » 8.09.2016 17:02

Čavli píše:
Placka píše:

Jistě, papír snese hodně, ale pokud se s SPL dá mlžit, tak potom výkon už nemá vůbec žádnou relevanci.

Z tohoto řešení mám trochu mlhavý pocit. :)
Moc nechápu, proč jsi rozjel tuhle divnou paralelní debatu, resp. co konkrétně jí sleduješ.
Cruel
...pádla atd.
cherreda

Příspěvekod Čavli » 9.09.2016 10:04

cherreda píše:Moc nechápu, proč jsi rozjel tuhle divnou paralelní debatu, resp. co konkrétně jí sleduješ.

Mě ta otázka přijde zcela jasně položená, jen tam nesmíš hledat něco, co tam není ...

Ptám se "paralelně" tady, protože se dotaz týká konkrétního příspěvku v tomhle vlákně.

Otázka mi divná nepřipadá.

Sleduju tím to, že se dozvím, proč řešit u aktivek el.výkon, když přizpůsobení zesilovače a repra (i výkonové) za nás vyřešil výrobce, a s ohledem na akustický výkon, není ten elektrický vůbec relevantní.
Jedině mi napadá spotřeba, ale o tu snad nikomu nejde.
Čavli

Příspěvekod cherreda » 9.09.2016 12:07

Mě tvůj dotaz prostě jen přišel zavádějící, protože zde byl dotaz konkrétní. Takže jsem upozornil na to, že u RCF je všechno jasné, u dBT mírně zamlženo a na eshopech ještě víc. RCF ART má svoje repra, co je v Operách není jasné. Pokud v Operách opravdu jsou repra s takovou citlivostí, aby bedna při 400-450W RMS uhrála to samé jako RCF, je to v pohodě. Osobně se ale vždycky radši spolehnu na RCF, i když to třeba sežere víc elektriky. :) Pokud bysme šli do vyšších řad, kde dBT osazujou repry RCF, byla by nejspíš trochu jiná situace.
Cruel
...pádla atd.
cherreda

Příspěvekod Miroslav » 8.10.2016 10:53

Zdravím všechny.Tak definitivní rozhodnutí padlo na RCF ART 712 mk II.Včera dorazily.Tak jsem je s kapelníkem trochu otestoval venku před zkušebnou.Pouze nahrávkou s CD.Výsledek nás dosti příjemně překvapil.Koupě se vyplatila.Kupoval jsem na PROFI DJ.Za cenu 30.704 kč k tomu byly kabely a stojany Adam Hall.Postřehy z živého hraní přidám později.Nejbližší hraní máme 22.10.Ještě jednou dík za dobré rady.Kdyby někdo byl v takové podobné situaci klidně může přijet a poslechnout.Rád předvedu.Zde je můj email cabak.miroslav@atlas.cz
Miroslav

Příspěvekod cherreda » 10.10.2016 16:35

Jasně, když pak napíšeš, jak obstály v přímé akci - a klidně i s delším odstupem, až s nima odehrajete víc akcí - bude to fajn. Někomu by to mohlo pomoct při stejném výběru.

Jinak postřeh z provozu - mému bratranci v létě nějaký opilec "sundal" RCF 715A ze stativu na beton a jako bonus bedna seskákala o 2 metry níž po schodech. Vypadalo to fatálně, odlétl přední horní roh, je tam díra jako prase a bedna i po tomhle experimentu hraje furt stejně jako ta druhá zdravá, nic se uvnitř nepos*alo.
Ne že bych naváděl k podobným testům. :wink:
Cruel
...pádla atd.
cherreda

Příspěvekod Miroslav » 1.11.2016 18:23

Zdravím všechny.Tak RCF obstály na akci výborně.Zvukař si je nemohl vynachválit.A nejen on.Ještě jsem stihl koupit od učitele v hudebce dvě aktivky RCF 310a které se už nevyrábí.I s přepravnímy obaly.Za velmi dobrou cenu.Takže hned jsme zkoušeli i jako monitory.Výsledek je překvapující.Škoda jen že jsme hráli v takovém sále kde je prachmizerná akustika.Návštěvnost taky nic moc.Ono přece jen se u nás ještě dodržuje termín výplat.Takže datum 22.10.není zajímavý.Další akce bude 11.11.Tam už jsou podmínky pro zvuk mnohem lepší.Opět se ozvu.
Miroslav

Zpět na Zesilovače a reproboxy