Bazar hudební nástroje Hudební nástroje

Hudební fórum

Diskuze o všem, co souvisí s hudbou a hudebními nástroji.

Godin Session Custom '59 (elektrická kytara)

Místo pro recenze Vaší výbavy

Godin Session Custom '59 (elektrická kytara)

Příspěvekod jastud » 22.12.2016 18:11

Koupeno: říjen 2016 v brněnských kytarách.
Cena: něco přes 25 tisíc
Testováno s: 4W kombíčko podle schématu mmjuz mrňůs, Fender G-Dec a jedno 15W mmjuzovo kombo.

Základní charakteristika
Elektrická kytara ala telecaster s osazením H-S a synchronizovaným tremolem Godin Tru-Loc. Ta moje je v černé barvě s pseudo želvovinovým pickguardem a javorovým krkem. Kytara je vyrobená v USA z kanadských dílů.

Detailní popis
Tělo: kanadské lípa, tvar ± tele se stratovskou ergonomií

Krk: javorový, šroubovaný, rádius hmatníku 12 palců

Snímače: krk - humbucker Seymour Duncan '59
kobyla - singl Godin Cajun

Ovládání

Přepínač: pěti-polohový s následujícími polohami
1/ singl u kobyly
2/ singl a jedna cívka humbuckeru, paralelně
3/ singl a obě cívky humbuckeru paralelně
4/ singl a jedna cívka humbuckeru, v sérii
5/ humbucker u krku

Spínač HDR: Godin High-Definition Revoicer, vcelku subtilní, ale znatelný boost, trošku zvedá celkovou hlasitost a středy

Potenciometr hlasitosti a tónová clona

Tremolo: Godin Tu-Lock synchronizované, seřízené jako jednozvratné
Srážeče strun e-D

První dojem
Velmi dobré dílenské zpracování. Jediná drobná výtka směrem k jackové samici která byla ve vaničce příliš utopená. To ovšem spravil šroubovák, třináctka klíč a tři minuty práce. Jinak byla kytara bezvadně seřízená, nebylo potřeba dolaďovat oktávy, seřizovat krk nebo nastavovat tremolo. Prostě jen zapojit a hrát. Ke kytaře bohužel není kufr, ale jen gig bag. Na druhou stranu je to gig bag perfektně vychytaný se spoustou kapes, slušným polstrováním a řekl bych hodně dobrou ochranou kytary při přenášení. Vizuálně se mi kytara líbila na první pohled, jen mi na "teleti" nesedělo to tremolo. Další drobná výtka - nevím proč na hlavě z přední strany píšou made in USA from canadian parts (něco na ten způsob). Je to trochu hloupý a zbytečný. Jinak super.

Jak se na to hraje
Jedním slovem - skvěle. Relativně placatý hmatník s rádiusem 12 palců je to co jsem hledal (i když jsem o tom nevěděl). Ergonomie těla (ala strat) je bezvadná. Tam kde klasické těle tlačí má oblé hrany, napojení krku není telecaterovsky humpolácké, ale pěkně oblé. Hratelnosti není vůbec co vytknout.

Jak to hraje
Dobře. Není to klasické nasrané drzé tele, tenhle zvuk z toho prostě dostat nejde. Na druhou stranu barev a zvuků je neurekom. Vezmu to popořádku
poloha 1/ singl u kobyly, ostrý nařvaný s dost vysokým výstupem. Nicméně na kobylkový singl pořád relativně kulatý.
poloha 2/ country jak když vyšije. Ložený zvuk Sweet Home Alabama.
poloha 3/ o dost masivnější než předchozí. Se staženou tónovou clonou se dá dostat pěkný Claptonovský "woman tone"
poloha 4/ Cívky humbuckeru a singlu v sérii. Silný výstup, ale moc to nepoužívám
poloha 5/ Humbucker u krku. Umí zpívat, umí řvát. Hodí se skoro na cokoliv - od jazzu po hardrock. Zvuk Les Paula to není, ale není o nic horší. Jen trochu jiný.

Pro všechny kombinace platí, že se dá skvěle pracovat s tónovou clonou a hlasitostí. Na aparátu stačí nastavit pěkný zvuk na pomezí čistého a crunche a všechno ostatní se dá zvládnout pomocí přepínače snímačů, clony a hlasitosti na kytaře. Škála zvuků je fakt veliká.

Spínač HDR přidává trochu hlasitosti a trochu středů. Je fajn když člověk chce řvát o kousek víc. Navíc třeba na dlouhých kabelech je asi k nezaplacení. Z pasivních snímačů dělá ± aktivní. Super vychytávka. Baterka by měla vydržet asi 1200 hodin...

Tremolo jsem jen vyzkoušel. Chodí hezky, při páčení se nerozlaďuje. Pak jsem jen oddělal páku a hraju. I když zběsile benduju, tremolo se chová jako pevná kobyla. Kytara se prakticky nerozlaďuje asi i díky slušným mechanikám Godin (převod 18:1).

Spolehlivost
Po dvou měsících těžko říct, ale vzhledem ke kvalitě zpracování nečekám v budoucnu nějaké jobovky.

Shrnutí
Skvělá a hodně univerzální kytara za slušné peníze. Všem telatům (původně jsem šel pro Nashville tele) co byly tehdy v brněnských kytarách naprosto natrhla triko hratelností a dílenským zpracováním. Zvukově to není klasické tele (na to bych doporučil výborné modré mexické tele co aktuálně mají v brněnských kytarách), ale to ani nechce být. Obrovská variabilita zvuků, perfektní reakce na potenciometry, bezvadná hratelnost. Ovládání pomocí jednoho switche, jedné hlasitostí a jedné tónovky je zdaleka nejlepší. Strat, nebo LP můžou jít tiše štkát do koutku.

Kdyby mi kytaru ukradli koupil bych ji znovu?
Asi jo. Hlavně pro tu hratelnost, univerzálnost a kvalitu zpracování. Zvukově je to malinko kompromis (ve smyslu není to plnokrevné tele, strat, Les Paul etc...), ale všechno ostatní je super.
Při tanci nesmiju byt žadne prostoje
a hrať se musi aji na levne nastroje.
jastud

Zpět na Recenze Vaší výbavy