Bazar hudební nástroje Hudební nástroje

Hudební fórum

Diskuze o všem, co souvisí s hudbou a hudebními nástroji.

Mackie Thump12 nebo Thump15? A jaký malý mix?

Aktivní reproboxy, pasivní reproboxy, zesilovače, ...

Mackie Thump12 nebo Thump15? A jaký malý mix?

Příspěvekod Heretic » 26.05.2016 20:46

Chystám se ozvučit zpěv pro malé hudební produkce (řekněme do 60 lidí), indoor i outdoor, převážně repertoár typu old country, bez bicích. Kromě zpěvu (2-3 mikrofony) a mikrofonem zvučeného banja bych do zvoleného PA přes mix rád zapojil i své kytarové combo (Roland AC60).

Podotýkám, že se mi zatím jedná o minimalistické řešení, tj 1 aktivní reprobox a 1 malý mix. V budoucnu budu eventuelně uvažovat o koupi druhého stejného boxu.

Po delším čtení názorů a recenzí jsem dospěl k názoru, že rozumnou volbou by měly být tyto boxy:
http://kytary.cz/mackie-thump12/HN149511/
http://kytary.cz/mackie-thump15/HN149534/

Cenový rozdíl mezi nimi není velký a já jsem na rozpacích, který z nich vzít. Intuitivně bych sáhl po 15", u kterého bych si představoval jakousi "větší výkonovou rezervu". Jenže výkonové parametry (1000 W, 500 W RMS, 125 dB max. SPL) jsou u obou těchto boxů shodné. Dokonce jsem se někde dočetl (zní mi to teda trochu jako blbost), že 12" reproduktory mají lepší podání basů než 15".

Rád bych znal názory místních odborníků na toto dilema. Vzít větší a těžší Thump15, nebo by byl pro výše uvedené potřeby postačující (či dokonce lepší) Thump12?

A když už jsme v tom, rád bych znal názor na to, který z následujících 2 malých mixů byste spíše doporučili:
http://kytary.cz/kaifat-me-1202-fx/HN120362/
http://kytary.cz/mackie-mix12fx/HN152860/

Předem díky za příspěvky k tomuto tématu 8)
Yamaha APX 1000 Mocha Black / Ibanez MSC 380QM VV + Roland AC 60
ESP LTD F 50 BC + Roland Cube 30x
Heretic

Re: Mackie Thump12 nebo Thump15? A jaký malý mix?

Příspěvekod Placka » 26.05.2016 23:10

Nejsem si uplně jistý, jestli zrovna tyhle Mackie jsou ta nejlepší volba, ale voni jsou zase docela levný na to, jaký udávají papírový výkon a na základní použítí určitě nějak postačí. Mixy jsou v podstatě identické, takžé já osobně bych klidně vydal stovku navíc, abych měl na krabičce "značku", i když to dost možná jedou v Číně z jedný fabriky:-)

Ale doporučuju mrknout ještě na malý digitály, třeba:
http://www.thomann.de/cz/soundcraft_ui12.htm
(tady levněji a třeba by šla ještě tak pětistovka dolů ukecat http://www.midi.cz/inzerat/168029/soundcraft-ui12-novy/)
nebo
http://www.thomann.de/cz/behringer_x_air_xr12.htm

sice dáš za mix dvakrát tolik, ale máš v něm efekty, na každým kanále mnohem lepší ekvalizér, gate, kompresor,, grafickej ekvalizér na výstupu, přehrávání audio souborů přímo z flashky a spoustu dalších možností, který nahradí zařízení za řádově vyšší částku...Jestli hodláš zvučit živě, tak imho mnohem lepší než malej mixpult, kterej má jen jeden efektovej aux.

a když už budeš chtít zůstat u analogu (což chápu, digitál chce trochu technickýho nadšení, než do toho pronikneš), tak bych doporučoval spíš bazar, kolem 4000 se dají sehnat podstatně vybavenější mixpulty v dobrém stavu...

EDIT:
Jen namátkou:

http://hudebnibazar.cz/mix/ID980151/ - výrazně lépe vybavený pult, značka na úrovni Kaifata a ještě ušetříš:-)

http://hudebnibazar.cz/allen-heath-zed-14/ID977829/ - velmi dobrý pult s mnohem lepší výbavou za jen o málo vyšší cenu.
Placka

Příspěvekod Heretic » 27.05.2016 2:11

Díky - vím, že Thumpy nepožívají zrovna pověsti toho nejlepšího, co lze koupit, ale obecně se myslím dá říct, že naprostá většina recenzujících uživatelů na Internetu je s nimi pro méně náročné použití spokojena.

Co se týče mixů, tak jednak tohle bude první věc, kterou se budu snažit v životě ovládnout (tudíž "technické nadšení pro digitál" zatím zcela postrádám :-)), a proti věcem z druhé ruky jsem trochu zaujatý. Mix má sloužit skutečně jen pro "živé" účely. Myslím, že pravděpodobnost, že bych chtěl dodatečně efektovat jednotlivé kanály, je velice nízká. Pro naše "sprosté" hospodské, narozeninové a podobné účely potřebujeme nyní především sloučit zpěvy do jedné ne-úplně-strašné reprobedny - pokud se tam podaří s rozumným výsledkem přidat lajnou ještě moje kytarové a případně mandolínové combo, bude to příjemné plus.
Heretic

Příspěvekod Placka » 27.05.2016 5:44

dělej jak myslíš...já naopak mám rád věci z druhé ruky, protože už jsem díky tomu ušetřil minimálně desítky tisíc. Pokud jsi rozumný a dáváš si aspoň maličko pozor, tak není důvod, proč by ti třeba mixpult nemohl fungovat perfektně spoustu dalších let. Na bazaru kupuju téměř všechno (krom akcí u Thomanna, kde jsou občas věci za cenu výrazně nižší než bazarovka...) a protože u toho přemejšlím a nekupuju bezhlavě, tak jsem ještě nikdy neměl s ničím problém...

Mix, který jsi vybral je opravdu to nejzákladnější slučovátko a velmi brzo nejspíš zjistíš, že vlastně nestačí - výbava pultu je opravdovej bazál. Naopak si myslím, že efektovat jednotlivé kanály budeš chtít...třeba přidat trochu reverbu na zpěvy, možná trochu kompresoru...pak zjištíš, že jeden ze zpěváků má nepříjemně ostrý sykavky přes mikrofon, tak je budeš chtít stáhnou a ejhle - malej mixáček s pevnýma korekcema zabírá uplně někde jinde, než jsou frekvence sykavek. Nebo zjistíš, že ti mikrofony vazbí, ale nebudeš mít jak proti vazbě zakročit - na malým digitálu bys vyříznul přesně danou frekvenci a zvuk bys ovlivnil minimálně (konkrétní zkušenost ze zkušebny - jeden mikrofn nám pořád nepříjemně přezníval a zvonil na poměrně vysoký frekvenci - stačilo na to mrknout RTA analyzérem, zjistit, která je to frekvence a pak uzkým filtrem stáhnout 4,5 kHz a bylo po nepříjemným problému, přitom zvuk se příliš nedeformoval).

Zkrátka, já bych v situaci, kdy za stejné peníze můžu mít mnohem vybavenější pult neváhal, ale je to každýho věc.
Placka

Příspěvekod pavel2 » 27.05.2016 11:07

Jako u všeho co se řetězí i zde platí, že řetěz je tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek.
Skoro určitě nebudete spokojeni ani s verzí 15" ani s 12".

Když už by to musely být ty TH, tak dvanáctku i když pocitově i papírově míň basuje, ale má o něco srozumitelnější lidský hlas.
I když mně se jejich projev vůbec nelíbí a dal bych je maximálně cvičitelce aerobiku.

Co určitě nepodceňovat je mix - evidentně nemáte zkušenosti s živým zvučením, jinak by jsi asi nepsal "Mix má sloužit skutečně jen pro "živé" účely".
Právě že mix a mikrofony jsou klíčové - v nevyhovujícím prostředí se dá s funkčními korekcemi alespoň něco vylepšit/zachránit.
V dobrém prostoru, či ve studiu, nejsou korekce prakticky potřeba...

U beden této třídy budete rádi když bude rozumět zpěvu - s kytarou bude nejspíš potíž, maximálně bych ji lehouce přibarvil, zvlášť, když je k dispozici docela slušné kombo.
Aby "nemazala" zpěv, který je v tomhle žánru stěžejní.

"Entry level" je opravdu něco jako jsou například ART 310A od RCF (které z druhé ruky bývají od 8000 Kč).

Přeju šťastnou ruku :-)
Všechno je jinak
pavel2
Odborník

Příspěvekod kunec » 27.05.2016 11:18

už jsem to tu psal mnohokrát Mackie Thump 15 mám a podruhé bych je již nekoupil. Raději RCF z bazaru, jak je psáno výše
kunec

Příspěvekod Heretic » 27.05.2016 12:21

OK, díky všem za názory. Zeptám se ještě jinak:
Vidíte v cenové hladině do 8000,- (new) reprobox, který byste doporučili víc než Thump12?
Prodejci na kytary.cz se mi vyjadřovali pochvalně o Kaifatech, pak jsou tam nějaké boxy od dB Technologies, což bylo někde někým považováno za kvalitní značku...
Heretic

Příspěvekod kunec » 27.05.2016 12:47

Kaifatům se vyhni určitě....to je ještě mnohem horší než mackie. dB by mohla být lepší volba.
nebraň se bazaru
kunec

Příspěvekod Heretic » 27.05.2016 13:51

OK, Thumpy jsem myšlenkově opustil - čímž se stává titulek příspěvku poněkud neaktuálním :wink:. Další v řadě mých kandidátů jsou:
http://kytary.cz/samson-auro-x12d/HN154081/
http://kytary.cz/db-technologies-opera-512-dx/HN149298/

Má s nimi někdo zkušenosti?
Heretic

Příspěvekod pavel2 » 27.05.2016 15:24

O něco líp než TH dopadne třeba i ten mnohdy zatracovaný Behringer B 112D...
Zkusil bych Samson Live! 612 (mám pocit že má líp odladěnou bednu i elektroniku než řada Auro)
a určitě zkusit také DB TECHNOLOGIES OPERA, kde mají (z levných beden) skvěle odladěný DSP, slušné měniče a hlavně dobrý zesilovač.

Malá rada na konec - pro aplikace, kde je důležitý zpěv, si (z fyzikálních důvodů) nejlépe vedou bedny s 10" wooferem.
12" se dají, patnáctky mají zbytečnou směrovost a není jim tak dobře rozumět
Všechno je jinak
pavel2
Odborník

Příspěvekod Heretic » 27.05.2016 20:34

Hmm, ten Behringer B112D sklízí napříč Internetem dost pozitivní ohlasy - má s ním tady někdo špatné zkušenosti?
Heretic

Příspěvekod Heretic » 31.05.2016 20:43

Update: zakoupena bedna http://kytary.cz/db-technologies-opera-512-dx/HN149298/ a mix http://kytary.cz/mackie-mix12fx/HN152860/ - zítra bude zvuková zkouška :).
Heretic

Příspěvekod Placka » 1.06.2016 7:39

Myslím, že s bednou jsi neprohloupil, že je to velmi dobrý low-end.

S mixem si budu stát za svým, že kdybys dobře vybíral z druhé ruky, mohl jsi mít za stejné peníze mnohem lepší a vybavenější mix. Že to na tomhle "tak-nějak" půjde a bude vám to dostačovat neznamená, že by se to nedalo udělat ještě líp...
Placka

Příspěvekod tomix » 24.12.2016 16:31

pavel2 píše:O něco líp než TH dopadne třeba i ten mnohdy zatracovaný Behringer B 112D...
Zkusil bych Samson Live! 612 (mám pocit že má líp odladěnou bednu i elektroniku než řada Auro)
a určitě zkusit také DB TECHNOLOGIES OPERA, kde mají (z levných beden) skvěle odladěný DSP, slušné měniče a hlavně dobrý zesilovač.

Malá rada na konec - pro aplikace, kde je důležitý zpěv, si (z fyzikálních důvodů) nejlépe vedou bedny s 10" wooferem.
12" se dají, patnáctky mají zbytečnou směrovost a není jim tak dobře rozumět

Co to je aktivní reprobox?

Většinou menší a lehčí bedna, která obsahuje zesilovač. Stačí ji tedy zapojit do sítě a přivést k ní signál z mixážního pultu. Je tak extrémně mobilní a snadno přenositelná. Ideální pro DJe a hudebníky na cestách.

Jak vybrat?

Sezóna letní akcí, festivalů a svateb je v plném proudu. Profící v oboru každoročně na toto období shání nové kousky do svých sestav. Sepsali jsme stručný článek, který poradí i úplným začítečníkům podle čeho vybrat aktivní reproboxy a na co si při výběru dát pozor. Do článku jsme zahrnuli i námi doporučené boxy.
:shock: :shock: :roll:
Na průměru záleží

10, 12 nebo 15 palců? Čím větší průměr, tím nižší frekvence dokáže reproduktor uvnitř boxu zahrát. Tím pádem může nabídnout větší frekvenční rozsah a hraje příjemněji - to se projeví na kvalitě přednesu. Ideální volba neexistuje, pouze kompromis.

Pokud mobilní DJ používá 10ti palcové aktivní reproboxy, je vhodné je kombinovat se subwooferem, který se postará o přednes nízkých frekvnecí, které 10ti palcový reproduktor nedokáže zahrát. Na basech záleží hlavně u modernější hudby a sestava se subwooferem hraje o poznání lépe.

V případě menší kapely, která hraje na akustické nástroje jsou ideální volbou aktivní 15ti palcové reproboxy, které mají dostačující rozsah pro živou hudbu.
tomix

Zpět na Zesilovače a reproboxy