Bazar hudební nástroje Hudební nástroje

Hudební fórum

Diskuze o všem, co souvisí s hudbou a hudebními nástroji.

Mikrofon pro montáž na darbuku

Dynamické, kondenzátorové, bezdrátové, ...

Mikrofon pro montáž na darbuku

Příspěvekod miji » 27.12.2016 16:45

Jaký rozumný mikrofon byste použili? Nechci studiovou kvalitu, jde o přizvučení na akcích pomocí nějakých PA boxů nevalné kvality. Líbí se mi třeba Shure Beta 57A, jsou fajnově zahnuté, že by kabel netrčel do prostoru (darbuka se drží položená na noze). Ale odrazuje mě ta cena, nechci do toho dávat víc než tak 2000.
miji

Re: Mikrofon pro montáž na darbuku

Příspěvekod SUK » 2.01.2017 12:00

Kam a jak to hodlas pridelavat? A jak to myslis, ze B57A jsou "fajnově zahnuté"?

Kazdopadne, obzvlast v pripade prizvucovani PAckem nevalne kvality bych se nebal ani mikrofonu nevalne kvality (i nejlevnejsi superluxy odvedou docela slusnou praci) ;) Nebo bazarovou (SM|PG)(58|57)...

Urcitym zpusobem si myslim, ze ideal by byl nejaky malinky lehky kondik ala Opus 88 (ta Beta je docela tezka), ale obavam se, ze ten Opus 88 za 2.5kczk je to nejlevnejsi tohoto typu, co sezenes...
Alláhu, na bar!
Je libo 8in 8out zvukovku? A co takhle lampáč?
SUK

Příspěvekod miji » 2.01.2017 12:40

Ahoj, přidělávat to budu na darbuku, od kamaráda jsem si půjčil malý dynamický T-bone a vytisknul si držák. Ještě jsem neměl možnost vyzkoušet to nějak studiově, ale na mé PA to vyhovuje, asi u toho zůstanu. Tím zahnutím B57A jsem myslel, že kabel netrčí do prostoru, ale vede z podstavce. Já jsem to řešil vodítkem na kabel, co jsem přilípnul na tělo toho držáku. Kdybych to uměl, dám sem fotku :(
Kondík nechci kvůli problémům s napájením, na mém PA není fantom a strkat tam mezikus se mi nechce, starosti s baterkama a tak.
miji

Příspěvekod SUK » 2.01.2017 13:24

Tak je mi jasny, ze mikrofon, kterej budes pridelavat na darbuku budes pridelavat na darbuku. Podle me to naprosto logicky vyplyva z faktu, ze ten mikrofon budes pridelavat na darbuku.

Nicmene myslel jsem, jestli nahoru k blane a nebo dolu do diry ;) A furt teda nechapu to zahnuti no :D
Alláhu, na bar!
SUK

Příspěvekod miji » 2.01.2017 13:53

Nahoru k bláně. Mikrofon bude umístěn nad vnějším okrajem blány a bude ze vzdálenosti cca 5 cm směřovat šikmo někam do oblasti středu. Darbuka se drží na noze a buší se do ní oběma rukama, tak není moc míst, kam jde mikrofon upevnit. S dírou je problém, protože tady jsou jednak velké akustické tlaky a jednak tady nejsou slyšet jemné údery prsty (a s tím spojené vyšší frekvence). Jeden čas jsem to zkoušel snímat na dva dynamické mikrofony, jeden poblíž "výfuku", ale bylo to hrozné štelování, aby nebyl ten mikrofon "přefouknutý" (protože oba mikrofony byly na stojanu a darbuka se při hraní trochu pohybuje).

K tomu zahnutí - když darbuka stojí na "výfuku" na podlaze, blána je vodorovně, tak držák trčí z obvodu darbuky nahoru do výšky cca 10 cm a mikrofon směřuje šikmo dolů, takže klasický XLR konektor trčí i s kabelem do prostoru, je to velké a nehezké a překáží to. Na B57A vede konektor ne z těla mikrofonu, ale z držáku, takže to co se mi líbilo je, že kabel s celkem masivním XLR konektorem by vedl tiše podél těla darbuky dolů. Ale nevím, jak bych konstruoval držák. U T-bone jsem rozmontoval otočný kloub, vyhodil ten čudl se závitem a vytvořil nový "čudl" dlouhý těch 10 cm s komplikovaným uchycením, kdy se dva plíšky zasunou do mezery mezi hlavou a tělem a ruční šroub se vzepře proti jednomu z inbus šroubů darbuky.
miji

Příspěvekod SUK » 2.01.2017 14:37

Asi sis spletl mikrofony. Nemyslis Beta 52A? B57A je uplne normalni mikrofon s XLR smerem "dolu" a drzak je jen kus plastu se zavitem :)

Ale jestli ti jde predevsim o tohle, tak se obavam, ze se ti silne zuzuje vyber. Dalsi takovy, pokud si vzpominam, tak je AKG D112. Pripadne zustat u levnejsi Shure rady a vzit (z bazaru se do 2k vejdes v poho) PG52: http://hudebnibazar.cz/prodam-shure-pg52/ID80721/
Alláhu, na bar!
SUK

Příspěvekod miji » 2.01.2017 15:01

Mea culpa, mea maxima culpa. Omlouvám se, nechápu, jak se mi to mohlo stát, je to Beta 52A, díky za jasnovidectví. Ten PG52 je zajímavá volba, díky za námět. Uvidím, jak se osvědčí ten t-bone.
miji

Příspěvekod zzbar » 2.01.2017 18:59

Jen abys nepřišel použitím "kopákového" mikrofonu o ty vyšší frekvence!!! Pokud bych zvučil darbuku a v okolí by nebyl přílišný kravál, určitě bych použil kondík. Z nějaké rozumné vzdálenosti pobere vše. Spodek i vrch (výfuk i blánu). Za dva litry ovšem pouze bazar.

SUK píše:Tak je mi jasny, ze mikrofon, kterej budes pridelavat na darbuku budes pridelavat na darbuku. Podle me to naprosto logicky vyplyva z faktu, ze ten mikrofon budes pridelavat na darbuku.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Mapex, Paiste, Meinl, Powerstroke3, Ewans EC2, Balbex Ringo II

Soundcraft, Yamaha DSR... RCF ART, dBTechnologies, Proel, Sabine, DBX, Audix, Shure, AKG, Samson...
a spousta No name...
zzbar
Rádce

Zpět na Mikrofony a snímání