Bazar hudební nástroje Hudební nástroje

Hudební fórum

Diskuze o všem, co souvisí s hudbou a hudebními nástroji.

Foukací harmonika - Začátky

Žestě, flétny, harmoniky, klarinety, akordeony, ...

Foukací harmonika - Začátky

Příspěvekod Tupelo » 6.01.2017 17:19

Zdravím, dostal jsem foukací harmoniku a jelikož mi pár věcí není jasných tak se vás zeptám...
Mám nějakou Suzuki SU 21 (tremolo tuším) takže je tam prostě 21 maličkých dírek vedle sebe místo obvyklých desíti. No a má hlavní otázka je jestli jsem to pochopil správně že teda do půlky dírek můžu jenom foukat a z druhé půlky jenom tahat nebo jak to je? Například, když táhnu z první dírky ozve se tón D (v nejnižší oktávě) co se ale stane když do té dírky fouknu? To samé - fouknu do druhé dírky a ozve se C ale když z ní táhnu tak se ozve co? Díky moc pokud se najde nějaký odborník (tím myslím kohokoli kdo ví víc než já) který by mě mohl odpovědět a případně osvětlit problematiku...
Tupelo
Nový uživatel

Re: Foukací harmonika - Začátky

Příspěvekod Advidos » 11.01.2017 10:25

Ahoj, taky začínám (dostal jsem k Vánocům harmoniku z akce v Lidlu :-D )

K té první otázce - zkusil bych nějakou ladičku - stačí apliace na mobil nebo PC a zjistíš, co ti z toho leze. Jinak podle mě "tremolo" znamená, že je dírka vodorovně rozdělená a tou jednou dírkou hraješ dva skoro stejné tóny ten jejich nepatrný rozdíl dělá hezký zvuk. A to, že máš hodně dírek znamená, že máš větší rozsah tónu. Podle mě se na všechny hraje tam i ven. Ale můžu se mýlit.

K těm konkrétním tónům. Podle mě táhnutím z první bude G a táhnutím z druhé bude A. Koukni sem: http://www.haaf.cz/view.php?cisloclanku=2007060507

Ale mně z toho šla hlava kolem. :-)
Advidos
Nový uživatel

Příspěvekod Tupelo » 12.01.2017 20:17

Dobře, děkuji. S ladičkou jsem zatím neuspěl ale nápad to je dobrý, zkusím ještě. Odkaz taky dobrý (i když jsem prolézal haaf docela dost na tohle jsem zrovna nenarazil) ačkoliv můj hlavní problém to nevyřešilo...
Tupelo
Nový uživatel

Příspěvekod kelley » 16.01.2017 8:22

Tupelo píše:do půlky dírek můžu jenom foukat a z druhé půlky jenom tahat

Řekl bych, že tě nikdo kontrolovat nebude. Foukej a tahej kam a odkud chceš, když výsledkem bude požadovaný tón :D Na to se snad nemusíš ptát, tak to vyzkoušej.
http://milpal.cz - blog o tom, co mě momentálně nejvíc baví - tancování, fotografování, turistika, hudba...
kelley

Zpět na Dechové nástroje