Stránka 2 z 2

Re: Přehlednost

Napsal: 4.06.2013 9:19
od rotten77
Nero píše:pavlii spíš myslel studio-a-recording/faq-zakladni-vybava- ... 36035.html kde ale chybí ta "rozcestníková" část.
Právě, ten článek je super, co se týká zjištění jak to funguje a tak, ale když už pak řešíš konkrétní mix (podle ceny, typu, ...), tak to zde není - a sem by to ani patřit nemělo.
Nero píše:Jestli to myslíš tak, že by se uměle vytvořili nějaké thready, tak tomu zrovna nefandím :-/
Taky tomu nefandím, ale u kytar to funguje dobře - i když tam ty témata nebyly vytvořeny uměle.

Re: Přehlednost

Napsal: 4.06.2013 9:38
od pavlii
Mhm - ne, že bych nebyl línej 8) ale nepřijde mi to s žádným extra přínosem. Nováček/amatér by si měl nejdřív uvědomit co chce dělat, pak co na to potřebuje, pak rozpočet, pak hledat na webu (prosím povšimnout si, že nepíšu NA FÓRU !! ) typy a teprve pak se obracet na fórum, kde použije nejdřív "Hledat..." a když nenajde nic relevantního, zakládá téma/dopisuje dotaz do existujícího nebo nejblíž podobného.

To je moje čistá teorie ideálního fungování mechanismu "jak nejefektivněji najít vše co potřebuju" :-D statisticky je stále zřejmé, že i přes rozdělování threadů na rozcestníky, vytváření FAQ a podobně uživatelé více a více degenerují a už neumí prakticky nic jiného, než se zeptat - na naprosté základy. Čest výjimkám, ale pro zjednodušení bagatelizuji ;-) Za mě tedy NE, nepřijde mi to efektivní ztrácet nad tímto čas.

Od samého začátku chápu Internet jako obrovskou studnici informací; že je tenhle názor asi menšinový (ve srovnání s mladšími jedinci, než jsem já), jsem už nějak skousnul, ale to je tak všechno, co jsem tomuhle ochoten obětovat. Základ novodobé lidské inteligence je podle mě v tom, umět si ty informace najít (obzvlášť na internetu!) a neotravovat na diskusních fórech specializovaněji zaměřených (čili například na hudebniforum.cz) přitroublými dotazy svědčícími tak maximálně o větší či menší míře lenosti a jistému "zakrnění" mozku, pokud se tomu orgánu dá ještě v těch případech takhle říkat.

A ano, jsem silně ovlivněn tím, že jsme se k internetu dostal až při jeho postupném rozšiřování od VŠ dál - asi to moc lidí, co museli umět efektovně fungovat i za absence vnitrokolejní LAN, nebude chápat, ale co už - dinosaurem jsem, dinosaurem zůstanu :-D

Sakra jsem se zase rozepsal nad ničím extra, ach jooooo....

P.

Re: Přehlednost

Napsal: 4.06.2013 10:04
od rotten77
pavlii píše:...
Ve všem s tebou naprosto souhlasím. Problém ale je, že takhle málokdo postupuje. Ani nevíš jak mě vytáčí, když se mě přítelkyně zeptá "Kolik by tak stála nová televize" a já jako vždy odpovím "Podívej se na Google/Heureku".

Sem spousta lidí přijde s tím že "já se jich zeptám, oni to budou vědět", tak mu to některý z moderátorů zamče a nabídne mu relevantní diskuzi a výsledek? Dotyčný si nic nepřečte a dotaz položí znovu, jen do správného tématu.

Kdybych měl ale možnost odpovědět takovému uživateli ve smyslu: "Jak si vybrat mixážní pult najdeš v tomhle článku a konkrétní typy na mixy do 5.000 najdeš zde", pomohlo by to na fóru udržovat pořádek.

Pravdou taky je, že nováčci nečtou pravidla fóra, nečtou důležitá oznámení, prostě rovnou píšou dotaz. Možná by tyhle věci chtělo víc zvýraznit - například při zakládání nového tématu.

EDIT: Možná by pomohl "Tag Cloud" mod, nebo něco podobného: https://www.phpbb.com/community/viewtop ... &t=1777445 Kdy by moderátoři označili např. téma "Stratocaster Fokus-H" jako "Kytara do 5000", apod.

Re: Přehlednost

Napsal: 4.06.2013 10:19
od pavlii
Njn...asi jsem potřeboval upustit páru :-D

P.

Re: Přehlednost

Napsal: 4.06.2013 10:20
od lathur
Pavlii píše- hledat na webu a pak až na fóru"hledat". Dejme si ruku na srdce ono je asi jednodušší a řekněme si na rovinu pohodlnější, když mne po vznesení dotazu moderátor sprdne a nahodí mi sám kde mám hledat. Možná by nebylo od věci podmínit registraci nového uživatele přečtením návodu jak a co na fóru a po potvrzení, že četl ( třeba odpovědí na skrytý chyták) ho pak teprve vpustit do fóra. JleT

Re: Přehlednost

Napsal: 4.06.2013 10:23
od pavlii
Myslím, že se to tady na fóru už nejednou řešilo...... Asi to nebude cesta; upřímně - když se mi chce, tak si i ten manuál k čemukoli přečtu, já se vzdělám a mám prakticky jistotu zcela seriózní odpovědi. Takže ono je to ve výsledku pozitivum pro mě, což je podstatné (a ten bambula na jednom z konců Internetu ať si dělá co chce) :-D jenom se z toho jednou za čas potřebuju vyventilovat, haha.

P.

Re: Přehlednost

Napsal: 4.06.2013 10:27
od Hendrek
Jo, taky máš úchylku ve čtení manuálů od výrobků, které nevlastníš?
Ono se to hodí, když jde pak člověk do obchodu a "vyškolí" prodavače, který o tom výrobku kolikrát ví prd :).

Re: Přehlednost

Napsal: 4.06.2013 10:34
od pavlii
:-D ne až tak úchylku, ale ve většině případů mě baví si tazatele v jistém směru "vychutnat". V obchodech jsme to ještě použít nemusel; buď mám kliku na prodavače nebo působím při koupi tak sebejistě, že je zřejmé, že vím, co chci, takže se ani moc neangažujou 8)

P.

Re: Přehlednost

Napsal: 4.06.2013 11:13
od Nero
Tady je problém to, že jakékoli opatření, které zavedeme, má pořád jako základní premisu, že (nový) uživatel si to bude chtít přečíst a věnovat se tomu. Všichni víme, že ta premisa je u většiny nováčků chybná. A vychovávat je fórum nemůže.

Teď chodí každému nováčkovi SZ s odkazem na základní info, ve všech sekcí nahoře svítí odkaz. Částečně to možná pomáhá, ale absolutně rozhodně ne.

Re: Přehlednost

Napsal: 4.06.2018 7:34
od torst
Čtu stesky o klesající úrovni fóra. Mám takovej nápad, asi už je pozdě, resp. už je toho napsáno tolik, že už se nevyplatí modernizovat. Ale přesto - oprávněně se objevuje kritika, že při diskusi o konkrétním nástroji, výrobku se mezi fundované příspěvky konkrétního uživatele zamíchá spoustu kybiců (vč. torsta), kteří jen planě žvaní, jen glosují nebo přidávají nepodložené názory. Kdo se pak chce o takové věci něco skutečně dozvědět, probírá se tunou textu a obtížně loví relevantní informace.
Můj návrh - každý příspěvek by měl před zveřejněním kolonku (tlačítko) dejme tomu ve třech stupních : 1- Názor konkrétního uživatele, majitele věci, 2 - Názor zprostředkovaného uživatele-věc nevlastní ale slyšel ji v praxi (u kolegy), 3 - Obecný, nezávazný komentář.
Potom by samozřejmě při četbě fóra existoval filtr, který by dokázal jednotlivé úrovně skrýt.
Blbost? Objevil jsem světadíl?

Re: Přehlednost

Napsal: 4.06.2018 9:23
od rotten77
torst píše:
4.06.2018 7:34
Můj návrh - každý příspěvek by měl před zveřejněním kolonku (tlačítko) dejme tomu ve třech stupních : 1- Názor konkrétního uživatele, majitele věci, 2 - Názor zprostředkovaného uživatele-věc nevlastní ale slyšel ji v praxi (u kolegy), 3 - Obecný, nezávazný komentář.
Potom by samozřejmě při četbě fóra existoval filtr, který by dokázal jednotlivé úrovně skrýt.
Blbost? Objevil jsem světadíl?
To by nakonec dopadlo tak, že by všichni vyplnili "Obecný, nezávazný komentář".¨

Taky už jsme něco podobného řešil a myslím, že jsem navrhoval nějaké "hlasování" u tématu. Ke každému příspěvku by šlo dát + nebo - podle toho, jak je pro dané téma relevantní.

Ale myslím že zde se vždy narazí na stejný problém - bude to někdo vyplňovat/používat? Projde někdo celé fórum a udělá to zpětně ve starších tématech?

Podle mě je každé téma, která má víc jak 3 stránky, už nepoužitelné. U některých věcí taky vyprší "platnost" - například "kytara do 5.000 na metal" sice obsahuje dobré informace, ale tipy na nákup jsou už pasé (třeba po 5 letech).

EDIT: Tohle je problém snad každého fóra, na kterém se řeší nějaké "odborné" věci a má sloužit jako zdroj těchto informací. Možná by nebylo špatné vytvořit nějakou Wiki, kam by se dávali (a aktualizovali) články z informací sesbíraných tady na fóru, ale to je práce navíc a nikdo to asi zadarmo dělat nebude :-)

Re: Přehlednost

Napsal: 5.06.2018 12:22
od SUK
To spis udelat nejaky plusovani/minusovani prispevku. Ale ani to nikam moc nevede - na mnoha mistech jsem videl, ze casto vitezi dobre napsana polopravda proti nudne napsanym faktum. Navic, jsme diskusni forum - takze
diskutujeme a pro nektery lidi muze byt nazor cloveka, ktery danou vec v ruce nedrzel, nakonec relevantnejsi, protoze vnasi uplne jiny pohled na vec, ktery treba pravidelny uzivatel nevidi nebo jemu zrovna nevyhovuje.

Kdo chodi na stack overflow, jiste pochopi, co myslim ;)

Re: Přehlednost

Napsal: 5.06.2018 13:00
od torst
SUK: nevím, co je stack overflow, možná se podívám (?). Tvá obhajoba diletantů (vč. torsta) není na místě. Ta možnost výběru mezi blábolem a recenzí by byla dobrá.

Re: Přehlednost

Napsal: 5.06.2018 13:10
od SUK
torst: stack overflow je misto pro programatory a casto tam jsou odpovedi na otazku, ktere jsou sice pravdive ale rozhodne nejsou prilis idealnim resenim, nicmene pouzivaji oblibenou knihovnu (bez ktere by to slo taky a mozna jeste jednoduseji) a tak jsou prohlasovane jako top reseni.

A neobhajuju diletanty - jen rikam, ze tohle nemusi nic resit a naopak muze prinest jeste skodu. Daleko lepsi je diskuse diletantu s lidmi, co tomu rozumi a maji ruzne nazory - pokud spolu dokazi debatovat, pak je takova diskuse prinosnejsi, nez cosi vyfiltrovaneho ;)

Re: Přehlednost

Napsal: 5.06.2018 13:14
od torst
ale mnou navržený filtr je jen možnost, kdo nechce, nepoužije ho a čte vše, tak jak je napsáno i dnes. Žádná cenzura, jen volitelná možnost výběru "fundovanosti".

Re: Přehlednost

Napsal: 5.06.2018 14:04
od Pavdi
Jak by ale vypadalo takové profiltované zobrazení? Jak pak zajistit, že uživatelé nebudou reagovat fundovaně na nefundované odpovědi? Tedy že když si zapnu filtr, že budu ještě chápat o čem je vůbec kontext odpovědi. Myslím, že by to stejně nutilo číst si nefiltrovanou verzi, abys vůbec věděl o čem ta odpověď je...

Re: Přehlednost

Napsal: 5.06.2018 14:20
od torst
hele, nic není dokonalé, prostě mám představu, že volbu "1- Názor konkrétního uživatele" by sebekriticky zatrhlo jen malé procento píšících. A já, když mě bude zajímat, jak hraje např. preamp Rocktron Piranha, se po vypnutí ostatních levelů snáze dostanu k objektivnímu hodnocení. Jistě, že takové texty budou postrádat kontext. Ale je to furt lepší, než se prohrabávat tunou balastu.

Re: Přehlednost

Napsal: 12.06.2018 14:37
od hyenik
pěkně, ale hodně pozdě ;)
jak jsem už víckrát psal, umřelo mi "pod rukama" už více fór a je to vždycky stejný průběh....
HF se nachází v poslední fázi před faktickou smrtí (vyšuměním).

Problém totiž není funkčnost HF, ale to že lidi dnes už nechtějí diskutovat ani se ničím prohrabávat (byť klidně kvalitními informacemi). Chtějí sobecky pouze odpověď na svojí otázku, okamžitě, zadarmo a ještě s perfektním vysvětlením skutečností, protože přece nebudou obětovat čas na zjišťování podrobností.
Kvůli tomu umírají všechny diskuzní fóra na celém světě, protože zase málokdo z diskuzníků je zvědavý dělat nekomu zneužívaného poskoka a nakonec se ještě dohadovat s XYZ.... Fora vznikaly kvůli sdílení informací, což postupem času vymizelo, protože až na opravdu speciality jde dnes zjistit všechno jednoduše a oficiálně. Tomu žádné bodování ani filtrování nepomůže, navíc by to znamenalo kvantum práce totálně bez adekvátní odezvy.
Takže doporučuju nechat HF plynout, vytvořil se tu časem jakžtakž funkční ekosystém (sice mnohdy až příliš trpělivě benevolentní k všemožným dementům, kteří si tady zkoušeli vysloužit pozici v sociální smečce, ale když se zpětně zamyslíte, tak všechny tyhle osiny se vlastně vyřešily samy a odtáhly do prd*ele, kam patřily od začátku), ale i to k tomu patří. Užívejme si ho dokud je fungující a objevují se tu pořád nějaké zajímavosti.

Jestli něco zlepšit tak mě napadá jedině vyhledávání, protože je opravdu tristní (nebo jsem úplný tupec a vždycky mě nepobavil až nasral komentář tehdejšího moderátora Milana - použij hledání, to jsem zkoušel dělat a obvykle dostal ******* a proto na HF vyhledávám externě googlem.)

pro Suka - dnes mě pobavil příhodný slogan - AZ247.cz - Víc než jen pravda!

Re: Přehlednost

Napsal: 12.06.2018 14:48
od Hendrek
Vyhledávat externě Googlem je dobrá alternativa, pokud relevantní výsledek nativním vyhledávačem nezískáš.
Svého času jsem to využíval hojně, dnes už mám nějaké povědomí o tom co se tu kdy a kde řešilo a cca pod jakým názvem, takže se obejde i bez googlu. Anebo jsem zlenivěl a už hned horlivě neslučuji každý nový post do stejného nebo alespoň podobného existujiciho vlákna.