Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Stavba a úpravy zesilovačů, reproboxů či komb
Uživatelský avatar
tronik
Příspěvky: 85
Registrován: 18.04.2013 13:29

Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od tronik » 29.06.2014 12:58

Ahoj
rozhodl sem se předělat zesilovač tesla mono 50 na kytarový zesilovač a to i přes jeho všechny nedostatky co se týče zapojení či 100V výstupu. I když je zde pár diskusí přímo o tomto zesilovači nenašel jsem vlákno kde by se někdo zabýval přímo předěláním na kytarový zesilovač proto jsem se proto rozhodl já. V současné době jsem tak cca v polovině mého projektu, který je zároveň tématem mojí BP. Budu zde popisovat o přesně budu dělat jak to budu dělat a proč + samozřejmě nějaké moje názory na danou věc a příp. recenze.

Plný název: CZ Rekonstrukce a měření technických parametrů elektronkového zesilovače
CZ Reconstruction and technical parameters measurement of electron tube power amplifier

1. Popište funkci rekonstruovaného elektronkového zesilovače. Proveďte diagnostiku jeho jednotlivých částí a rozhodněte o dalším postupu rekonstrukce.
2. Seznamte se s platnými doporučeními určenými pro měření technických parametrů nf výkonových zesilovačů, navrhněte měřící postup dle platných norem aplikovatelný na rekonstruovaný zesilovač a změřte jeho technické parametry. Výsledky měření porovnejte s údaji deklarovanými výrobcem a určete, zdali je nutné provést další servisní zásah, případně měření zopakujte.
3. Definujte technické parametry vstupu zesilovače určeného pro připojení snímače kytary. Pokud zesilovač tyto parametry nesplňuje, realizujte vhodnou úpravu signálového vstupu.

zde uvádím odkaz na manuál s techn. parametry pro muj zesilovač: http://www.radiojournal.cz/schemata/mono50.pdf

Začnu tedy od začátku:
Po koupi jsem zesilovač vyčistil, koupil umělou zátěž kterou jsem sestavil z 50W odporů dostal jsem se na hodnotu 247 Ohm/50W podle manuálu by měla být hodnota 250Ohm/50W což si myslím že je odchylka která má na měřění jen minimální vliv. Provedl jsem všechny měření a dostal jsem se vždy na hodnoty cca přibližně stejné jako uvádí v manuálu.

Po proměření jsem zakoupil reproduktor zn. EMINENCE o výkon 75 W, o impednaci 16 Ohm a citlivosti 100 dB. Zároveň jsem s reproduktorem zároveň koupil transformátor pro převod výstupního signálu ze 100 V s odbočkami na 4 8 a 16 Ohm. Trafo jsem zabudoval přímo do reprobedny jednak pro jednoduchost a druhak proto že nikde jinde bych ho ani nechtěl jelikož v zesilovači na něj neni místo a někde mimo bych ho určitě ani nechtěl. Při testování jsem kytaru zapojil na mikrofoní vstup avšak při hraní jsem koukal že kytara zdaleka není schopna zesilovač vybudit (podle magického oka), v manuálu se píše že vstupní citlivost mikrofoního vstupu je 3mV/20KOhm. Nikde jsem však nenašel jaké jsou cca výstupní hodnoty kytary i když by to šlo určitě změřit zatím jsem neměřil a chtěl bych se zeptat jaká se uvažuje citlivost při stavbě kytarových zesilovačů. Příp. pak jak by se upravila citlivost vstupu zde... jesli se bude měnit hodnota odporů R31/32 a nebo což je nejspíše pravděpodobnější by se musel upravit zisk předzesilovacích elektronek pro mikrofoní vstup.

Aktuální vlastnosti/nedostatky zesilovače
V současný době mám již zesilovač v pův stavu až na doplnění vystřižených odporů r27/30 v katodovém obvodu koncových elektronek. Většina kondenzátoru již byla vyměněna za nové před koupí. Tedy kromě elektrolitických ve zdroji které jsem sice na svod zatím nepřeměřoval ale zesilovač funguje, jenže...
Při prvním zapojení s reproduktorem( a samozřejmě s výstupním trafem ož již dále nebudu zminovat) zesilovač bežel chvíli jak má po cca minutě až dvou však ale došlo ke vzniku nežádoucího signálu který se začal zesilovat. Zvukově se to blížilo zhruba jako po připojení napájení k reproduktoru prostě taková ta šlupka, ne moc velká a však za čas se zesilující a opakující se v přesném rytmu a to i bez odpojení vstupního signálu. Napadlo mě jesli by to nemohli dělat ty kondenzátory které se např po tolika letech nebyli schopny nabít na plnou hodnotu a poté dělaly takovoutu neplechu nevím však jesli je to možné že by pak docházelo k takovýmto impulsům.

Zlepšení? - po nějaké chvílí hraní a po pár spuštěních se tyto impulsy oběvují čím dál mín. ze začátku se to stávalo již po 2 min. okamžitě jsem vypl zkontroloval, přeměřil a nic poté to bylo za 5-10min a naposled jsem měl zapnuto asi hodinu v kuse a vše běželo v pořádku.

Dalším nedostatkem/nežádoucím vlivem je že po určité době hraní najednou nastane výkonový útlum. z ničeho nic se proste výkonově zesilovač zeslabí cca o poloviny jeho výkonu. Opět vše funguje až po opětovném zapnutí zesilovače. Toto jsem však bohužel nenatočil mohu sem hodit odkaz v týdnu.

Nutno však dodat, že jsem dosud nepřeměřoval žádnou elektronku!!! Jedna je dokonce již viditelně špatná. zejm při zapnutí zesilovače se ozve lupnutí a jedna předzesilovací elektronka ECC83 se nadměrně rozžhaví a poté opět ztlumí viz.: https://www.youtube.com/watch?v=cZSgjAw ... e=youtu.be

Pro představu uvádím odkaz s fotkami zesilovače s reprobednou :
http://tronik-92.rajce.idnes.cz/Tesla_mono_50/

Za případné rady, nápady na vylepšení, kritiku a pod. budu určitě jen rád. Prozatím nemám s elektronkovými zesilovači žádné zkušenosti. Jediné co sem kdy dělal bylo opravení starých TESLA rádií a příp. uprava vstupu na místo gramo pro kytaru. Kdyby někdo věděl čím by mohly bít způsobeny ty nežádoucí vlivy byl bych určitě moc rád... v následujících cca 14 dnech vezmu do školy přeměřit všechny elektronky a uvidím jak jsou na tom zejm ty výstupní ta jedna ECC83 bude určitě špatná..

A zde je odkaz na kterém je zesilovač v provozu s připojeným tabletem veškeré vady jako impulsy a ztráta výkonu zde však není zachycena protože zrovna vše fungovalo jak má. : https://www.youtube.com/watch?v=KHzGlRJ ... e=youtu.be


Nyní budu ještě upravovat:

-přeměření všech elektronek
-citlivost vstupu
-měnit patice koncových elektronek ( z důvodu přeskočení jiskry - náhrada za kvalitnější keramické )
-a samozřejmě se budu celou dobu snažit vychytat veškeré chyby, které jsem zde popisoval.
-následně jen nějaké optiké vlastnosti - opravit knoby, přelakovat a pod.
Přílohy
20140423_190424.jpg
Viditelně nastal zkrat, pravděpodobně přeskočením jiskry v patici elektronky EL34 v koncovém stupni mezi anodou a polem žhavením což je pro tyto zesilovače typicky zejm pro vysoké anodové napětí cca 600-650V !

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1935
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od mmjuz » 29.06.2014 14:41

MONO 50 bývaly vždy vybaveny luxusními keramickými patkami oktal. Měnit je za nějakou Čínu není moudré. Ty novalky už jsou horší, leč rýpat do těch starých DPS bude dost riskantní. Navíc i tyhle bakelitky problémy nějak zásadně nezpůsobovaly.
Kmitání můžou způsobovat mizerné lampy. Nevím, na čem a co přesně na nich chceš měřit, ovšem nějaké šušnění na zkoušečce BM 215, jak bývá zvykem, Ti stejně nic moc nenapoví.

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od Tube Guru » 29.06.2014 15:52

Zdar, troniku máš vynikající téma na "bakalářku". Jenže nevím, má-li Ti to sloužit "jen" k získání titulu nebo chceš starý zesilovač TESLA předělat na opravdový zesilovač pro kytaru, který hodláš využívat. Druhý případ by byl sympatičtější.
Zesilovače z TESLY nebyly konstruovány pro kytaru ani v případě, že měly v názvu "Music", byly určeny převážně pro zesílení projevů soudruhů a pro "hudbu" reprodukovanou z gramofonu nebo magnetofonu nejlépe pochodovou :) . Z toho důvodu mají oproti kytarovému zesilovači několik zásadních rozdílů:
1) Anodové napětí zbytečně vysoké, aby nezkreslovaly.
2) Topologie předzesilovače ze stejného důvodu pro kytaru nevhodná.
To jsou jen ty hlavní, ale podstatné. Podívej se např. na tento odkaz, kde je spousta schemat kytarových aparátů: http://www.drtube.com/en/library/schema ... ll-schemas
Tam zjistíš porovnáním ty rozdíly. Vhodný jednoduchý cílový zesilovač by mohl být Marshall 2204 z řady JCM 800. Ten krok s nákupem převodního trafa za stávající výstupák se mi nejeví rozumný. Lepší by bylo koupit nebo si nechat navinout výstupák pro push-pull koncový stupeň se dvěmi EL34. I síťový transformátor by byl lepší nový. Záleží na Tobě jak důkladnou rekonstrukci zvolíš, ale zůstat někde "na půl cesty" Tě neuspokojí a o moc levněji to taky nevyjde. Abych Ti dal taky nějakou relevantní informaci, tak tedy výstupní napětí snímačů výrobci neudávají, neboť je závislé na spoustě dalších činitelů (materiál strun, jejich vzdálenost od snímačů a hlavně taky jak razantně do toho kytarista tříská :D . Pro návrh můžeš s dostatečnou přesností uvažovat s výstupním napětím 100mV. Většina současných snímačů má ale výstupní napětí vyšší (u humbuckerů není 1V vyjímečný) a to nebereme v úvahu aktivní snímače.
U předzesilovacích lamp je to rozsvícení žhavicího vlakna dole u patice celkem obvyklé a ničemu nevadí.
Je to proto, že je tam žhavicí vlákno holé bez izolační vrstvy, aby se dalo přivařit na vývody.
K přestavbě přeji hodně úspěchů které budou nakonec korunovány bezproblémovou obhajobou a radostí z výsledného díla.
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru@seznam.cz Dík.

Uživatelský avatar
tronik
Příspěvky: 85
Registrován: 18.04.2013 13:29

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od tronik » 29.06.2014 17:59

Tak zesilovač chci samozrejme pro sebe a svoje uziti... hraju na kytaru nebo se o to aspon snazim :D bakalarku sem si navrhnul sam protoze se mi delalo blbe ze vsech zadaných. Jelikoz na ni mam jeste pres rok nerucim za to ze bude hotovej nějak brzo... :D samozrejme to pro me neni taky nic levnyho jako pro studenta bez prijmu... a proto to delam spis jenom jako konicek videl sem samozrejme spoustu schémat puvodne sem si chtel stavet svuj vlastni zesilovac komplet inspirovany ax84 ale vedouci bp mi vsak doporucil tento zesik vedet vsechny nevýhody nejspis bych do nej ani nesel dnes ale nijak nelituju... vim vsak ze je mnoho lepsich. Ale to si clovek muze rict vzdy...jinak kytaru mam zn. Vintage typ les paul s humbuckerama avsak vstup s citlivosti 3mV nevybudi napadlo me ze by to spis mohlo byt vstupni impedanci kterou pisou 20 KOhm. Vim ze nejlepsi by bylo zacit koncakem z JCM800 nebo mozna ne nejlepsi ale spise nejuniverzálnější avsak toto je pro me cesta nejjednodussi a myslim ze se toho o to vic dovim a naucim. Jinak s tim vystupakem to pro je bylo nejjednodussi cesta a nejspise zariveb i nejlevnejsi nechal sej si ho navinout od chlapika kterej mi prodaval jak zesik tak repro a chtel za nej 300 to mi prislo slusny. Nejlevnejsi sem nasel za dvounasobek novy.. urcite ma tento zesilovac spoustu chyb a nedostatku ale sem rad ze si to muzu cely rozchodit a zprovoznit videt co k cemu je a jak to funguje.
Jinak mmjuz: ja prave myslel ze ty puvodni bakelitovy souhorsi nez keramicky, ty co tam sou ted sou i ocouzeny jak to horelo muselo to pekne horet.. kazdopadne zvukova zkouska z poustene pisnicky me mile prekvapila hudba nabývá uplne jineho rozmeru. Je to nadhera slyset kazdej nastroj kazdej detail s tranzistorovym zesikem absolutne nesrovnatelny samozrejme... doufam jen ze nejak vyresim tu nestabilitu...
Naposledy upravil(a) tronik dne 2.07.2014 21:16, celkem upraveno 1 x.

simiruz
Příspěvky: 578
Registrován: 23.06.2012 16:42

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od simiruz » 30.06.2014 6:25

Signál z dynamických mikrofonů bývá cca 10x slabší než signál kytary. Kytara by měla mikrofonní vstup spolehlivě přebudit, podle toho co píšeš si myslím, že už vstup někdo upravil na linkovou úroveň, která je ještě cca 10x vyšší, než kytara (třeba výstup notebooku).
Zkus odpojit předzesilovač (rozpojením kondenzátoru C1) a připoj vstupní signál tady a sleduj jestli neduhy zesilovače zmizely. Ideální by bylo připojit signál přímo na invertor, ale tohle řešení invertoru s EF86 je mi neznámé a sám nevím do kterého místa bych to zapojil. Pak postupně přidávej předzesilovací stupně a zjistíš, kde problém vzniká. Vzhledem ke stáří to může být lampa nebo některý odpor/kondenzátor, co po zahřátí zblbne.

Při připojování signálu si dej bacha ať si vysokým napětím nezlikviduješ zdroj signálu (mobil, ntbk), použij nějaký starý walkman, atp. !!!

Pokud vyměníš obě trafa, jak píše Tube Guru, tak už bych udělal ten zes úplně od nuly. Tohle zapojení není pro kytaru.

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od Tube Guru » 30.06.2014 11:49

Zdar, ještě k výstupnímu napětí snímačů. Co takhle na to jít z opačné strany a podívat se radši na udávané vstupní citlivosti zesilovačů. Odpíchnout se můžeš třeba tady:
http://www.amparchives.com/Amp%20Archiv ... Manual.pdf
Udávají se tam dvě hodnoty, první ta nižší je pro vybuzení zesilovače na jmenovitý výkon a druhá je přípustné vstupní napětí při kterém je už zesilovač značně přebuzen a má ten "správný zvuk" :) .
Když máš na předělávku dost času, neboj se z toho udělat pořádný zesilovač a neváhej se inspirovat kdekoliv. Nevymýšlej znovu kolo, které už bylo dávno vymyšleno... Topologie lampových zesilovačů byla téměř dokonale propracována už v padesátých letech minulého století, kdy se elektronky používaly všude. Od té doby už k žádným převratným "vynálezům" v této oblasti nedošlo. Teď záleží jak se rozhodneš, kolik času a peněz do toho jsi ochoten investovat. Když se rozhodneš pro úpravu "bez kompromisů" určitě nebudeš litovat. Když budeš potřebovat cokoliv vědět a nebudeš to moci najít na netu (i když je tam vše potřebné, fakt :) ), neváhej se zeptat, slibuji Ti za sebe, že budu-li schopen, rád pomohu. Myslím, že neuděláš velkou chybu když uděláš předzesilovač celý znovu třeba podle té JCM800. Ani nemusíš vyrábět plošný spoj, můžeš to naletovat vše kolem patic lamp. Ať se daří!
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru@seznam.cz Dík.

Uživatelský avatar
tronik
Příspěvky: 85
Registrován: 18.04.2013 13:29

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od tronik » 30.06.2014 15:15

SIMIRUZ: je pravda že po pripojení tabletu a zesílení hlasitosti se zesilovač vybudí spolehlive kytara ovsem mag. okem ani nehla. Na druhou stranu mi neni jistý proč by někdo upravoval mikrofoní vstup jako linkový když zesilovač má standartně z výroby linkový vstup i univerzál..
Jak se píše v manuálu vstupní citlivost a impedance:
2x mikrofon 3mV/20Kohm
gramofon 200mV/0,5MOhm
univerzal 200mV/50KOhm
magnetofon 200mV/10KOhm - přehr.
modulační linka 775mV/600Ohm


Jinak ty trafa zatim vyměňovat nehodlám, původně sem chtěl udělat celý svuj zesilovač insp. AX84 ze starého TESLA rádia nakonec sem byl ukecán at du do tohohle a nehodlám to zas nějak uchvatně překopávat... hlavne i proto ze pripadny prodej by byl temer nemozny jedina hodnota kterou zesilovac dnes ma je hodnota historika a po amaterském překopání zesilovače by byla hodnota nulová, nebo minimální. Spíš tímto naberu další zušenosti a později si postavím nějaký vlastní zesilovač inspirovaný bud známými značkamami a nebo osvedčeným AX84 což vyjde i finančně nejlíp zejm při použití dílu ze starého rádia ( zejm, nap. a výst. trafem a tím pádem i mín nákladných elektronek v onc. stupni.)

Tube Guru:
Děkuju za ten odkaz (a za každý kdo sem někdo dal) přesně tohle sem hledal a nemoh nikde najit.. samozřejmě sem prošel spoustu schémat už dávno a překládal sem si celou teorii k lamp. zesilovacum ze serveru AX84.com a muzu rict ze sem se hodne dovedel.. strasne me udivilo zapojení práve JCM800 zrovna tak jako JTM45 které čítá na pár součástek ale jak se řiká v jednoduchosti je krása. Jinak že je na internetu uplně vše potřebné vím... bohužel jen že se tu a tam oběví i neověřená schémata a veškerý popis je většinou v angličtině kterou bohužel neovládám na takové úrovni abych věděl přesně co tím pisatel myslel.. :D

EDIT:
Ted mě ještě tak napadlo že můžu zkusit připojit na vstup kiloherzový signál a postupně zvyšovat úroveň a sledovat při jaké hodnotě se zesilovač vybudí ( jako to např. píšou u manuálu marshallu co mi posílal Tube Guru - u mého zesilovače je testovací signál rovněž 1KHz) pozkouším připojit kytaru postupně na všechny vstupy a uvidím jak se který vstup vybudí. I když má mít tento vstup největší citlivost.

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od Tube Guru » 30.06.2014 16:33

Zdar, jo to měření s nf generátorem a osciloskopem je OK, to Ti řekne víc než dlouhé vysvětlování tady na foru. Signál o frekvenci 1kHz je pro testování nf techniky standard. Já používám pro kytarové zesilovače frekvenci nižší 800Hz a při nastavování korekcí zhruba rozsah kytary včetně harmonických - t.j. cca 80Hz až 4000Hz, (víc kytarové reproduktory nevyzáří). Jen nezapomeň při tom testování připojit nějakou zátěž místo reprobedny (nejlépe nějakou spirálu z odporového drátu s odporem 8Ω. Když necháš sekundár výstupáku bez zátěže, odešleš výstupák do pryč.
Další stránky se schematy pro inspiraci:
http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/ ... s.htm#Tube
http://bmamps.com/Tech_sch.html
http://www.schematicsunlimited.com/
A ještě něco užitečného pro návrh:
http://www.guitarstudio.tv/documents/De ... ifiers.pdf
http://www.valvewizard.co.uk/
Jestli nevládneš angličtinou, použij překladač ujce Gůgla: https://translate.google.com/?hl=cs :D
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru@seznam.cz Dík.

Uživatelský avatar
tronik
Příspěvky: 85
Registrován: 18.04.2013 13:29

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od tronik » 30.06.2014 16:54

zase super odkazy obzvlaste nejaky.. jinak tu zatěž bych teda určitě nedával menší než sem psal v uvodnim članku, je to zatez ktera je uvedena v manualu a myslím že po připojení pouhých 8 Ohm bych VT oddělal stejně jako by tam nebylo nic, jen by to trvalo o něco déle.. Každopádně zátěž mám, takže to by neměl být problém, samozřejmě že když nevím tak všechno peru do googlu translate jenže v takovéto odborné větvi je bohužel tak znalý jako větnamci češtině před deseti lety... ( dneska už je tomu taky uplně jinak..) Každopádně v úterý jedu opět do Plzně kde zesík mám takže zkusím proměřit a uvidím hned pokud to pude zkusim taky nahrát veškerou nestabilitu a postnu odkaz na videjo :)

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od Tube Guru » 30.06.2014 17:06

Jo, spletl jsem se, zapomněl jsem, že to není kytarový zesilovač, které mám denně na stole... Samozřejmě, že zatížit to 100V vinutí 8 Ohmy by nebylo dobré.
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru@seznam.cz Dík.

Uživatelský avatar
tronik
Příspěvky: 85
Registrován: 18.04.2013 13:29

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od tronik » 1.07.2014 11:16

jj tak ono zapojit tu odporovou spirálu za to moje převodní trafo by bylo vlastne pak to samy... takze ono de jen o to co a kam zapojit.. :D jinak sem uz dorazil do Plzně, tak sem měřil, že s mými snímači na kytaře ( seymour duncan SH1 a SH4) je při mém běžném hraní signál z kytary max cca 300mV po změření odporu při zapojení obou snímačů sem naměřil 7,5 KOhm, což sem měřil kuli vstupní impedanci, vím samozřejmě, že odpor nemužu brát jako impedanci ( natož u cívky ) a chtěl jsem toto vědět jen přibližně pro moje echo. Naproti tomu u tabletu je signál cca 80mV a odpor je 8 Ohm a po zapnutí hudby klesne na 3,7 - 3,5 ( u kytary se nemění ) znovu opakuju, že vim, že nemužu koukat na odpor, jako na impedanci, ale podle mě bude problém v impedančním přizpusobením. Zkusim ted proto připojit kytaru na jiný vstup a uvidím jak si s tím zesilovač poradí. :)

EDIT:
Tak přepojeno zkuseno... při pokusu o přepojení na jiný vstup jsem zjistil že je to celý nedopatření mou hloupostí.. :D, jelikož jsem před tím předělal jen jeden vstup na jack 6,3 předělal jsem gramofonní vstup právě kuli testování a měření stř napětí podle manualu, vyoperoval jsem jeden konektor na mikrofon na který jsem puvodně uvažoval připojení kytary ale nechal jsem zapojený vstup pro gramo a tudíž došlo podle mě nejspíše i k té impedanční nekompatibilitě to by vysvětlovalo proč tablet byl schopný vybudit vstup a kytara ne. Po připojení na mikrofoní vstup jsem dle očekávání přišel na to že je vstup velmi přebuzený hlasitost na zesilovači musí být nastavena max na 9 hod. Podle mě by teda bylo nejlepší kytaru přepojit na vstup pro magnetofon který má citlivost 200mV a impedanci 10KOhm, určitě by šel použít i vstup pro univerzal který má stejnou citlivost jen má impedanci 50KOhm. a vzhledem k tomu že sem měřil odpor a ne impedanci by to bylo možná ještě lepší.

Zároveň mě tak napadla otázka na zdejší machry: Zda by šlo vstup nějak odpálit po připojení většího signálu a nebo by došlo jen ke zkreslení? Resp odpálilo by to preamp a nebo by to schytal konec?

Uživatelský avatar
tronik
Příspěvky: 85
Registrován: 18.04.2013 13:29

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od tronik » 2.07.2014 18:58

Tak se zase ozývám... po znovu přečtení minulých článku mi doslo ze kdyz z kytary leze vyjimecne i 1V a citlivost vstupu u marshallu je 1,5mV (např) tak dojde jen ke zkreslení signálu.

Dneska sem menil puvodní vystupni konektory a nahradil je Jacky 6,3 pred tim sem je tam neměl na pevno a navíc sem tak měl jen jeden vstup. Takle muzu konecne pripojit rovnou kytaru a to na vicero vstupu, přemýšlel jsem že bych nechal mikrofoní vstup s citlivosti 3mV taky pro zapojení kytary jenže pak mi došlo že zrovna tenhle zesik má tak vysoký anodový napětí v koncáku právě kuli tomu aby nezkresloval takže by se nejspíš žádné zkreslení nedostalo je tomu tak? ( zesilovač opravuju v panelovém bytě tak nemam koule to zkouset kuli sousedům... :D a navíc by mi určitě přesahovaly plošky mag. oka což nejspíš taky není dobře.. ) Kytaru mam zapojenou bud do univerzálu a nebo do magnetofonu hraje to cca stejně příp. zkreslení se dokopne krabkou JH-1 od marshallu... je to škoda že stejně nejde použít tak jak by měl... ale jak sem řikal no.. neni to zesilovač vhodný pro elektrickou kytaru..

Navíc sem přišel na ten "děsnej" problem propadu výkonu... :D dělal to jen jeden kanál a muže za to potenciometr hlasitosti který už je vyběhaný a chvílema se mění jeho přechodový odpor tudíž dojde ke snížení hlasitosti... že mě to hned nenapadlo.. jako by se mi to stalo po prvý njn co se dá dělat.. :)

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od Tube Guru » 2.07.2014 20:07

Zdar, troniku to Ti moc dlouho Tvé odhodlání:"...rozhodl sem se předělat zesilovač tesla mono 50 na kytarový zesilovač..."nevydrželo když dnes napíšeš "ale jak sem řikal no.. neni to zesilovač vhodný pro elektrickou kytaru.." Tím chceš říct, že to vzdáváš? To snad ne. Bez zásadní "překopávky" z Mono50 kytarový zesilovač neuděláš, nemá pro tohle použití vhodnou topologii. Chceš-li dosáhnout spokojenosti, musíš do toho jít trošku velkoryseji. Abys nemusel dlouho vybírat schema, pokusím se Ti vnutit tahle:
Předzesilovač: http://www.ampage.org/schematics/m2000a.gif
Výkonový zesilovač: http://www.ampage.org/schematics/mpwr50.gif
Nemusíš samozřejmě dogmaticky ta schemata dodržet, ale základní topologii určitě. Trafa si kup nová, na ta stávající kupce určitě seženeš. Nemusíš kupovat drahé Hammond nebo Mercury Magnetic, i levné polské Indel Ti pro kytarový zesilovač udělají dobrou službu a vyrábějí přesně to, co potřebuješ. Na jejich stránkách http://www.indel.pl/gb_sp_prod.html si najdi co potřebuješ, objednej a máš půlku klonu "Marshalla" v kapse. Můžeš "polaborovat" se zdrojem; nemusí tam být zrovna dvoucestný usměrňovač, ale můžeš použít i Graetz se čtyřmi 1N4007. Nevzdávej to a dej si cíl "vynikající klon Marshalla JCM 800, model 2204" za který se nebudeš stydět, ale budeš na něj hrdý a s radostí přes něj budeš hrát Slashe :) .
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru@seznam.cz Dík.

Uživatelský avatar
tronik
Příspěvky: 85
Registrován: 18.04.2013 13:29

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od tronik » 2.07.2014 21:08

Ahoj
tvoji odpověd jsem přečetl s ůsměvem na tváři.. :) Samozřejmě sem tím nechtěl říct že to vzdávám to rozhodně vůbec ne. Jen sem myslel že zesilovač jako takový sám o sobě není na toto vhodný. S tou předělávkou bych však nebyl tak detailni nejspíš nebo alespon pro zatím. Myslím si že pokud bych chtěl nějaký pořádný kytarový zesilovač vyplatí se rovnou postavit zesilovač podle sebe od uplnyho zacatku. Předělávka by pro mně rozhodně problém nebyla nadruhou stranu by to pak nesplňovalo zadání mé BP. Nehledě na to že postavenou 50W mašinu bych v domácích podmínkách jen težko využil, ted mluvim o vyťaveném zvuku lamp. Pro moji potřebu bych nejraději postavil nějaky zesilovač s malým výkonem aby bylo možno jej pěkně vybudit. Nicméně uvidímě časem nehledě na to že vedoucí mé BP je zásadně proti kompletnímu překopání zesilovače. Zesilovač tedy mám v plánu plně zprovoznit a upravit a to i tak aby se k němu mohla připojit kytara, sice z tohoto zesilovače nevytáhnu ten vytaveny zvuk ale zase budu mít univerzální lampový zesilovač, který budu moc použít jak pro poslouchání muziky tak pro hraní na kytaru a ne jen Slashovo vypalovačky ale např i Blues na který se čístý zvuk naopak hodí.

EDIT:
Jinak co se zesilovače týče tak včera a dnes bežel zesilovač celé odpoledne a bez jakýchkoliv chyb výše zminovaných až tedy samozřejmě na ten potenciometr na ktery jsem přišel dnes

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od Tube Guru » 2.07.2014 21:26

Jo, po tomto vysvětlení to teprve chápu :D . Tak hodně štěstí při renovaci zasloužilého letitého zesilovače Tesla AZK 405 a úspěšné obhájení "bakalářky" :) .
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru@seznam.cz Dík.

Uživatelský avatar
tronik
Příspěvky: 85
Registrován: 18.04.2013 13:29

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od tronik » 2.07.2014 21:44

V pořádku.. :) Spíš sem to měl nazvat trochu jinak...Co nevidět stejně chci stavět zesilovač v áčku pro kytaru abych mohl co nejvíce využít zvuk vyťavených lamp koukám po nějakém vzoru AX84 a pod, něco s jednou nebo dvěma preampovkama a jednou EL84 v konci s výkonem bych to viděl nejspíš kolem těch 5W a to pak budu používat na ty Slashovo vypalovačky ;-). Zesilovač s většim výkonem bych nemohl tak využít. Udivuje mě jak suprovej zesilovač muže udělat jen taková hrstka součástek, viz. třeba Marshally řady handwired a nebo ty starší kousky.

simiruz
Příspěvky: 578
Registrován: 23.06.2012 16:42

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od simiruz » 3.07.2014 6:30

Ten zesilovač tak jak je plně vyhovuje na hraní čistého zvuku a netřeba do toho rýpat, zkreslený nebude nic moc. Pro lepší zkreslený by se musel překopat preamp nebo lépe někam vměstnat dvě další preampovky a udělat druhý kanál třeba ala JCM, na oba preampy pak přidělat zvlášť korekce a přepínání footswitchem. Osobně bych předělal i invertor na klasický s 1x ECC82 nebo 3 (má ho třeba právě JCM).

Jestli tohle připadá tvému vedoucímu jako příliš velký zásah pro BP, pak mi dovol se rozčílit nad tím že tady staví a upravuje zesilovače každý druhý elektronický analfabet s pájkou v ruce (včetně mě) a hraje nám to. A pro BP stačí vyměnit vyschlé elektrolyty a vyfoukat prach, popsat postup na 40 stran a titul je v kapse? Na které škole že studuješ?
Někde se tady válí bakalářka od Stanleyho, tak si to prostuduj, to bylo jiné kafe...

Uživatelský avatar
tronik
Příspěvky: 85
Registrován: 18.04.2013 13:29

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od tronik » 3.07.2014 8:48

Jo tak přesně tohle sem mu řikal i já sám... řikám a neni to nějak moc málo? Provést jen měření a porovnat hodnoty, který udává výrobce, zesilovač zprovoznit a upravit vstup pro kytaru? ( Který mimochodem zrovna neni třeba upravovat z pohledu citlivosti ) prej že vubec ne... tak fak nevim no... ono je to takové celé divné už i kuli tomu že mi uplně odradil od stavby vlastního, který by pro mě byl mnohem lepší než tento. Se slovy že pokud to nemá desítky W tak to je nepoužitelný chrastítko... ( což si nejspíš plete s trandakem a o kytarovych zesilovacich nevi vubec nic...) Každopádně i tak je to téma BP mě nejvíc příbuzné postupně alespon naberu nějaky zkušenosti s elektronkama. Jinak na dílo Stanleyho sem koukal - ne přímo na bakalářku ale na ostatní věci co děla... má můj obdiv..
Na ten preamp bych se moh kouknout... takle je to opravdu jenom na čistej kanál a myslím že takovej zásah by neuškodil... bejt to jen na mě tak nechci říct že bych tohle překopával (už jenom kuli tomu že bych to nejradši vzal tak razantně ) prostě by se víc vyplatilo postavit si vlastní. A ten právě budu taky stavět ale ne takovej výkonej ale něco menšího abych využil jeho vlastnosti.
Stanleyho bakalářku si určitě najdu.. jinak ve škole sem taky koukal na jednu BP pěkný vysvětlení všechno jen realizace by vyšla nejspíš tak na 50K :D

Uživatelský avatar
core88
Rádce
Příspěvky: 2884
Registrován: 31.12.2009 17:27
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od core88 » 3.07.2014 13:08

No nevim , ale mam stoho takovej pocit že ve škole ti to rozmluvily proto že tam stim nemá asi niko moc zkušeností nebo se s lampama nechtěj patlat .Protože jinak by netvrdili že 7W zesík je nahovno :D Stanley tam měl nějakýho vedoucího projektu co se v lampách prej vyznal hodně dobře. .

Jestli si se ještě pevně nerozhodnul pro nějakou možnost . Tak by sem se pustil do stavby vlastního . Na AX84 sou dobře popsaný projekty (buď celý nebo si vybereš konec a preamp jakej chceš ) Stavěl sem 20W SEL s KT88 v konci a zvuk nemá chybu .

Jinak tu teslu by sem bud nechal bejt jak je nebo totálně rozebral , co by šlo to by se použilo a dovnitř by sem udělal novej vnitřek . Protože co mam pár zkušeností s kytarou připojenou do mikrofonního vstupu . Tak jako nouzovka to poslouží ale jinak je to peklo zvuk .
Dobří umělci kopírují ti nejlepší kradou. - Pablo Picasso
Obrázek

Uživatelský avatar
tronik
Příspěvky: 85
Registrován: 18.04.2013 13:29

Re: Tesla MONO 50 jako kytarový zesilovač

Příspěvek od tronik » 5.07.2014 9:24

No tak ja netvrdim ze muj vedoucí se nevyzna v elektronkach jen sem to myslel tak, ze nema zkusenosti kytarovymi zes. A ty sou o dost rozdilny.

Tenhle zesik tak nejspis necham jal sem uz psal ze to ma jedinou hodnotu a to hystorickou po predelani by byl neprodejny. Jinak ten zvuk mi nepride nejak spatnej... je fak ze sem na poradnej lampovej zesik nejak nehral.. do ted sem hral jen na trandaky a na starý radio pres gramo vstup.

Stavit budu urcite podle ax84 ale vykonove bych to chtel udelat tak na 5w max....

Odpovědět

Zpět na „Aparatury“