Vytváření tabulatur

Tabulatury, noty, školy, kytarové techniky, cvičení ...
Odpovědět
Skrivi2010
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 14.09.2017 20:05

Vytváření tabulatur

Příspěvek od Skrivi2010 » 14.09.2017 20:12

Ahojte,

chci se zeptat, jak vytvářet vlastní tabulatury. Rád bych si udělal taby na písničku, ale neznám a neumím noty :cry: a znám akordy k té písničce :| . Máte někdo nějakou dobrou radu?

Předem díky :D

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 5992
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytváření tabulatur

Příspěvek od Hendrek » 14.09.2017 21:22

Ahoj.
Možná bys mohl trochu upřesnit dotaz. Jde ti o to, že nevíš jak provést zápis tabulatur nebo v jakém SW?
Tabulatura zaznamenává přesně to, co se děje na hmatníku a rovněž částečně i pravou ruku (rytmiku), pokud použiješ rozšířený zápis. Pakliže víš, co hraješ, měl bys toto umět i bez problému přenést do tabulatury, pokud rozumíš jejímu zápisu. O tom, jak číst resp. psát taby je na netu spousta článků, stačí poguglit.
Jako SW pro zápis doporučím např. Guitar Pro (placený, ale mi se zdá nejpřehlednější, asi i proto, že jsem v něm dlouho dělal) nebo free SW Tux Guitar (mám momentálně, ale vzhledem k tomu, že jsem jej použil zatím jen párkrát, ani jej vlastně nemám moc do detailu prozkoumán a otestován). Taby se dají psát tuším i v MuseScore 2, ale není to na to moc uzpůsobeno a spíš bych jej pro tento účel nedoporučil. Výhodou těchto SW je, že vše, co zaznamenáš v tabech se ti zapíše i do not. Vřele doporučuji se noty aspoň trochu naučit, není to nic složitého.
Obrázek

waldir
Příspěvky: 62
Registrován: 7.05.2010 21:12

Re: Vytváření tabulatur

Příspěvek od waldir » 15.09.2017 8:59

Skrivi2010 píše: Máte někdo nějakou dobrou radu?
Nevím jestli je to rada dobrá, ale pokud to nehodláš někam daleko distribuovat tak prostě zapisuj způsobem který ti přijde nejpřirozenější (tzn. klidně vlastním, zcela nestandardním).

Pokud tu písničku doprovázíš čistě akordama, tak také nevidím smysl ve vypisování tabu - prostě si do textu napíši pár názvů akordů a mám to. Jinak je rozhodně fajn se postupně naučit pojmenovat to co na kytaře děláš (tzn. naučit se noty, značení akordů atp.).

Odpovědět

Zpět na „Hraní na kytaru, tabulatury“