Stránka 4 z 4

Re: Začátečnik - jak začít s hraním na basu?

Napsal: 20.01.2016 8:50
od Hendrek
Pokud budeš v budoucnu uvažovat o dospělejším aparátu na doma, doporučuji vyzkoušet TC ELECTRONIC BG250-208. To bude oproti GK ještě trochu jinde. Dá se sehnat v akci i za 7 tis. a v pohodě uhraje i koncertní sál. Silnější kombo na hraní ani vystupování stejně nepotřebuješ, protože velké akce se zvučí přes PA. IMHO tahání se a hraní přes několikaset wattové aparáty je přežitek z dob, kdy neexistovalo PA.

Jak rychle se dá naučit hrát na basu?

Napsal: 6.04.2016 17:37
od NancyVicious
Chtěla bych se naučit hrát na baskytaru, ale nikdy jsem na nic nehrála. Bude mi už 24. Jak dlouho by mi asi trvalo se naučit trochu obstojně hrát? A jak moc těžký to je?


Všem děkuju za rady

Re: Začátečnik - jak začít s hraním na basu?

Napsal: 6.04.2016 21:05
od Hendrek
Nejrychlejší a nejefektivnější způsob jak se naučit cokoliv, je najít si učitele.
Pokud tomu člověk věnuje patřičný čas a má pro věc zápal, výsledky se mohou dostavit celkem rychle (pár týdnů až měsíců řekněme, taky závisí na talentu).

Re: Začátečnik - jak začít s hraním na basu?

Napsal: 9.05.2016 10:58
od Hendrek
Ideální příležitost nejen pro začátečníky - několikadenní baskytarový kurz. Pokud člověk z nějakého důvodu nechce docházet k učiteli pravidelně, toto je dobrá alternativa. Mohu doporučit z vlastních zkušeností:
kulturni-akce/martin-adamus-baskytarovy ... ml#p707451

Re: Jak rychle se dá naučit hrát na basu?

Napsal: 9.05.2016 11:33
od martina72
NancyVicious píše:Chtěla bych se naučit hrát na baskytaru, ale nikdy jsem na nic nehrála. Bude mi už 24. Jak dlouho by mi asi trvalo se naučit trochu obstojně hrát? A jak moc těžký to je? Všem děkuju za rady
Naprosto vyčerpávající a plně funkční radu ti dal Hendrek a já jen doplňuji, že na věku vůbec nezáleží, naučit se slušně hrát se dá za cca rok (tedy to není tak těžké) a hlavně si kup (nebo si nech koupit) slušnou basu (tedy hratelnou, lehce ovladatenou a pohodlnou, se slušným zvukem). Nejhorší je ztráta motivace kvůlivá blbému nástroji (člověk hledá chybu u sebe, cejtí se blbě, přitom je problém jinde).

Re: Začátečnik - jak začít s hraním na basu?

Napsal: 25.06.2017 10:04
od Miroslav
Přišel čas abych něco napsal.Baskytarou se zabývám zhruba čtyři roky.Je mi 52 a hraju v country kapele.Již dva a půl roku navštěvuji ZUŠ.Musím říct že toho nelituji.Učitel mi dal hodně.Zvládnul jsem hudební teorii,techniku a navíc mě odnaučil zlozvykům,které jsem si sebou přinesl.Dnes už si umím některé věci sám napsat do not.Opravdu můžu jen doporučit.Samozřejmě nic není zadarmo.Teď nemám na mysli finance.Je to jen a jen o tvrdé práci a každodenním cvičení.Ale výsledek se dostaví.Už jsem si při živém hraní mnohem jistější a pohotovější.Pořád je co zlepšovat a tak zvažuji zda po prázdninách pokračovat.

Re: Začátečnik - jak začít s hraním na basu?

Napsal: 7.06.2018 7:47
od Mateset
Ahoj v poslední době jsem dostal do fáze kdy mám celkem dost volného času a rikal jsem ze bych se naučil hrát na basu počítám stím ze si zaplatím pro začátek učitele a něco investují (9000-10 000 basa+kombo) chtěl bych si hlavně hrát pro sebe doma a s kamosema co hrajou na kytaru. Nikdy jsem na žádný hudební nástroj nehrál mate někdo nějaké zkušenosti s obchodem v Praze kde by třeba poradili a měli pochopení abych se necejtil jako úplnej blbec? Zatím se snažím zjišťovat info podle čeho mám vybrat co bych rad hrál : jazz a rock hlavně. https://m.muziker.cz/fender-squier-affi ... mpic-white narazil jsem na tuhle co si o ni myslíte ? A nemáte nějaké tipy na nějakou literaturu? Jinak předem děkuji za jakékoliv reakce.

Re: Začátečnik - jak začít s hraním na basu?

Napsal: 7.06.2018 8:16
od Hendrek
Zdar, chválím rozhodnutí sehnat si učitele. Progres bude výraznější, než kdybys začínal samoučně.
Doporučuji učebnici od Martina Adamuse - Škola hry na baskytaru.
Jinak na YouTube je spousta lekcí i pro začátečníky. Angličtina snad nebude problém. Doporučím např. https://www.youtube.com/user/TalkingBassVideo.
Výběr nástroje ideálně řešit s někým, kdo má zkušenosti a pozná hratelný nástroj od vadného. Pokud se ti nějaký basák z Prahy zde z fóra nabídne, že by tivs tím pomohl, bude to asi nejlepší řešení. Pak by stálo za to vybrat nástroj a aparát z bazaru, protože tak seženeš mnohem kvalitnější věci než za danou cenu v obchodě.

Re: Začátečnik - jak začít s hraním na basu?

Napsal: 11.07.2018 8:04
od Pavel_
Taky se dá na výuku použít Rocksmith.

Re: Začátečnik - jak začít s hraním na basu?

Napsal: 11.07.2018 11:24
od Hendrek
Jako že tě naučí správně postavit ruce, vysvětlí prstoklad levačky pro durové vs. molové stupnice, zmenšenou, standardní či zvětšenou polohu? Další techniky jako správné tlumení, legátové hraní (příklepy, odtrhy), přechod mezi polohami na hmatníku?
A co se pravačky týče, ohlídá správnou prstovou techniku hraní dopadem, střídání prstů dle daného rytmu, (opět) tlumení, atd.?
Hru bych za výukový nástroj nepovažoval, je to hra. A také hrozí, že bez zvládnuté správné techniky se při hraní hry bude člověk soustředit na to co hraje a ne jak to hraje. Nevědomky se tak může naučit nepěkné zlozvyky, které by pak musel složitě odstraňovat. Bohužel, zlozvyky člověk objeví, až když zjistí, že mu nějaká složitější věc nejde. Jednoduché věci se dají pohodlně zahrát i s cypatou technikou.
Hra může být zábavným motivátorem, ale ne učitelem. To bych spíše doporučil nějakou levnou USB zvukovku + DAW (klidně free), nahrávat se s metronomem a pak poslouchat, jak je člověk mimo rytmus, co vše mu přeznívá, drnčí, atd. Ideálně se poslouchat ve sluchátkách, přirozený pokojový reverb může maskovat chyby. Následně objevené chyby odstraňovat (ne v DAW, ale ve hře samotné :) ).

Re: Začátečnik - jak začít s hraním na basu?

Napsal: 12.07.2018 11:55
od Pavel_
Inu nahrávat se s metronomem a pak si to poslechnout v RS2014 taky jde. (např. RS2014 na PS4). Na výuku např. přechodu mezi polohami je asi RS taky docela použitelné. Na některé techniky jsou v RS taky cvičení. Minimálně jako doplněk k výuce to je myslím docela použitelné. Na RS1 si člověk dokonce může poslechnout svoji hru v původní nahrávce, což taky neškodí. RS je drahý asi tak jako několik desítek hodin výuky učitele, navíc "má" RS čas kdykoliv odpadá dojíždění atd.
John Morrisett napsal:
Six years after picking up RS1, I finally made it on stage. My bass still had the number stickers on the neck.