5strunne bluegrassove banjo

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
mr.solitaire
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 17.05.2019 8:51

Re: 5strunne bluegrassove banjo

Příspěvek od mr.solitaire » 17.05.2019 9:09

Ahoj kluci, před necelým rokem jsem vyměnil své mandolinové banjo za 5ti strunné bluegrasové. Vždycky jsem chtěl na něj hrát, jako kluk jsem si potajnu pujčoval tátovo kertaka, kterého pak prodal a teď konečně se mi plní sen. A teď k dotazu, trošku jsem s banjem naletěl, nestálo tolik co inzerent inzeroval, je to z takové té sorty nástrojů kolem 6ti tisíc, místo 18ti. Je normální že když ho povolím z ruky při hře tak změní tón? jako kdyby byl volný krk a v ruce se měnilo napnutí strun...Dá se s tím něco dělat, nebo je to normální? Šteloval jsem si podle internetu napnutí tyče v krku, aby nedrnčely struny o nultý pražec. Jinak po půl roce hraní zvládám akordy i hrát, ale... je tu ale. pravá ruka si myslím že by měla ještě jednou tak zrychlit, ale nejde to. A další dotaz co mi vrtá hlavou, během písničky se změní třeba roll a měl bych teda cvičit a pak hrát podle tabulatur, nebo si každý banjista tu písníčku nějak nacvičí podle svého,ať to hraje? Díky za rady.

Japhy
Příspěvky: 45
Registrován: 15.06.2011 11:14

Re: 5strunne bluegrassove banjo

Příspěvek od Japhy » 20.05.2019 14:20

Není to normální u normálních nástrojů, u ošizené číny to normální bývá. Co to máš za parádu? Koukal ses pod rezonátor jak je to udělaný? Spousta věcí se dá drobnou truhlářskou nebo zámečnickou dodělávkou pořešit, ale zázraky nečekej.
Neřeš a hraj, roll se mění tak jak si to žádá melodie a potřeba zahrát konkrétní tónový postup, hlavně se oprosti od nějakých dogmat z Čarko Marmákovy školy. Tabelaturu můžeš použít jako vodítko a když ti to půjde po prstech jinak, přizpůsob si to podle sebe aby ti to šlo hladce jak do prstů tak do ucha, co muzikant to originál.
dobro Meredith spruce/rosewood, samodomo lap steel, banjo Průcha Student, Squier Telecaster Affinity, Fender Mustang GT40

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“