Akordy na housle

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
Radka
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 13.09.2016 10:46

Akordy na housle

Příspěvek od Radka » 13.09.2016 10:58

Ahoj, nevím, jestli píšu správně, ale mám jednu otázku ohledně houslí. Pár let hraju na kytaru, písničky - akordy tedy, žádné vybrnkávání, noty neumím, jen ty akordy, který už mám v uchu a nemusím je před sebou vidět. A ptám se, jestli i při hře na housle existují akordy, aby se na ně dalo hrát podobně jako na kytaru, jen jako lehký doprovod ke kytaře třeba. Nikde jsem to nevyčetla a dostala jsem teď housle, na který bych se ráda naučila něco zahrát. Poradí mi někdo z vás, jestli jsou akordy na housle-případně kde je najdu namalované?? Díky

waldir
Příspěvky: 66
Registrován: 7.05.2010 21:12

Re: Housle do začátku

Příspěvek od waldir » 18.09.2016 20:58

Akordy samozřejmě existují. To je hudební koncept, nikoli kytarový. Doprovázet kytaru (či jiný nástroj táhnoucí harmonii) dvojzvuky a rozklady akordů se dá - na občasné obohacení zvuku fajn. Kontinuální druhou linku stavěnou na úroveň kytary si už dokáži představit hůře - myslím, že výsledek by nebyl posluchačsky kýžený.

Návod nemám. Začni u té hudební teorie. Nepotřebuješ znát (ve smyslu mít zažité) noty jmény ale rozhodně se hodí chápat, jak celá ta algebra funguje. Tedy jaké jsou intervaly, proč jsou některé "čisté" a jiné ne, jak funguje tvoření nových tónin (aneb přidávání křížků a béček a duálnost durových a molových stupnic) a tím pádem kvartkvintový kruh. Samozřejmě k tomu přihoď co je to akord a jak jsou housle laděné. Toto by ti mělo stačit k tomu abys byla schopna si rychle odvodit a zapamatovat hmaty pro libovolné akordy. Ve výsledku zjistíš, že kvintové ladění je velmi intuitivní, vzhledem k čemuž "chápat" je lepší, než "umět". Dokázat z těch akordů vyloudit něco poslouchatelného už bude horší.

Jinak hledat na tomto fóru houslistu se ukazuje jako problém. Mně neber za zcela důvěry-hodného.
Naposledy upravil(a) waldir dne 19.09.2016 18:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 570
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Housle do začátku

Příspěvek od starypard » 18.09.2016 21:31

Radka píše:Ahoj, nevím, jestli píšu správně, ale mám jednu otázku ohledně houslí. Pár let hraju na kytaru, písničky - akordy tedy, žádné vybrnkávání, noty neumím, jen ty akordy, který už mám v uchu a nemusím je před sebou vidět. A ptám se, jestli i při hře na housle existují akordy, aby se na ně dalo hrát podobně jako na kytaru, jen jako lehký doprovod ke kytaře třeba. Nikde jsem to nevyčetla a dostala jsem teď housle, na který bych se ráda naučila něco zahrát. Poradí mi někdo z vás, jestli jsou akordy na housle-případně kde je najdu namalované?? Díky
Ano, takové akordy (souzvuky) a hmaty existují. Jen jde o to, že jsou housle laděny po kvintách (i třeba mandolína), naštěstí pravidelně - na rozdíl od kytary, kde je najednou mezi strunami skok, místo kvarty je tercie, a posunou se ti pak oktávy, tedy celé hmaty. Nejlépe bude, když si housle nejprve naladíš, a pak si tam začneš hledat jednotlivé tóny a souzvuky (které, jak tvrdíš, máš v uchu). Jistě někde jsou hmaty namalované, googli, já je nevím, nepotřebuji to, hraji dle ucha nebo podle not. Možná by ti pomohla ta zmíněná mandolína. Ta má pražce jako kytara!!! a stejné ladění jako housle!!!, takže si tam najdeš ty souzvuky a nějak si je nakreslíš (na papír) pro sebe a pro ty housle. Na hmatník houslí si lze i udělat čárky (s tím, že při klasické hře s houslemi pod bradou je skoro neuvidíš :D ). Kdybych na housle neuměl, šel bych na to takto.

johnyz
Příspěvky: 51
Registrován: 20.06.2011 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Housle do začátku

Příspěvek od johnyz » 20.09.2016 22:24

nedá mi to nereagovat, ačkoliv jsem teprve začátečník (3r+),
ale připadá mi jako byste ji radili jen půlku,
to je něco jako byste řekli: sedni do auta a toč volantem doleva a doprava a nech se roztlačit z kopce - ono to nějak pojede.

Jestli ti Radko můžu poradit, tak buď se nauč hrát na housle pořádně nebo radši vůbec

waldir
Příspěvky: 66
Registrován: 7.05.2010 21:12

Re: Akordy na housle

Příspěvek od waldir » 24.09.2016 17:40

Dotaz byl na akordy, ne, zda se ma smysl umět hrát 'napůl'. Jinak samozřejmě +1 k tomu 'nauč se hrát pořádně', nicméně to je informace, kterou tu najde v každém threadu zabývajícím se houslemi.

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“