Aparatura na malý koncert začínající kapely

Technika zpěvu, zpěvová aparatura, efekty, ...
Odpovědět
daveJK
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 23.08.2019 23:42

Aparatura na malý koncert začínající kapely

Příspěvek od daveJK » 23.08.2019 23:49

Zdravím, jsem zpěvák malé začínající rockové kapely. To ale vůbec není důležité. Hlavní pointou je to, že po nějaké době co jsme byli zavření ve zkušebně(kde jsou mikrofony, odposlechy a mixák) se nám naskytla možnost hrát živě. Jenže co se týče zpěvové aparatury, tak jsem zatím celkem dost laik. Co se týče mikrofonů, tak to jakžtakž zvládám, ale moc se nevyznám v odposleších, reproboxech a v mixácích, což je pro mě momentálně velký problém. Potřebuji si totiž koupit aparaturu na nadcházející vystoupení do budoucna (znovu zdůrazňuji, že jsme malá kapela a nebudeme hrát úplně pro x stovek lidí, takže stačí něco "tak akorát"), jenže vůbec nevím co koupit. Proto Vás tu tedy žádám o radu s pomocí při výběru této aparatury nebo alespoň objasnění co vše budu potřebovat. (mixák, reproboxy x odposlechy?) atd.. všem vám předem děkuji.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6719
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Aparatura na malý koncert začínající kapely

Příspěvek od Hendrek » 24.08.2019 8:31

A aparatura bude sloužit jen pro zpěv? Nebo i jako zvučení pro nástroje? Je to v sekci zpěv, takže bych usuzoval na první variantu a rovněž o tom hovoříš jako o zpěvové aparatuře, ale radši se ptám.
Kolik kanálů na mixu potřebuješ? Co do něj chceš zapojit? Co vše vyžaduješ slyšet v odposlechu? Potřebuješ, aby z každého odposlechu slyšel dotyčný muzikant jen to, co potřebuje on a z jiného odposlechu jiný muzikant zase něco jiného? Kolik potřebujete odposlechů?
Nebo ti stačí úplně nějaké jednoduché nekomplikované řešení a takové detaily zatím vůbec nepotřebujete řešit a bude stačit, když to nějak bude hrát a nějak se budete slyšet?
Jaké je obsazení kapely? Zvučíte i bicí, nebo stačí, když hrají jen akusticky a hlasitost ostatních nástrojů a zpěvu dorovnáváte k nim?
Obrázek

daveJK
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 23.08.2019 23:42

Re: Aparatura na malý koncert začínající kapely

Příspěvek od daveJK » 26.08.2019 19:51

Bicí nezvučíme, máme 2 kytaristy(lead, rhytm), bubeníka a basáka. Jedná se jen o aparaturu na zpěv. Nejlepší by bylo pro nás zatím pouze nějaké to jednoduché řešení a stačilo by abych se živě slyšel, slyšeli mě lidi "pod podiem" a slyšel bych při tom v rámci možností nějak i ostatní nástroje kolem sebe. Do mixu potřebuju zapojit svůj mikrofon + mikrofon pro kytaristu, který dělá backvokály.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6719
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Aparatura na malý koncert začínající kapely

Příspěvek od Hendrek » 26.08.2019 20:15

Píšeš "slyšet i ostatní nástroje kolem sebe", ale nepíšeš, že je chceš zapojit do mixu a potažmo do odposlechu.
Takže mi není jasné, jak by ti v tom ta zpěvová aparatura měla pomoct.
Abychom se někam pohnuli, vem pro začátek nějaký Xenyx od Behringera s cca 8 kanály, když nezvučíš bicí, mělo by to stačit. Když bude mít aspoň dvě AUX sběrnice pro odposlechy, bude fajn. Nebo třeba Soundcraft EPM8.
Jako zpěvový aparát vezmi RCF ART 310 A Mk III a jako odposlech třeba The Box MA120 Mk II.
Doporučil jsem jen výbavu, kterou bez problémů používám.
S tím ozvučíte zahradní párty u kamaráda, malou hospodu, tzn. hlasitostně se dorovnáte k bicím.
Na větších akcích nebo v klubech stejně pojedete přes aparaturu od zvukaře.
Obrázek

Uživatelský avatar
Fořt
Příspěvky: 2464
Registrován: 30.09.2009 12:31
Bydliště: Praha-západ

Re: Aparatura na malý koncert začínající kapely

Příspěvek od Fořt » 26.08.2019 20:24

daveJK píše:
23.08.2019 23:49
jsme malá kapela a nebudeme hrát úplně pro x stovek lidí, takže stačí něco "tak akorát"
Nejde ani tak o počet lidí, ale velikost ozvučovaného prostoru. Já bych se třeba možnosti přizvučit bicí (příp. i basu a kytary) tak úplně nevzdával. Jaký máte rozpočet? Mohou to být bazarové věci, nebo trváte na nových?

Edit: Nezasloužil by si tento dotaz přesun do vlákna o zvučení?

Moje tipy - vše Behringer, nákup nejlépe Thomann (nejnižší ceny, solidní záruční podmínky):
PA: 2 x B115D, nebo 2 x B112D + sub B1200D Pro
monitor: B110D (navrhovaný The Box je OK, ale dost velký a těžký), mohl by stačit 1 (pokud kytarista dává ty vokály jen sem tam a nebude stát moc daleko od monitoru), příp. 2x B108D
mix: QX1204USB - ideální - má 4 mikrofonní vstupy se slušně fungujícím "1-knob" kompresorem, slušnou efektovou jednotku (reverb na zpěv), 2x AUX (pro monitor je ale použitelný jen 1, pokud se používá efekt), zabudovanou zvukovku s USB (případné nahrávání přímo do PC).
Šla by i levnější varianta se 2 mikrofonními vstupy, ale nevzdával bych se možnosti přizvučit bicí (stačí 1 mikrofon na kopák a jeden overhead nebo snare, resp. polohově něco mezi nimi). Pokud by se přizvučovaly i kytary, chtělo by to 6 mikrofonních vstupů, ale to většinou opravdu není nutné. Basa může jít do linkového vstupu, většinou má na zesíku line out.
Dál je nutno počítat se stojany na repro a kompletní kabeláží.

Odpovědět

Zpět na „Zpěv“