Ashdown Five Fifteen

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
KIWI
Příspěvky: 4398
Registrován: 3.01.2007 16:16
Kontaktovat uživatele:

Ashdown Five Fifteen

Příspěvek od KIWI » 27.02.2015 17:13

Obrázek

Fakta:
- 1x15“, 100W
- Pouze jeden vstup, bez přepínání aktiv/pasiv
- Input Gain, Output Volume
- Bass, Middle, Treble
- Přepínač Deep
- CD input/Line In
- Výstup na sluchátka
- Výstup na externí reproduktor
- Rozměry (cm) 55 x 49 x 54
- Váha 26kg

Popis:
Kombo je tvarem prakticky více či méně kostka. Uprostřed horní strany je umístěno jedno kožené ucho pro přenášení. Nevím, jestli je to dáno právě tím pravidelným rozměrem komba nebo jeho váhou, ale proste se neuvěřitelně blbě přenáší.
Povrch komba je krytý koženkou (já dávám přednost koberci), kovem kryté rohy, přední stěna není krytá grilem, ale jen látkou.
Hlavní panel ovládání je seshora, napájení společně s hlavním vypínačem je umístěno v dolní polovině zadní strany. Z toho samozřejmě vyplívá, že se blbě zapíná a vypíná (šmátrejte tam kdesi dozadu na, mimochodem, dost malý vypínač). Toto umístění jsem nikdy dost dobře nechápal, asi další dědictví z Trace Elliotu.
Co považuju za celkem fail, je chybějící alespoň Line Out. Přece jen, dle velikosti repra i výkonu se už nemusí jednat i nějaké domácí/hospodské kombíčko, ale třeba by s ním šlo jít i na podium. Jakýkoli výstup pro zvukaře tu ovšem chybí.
Kontrolka zapnutí je červená, nenalezneme zde clipovací kontrolku při přebuzení vstupu.
Celkově na mě kombo působí, že je dost malé, na to, že je tam 15“ repro. Když ho postavím vedle svého TE 715 SMC, tak je to zvlášť vidět. Jestli se to nějak podepíše na zvuku uvidíme dále.
Toliko asi k hrubému popisu komba. Jak někteří možná cítí, kombo mě nijak nenadchlo. Spousta věcí mi totiž vadí – např. dávám přednost koberci před koženkou, malé zapínání kdesi vzadu není pohodlné, nemám rád je látku před reproduktorem. Nejvíc mi ale vadí nepohodlnost přenášení. Sice těch cca 25kg není nic co by jeden člověk neunesl, ale díky tomu tvaru se to nese prostě blbě. Navíc i kdyby jste to chtěli nést solidárně ve dvou, je tam jen to jedno ucho nahoře uprostřed.

Zvuk:
Kombo jsem zkoušel se svým Fender 51 Precisionem, s asi měsíc starými strunami Rotosound Swing Bass (klasické ocelovky).
Začal jsem klasicky - ekvalizér narovno, Deep vypnutý. Zvuk se mi líbí, je takový spíše agresivnější, dravý. Basa je ve všech polohách rovnoměrná, fakt pěkné. Co mě ale zaráží je, že mám Gain i Volume na půlce a teda jako žádný kravál se nekoná přátelé. Uvidíme dále.
Hraji si s ekvalizérem – ten se mi zdá poměrně pěkně funkční, dá se tam nakroutit opravdu pěkná řádka zvuků. Akorát ovládání středů je na mě posunuto až moc do vyšších středů (hodnotím jen dle ucha). Při přidání výšek na maximum se šum apod. pazvuky sice zvyšují, ale nijak tragicky. Celkově je kombo krásně tiché, žádný větrák jako hučící vysavač.
Opět ale musím zdůraznit, že se nejedná o příliš hlasité kombo. Tlačí tak nějak přiměřeně. Jak jsem již říkal, Gain i Volume na půlce a žádná hlasitostní hitparáda.
Přepínač Deep by měl tuším přidávat 8db na 50Hz. Basy sice přidá, ale zdá se mi, že z toho zvuku spíš udělá véčko, pěkné třeba na slap. Když jsme u toho slapu, výšek má dle mě kombo tak nějak akorát, ale samozřejmě cinkat nikdy nebude. Pro řadu lidí, to bude výšek možná spíše méně, já k nim tolik netíhnu, takže hodnotím asi subjektivně.
Také jsem do komba prohnal zvuk přes svoje efekty – Bass Big Muff a Q-Tron. Při použití Big Muffu se mi zvuk moc nelibíl – v každé poloze jsem se nemohl zbavit pocitu jakési hučící koule. U Q-Tronu byla situace opačná, tam se mi zvuk líbil možná víc než z mého Trace Elliotu.

Závěr:
Při prvním ohledání mě kombo zklamalo, zvukem mě ale překvapilo příjemně. Bohužel se ale nejedná o příliš hlasitý ani tlačící aparát. Také zamrzí absence nějaké výstupu pro zvukaře.
Vím, že je těžké si zvuk představovat bez nahrávek, ale třeba si bude chtít někdo kombo pořídit, tak to berte aspoň jako pár dojmů.
Každopádně toto kombo není již dále v nabídce firmy Ashdown. Pokud se nemýlím, existovaly dvě verze tohoto komba. Toto je ta první (s logem Ashdown v pravém horním rohu). Ta druhá měla už jiný ovládací panel s většími možnostmi (VU metr, vícepásmový ekvalizér atd.).
Kombo není moje, já osobně bych si kombo asi nepořídil, na to jsem měl až příliš mnoho výhrad. Jeho pořizovací cena byla 6890,- (duben 2011).
Z technického hlediska dosud žádný problém a vše působí poctivě. Pokud to někoho zajímá, tak vzadu jest nápis Designed in England, Manufactured in PRC.
Fender 51 RI PB, Trace Elliot 715 SMC, Trace Elliot Boxer 30, EHX Q-Tron, COG Effects Green Tarkin, EBS Unichorus, Digitech Hardwire HT-2, TC Electronic Ditto Looper, EHX Headphone Amp, kabely Smrčka + Planet Waves + Vox + Hendrex,...

Petrpeter *1.5.1975 +1.8.2008 Odpočívej v pokoji...

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“