Banjolele, mandolína nebo ukulele ??

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
Vaduz
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 14.06.2016 7:06

Banjolele, mandolína nebo ukulele ??

Příspěvek od Vaduz » 14.06.2016 8:15

Ahoj všem hudebnicím a hudebníkům.

Jsem nehudebník a samouk na kytaru. Právě jsem dospěl do stádia, kdy bych rád oživil společnou hru s kamarády, kteří také hrají na kytary, a když se nás sejde víc tak je to samá kytara.
Rád bych to něčím oživil, něčím co se jako nehudebník (bez hudebního vzdělání) naučím a přitom je to nástroj zvučný. Jsme partička co hraje takovou trempsko-folkovo-moderní směsku. Žádní extra hráči, prostě do toho "řežem".

Teď nastává moje otázka.
Jaký nástroj (jako doprovod) by byl nejvhodnější ??
Rozhoduji se mezi Banjolele, mandolínou a ukkulele.


Zajímaly by mě vaše zkušenosti, vaše praktické rady (ladění, náročnost hraní) Co vše se na dané nástroje dá zahrát. Zda jsou to specifické nástroje na konkrétní žánry, nebo se to může použít na cokoliv.

Prostě by mě zajímalo všechno co si o tom myslíte a máte i z vlastní praxe.

Díky moc za dobré rady.

natalek
Příspěvky: 5
Registrován: 7.03.2011 9:23
Bydliště: Strakonice

Re: Banjolele, mandolína nebo ukulele ??

Příspěvek od natalek » 31.05.2017 13:04

Tak ahoj po roce :-)

Co sis nakonec vybral?
Mám všechny tři nástroje, tak jestli tě to ještě zajímá...
12ti - Cremona
6ti - Ibanez a300e

VikJav
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 19.10.2016 21:57

Re: Banjolele, mandolína nebo ukulele ??

Příspěvek od VikJav » 11.03.2019 0:38

Ahoj - me to určitě zajímá. Potykam se se stejným problémem :)

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6633
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Banjolele, mandolína nebo ukulele ??

Příspěvek od Hendrek » 11.03.2019 7:26

Ahoj.
Já mám sice jen mandolínu a ukulele (sopránové, tenorové, barytonové, basové), ale snad uvítáš i tak pár mých postřehů.
Neozvučená mandolína půjde v partě ostatních nástrojů dobře slyšet. Má tenký ostrý tón který dobře vynikne. To je k plusům toho nástroje. Co je trochu nevýhodou je, že kvalitní nástroj stojí oproti ukuleli už dost peněz. Já mám levnou mandolínu Harley Benton za cca 2000 Kč, musel jsem si tam vyměnit kobylku a trochu vypilovat drážky v nulťáku, ale teď mi nástroj celkem dobře slouží. Samozřejmě pro mé účely, kdy to vytáhnu jednou dvakrát za rok stačí, na vážné hraní to ale není. Další "nevýhodou" oproti kytaře/ukuleli je, že je laděna v kvintách (kytara/ukulele v kvartách), takže tam jsou jiné prstoklady a přechod z kytary není tak snadný jako u ukulele.
Co se ukulele týče, výhodou je velikost, cena (už kolem 2000 lze sehnat dobrý sopran), snazší přechod z kytary (i když je třeba mít na paměti, že je laděno o kvartu výš, tedy hraješ v permanentní transpozici, jako na kytaře s capem na pátém pražci). Nevýhodou je, že bez ozvučení tě v partě nástrojů nebude moc slyšet.
Shrnutí - podle mne je dobré mít oba nástroje a volit dle situace. :)
Obrázek

Uživatelský avatar
hyenik
Rádce
Příspěvky: 3501
Registrován: 22.11.2010 13:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Banjolele, mandolína nebo ukulele ??

Příspěvek od hyenik » 13.03.2019 8:59

často se uvádí, že ukulele je na naučení nejjednodušší hudební nástroj (zvládla to i Marylin Monroe v Někdo to rád horké, tak to asi bude pravda ;))
ale proti kytaře v hospodě neozvučené nebude slyšet.
Mandolína docela proleze a vyhnul bych se pouze úplně nejlevnějším střepům, úroveň hned po nich už je plně dostačující a až tak do 20tis nedostaneš žádnou podstatnou výhodu (kratičká menzura + zdvojené struny = všechno zní skoro stejně), na drhnutí "valchovitých" doprovodů nebo přiznávek na druhou dobu je to úplně šumák. Akorát ty pražce jsou hooodne blízko, spousta lidí má problém tam prsty nějak naskládat.
Banjolele má předpoklad naplnit jednoduchost ukulele s nekompromisním soundem banja (kdysi na kolejích vedle mě zkoušela BG kapela a bylo to vždycky utrpení, jak to banjo je strašlivě hlasité a průrazné :)) a přesně pro to, tenhle nástroj vznikl.

Dodal bych jeste jeden "tajny" tip, dokonalý pro kytaristy - nashville ladění (pouze horní struny z 12 strunné sady), všechny hmaty zůstavají stejné a zvuk je osvěžující, speciálně ve spojení s druhou kytarou (samotné to zní divně). Jde na to použít jakoukoli levnou, překližkovou kytaru. Tady jsme srovnavali nase dva levne Harleje...

tady to perfektne predvadi (je to lepší než dvanáctka, protože tak mají oba nástroje víc prostoru)a skvělé shrnutí jak obohatit zvuk tzv. magic fairy dust se spoustou ukázek

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“