Baskytara nebo klávesy

Tabulatury, noty, školy, kytarové techniky, cvičení ...
Odpovědět
MoRdent
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 31.07.2018 15:21

Baskytara nebo klávesy

Příspěvek od MoRdent » 31.07.2018 15:49

Zdravím, chtěl bych se zeptat: zakládáme rockovou skupinu a teď je problém, na co hrát. Máme zpěváka, hlavního kytaristu, doprovodného kytaristu, bubeníka... a pak jsem já. Mám za sebou sedm let hraní na akordeon takže by mi (asi) lépe klávesy (původní klávesák dělal problémy už před první zkouškou). Ale je fakt, že by nám chyběla baskytara. A popravdě já bych na ní hrál raději než na klávesy. Ale jak dlouho si myslíte, že by mi trvalo se mi na ní naučit základy jako samouk (umím naprostý základ na kytaru)? A jakou byste mi doporučili?
Díky moc

PS: nebo je možnost aby 2. kytarista hrál na baskytaru a já ty klávesy

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6388
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Baskytara nebo klávesy

Příspěvek od Hendrek » 31.07.2018 16:28

Blue Effect v éře Leška Semelky basu také neměli. Lešek hrál basy na synťák. Nejspíše nějaký Moog, možná mě znalci opraví.
Aspoň byste se odlišili od většiny dnešních kapel. Je tomu ale zapotřebí přizpůsobit aranže.
Obrázek

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 539
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Baskytara nebo klávesy

Příspěvek od starypard » 31.07.2018 17:18

Semelka měl Moog. A bylo to znát, zvuk byl velmi specifický, baskytara to nebyla. Já, jako baskytarista (a klávesák), rozhodně do rockové muziky doporučuji především řádnou baskytaru. A hru prsty. Ten tón, atak, groove, se prostě jinak nedá udělat. Jinak, baskytara není obtížný nástroj. Lze si udělat prstoklad a aranž tak, že to dáš skoro hned, spíš půjde o feeling, dobré časování tónu a vhodný pohyb v kvintách a oktávách, basa nemusí hrát vždy ouplně vespod. A walking bass je jednoduchá věc a přitom velmi efektní. A nějaké ty přírazy cítí také každý a učit se je skoro nemusíš. Muziky bude habaděj. Jdi do basy!
A ku tomu P.S. - na co, probůh, potřebujete dva kytaristy? To jsou oba takoví neschopáci? Dobrý kytarista udělá sám takový bordel, že je ho moc, i když je sám. Tím jest problém s baskytarou vyřešen. Jen tam je ta věc, že kytarista nesmí hrát na basu jako na kytaru. Klávesáci to obecně cítí lépe ....

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6388
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Baskytara nebo klávesy

Příspěvek od Hendrek » 31.07.2018 19:46

Vyřešit si to musíš stejně sám. Já se také přikláním k Pardovi, že dvě kytary jsou možná zbytečné. Klávesy by mohly hudbu pěkně obohatit. Ale musí se udělat chytré aranže, nesmíte si lézt do zelí (frekvenční oddělení nástrojů, nedělat blízké intervaly ve spodních frekvencích, atd.). Jinak basa tvrdí muziku a kvalitní basa ji pozvedá úplně na jiný level.
Obrázek

MoRdent
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 31.07.2018 15:21

Re: Baskytara nebo klávesy

Příspěvek od MoRdent » 1.08.2018 12:28

Díky moc za postrčení, tak si vezmu basu. K těm dvou kytaristům je to tak, že náš schopnější kytarista asi bude hrát jako sóla, riffy apod. a druhý kytarista spíše tak zaplňovat prostor akordy. Ono totiž krom zpěváka jsme všichni samoukové, jen teda hlavní kytarista chodil pár let k "učiteli" (o kterém všicki ostatní učitelé tvrdí, že od něj se toho moc nenaučí) tak proto tam máme dva :-)

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6388
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Baskytara nebo klávesy

Příspěvek od Hendrek » 1.08.2018 13:29

Tak přeji hodně úspěchů. A nezapomenout, že někdy méně je více. Nějaké šmrdlání akordů na kytaru raději vynechat, zbytečně to zabordelí aranže.
Obrázek

Uživatelský avatar
Abu
Příspěvky: 1267
Registrován: 11.01.2009 17:36
Bandzone: http://bandzone.cz/thedirtyraccoons
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Baskytara nebo klávesy

Příspěvek od Abu » 1.08.2018 14:07

Jen poznatek k tem dvema kytaram - hodne dlouho jsem hral v kapelach, kde byli 2 (nekdy i 3) kytaristi. A aspon jeden z nich byl vzdycky ten "smrdlal co to vyplnoval akordama" (nastesti jsem to vetsinou nebyl ja, jen obcas). Ted hrajeme uz skoro rok jen ve 4 - kytara, basa, bici, saxofon (stridave foukaci hramonika). Je to vic prace pri vymysleni aranzi, vic prace pro kytaristu pri hrani, ale vysledny zvuk je podle mne mnohem lepsi, nez kdyz tam porad nekdo vzadu smrdla to "C,F,G" :wink:
Samozrejme dva perfektne sehrani kytariste s dobre zaranzovanymi party jsou radost poslouchat (viz ruzne jizanske kapely, metalove kapely, atd...), ale to je zase neco jineho....
Hraju výhradně na šrot.

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 539
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Baskytara nebo klávesy

Příspěvek od starypard » 1.08.2018 14:58

Ku tomu zaplňování "akordy" a tak .... Mimo speciálních stylů a druhů muziky (které poslouchá omezená skupina lidí) se u hudby vůbec nikdy nejedná o proces zaplňová prostoru, alébrž o uprazdňování. Frekvenčně, rytmicky, barevně, emočně, má být muzika co nejvíc úsporná, prázdná. Jen tak vznikne napětí a tedy něco zajímavého. Maximální účinek se dosáhne, když posluchač nikdy nedostane celou svou dávku. Když ho jen naťukneš ....

Miloš V.
Příspěvky: 271
Registrován: 12.05.2014 10:53
Bandzone: http://bandzone.cz/fan/milosv
Bydliště: Poděbrady
Kontaktovat uživatele:

Re: Baskytara nebo klávesy

Příspěvek od Miloš V. » 4.08.2018 10:57

Basa být musí, osobně jsem nikdy nebyl ochoten dělat v tomto ústupky, muzika bez baskytary (myšleno teď muzika rocková, samozřejmě jsou výjimky) mi vždycky přišla nekompletní. Dokonce i jinak výborní Doors jsou pro mě často nezáživní kvůli absenci basy (samozřejmě na studiovkách často basu dohranou mají).Takže basa je jasná volba. A ke dvěma kytarám bych také nebyl skeptický. Bývaly doby, kdy jsem v kapele měl dvě rovnocenné kytary, tehdy jsem na to neuměl ani já, ani zpěvačka, co hrála druhou kytaru (ale ne jen doprovod ke zpěvu, 'plnohodnotná' kytara stejně jako moje). Pak se přešlo přes další zpěvačku hrající doprovod na akustickou kytaru jen v některých skladbách do současné sestavy, která je striktně kytara, baskytara, bicí, zpěv, vše ve čtyřech, a je to nejlepší sestava, co kdy byla, ale to je dané taky tím, že je to první sestava, kde všichni umí nějak elementárně hrát, zpívat, a hlavně už tam jsou autorské a především aranžérské zkušenosti.... Teď začínám hrát v druhé kapele, kde jsou 2 kytary, je to zas něco jiného, a věř, že vymýšlení aranží pro 2 kytary (+ basu a bicí a sólový zpěv) je skvělá disciplína, zábavná, .... jsem rád, že mám možnost hrát s jednou kytarou i se dvěma kytarami a oboje má svoje pro a proti, nic z toho není lepší ani horší. Je to jen jiné. U dvou kytar to chce detailně promyslet, aby se oba party k sobě hodily a tvořily spolu funkční celek, ale u jedné kytary je zase potřeba to vymyslet tak, aby si jedna kytara vystačila sama. Je to tvoje volba, můžete zkusit to i to. Případně zkusit oboje současně (5 členů, kytarista, zpěvák, bubeník, a kytarista/basák a basák/klávesák.
'13 Fender Am Std Telecaster > Fender Blues Junior III
FalaFel https://falafel.bandcamp.com/releases
Barbora. https://barboratecka.bandcamp.com/releases

Odpovědět

Zpět na „Hraní na baskytaru, tabulatury“