Blackout Effectors - Twosome Dual Fuzz (fuzz)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jester
Rádce
Příspěvky: 2327
Registrován: 10.07.2008 8:10
Bydliště: Brno

Blackout Effectors - Twosome Dual Fuzz (fuzz)

Příspěvek od Jester » 4.05.2010 9:57

Diskuze k této recenzi - recenze-vybavy-f61/blackout-effectors-t ... ml#p368771__________

Výrobce: Blackout Effectors (USA)
Model: Twosome Dual Fuzz
Foto:
twosome.jpg
Pořízeno: Prosinec 2009
Cena: 285$ (v ČR pokud vím, tak není distributor, a tudíž efekt nelze v ČR koupit)
Testováno na: Fender American Standard Stratocaster, PRS Custom 22, Orange Rocker 30

Základní charakteristika:
Jedná se vlastně o dva fuzzy od handmade výrobce Blackout effectors z USA, spojené do jedné krabičky - a sice Fix'd fuzz a Musket fuzz. Část Fix'd fuzz je oproti samostatnému pedálu mírně upravena, kdy z původních dvou trimrů, nastavitelných uvnitř pedálu, se na Twosome Dual Fuzz staly dva samostatné potenciometry (Fuz:1 a Fuz:2).
Jedná se o fuzz s křemíkovýma tranzistorama. Efekt není možno napájet 9V baterkou, pouze adaptérem (boss). Efekt je samozřejmě True Bypass.

Nastavení:
Levá část krabičky je Fix'd fuzz, pravá část Musket fuzz. Mezi oběma typy fuzzu se přepíná pravým footswitchem (aktivní i když není efekt zapnutý). Levý footswitch slouží k zapnutí/vypnutí efektu. Zapnutí/vypnutí efektu a typ navoleného fuzzu je indikován třemi LED diodami. S umístěním LEDek si designér pohrál (viz oči zvířat).

Část Fix'd fuzz má čtyři přepínače a pět potenciometrů. Přepínače aktivují Boost, Fuz:1, Fuz:2
a Tone. Potenciometry nastavují úroveň Boost, Tone, Volume, Fuz:1 a Fuz:2.
Fuz:1 je spíše dle míry nastavení overdrive až distortion, Fuz:2 už má klasický "připrděný" tón.

Část Musket fuzz má 6 potenciometrů. Pre (nastavuje zkreslení prvního tranzistoru obvodu fuzzu), Fuzz (nastavuje gain), Mids (nastavuje Countur), Tone, Focus (nastavuje attack a čitelnost tónu) a Volume.

Točítek a kroutítek má opravdu hodně (viz manuál), což umožňuje nastavit širokou škálu zvuků a najít si tak svůj vlastní zvuk.

Zvuk:
Když jsem hledal fuzz, který bych si koupil, Twosome Dual Fuzz jsem zásadně přeskakoval. Odradilo mě už od pohledu velké množství točítek. Nakonec jsem ustoupil svému synovi (7 let), jehož oblíbená barva je oranžová a na jeho pokyn jsem pustil ukázku na PGS (viz dole). A byl jsem chycen. Zvuk byl pro mé uši jedním slovem úchvatný.
Když mi přišel domů, tak jsem nic nenastavoval (všechny potenciometry byly nastavené na 12 hodin), zapojil a zkusil hrát. Byl to první pedál, se kterým se můj zvuk v domácích podmínkách přiblížil zvuku na videích PGS. Takže než popisovat slovy zvuk, pusťte si ukázku, zní to opravdu stejně.

Musket fuzz
Už na ukázkách na YT jsem si oblíbil více část Musket a tak tomu bylo i ve skutečnosti. Hutný zvuk, který i z mého Strata se singly udělá malou bestii. Když jsem přemýšlel o koupi, říkal jsem si, že si koupím pouze Musket fuzz od BE. Bohužel je už k dostání pouze Musket verze 2, která mi dle ukázek nepřišla tak dobrá, jako je Musket na Twosome (že by verze 1?).

Fix'd fuzz
Z části Fix'd využívám spíše Fuz:2, který má hodně jiný zvuk než Musket a Fuz:1 (Fuz:1 se hodně zvukem podobá zvuku Musket, ale malinko mu k jeho dokonalosti chybí). Fuz:2 dává klasický rozbitý, uprděný zvuk fuzzu, který je buď ještě použitelný nebo už za hranicí použitelnosti (záleží na nastavení potenciometru Fuz:2). Aktivací všech 4 přepínačů na Fix'd se ozve zvuk, který je dobrý buď pro jezdce Apokalypsy nebo pro vyhánění krys z domu.

Spolehlivost:
Klasické celokovové šasi. Zatím bez jediné výtky k funkčnosti a spolehlivosti.

Shrnutí:
Klady:
+ Moderní zvuk.
+ Široká variabilita zvuku.
+ Dva fuzzy v jedné krabici za menší cenu než dva samostatné pedály.
+ Co jsem se díval na eBay, tak i použité pedály (a to jich moc není) si drží cenu poměrně vysoko
Zápory:
- Nelze provozovat na baterky (mně to např. nevadí)
- Křemíkový fuzz (jak jsem později pochopil, germaniové fuzzy jsou o něčem trochu jiném)
- Cena

Kdyby mi efekt ukradli, koupil bych si ho znovu?
Ne. Ne, že bych nebyl spokojený se zvukem, ale převážně (99%) využívám pouze část Musket, poohlídl bych se tedy po starší verzi Musket fuzzu (verze 1). Druhá část (Fix'd fuzz) pro mě tedy představuje zbytečný luxus.
No a nyní, kdy můžu srovnávat s kopií Fuzz Face (Tao of Fuzz) od TombTones, tak Tao of Fuzz, který je za podobné peníze, zní mému uchu navíc lépe. Zvuk z Tomova fuzzu je krásně rozdělen v celém spektru, od hloubek po výšky, kdežto zvuk Twosome je více středový a více komprimovaný. Tao of Fuzz má daleko přirozenější zvuk a čitelnost jednotlivých tónů a přitom je jeho variabilita rovněž velmi vysoká.

Zvukové ukázky:
Nejlepší je jako již tradičně ta na PGS. Milovníci kvaltiního zvuku si raději pustí ukázku místo z YT přímo ze stránek PGS.

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“