Blackstar HT-1 (kytarové kombo)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alternátor
Příspěvky: 988
Registrován: 19.04.2011 10:50
Bydliště: Severočesko

Blackstar HT-1 (kytarové kombo)

Příspěvek od Alternátor » 26.05.2012 21:33

Model: Blackstar HT-1

Fotka:
Obrázek

Pořízeno: březen 2012, nové, cena 4910,- Kč

Testováno s: Gibson Explorer Faded (Gibson 496R + 500T), Fokus Les Paul Custom

Info:
- kytarové celolampové kombo s ECC83 v preampu a ECC82 ve výkonové sekci
- výkon 1 watt
- dva kanály (clean/overdrive)
- repro 1x 8“ Blackbird
- ovládání: Gain, Volume, ISF
- vstupy a výstupy: kytarový vstup, linkový / MP3 vstup jack (6,3mm), linkový výstup se simulací reproboxu / sluchátkový výstup (jack 6,3mm), výstup pro připojení externího repra o impendaci 8Ω
- rozměry: 305(v)x308(š)x172(h)
- váha: 6 kg

Pořízení a první dojmy:
Kombíčko jsem pořídil ze dvou hlavních důvodů a to problémům s Laney LC30 a zároveň kvůli potřebě přece jen tiššího domácího cvičítka. Když mi kombíčko dorazilo, překvapila mě velikost krabice a ještě více velikost, či spíše "mrňavost" samotného komba. Při bližším prozkoumání mě zaujala kvalita provedení. Černá koženka precizně nalepená, nikde se neodchlipuje. Kombíčko působí doopravdy bytelným dojmem. Jediná věc, která mě trochu zarazila, je ovládací panel z černého plexiskla, který nelícuje úplně tak, jak by měl (zvlněný u vstupů a výsupů, ale možná je to vada jen konkrétního kusu, nemůžu posoudit). Nicméně nic se neviklá a vše drží tak, jak by mělo. Po vzhledové stránce taky nemám výhrady. Kombo působí decentním dojmem, který rozhodně neurazí. Nastavení zvuku je taky bez problémů. Co se taky dá zkazit s takto minimalisticky řešeným ovládáním. Někoho možná zarazí absence přepínače standby, nicméně před zapnutím stačí dát volume na 0 a po nažhavení lamp přidat. Za menší nevýhodu považuju absenci vstupu pro footswitch, ale to není zase tak markantní problém. Naopak estetickým plusem je zapínání komba kovovou páčkou místo klasického tlačítkového spínače a provedení madla pro přenášení. Majitelé Blackstar aparátů mi jistě dají za pravdu (sice jsou to blbosti, ale hezké blbosti :) )

Zvuk:
A dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu. Ohledně čistého kanálu mám jedinou výhradu. Při nastavení doopravdy čistého zvuku se nikdy nedá dosáhnout moc vysoké hlasitosti, což je, vzhledem k jeho kvalitě, velká škoda. Celkově výborně reaguje na dynamiku hry a díky potenciometru gain může být jak doopravdy čistý, tak se silnějšími snímači dostatečně nabuzený pro vynikající hardrockové zkreslení. Samozřejmě svoji roli hraje i zkreslování koncem při vyšších hlasitostech, kde se teprve projeví kvality lampového zvuku. Dále tu máme i technologii ISF, která u aparátu s prakticky nulovými možnostmi nastavení dokáže se zvukem skutečné divy. Problém je, že jen v málo případech je idální použití britské strany zvuku naplno (ISF doprava), kdy mi zvuk přijde až moc tlustý a méně konkrétní a zároveň i americké strany (ISF vlevo), kdy je zvuk na můj vkus zase až moc tenký a ostrý. Nejvíce mi vyhovuje držet se někde uprostřed s příklonem na tu či onu stranu podle chuti. Na čistém kanálu má kombo opravdu hezký zvuk jak při nízkých hlasitostech, tak při volume doprava, kde ale přece jen nasbírá ještě více kladných bodů a kde je slyšet, že doopravdy poctivě využívá obou svých lamp. První kanál má za mě (a obě kytary) jedničku s hvězdičkou.

Přesuneme se o kousek dále a to ke kanálu zkreslenému. Na zkreslený kanál mám poměrně rozporuplný názor. Je znát, že si pomáhá diodou, což se (aspoň podle mého názoru) negativně projevuje na celkovém zvuku. Jeho jediná výhoda je, řekl bych, téměř nekonečné množství gainu, díky čemuž není problém užít si pořádné zkreslení i s kytarou se slabšími snímači. Při nižších hlasitostech mi zní dobře s oběma kytarami, problém ale nastává s přidáním volume. S Les Paulem je zvuk slušný i při vyšších hlasitostech, ale je znát, že je tu přece jen o něco méně dynamiky než u kanálu prvního. S Explorerem pro mě tenhle zvuk naprosto ztrácí jakoukoliv přitažlivost a cítím z něj jakousi chemickou "pachuť". Určitě je to částečně způsobeno i keramickými snímači, nicméně u apárátů zkreslujících čistě lampou jsem tenhle problém nikdy neměl. Nicméně i tak se dá dobře využít a své uplatnění najde. Táhlá sólíčka s ním znějí velmi pěkně, ale zkreslená kila a celkově doprovody už taková sláva nejsou. Použití funkce ISF bych klasifikoval stejně, jako u kanálu prvního. Změna zvuku je prakticky totožná. Celkově bych zkreslenému kanálu dal za tři, výborný sice není, ale označení dobrý si zaslouží určitě.

Poslední drobnost, na kterou bych se při popisování zvuku chtěl zaměřit je emulovaný výstup. Zrovna to je asi jediná věc, která mě na kombu příliš nepotěšila. Ano, uvědomuji si, že je to pouze emulace reproboxu, nicméně při hraní do sluchátek mě ten zvuk naprosto neoslovil při žádném nastavení s žádnou kytarou. Na můj vkus zní trochu moc uměle a i minimální hlasitost z repra, která nemůže nikoho rušit, zní tisíckrát lépe. Na druhou stranu, při pokusu o nahrávání do pc se mi ten zvuk až tak tragicky nejevil. Pro nahrávání určitě plus, ale pro doopravdy tiché hraní za mě určitě ne. Po prvním vyzkoušení jsem měl dokonce tendenci porovnávat zvuk s Vox Amplug Classic rock, ale po následném srovnání jsem došel k závěru, že tak špatně na tom Blackstar ani zdaleka není.

Spolehlivost:
Na kombo hraju prakticky každý den po dobu tří měsíců a zatím jsem si nevšiml žádného náznaku jakéhokoliv problému. Ale těžko hodnotit spolehlivost po tak krátké době.

Shrnutí:
Kombíčko mě velmi mile překvapilo. Doopravdy jsem nečekal, že toho takový prcek bude umět tolik tak dobře a že i 1 watt dokáže tak nahlas "zařwatt" :twisted: .

Kdyby mi kombo ukradli, koupil bych si ho znovu?
Určitě. Za tu krátkou dobu, co ho mám, mi už tak nějak přirostlo k srdci a nenapadá mě ideálnější aparát, který bych si mohl snadno vzít kamkoliv s sebou. Každému, kdo hledá ideální rockový aparátek na domácí cvičení ho můžu vřele doporučit.
Gibson Explorer 2019 -> 496R + 500T -> D'Addario EXL 116
Gibson Explorer Tribute 2019 -> Dirty Fingers+ -> D'Addario EXL 116
FokusH Les Paul Standard -> Gibson 490R + 498T -> D'Addario EXL 116
FokusH SG Standard
Marshall DSL40CR
Marshall DSL20CR
Takamine GD20 NS->D'Addario EZ910
trsátka Dunlop Ultex

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“