Boss DC-2 Dimension C (chorus)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jester
Rádce
Příspěvky: 2327
Registrován: 10.07.2008 8:10
Bydliště: Brno

Boss DC-2 Dimension C (chorus)

Příspěvek od Jester » 22.07.2010 9:37

Výrobce: Boss
Model: DC-2 Dimension C
Foto:
DC2.jpg
Pořízeno: Duben 2010
Cena: cca 160 liber ( eBay)
Testováno na: Fender American Standard Stratocaster, Orange Rocker 30

Základní charakteristika:
Analogový chorus, vyráběný v Japonsku od prosince 1985 do září 1989. Zvuk má napodobovat rackový efekt Roland SDD-320 Dimension D. Charakter zvuku se nedá nastavovat, pouze je na výběr ze čtyř druhů presetů. Napájení buď adaptérem (9VDC, odběr 30 mA) nebo přes baterku. Vestavěný obvod pro redukci šumu. Stereo výstup.

Zvuk:
Na výběr jsou čtyři přednastavené zvuky, které není možno měnit. Presety se ovládají stiknutím tlačítek 1 až 4. Se zvyšujícím se číslem se mění barva i hloubka efektu. Čím vyšší číslo, tím je efekt výraznější. Tedy jednoduchost sama, nicméně i tento jednoduchý efekt dostal na HarmonyCentral od některých uživatelů známku 9 (maximum 10) ohledně jednoduchosti ovládání.

Zvuk efektu je jedním slovem nádherný. Teplý a dokonale analogový zvuk. Skoro až na hranici, kterou je člověk ještě schopen akceptovat, aniž by došlo k přeslazení a tím ke znechucení ze zvuku. Nicméně stejně doporučuji dávkovat velice opatrně, protože po chvíli by se mohl zvuk zajídat.

Nejčastějí používám preset č. 1 v kombinaci s krkovým snímačem stratocastera a čistého kanálu Orange. Na rozložené akordy je to opravdu podařený zvuk.

Další preset, ve kterém jsem našel oblibu, je preset č.4. Jedná se o přesně stejný zvuk, který používali Cocteau Twins na svých albech (ti kupodivu měli prý tento efekt také ve své výbavě). Je to už hodně rozostřený chorus, pomocí kterého můžete vytvořit dokonalé snové barevné plochy, vhodné pro ambientní muziku.

Bohužel jsem neměl možnost vyzkoušet stereo výstup, který by měl ještě prohloubit 3D efekt zvuku.

Spolehlivost:
Celokovová krabička s nožním spínačem, typická pro efekty Boss. Efekt je poměrně těžký (410g) a robustní. Vzhledem k tomu, že je víc jak 20 let starý, troufám si tvrdit, že o něm můžeme říci, že je i spolehlivý. Ten můj má kromě oděrek jediný problém s funkčností, a to ten, že když zapnu prodlužku, na které mám napájení efektů, občas se sám sepne. Není to pravidelné, že by se sám sepnul pokaždé, ale je to tak v 50% případů.

Shrnutí:
Klady:
+ zvuk, zvuk, zvuk
+ raritní věc, jejíž cena se bude zvyšovat
+ spolehlivost
Zápory:
- cena
- sehnatelnost
- absence možnosti vlastního nastavení (může být i plus, člověk ten zvuk nemůže zmršit :wink:)

Kdyby mi efekt ukradli, koupil bych si ho znovu?
Ano. Určitě ano. Ten zvuk za to stojí. Sice efekt stojí hodně peněz a velice špatně se shání (snažil jsem se ho koupit cca měsíc až dva, než se mi podařilo narazit na kus, u kterého jsem byl ochoten akceptovat cenu), ale určitě nelituji.

Zvuková ukázka:
Z následujícího videa jde poznat, jak se mění charakter jednotlivých presetů a jak efekt postupně nabírá na síle a hloubce. Ve skutečnosti jsou rozdíly mezi presety ještě větší.

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“