Boston - Boston (1976)

Místo pro recenze CD, DVD ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jester
Rádce
Příspěvky: 2412
Registrován: 10.07.2008 8:10
Bydliště: Brno

Boston - Boston (1976)

Příspěvek od Jester » 2.06.2011 11:34

Interpret: Boston
Název alba: Boston
Obrázek
Label: Epic
Rok vydání: 1976

Obsah:
1. More Than a Feeling (Scholz) 4:44
2. Peace of Mind (Scholz) 5:02
3. Foreplay/Long Time (Scholz) 7:47
4. Rock & Roll Band (Scholz) 3:00
5. Smokin' (Delp, Scholz) 4:21
6. Hitch a Ride (Scholz) 4:11
7. Something About You (Scholz) 3:48
8. Let Me Take You Home Tonight (Delp, Scholz) 4:43

Sestava:
Tom Scholz – electric guitars, acoustic guitars, clavinet, organ, bass guitar, design consultant, remastering, liner notes
Brad Delp – lead and harmony vocals, acoustic guitar, producer, engineer
Sib Hashian – drums
Jim Masdea – drums on "Rock & Roll Band"
Barry Goudreau – lead guitars, rhythm guitars on "Foreplay/Long Time" and "Let Me Take You Home Tonight"
Fran Sheehan – bass guitar on "Foreplay" and "Let Me Take You Home Tonight"

Boston
Kapelu Boston jsem poprvé slyšel někdy v roce 1978 v rádiu, v poslechovém pořadu Větrník. Jediný pořad za totality z českých luhů a hájů, kde měl člověk možnost si poslechnout i něco jiného, než normalizační hvězdy českého popu a pokleslé písně italské provenience. Tehdy zazněl profil kapely (v té době kapela měla za sebou vydané dvě desky) v rubrice „Sběrna řinčivého rocku“. V dnešní době trošku paradox, protože kapela hraje typický AOR. No ale tehdy samozřejmě tolik tvrdých kapel, co dnes nebylo, takže koneckonců proč ne. Mimochodem další skupinu, kterou jsem tehdy v té rubrice slyšel, byli BTO. Kandidát na příští recenzi.

Boston vydali celkem 5 řadových desek rozprostřených od roku 1976 do roku 2002, takže nijak výjimečně plodní nejsou. Každopádně první, stejnojmenná deska, je určitě nejznámější.
Kapela Boston je prakticky sólový projekt Toma Scholze. Určitě jste to jméno někdy slyšeli. Minimálně v souvislosti s kytarovými efekty. Kytarový zvuk Toma Scholze je jedinečný a snadno rozpoznatelný.

Album Boston vyšlo v roce 1976. Jednalo se o nejlépe prodávaný debut kapely (17 platinových desek). Do té doby, než ho pokořila banda ožralců s Appetite for Destruction.
Deska obsahuje převážně skladby Toma Scholze (vyjma skladeb číslo 5 a 8, na kterých se podílel zpěvák Brad Delp). Ten je taky nahrál ve svém domácím studiu. V Epicu byly provedeny pouze finální úpravy a konečný mix.

Deska je vzácně vyrovnaná, není tady prakticky slabší píseň. A všechny hratelné v rádiu. Je to chyba nebo přednost? Navíc mě neustále fascinuje zvuk desky. Nechápu, jak takový zvuk mohli někdy v sedmdesátých letech vytvořit.

Viděli jste záznam z koncertu Nirvany v Readingu? Tam těsně před začátkem Smells Like Teen Spirit zpívá Novoselic do riffu Smells úvod skladby More Than a Feeling. Důvod? Jednoduché. Spousta lidí Nirvaně vyčítala, že riff Smells obšlahli právě z této písně. Takže úvodní skladba desky je i největším hitem kapely a její kytarový riff se zařadil po bok ostatních nezapomenutelných riffů.
Z dalších skladeb doporučuji ještě Piece Of Mind s unisono kytarovou melodií a odpichovou Rock & Roll Band. Ale jak už jsem psal, žádná skladba není vyloženě špatná. Stačí si jenom užívat geniálních melodií.Odpovědět

Zpět na „Recenze alb“