CELESTION

Lampy, tranzistory, technické problémy, ...
Odpovědět
mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1977
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: CELESTION

Příspěvek od mmjuz » 6.05.2019 13:45

Ale ano, to víš, že se měří v 1 m v ose při 1 W příkonu. Správně by se měl při testu používat tzv. "bílý šum".
Ale aby naměřné hodnoty o něčem skutečně vypovídaly, je třeba k této křivce ještě dodat křivku THD a zároveň i impedanční křivku, pak se teprve dá něco vyčíst. Protože na 1W s reproduktorem příkonu o desítkách Wattů prostě nikdo nehraje. Mělo by to vypadat asi takto: https://www.dexon.cz/data/popisy/02085.pdf
Vidíš, že pod 100 Hz už má malou rezervu, takže tam těch basů moc neuhraje, brzy začne kreslit. Ale pásmo pod 100 Hz nás u kytarového aparátu až zas tak moc nezajímá, zvláště při hraní zkresleného zvuku. Ovšem už okolo 150 Hz tam má téměř 40 dB rezervu a to je docela dobrý parametr, lze soudit, že tenhle reproduktor dá pevný konkrétní zvuk i v basech, pakliže ho bude uživatel rozumně používat. Osadil bych ho bez obav do otevřené ozvučnice. U horších reproduktorů s měkkou membránou může být ten odstup mnohem menší a i když výrobce uvádí u repra s příkonem např.60 W a rezonanční kmitočet 75 Hz, na křivce při 1 W se zdá, že už třeba na 100 Hz je ve skvělé toleranci - 5 dB, tak se stává, že při příkonu 10 W už není schopen zahrát ani 200 Hz, protože to zkreslení ( člověk to vnímá jako hlcení, nekonkrétní nečitelný zvuk díky nárustu subharmonických ) je tak nepříjemné, že hráč automaticky kroutí basový korektor do útlumu. Takováto repra jsou pak použitelná tak ve 4 ks v hluboké uzavřené ozvučnici, kdy se jedotlivé zářiče zatěžují jen malým výkonem a ozvučnice dodá jakési dunění. Kompromis pro nenáročné. No a pak je tu impedanční křivka. Tu je vidět, že ještě na 6 kHz je cca 11 - 12 Ohmů, to je v pohodě. Ovšem občas křivka třeba na 2kHz může začít stoupat o něco prudčeji a někde na 5 kHz už může být impedance výrazně nad 16 Ohmů. Ono to nemusí být vždy ke škodě, ale je dobré impedanční křivku znát, aby si tyhle věci člověk mohl odvodit. Samotná frekvenční charakteristika př 1 W bez doplnění o výše zmíněné měření je prostě k ničemu. Taky mi to trvalo, než jsem na to kdysi přišel. S klidným svědomím to podtrhnu úvahou, že firma, která uvádí parametry tak jako Celestion, prostě z lidí dělá blbce. Bohužel, Tube Guru to ještě nepochopil a podobným úsměvným popisem parametrů se tu ohání bez mrknutí oka.
Tady pomůže jen empirismus, žádné teorie vyčtené na stránkách výrobce.
Příklad. Před lety jsem pořídil přes Ebay nějaká stará repra Magnavox a Jensen z 50. let. Jeden 10´´ ks jsem nechal změřit a měl Fs 156 Hz! Šel jsem do kolen, víc mě to nezajímalo. Ležel tu leta s dalšími, něco málo, hlavně°12´´ jsem použil, něco rozdal a nedávno jsem tuhle 10´´mrchu dal do 5W komba na domácí šudlání. Kluk prostě toužil po Jensenu z 50. let, protože legenda a hotovo. Tak jsem o tom popřemýšlel, membrána byla krásně tenoučká a při tom pevná jak skořápka u vejce, tak jsem signál v preampu na vazebních kapacitách zatloukl co to šlo a v korektoru naopak vytáhl 200 Hz na pořádný hrb. Přesnou hodnotu si z hlavy nepamatuji a nestačil jsem se divit, jak pěkný tučný zvuk z komba jde při plném výkonu. Podotýkám, že repro má tak sotva 1/2 palcovou cívečku, větší výkon nesnese.

Odpovědět

Zpět na „Komba, zesilovače, reproboxy“