Článek - MIDI routing

Místo pro zajímavé články ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6382
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Článek - MIDI routing

Příspěvek od pavlii » 18.01.2019 10:26

MIDI routing
Nedávno se na FB otevřela otázka, jak zapojit 2 syntezátory tak, aby bylo možno engine jednoho využívat klaviaturou druhého a naopak. Požadavek vyvstal z důvodu pěkných klavírních rejstříků na KORG Oasys, ke kterým by se hodila hra pomocí klavírní mechaniky Kurzweil PC3K8, a naopak – bicí rejstříky na Kurzweilu se úplně nabízí hrát pomocí touch pad KORGa. Nahrávat pak vždy jen to správné audio i MIDI. Jak na to?
V celé sestavě je ještě počítač a zvukovka R.M.E. Fireface UCX. PC3K8 má „klasické“ MIDI porty (DIN 5 kolík) a KORG je připojen přímo USB kabelem (rozhranní USB/MIDI). V diskusi zaznělo, jako jedno z řešení, MIDI Merge box, což mi přišlo ne úplně správné, protože všechno má vlastně tazatel k dispozici a je jen otázka konfigurace dle požadavků na funkčnost.
Pro demonstraci jsem zvolil opět svoje důvěrně známé domácí prostředí, tj. Cubase VST/32, obě MIDI připojení sice klasicky, ale to vůbec nevadí – jsou to prostě dva nezávislé MIDI okruhy ze dvou MIDI zařízení. Jedním budiž rozhranní na zvukovce a druhým na MIDEX8, a to konkrétně port „4“, kam je připojen ALESIS Ion. Do rozhranní zvukovky je zapojen syntezátor Prophet. Nicméně na obrázcích použiji názvy nástrojů s ohledem na FB dotaz :-)

Úkol č.: 1 Klaviatura KORGu využívá engine Kurzweilu (tj. práce s bicími)

- kontrola povolení MIDI vstupů (u mě tedy Options > MIDI Setup > System a položka Inputs)

Obrázek

...minimálně by měly být povoleny oba MIDI porty, takže podstatné je zatržítko u SW1000 MIDI IN a MIDEX8-4

Obrázek

Obrázek

!! nesmí se zapomenout mít aktivní MIDI Thru, jinak nebudou přijímaná MIDI data posílána ven na vybraný výstup; pouze bude možnost je nahrávat (aktivita v Panelu Posuvu bude blikat jen u In a nikoli u Out) !!

- v MIDI stopě vybereme požadovaný výstup, takže zde to bude MIDEX8-4

Obrázek

Aktuálně je tedy aktivní trasa MIDI dat následovná:

Obrázek

Na Kurzweil se vybírá příslušný patch a klaviaturou/padem na KORGu se engine Kurzweilu ovládá. MIDI data se nahrávají ze vstupu, audio materiál z příslušných vstupů, kam je přiveden zvuk z Kurzweil. Pro ztlumení zvuku KORGu lze jednoduše využít nemonitorování audio vstupů z něj (na úrovni zvukovky/DAW) nebo se na něm vypne režim „Local“ (tj. MIDI data budou posílána pouze na MIDI výstup a nikoliv i do interního engine).

Úkol č.: 2 Klaviatura Kurzweil využívá engine KORGu (tj. klavírní zvuky)

- kontrola MIDI vstupů – viz výše
- v MIDI stopě vybereme požadovaný výstup, takže zde to bude SW1000 MIDI OUT

Obrázek

No a MIDI trasa tedy je:

Obrázek

Patch se analogicky vybírá tentokrát na KORGu. Audio a případně režim „Local“ – viz výše, jen v obráceném gardu.
V obou případech je při hraní na klaviaturu/touchpad příslušného nástroje zaznamenávána MIDI aktivita:

Obrázek

Princip by měl být genericky shodný prakticky s libovolným DAW, který umožňuje práci s MIDI a má nějaký smysluplný routing. Pokud tomu tak není, je třeba to řešit buď SW třetí strany (například MIDI-OX a Hubi`s Loopback Device virtuálním MIDI kabelem) nebo přímým propojením MIDI Out > In obou nástrojů s tím, že nahrávaná MIDI data (je-li potřeba) se budou brát z MIDI Thru toho druhého nástroje (případně MIDI Out za určitých podmínek):

Obrázek

Rozdíl MIDI Out a Thru je v tom, že MIDI Out obsahuje jen vlastní MIDI data a MIDI Thru pouze „přeposílá“ data přijatá na vstupu. Někdy lze v nástroji ale nakonfigurovat MIDI Out, aby obsahoval jak vlastní, tak i přijímaná data (často označováno jako „Soft Thru“).
Takže tím by měl být problém vyřešen a osvětlen, úloha byla celkem jednoduchá a netřeba celý proces nějak zbytečně zesložiťovat.
Naposledy upravil(a) pavlii dne 18.01.2019 11:16, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Oprava textu v závěru článku - MIDI Thru a MIDI Out.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

Odpovědět

Zpět na „Články“