Článek - Využití MIDI-OX pro analýzu připojení

Klavíry, keyboardy, digitální piana, syntezátory, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6155
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Článek - Využití MIDI-OX pro analýzu připojení

Příspěvek od pavlii » 11.01.2010 0:55

Analýza MIDI komunikace
Za relativně nedávnou krátkou dobu jsem se nejen na tomto webu setkal s dotazy na MIDI připojení k počítači, přičemž v nemalé míře bylo zastoupeno i pátrání nad tím, proč nefunguje to zapojení, které tazatel zkoušel. Vzhledem k tomu, že existuje široké zastoupení rozličných programů (ať už DAW nebo typu Sibelius, čili notový zápis, a další), radil jsem vždy pokaždé totéž: zanalyzovat si MIDI komunikaci nějakým nástrojem. Nastavení MIDI se totiž v tom kterém programu výrazně liší; minimálně umístěním v menu a moje paměťová kapacita jaksi nedostačuje (nehledě na to, že učit se spoustu software jen proto, abych semtam někomu poradil, se mi zdá vyloženě kontraproduktivní...). Takže řešením je:

Program pro monitorování MIDI komunikace.

Samozřejmě jich je více, ale mým oblíbencem je freeware utilitka (pro nekomerční použití) MIDI-OX (http://www.midiox.com). Nejenže je to velice triviální nástroj pro práci, ale když se blíže kouknete na jeho možnosti (nebudou předmětem tohoto článku), tak zjistíte, že je to sakra silný kousek software! Každopádně následující text bude popisovat základní nastavení a způsob ověření správné MIDI komunikace. Pochopitelně bude bude součástí i jeden příklad zřetězení několika MIDI nástrojů, protože to už není úplně jednoduchá věc a opravdu záleží co, jak a kam připojíte, aby vše fungovalo jako celek.
Vyjdeme pro začátek z jednoduchého příkladu: mějme klávesy, které mají MIDI In a MIDI Out konektory (dle standardu: kulatý 5-ti kolík DIN), dále zvukovou kartu (nebo jen nějaké MIDI rozhranní, třeba USB/MIDI převodník), kam se dají klávesy připojit, 2x klasické MIDI kabely a jeden počítač s nainstalovaným programem MIDI-OX.. Instalace je velice jednoduchá a nezáludná – prostě z výše uvedených stránek si stáhnete instalační soubor aktuální verze programu a spustíte. Odklikáte požadovaná „Next“, „Finish“ a podobná tlačítka a po ukončení celého procesu a spuštění programu obdržíte zhruba to, co je na obrázku1:

Obrázek

Tedy – nebude to přímo to samé, okno bude menší a i obsah se bude trochu lišit. Ale to nevadí, hned to napravíme :-) Pokud si obrázek dobře prohlédnete, zjistíte celkem 3 podokna v hlavním okně MIDI-OX. Jsou to „Monitor – Output“, „Monitor – Input“ a „MIDI Port Activity“. Pro naše účely vyloženě maximálně vhodný výběr, protože takto odsledujete naprosto všechno. Jak si to ale zviditelnit?
Začněte standardně zvětšením hlavního MIDI-OX okna, což je zcela běžná činnost v systému Windows. Proveďte zvětšení prostě o kus do šířky a do výšky; podstatné je zobrazení všech ikonek nabídek v horní liště. Následně si vyvoláte okno „Monitor – Input“ (obrázek 2) a okno „MIDI Port Activity“ (obrázek 3).

Obrázek

Obrázek

Následně je nutné provést správné zapojení tzv. „MIDI okruhu“ - tedy pokud již vše nemáte propojeno :-) Jestliže na fyzickou práci došlo až nyní, vězte, že se propojuje MIDI In port s MIDI Out portem. Máte-li samostatné kabely, je identifikace jednoznačná. Jsou-li (například z USB/MIDI převodníku) kabely součástí MIDI rozhranní, je to občas sázka do loterie, podaří-li se na první zapojení udělat vše správně :-D Někteří výrobci označí kabel jako „IN“ s tím, že se jedná i „MIDI In“ port a někteří ho jsou schopní označit jako „IN“, protože říkají „abyste to zapojili do MIDI In konektoru“; což vlastně znamená, že se jedná o MIDI Out port ;-) Ještě tomu všemu rozumíte..???
Propojení máme, MIDI-OX spuštěný a jeho pracovní plocha nakonfigurovaná, takže je třeba ještě dotvořit to datové propojení na straně programu. Provedete to vybráním požadovaných MIDI In a Out portů, takže vše bude asi jasné z obrázku 4.

Obrázek

V mém případě je vše zapojeno do MIDI okruhu zvukovky SB AWE32, takže výsledek je na obrázku 5:

Obrázek

Okno Monitor Output vám vypíše informaci o otevřením MIDI vstupu a výstupu a v okně Activity bystě měli vidět nějakou aktivitu (pravděpodobně položka RT). Pokud se vám začnou plnit okna Monitor pravidelnými zprávami Active Sensing (což je právě to, co bliká v okně Activity), aplikujte nastavení filtru: Options > MIDI Filter > System Realtime a zde klikněte na položku „FE-Active Sensing“. Potvrďte OK, zaškrtněte „Apply Filter to Input Monitor too“ a opět OK. Viz obrázek 6:

Obrázek

No a pak už stačí mačkat klávesy a obdržíte asi něco podobného obrázku 7:

Obrázek

Tím by bylo vše hotovo a vy jste se ujistili, že máte MIDI klávesy správně zapojeny. Pokud ve výše uvedeném postupu něco zhavaruje, zkuste jako první prohodit MIDI In a Out kabely – docela to pomáhá ;-) (viz poznámka v textu). USB připojení tímto neduhem netrpí; tam je postup z tohoto článku skoro i zbytečný, ale i tak se hodí, když vám klávesy v oblíbeném programu nehrají a vy se chcete jen ujistit, že i v USB případě je vše OK co se MIDI komunikace týče.
Závěrem slíbený popis jednoho z mých setupů. Výchozí stav: MIDI klávesy Edirol PCR-800, Access Virus B, SW Cubase. Požadavky: vše propojit tak, abych klávesami mohl hrát na Vira a zároveň nahrával MIDI z nich do Cubase. Plus možnost nahrávat i vlastní MIDI z Vira (práci s jeho kontrolery) do Cubase. Takže jak z toho ven? Po chvilkovém zkoumání a praktických testech z toho vyšlo toto:

Edirol MIDI Out -> zvukovka MIDI In
zvukovka MIDI Out > Virus MIDI In
Virus MIDI Out > Edirol MIDI In
aktivování MIDI Merge na Edirolu (čímž se z jeho MIDI Out stalo vlastně MIDI Out + Thru)


Vysvětlení pro pochopení: MIDI Out port je ten, ze kterého jdou MIDI data zařízení. MIDI Thru je port, ze kterého jdou data, jež přicházejí na MIDI In. Z tohoto důvodu není možné připojit Edirol do Vira a pak teprve do zvukovky, neboť v případě použití MIDI Out (Virus) by se do počítače nedostávaly MIDI zprávy z Edirolu a v případě použití MIDI Thru (Virus) zase MIDI zprávy z něj. Pokud by ale měl Virus jen jeden MIDI Out port, do kterého by se softwarově „připojil“ i MIDI Thru (jako to má Edirol), šlo by zapojení řešit i takto. Protože má ale Virus MIDI Out i Thru na samostatných konektorech, musel jsem zapojení MIDI okruhu řešit tak, jak jsem popsal původně. Tok dat je správný a MIDI okruh uzavřený (ano – i zde se dá vytvořit zpětná vazba tím, že se použije MIDI Thru ve všech zařízeních a MIDI data tak začnou rotovat v MIDI okruhu – schválně si to zkuste).
MIDI-OX se dá použít i na spoustu dalších věcí: posílání SysEx zpráv, MIDI Bulk Dump, přehrávání MIDI souborů atdatdatd. Při spojení s virtuálním MIDI kabelem (třeba Hubi`s Loopback) se dá MIDI-OX „vřadit“ do toku MIDI dat a zkoumat, co se děje na MIDI sběrnici při komunikaci vašich MIDI zařízení s programem, kde je chcete použít. Já virtuální MIDI kabel používám třeba pro případ, kdy pracuji s výběrem zvuku v generátoru zvukovky a nechci vypínat Cubase. Ale využití by se našlo i více....
Pavel „pavlii“ Kappler
© 2010
Naposledy upravil(a) Nero dne 11.01.2010 15:25, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Zdůležitněno + lehce upraveno.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

trix
Příspěvky: 17
Registrován: 5.12.2011 11:52

Re: Článek - Využití MIDI-OX pro analýzu připojení

Příspěvek od trix » 3.07.2012 15:35

Rad bych se zeptal na tu teoretickou variantu ve Tvem praktickem prikladu MIDI propojeni. Prave se chystam pouzit Tvuj exemplarni setup pro svoji sestavu prave s tou zminovanou variaci - dle manualu umi muj Virus TI2 tzv. Soft thru (zjreme jen jiny nazev pro MIDI merge na Edirolu):

Dle manualu funguje takto:
Soft Thru
> Off, On: Specifies whether received MIDI data is also directly
routed to (i.e. mirrored at) the MIDI out socket. Before switching
this parameter on, make sure there will be no MIDI loop in
your system.

Takze pri aktivovanem Sof Thru bych to snad mohl zapojit takto:
Axiom Pro (MIDI klavesy) MIDI Out > VIrus TI2 MIDI In
Virus TI2 MIDI Out (+Thru) > zvukovka MIDI In
zvukovka MIDI Out > Virus TI2 MIDI In

Kazdopadne to zkusim a spojeni zanalyzuju v MIDI-OX. :)

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6155
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Článek - Využití MIDI-OX pro analýzu připojení

Příspěvek od pavlii » 3.07.2012 19:22

Nezapojíš - všimni si, že jsi u Virus TI použil dvakrát "MIDI In", takže nesmysl. Do řetězce bys měl zahrnout zpět i klaviaturu - všimni si mého příkladu. Okruh musí být uzavřen.

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

trix
Příspěvky: 17
Registrován: 5.12.2011 11:52

Re: Článek - Využití MIDI-OX pro analýzu připojení

Příspěvek od trix » 4.07.2012 9:50

No jo, vubec jsem si nevsiml, ze mam jeden konektor pouzity 2x.
Teprve se ucim propojovat vice zarizeni mezi sebou.
Takze takhle by to bylo spravne?

Axiom Pro (MIDI klavesy) MIDI Out > VIrus TI2 MIDI In
Virus TI2 MIDI Out (+Thru) > zvukovka MIDI In
zvukovka MIDI Out > Axiom Pro MIDI In

Diky za pomoc.

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6155
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Článek - Využití MIDI-OX pro analýzu připojení

Příspěvek od pavlii » 4.07.2012 10:51

Ano. Ale takhle se MIDI informace nedostanou z počítače (DAW) do Virusu. Je třeba aktivovat Thru i na Axiomu. Případně připojit Axiom pomocí USB (jednodušší varianta) a udělat MIDI okruh jen mezi Virusem a zvukovkou. Pak se aktivuje Thru jen v DAW (=vlastně zvukovka) a na Virusu ponechá pouze nativní MIDI Out funkce (bez Thru).

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

Odpovědět

Zpět na „Klávesové nástroje a syntezátory“