Cort NTL 20 NAT (akustická kytara)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
rocky77
Příspěvky: 789
Registrován: 9.12.2009 20:41
Bydliště: Plzeň

Cort NTL 20 NAT (akustická kytara)

Příspěvek od rocky77 » 13.07.2010 12:50

Diskuze k této recenzi - recenze-vasi-vybavy-f61/cort-ntl-20-nat ... ml#p502793


_________


Model: Cort NTL20 NAT

Foto:

Obrázek

Pořízeno: únor 2010, nová, cena cca 6.500 Kč

Testováno na:

Základní charakteristika

• Tvar: malé jumbo
• Vrchní deska: smrk - masiv
• Zadní deska: mahagon - masiv
• Boky: mahagon
• Krk: mahagon
• Hmatník: palisandr
• Šířka nultého pražce: 45 mm
• Menzura: 643 mm
• Ladící mechanika: Grover Super Rotomatic
• Kobylka: palisandr
• Barva: NAT (natural)

Zpracování (+ pohodlnost hraní)

Z hlediska zpracování není nástroji moc co vytknout. Řemeslná práce byla odvedena bez závad tak, jak už jsem si u nástrojů značky Cort zvykl. Pražce perfektně zarovnané, všechny hrany a spoje začištěné, nikde žádná vůle, prostě zpracování na jedničku. Nastavení dohmatu je individuální věcí každého hráče dle toho, co preferuje, nicméně ani v tomto ohledu jsem nemusel kytaru nijak seřizovat – tak, jak jsem ji koupil, byla pohodlně hratelná. Já osobně mám rád co nejnižší dohmat, takže jsem jej trochu snížil pomocí výztuhy v krku, ale i bez této úpravy se na kytaru hrálo dobře a pohodlně.

Ladění drží perfektně a po velmi dlouhou dobu. Ladění v oktávách i po celém hmatníku (do 12. pražce, dále jsem to nezkoušel, neb vyšší polohy nevyužiji) je v pořádku. Ladící mechaniky jsou poměrně jemné (je použit převod 18:1 místo obvyklejšího 14:1) a pohodlně se s nimi pracuje. Snad jen při výměně strun se trochu negativně projeví velikost zakončení ladící mechaniky, protože jsou příliš velké pro standardní kličku pro navíjení strun, takže je skoro lepší kličku nepoužívat. Ale je to jen drobný nešvar, který není nikterak zásadní.

Kytara pěkně padne do ruky. Díky masivní přední i zadní desce je to bytelný nástroj, který ale není nikterak přehnaně těžký. Díky „jumbovitému“ vybrání padne dobře při hře v sedě na nohu, takže hra je velmi pohodlná. Hmatník je širší (45 mm), než je zvykem u westernových kytar, ale díky svému profilu není rozdíl příliš znatelný jako např. u kytar značky Seagull (hmatník 46 mm).

Zvuk

Zvuk je vždy velmi subjektivním kritériem při hodnocení kytary. Cort NTL 20 je prodejci prezentován primárně jako kytara pro prstové styly, a to především díky širšímu hmatníku. S tímto se dá souhlasit, nicméně ani při „strummingu“ (ať už prsty či trsátkem) se kytara neztratí. Zvuk je silný a hlasitý. Charakteristika zvuku odpovídá tělu kytary – je to něco mezi dreadnoughtem a jumbem. Zvuk není tak průrazný jako u dreadnoughtu, nicméně dostatečně jasný. Naopak z jumba má NTL 20 výraznější basy i středy. Pro někoho tedy může tato kytara spojovat nevýhody dreadnoughtu a jumba, resp. může být vnímána tak, že to není ani jumbo, ani dreadnought. Nicméně mne oslovila právě propojením zvuku charakteristického pro oba výše uvedené tvary kytar, navíc má díky svému zvuku dosti univerzální možnosti použití v různých stylech.

Spolehlivost

Kytaru mám cca půlroku a zatím se na ní nevyskytl žádný problém, takže ji hodnotím jako velmi spolehlivou.

Shrnutí

Po půlročním hraní jsem stále s kytarou velmi spokojen. Precizní zpracování, pohodlné a příjemné hraní, krásný zvuk. To vše ve spojení s použitými materiály a cenou dělají z této kytary kus, který by určitě neměl zůstat mimo pozornost.

Kdyby mi nástroj ukradli, koupil bych si ho znovu?


Pokud bych znovu hledal kytaru se širším hmatníkem a byla by stále v prodeji (výrobce ji ve své nabídce již nemá, takže předpokládám, že se již nevyrábí a v prodeji jsou poslední kusy), tak pravděpodobně ano. Za 6.500 Kč je to kytara s výborným zvukem, navíc s přední i zadní deskou z masivu, což z ní činí co do poměru cena/výkon jednu z nejlepších kytar, co jsem držel v ruce.
Seagull 25th Anniversary Mahogany Spruce

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“