Cort Source (el. kytara)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Pikus
Příspěvky: 1688
Registrován: 2.12.2008 17:48

Cort Source (el. kytara)

Příspěvek od Pikus » 21.10.2016 21:43

Kytara: Cort Source CR
Pořízeno: srpen 2014, nová přes internet, akční cena 6 500 Kč (normální cena 12 200 Kč)
Testováno na: Homemady 5W Vox Top boost channel, homemade Wattkins Dominator / Marshall 1974x

Parametry
Tělo: třívrstvá javorová překližka, mahagonový centrblok
Krk: javor, profil C
Hmatník: palisandr
Snímače: HB - HB
Elektronika: 3 polohový switch, 2x Volume, 2x Tone
Menzura: 628 mm
Počet pražců: 22, medium, nikl
Kobylka: tune - o - matic + stop tailpiece

Kytara Cort Cource je pololubová elektrická kytara (ala model Gibson ES - 335). Vrchní i zadní deska a luby jsou z třívrstvé laminátové překližky. Uvnitř kytary je masivní mahagonový blok, krk je vyroben z masivního javoru a hmatník z palisandru. Krk je k tělu přilepen. Osazaní i zapojení je totožné jako u originálního modelu, tzn. dva humbuckery, 3-way switch a pro každý snímač vlastní potenciometr hlasitosti a tónové clony. Model Cort Source CR je lakován červeným transparentní lakem, přes který je vidět pěkná kresba dřeva.

Zpracování
Otázka zpracování bude poněkud složitější. Kytara, kterou jsem koupil na slepo přes internet pravděpodobně ležela nějaký ten pátek na obchodě. Když mi přišla, nebyla příliš dobře seřízená (byť si někdo dal tu práci a vyměnil jí struny), byl povolený jeden potenciometr hlasitosti, chyběl úchyt řemene a v laku je patrný sem tam škrábanec. Nicméně, pražce jsou dobře zabroušeny, po seřízení kytara ladí, nikde nic nedrnčí a po technické stránce funguje dobře. Navíc je radost se na tuhle kytaru dívat, je opravdu krásná. Jo a překvapilo mě, jak je kytara těžká (i oproti kytarám s plným tělem).

Teď se budu chvíli věnovat nedostatkům, které jsem objevil... I po kompletní údržbě a seřízení se má kytara tendenci při bendování rozlaďovat. Co jsem hledal na internetu, lidé si na tuto vlastnost sem tam stěžují, takže je vhodné do budoucna počítat s investicí do ladících mechanik. Dalším nedostatkem je poněkud divné řešení tune - o - matic kobylky, kdy jsou šroubky nesoucí ladící kameny zajištěny pomocí dlouhého drátku. Při seřízení je nutné dávat pozor, aby se tento drátek nepovolil a nevylezl mimo některý ze šroubků, jinak kytara začne drnčet. Tento typ řešení jsem viděl u tune - o - matic kobylky poprvé, ale podle internetu je na modelech různých výrobců.

Co se týče pohodlí při hraní, je kytara osazena velmi pohodlným krkem (což mi nezávisle na mě i ostatních potvrdilo pár kamarádů muzikantů, se kterými jsem měl možnost hrát). Krk má tvar C, řekl bych, že je o něco tlustší než krk na kytarách PRS, ale není to takový špalek, jako např. u Les Paulů... možná bych jej přirovnal i ke krku z kytar Dreadnought od Cortu.

Zvuk
Vzhledem k tomu, že se jedná o polubovku, má kytara poměrně hlasitý akustický projev oproti kytarám s plným tělem. Na druhou stranu nízkolubové elektrické kytary bez centrbloku hrají akusticky mnohem hlasitěji. Ale je to šikovný tak akorát nahraní v noci, kdy se člověk sám dobře uslyší a nikoho tím nebude rušit. Na kytaře je cítit, že pěkně rezonuje, poznat to je zejména na břiše.

Teď se dostanu k tomu, jak Cort Source hraje po zapojení. Krkový snímač najde využití zejména pro čistší zvuky do stylů jako jazz nebo blues. Na můj vkus je bohužel až moc basovo-středový, zahuhlaný. Proto uvažuji o jeho výměně. Na druhou stranu kobylkový snímač mě doslova nadchnul. Jedná se o správný naštvaný středový zvuk a s řádně okuleným marshallem se ozývají zvuky velmi blízké ACDC, Led Zeppelin, Cream atd. Ten zvuk mě opravdu neskutečně baví. Navíc zní opravdu přirozeně, otevřeně, žádná chemie...

Jinak oba snímače jdou velmi pěkně za rukou a pokud hraji opravdu citlivě, není problém zvuk úplně vyčistit, případně tomu lze dopomoci i stáhnutím volume potu. Uvnitř kytary je použita stíněná kabeláž, takže ani není problém s brumy při vyšších hodnotách gainu na zesilovači.

Další super věcí je možnost hraní si se zpětnou vazbou. Zpětnou vazbu lze dobře kontrolovat (oproti níkolubovým kytarám bez cetrbloku) a nehrozí (díky velkému napůl dutému tělu), že se vůbec chytit nepovede.

Spolehlivost
Kytaru mám doma cca tři měsíce. Od té doby, co jsem ji seřídil a odstranil drobné závady, se kterými mi přišla domů, se neobjevil žádný problém.

Shrnutí
Od té doby, co jsem hrál na kytaru, jsem tajně pokukoval po BB Kingovo Lucille, později po různých modelech a variacích na ES-335. Tím, že mi tahle kráska přišla domů, jsem si splnil jeden ze svých snů, který nejen, že pěkně vypadá, ale k tomu i parádně hraje. Navíc, za cenu, kterou jsem ji koupil, jsem žádný lepší nástroj podobného ražení nikde neviděl. Cort Source je velmi univerzální kytara, s níž nezní blbě nic od jazzu po hard rock a punk.

Kdyby mi nástroj ukradli, koupil bych si jej znovu?
No, předně doufám, že mi jej neukradnou :D. Pokud bych ji sehnal za stejný peníz jako teď, určitě bych ji koupil znovu.
Přílohy
a.png
b.png

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“