Cynic - Re-Traced EP (2010)

Místo pro recenze CD, DVD ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Cynic - Re-Traced EP (2010)

Příspěvek od Nero » 14.09.2010 20:23

Interpret: Cynic
Název alba: Re-Traced
Obrázek
Label: Season of Mist
Rok vydání: květen 2010

Tracklist:
1. Space – 5:14
2. Evolutionary – 4:25
3. King – 4:54
4. Integral – 3:51
5. Wheels Within Wheels – 4:44

Line-up:
Paul Masvidal – vokály, kytary
Sean Reinert – bicí, perkuse, klávesy
Robin Zielhorst – basa
Tymon Kruidenier – solová kytara

Warren Riker - mix
Maor Appelbaum – mastering


Úvodem ...
Přestože je Cynic kapelou, které vydala jen dvě klasická alba, jejichž celková stopáž nedělá ani 60 minut, jde o jedno ze základních uskupení žánru, jenž bývá označován jako technický metal. Pokud je třeba blíže popisovat jejich hudbu, tak je postavena na kombinaci jazzových a metalových prvků, kontrastu Masvidalova vysokého, skoro až dětského hlasu upraveného vokodérem s Kruidenierovým growlingem a velmi kvalitních výkonech všech hudebníků, které se nebojím označit jako virtuozní.

Deska Focus vydaná roku 1993 je vynesla mezi mezi nejznámější kapely metalové scény. Bohužel během práce na druhém albu se kapela rozpadla, a tak bylo nutné si na další desku počkat až do roku 2008. Album Traced in Air sice znamenalo posun v jejich zvuku (ještě aby ne, po 15 letech), nicméně dle mého názoru potvrdilo kvality této formace.

O dva roky později vydávají Cynic právě EP Re-Traced. Sama kapela ho označuje jako reinterpretaci skladeb z předchozí desky Traced in Air. Někdo by skladby označil za remixy, nicméně Cynic při tvorbě Re-Traced nepoužili nic z původního materiálu a vše natočili znovu. Opouští svůj standardní zvuk – skladby si více zahrávají s ambientem, elektronikou, použitím synthů, odsouvají metalovou stránku věci. Masvidalův hlas není upravován efekty, ve skladbách chybí Kruidenierův growling. Společné naopak zůstávají texty, ty se nemění.

Na EP naleznete 5 skladeb, 4 z nich jsou právě oněmi reinterpretacemi Traced in Air, poslední skladba je novinkou, u které se v podstatě vracejí ke svému standardnímu projevu.

... trochu podrobněji ...
EP otevírá skladba Space, která je reinterpretací The Space for This. Pro mě asi nejhůře skousnutelný track celé desky. Nejvíce si zahrává s elektronikou a zejména provedení bicí se mi vůbec nelíbí. Při poslechu do sluchátek skoro až nepříjemné. Zajímavá začíná být skladba až v druhé třetině, kdy se zapojí i solová kytara. V druhé půlce přichází uklidnění, které předznamená další skladbu.

Evolutionary je předělávkou Evolutionary Sleeper, podle mě jedné ze dvou nejlepších skladeb na Traced in Air. Zde mi asi nejvíce chybí vokál Kruideniera - poněkud paradoxně, protože v původní verzi zrovna výraznou roli nehraje. Evolutionary zní zpočátku hodně ambientně, později přitvrdí. Nicméně i přes zajímavou reintepretaci se zde nemůžu zbavit dojmu, že tomu prostě něco chybí.

Následuje King, tedy remix King of Those Who Know. Její začátek je, pokud by se pominul zpěv, skoro až post-rockový, po pár taktech se přidají i typické kytary s jazzovým nádechem. Vývojem se skladba dostane až do polohy, kdy se nedá pochybovat o tom, že posloucháte Cynic. King podle mě ze všech skladeb nejvíc obsahuje onu esenci, která dělá Cynic Cynic. A to i přesto, že ke konci skladba zase skočí do elektronických vod.

Jako poslední je reinterpretována Integral Birth, tady pojmenována jen jako Integral. Tato skladba mě přišla nejlepší na Traced in Air, i na Re-Traced mě baví nejvíce. Pojatá je možná nejjednoduššeji, ale právě v tom je její síla. Hodně mi připomíná skladby Aeon Spoke, což je Masvidalův alternative rockový projekt z dob před reunionem Cynic.

Závěr EP tvoří Wheels Within Wheels, nová skladba, která je návratem k typickému zvuku Cynic. Klidně by mohla být zařazená na Traced in Air a vůbec by nevyčnívala. Pouze chybí Kruidenierův growl, jinak vše při starém.

... celkový dojem ...
Z hlediska zvuku nelze desce nic vytknout. Nahráno, namícháno i namasterováno opravdu dobře. Jak z „monitorů“ u PC, tak i přes sluchátka se Re-Traced poslouchá skvěle, pominu-li tedy bicí u Space, které mně osobně zní ze sluchátek nepříjemně.

Výběr skladeb podle mě též dobrý, k reinterpretaci si Cynic zvolili pro mě osobně ty zajímavější tracky z Traced in Air. Vzhledem k tomu, že texty zůstaly stejné, tak ty nebudu hodnotit, pouze budu konstatovat, že jsou na vysoké úrovni, kterou si Cynic stabilně drží.

... a závěrem.
Přestože jsem na první poslech byl deskou trochu zklamaný, po několika dalších přehrátí jsem změnil názor. Re-Traced je důkazem hudební otevřenosti a nápaditosti Cynic. Je úžasné vidět, že pro ně skladba nekončí v okamžiku, kdy ji vydají, ale že jsou schopni s ní nadále pracovat a ukázat ji v jiném světle. EP nelze srovnávat s Focus nebo Traced in Air, protože to je o něčem úplně jiném.

Jistě to není deska, která je vhodná k seznámení s Cynic. Pro zatvrzelé metalové fanoušky to asi taky nebude vyloženě ono. Ale pokud vás Cynic baví a jste hudebně otevření, pak je Re-Traced deska, která stojí za poslech.

"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Odpovědět

Zpět na „Recenze alb“