DAW - routování

Zvukové karty, sluchátka, procesory, software, akustika, ...
Odpovědět
filo01
Příspěvky: 1686
Registrován: 24.06.2010 13:04
Bydliště: Ostrava

DAW - routování

Příspěvek od filo01 » 29.04.2020 20:39

Zdar, žádné obecné vlákno s touhle tématikou jsem tu nenašel, takže vykopnu a doufám, že se někdo znalejší chytne ;)

Začal jsem se trochu víc nořit do možností Cakewalku a ač jsem pár věcí pročetl a vstřebal tohle video, tak mám stejně pochybnosti, jestli to chápu dobře a jestli to třeba nejde vyřešit líp.

Situace 1 - "tester" kytarových preampů
Mám x prázdných (nenahraných) tracků, do každého z nich do FX vsadím jeden VST preamp a chci, aby všechny tracky používaly jeden společný impuls. Takže si přidám nový Stereo Bus, do něj do FX dám VST s IR loaderem a výstupy všech x tracků nasměruju na tento stereo bus. Ten má jako výstup master.
Když pak hraju, tak si jen označím jako aktivní track s požadovaným preampem. Funguje to, ale nevím, jestli je to optimální řešení.

Situace 2 - "aby do reverbu nešly basové frekvence"
Mám track, kde je v FX jen kytarový amp (včetně bedny). Za ním bych chtěl použít reverb, ale aby efektoval dejme tomu až od 1kHz. Do stejného FX tím pádem Reverb dát nemůžu, protože bych ořezal i kytarový signál.
Takže v tracku přes Send přidám Stereo Bus a do jeho FX dám EQ (s patřičnou křivkou) a Reverb. U Reverbu stáhnu Dry level na nulu a výstup Stereo Busu jde do Master. Shrnuto, v tomhle nastavení jde do Masteru z tracku jen dry signál a ze Stereo Busu jen wet. Funguje to, ale nechápu jednu věc: Kdybych pominul EQ a řešil jen kytarový signál a reverb, tak bych v první chvíli čekal, že zvukově vyjde nastejno, jestli mám v jediném FX za sebou amp a reverb s dry na 100% a nebo mám v FX tracku amp a v send busu jen wet reverb. V reálu nejen že je varianta se send busem hlasitější, ale i hraje trochu jinak. Je to dané tím, že průchod je v prvním případě sériový a ve druhém paralelní?
Pocitově sem mi víc líbí zvuk, když je to za sebou v jednom FX (na fadery jsem celou dobu nesahal).
Parker P-44N, Parkwood H2, Prolectrix mini, Boss BR-80, iLoud, t.Bone HD880, Beyer DT770 Pro, JBL LSR 305P MKII, Focusrite Scarlett Solo/2i2 2gen, Cakewalk By Bandlab, Jamstix4, Line6 FBV Express MkII

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6358
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: DAW - routování

Příspěvek od pavlii » 29.04.2020 21:20

Takže - jsem Cubasista, čili v některých bodech asi budeme hledat, jestli je to tak, jak myslím, ale to je detail ;-)

1. Za mě OK - "point-and-click", tj. prostě klikneš, podle stopy se vybere preamp (to je to jediné, co se mění) a je to, zbytek je stejný, takže za mě cajk. Lepší řešení mě nenapadá a myslím, že ani není.

2. Podle mého opět dobře. A k dotazu: pokud budeš mít v audio stopě pořadí:

audio > insert AMP > insert Reverb je OK, ale nejde mít DRY u Reverbu na 100%, to tam žádný reverb nebude. Je potřeba v tomhle případě vybalancovat DRY/WET ovladačem požadovaný poměr původního (DRY) a efektovaného (WET) signálu. Pokud bys zde nastavil 100% WET, bude to hrát blbě (=jen reverb, takže to bude celé jen o efektu a zpožděně o predelay minimálně).

audio > insert AMP > send Reverb je rozhodně OK (=klasické routování Reverbu) a zde správně jen 100% WET (jinak se ti bude dublovat část původního signálu, tj. zesilování). Míru efektu zde ale - bacha na to! - volíš vlastně na dvou místech: jednak ovladačem Send určuješ KOLIK audia ti bude krmit FX Reverb a druhak na té sběrnici s FX Reverbem máš hlasitost (ještě do toho může kecat i hlasitost na samotném FX - taky občas bývá). Takže aby oba způsoby hrály stejně by bylo komplikovanější nastavit, protože v prvním případě ("vše v jednom") leze do FX Reverbu signál tak hlasitý, jak ho "vyplivne" efekt před ním, tj. AMP (a prakticky pouze zde můžeš tu výstupní hlasitost ovlivnit). Ve druhém případě je tam několik ovladačů, které do hlasitosti FX signálu Reverb mluví.

Ale konečně po dlouhé době sofistikovaný dotaz!!

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

filo01
Příspěvky: 1686
Registrován: 24.06.2010 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: DAW - routování

Příspěvek od filo01 » 30.04.2020 7:15

Pavlii, moc díky za reakci!
pavlii píše:
29.04.2020 21:20
pokud budeš mít v audio stopě pořadí:
audio > insert AMP > insert Reverb je OK, ale nejde mít DRY u Reverbu na 100%, to tam žádný reverb nebude. Je potřeba v tomhle případě vybalancovat DRY/WET ovladačem požadovaný poměr původního (DRY) a efektovaného (WET) signálu.
Zapomněl jsem napsat, že všechny reverb VST, které jsem zkoušel, mají samostatné poťáky pro dry a wet, proto i v tomto případě nechávám na reverbu 100% dry (nechci zeslabovat zdrojový signál) a přimíchávám do toho wet.


S druhou částí jsi mě úplně nepotěšil, ale aspoň vím, že je to principiálně dobře a je třeba "ladit".
To mě baví a navíc jsem objevil Ameriku, že skládáním reverbů různých druhů (room, hall ..) za sebe může vzniknout docela pěkná ambientní plocha, takže jsem rád, že mám z DAW novou kreativní hračku ;)
Parker P-44N, Parkwood H2, Prolectrix mini, Boss BR-80, iLoud, t.Bone HD880, Beyer DT770 Pro, JBL LSR 305P MKII, Focusrite Scarlett Solo/2i2 2gen, Cakewalk By Bandlab, Jamstix4, Line6 FBV Express MkII

Uživatelský avatar
Ivan
Příspěvky: 1570
Registrován: 3.11.2011 12:55

Re: DAW - routování

Příspěvek od Ivan » 30.04.2020 7:36

filo, nepíšeš aký reverb máš v tom Cakewalku. Pozerám, že natívny je akýsi BREVERB 2 a ten má sekcie Freq a EQ. Čiže mám za to, že má vlastnú ekvalizačnú sekciu, kde si môžeš orezať, čo potrebuješ. Otázka teraz znie (a to by bolo možno zaujimávé vedieť všeobecne):

1.) či intergrovaný EQ v danom (alebo hocakom) reverbe má vplyv iba na WET signál alebo aj DRY, resp. či je tam možnosť si toto nastaviť. Ja používam UltraReverb od Eventide, má tiež vlastnú EQ sekciu. Kontaktoval som support kedysi presne s týmto dotazom. Nespomínam si už presne na odpoveď, bolo to fest dávno, ale marí sa mi, že odpoveď bola, že to ovplyvňuje len samotný reverb (wet signál). Ak je to tak, tak v tomto prípade môžeš mať reverb kľudne aj ako insert a EQ v reverbe by nemal mať vplyv na dry.

2) či EQ v rámci plug-inu má vplyv na signál en bloc, teda aj na DRY aj na WET

Ja tam mám dokonca okrem EQ ešte aj kompresor a delay. Prakticky mi to bolo jedno, lebo som vždy rezal iba základ signálu a zatiaľ som neriešil potrebu efektovať iba isté pásmo zo signálu.

Pavlii, v Cubase majú niektoré reverby EQ Damping /Cut - dokážeš s istotou tvrdiť, na ktoré zložky signálu má toto vplyv? Alebo takto - ako chápeš ekvalizér v rámci reverb pluginu?

Ja na toto s istotou odpoveď neviem.
Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést i spory, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.
YouTube | Bandcamp | Spotify

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 4568
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: DAW - routování

Příspěvek od torst » 30.04.2020 7:41

Souhlas s oběma, pavlii to ještě ´dobrousil´ k dokonalosti.
Jen telegraficky: Jsem také Cubaser (dnes také StudioOnan), v Cubase je místo "Stereo bus" pojem "Group channel track". Ale asi opravdu jen slovní záměna.
Pokud dobře chápu, používáš DAW pro realtime hraní na VST aparáty a přepínáním stop měníš preampy, zvuky. Musíš je mít tedy ve všech stopách zapnuté. Bere to hodně výpočetního výkonu, ale pokud to mašina zvládne, bezva. Asi bych volil všechny preampy dát do inzertů jedné nebo dvou stop zapínat jen příslušný preamp. Pravda, byl by to jeden click navíc.
Běda tomu kdo nemá nepřítele. Až přijde soudný den, zůstane jeho nepřítelem Já.

vasekh
Příspěvky: 502
Registrován: 16.05.2016 7:04

Re: DAW - routování

Příspěvek od vasekh » 30.04.2020 7:58

Umisťování reverbu na BUS má v podstatě samé výhody. Možnost posílat víc stop do toho busu, křivkování SEND LEVEL, separátní efektování...
Výhoda na insertu ale je, že si v rámci presetu v FX reverbu můžu uložit poměr dry/wet a případně i ty EQ dampingy, pokud jsou k dispozici. A pak se to všechno vyvolá jedním klikem.

filo01
Příspěvky: 1686
Registrován: 24.06.2010 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: DAW - routování

Příspěvek od filo01 » 30.04.2020 7:59

@torst: jasně, stačilo by mít všechny preampy v jedné stopě a mít zapnutý jen jeden. Mám dostatečně silný stroj, proto jsem šel cestou samostatných stop. Navíc je to jen testovací projekt.

@Ivan: S tím samostatným EQ před reverbem to byl pokus (má to tak i v linkovaném videu), chtěl jsem vědět, jak to funguje. Reverbů zkouším kupu, jednak vestavěný Breverb2 a pak OrilRiver, Sanford, Ambient, DragonFly, všechny jsou free. Co se týče jejich EQ sekce, taky by mě zajímalo, co vlastně dělá. Podle mě je aplikovaná určitě jen na wet (lze lehce vyzkoušet nastavením wet na nulu a štelováním eq), ale hlavně jestli je v rámci wet typu pre nebo post.
Parker P-44N, Parkwood H2, Prolectrix mini, Boss BR-80, iLoud, t.Bone HD880, Beyer DT770 Pro, JBL LSR 305P MKII, Focusrite Scarlett Solo/2i2 2gen, Cakewalk By Bandlab, Jamstix4, Line6 FBV Express MkII

Uživatelský avatar
Ivan
Příspěvky: 1570
Registrován: 3.11.2011 12:55

Re: DAW - routování

Příspěvek od Ivan » 30.04.2020 8:29

filo01 píše:
30.04.2020 7:59
lze lehce vyzkoušet nastavením wet na nulu a štelováním eq
Myslím, že to nebude také jednoznačné. Ak dáš wet na nulu, nedeaktivuješ ten reverb náhodou úplne, aj keď je akože "on" ? Či náhodou nezačne fungovať EQ až vtedy, keď je isté percento wet navolené, každý reverb to môže mať inak. Ale jasné, zrejme sa to dá odsledovať. Ak má EQ vplyv iba na wet, tak máš dotaz vyriešený - potom je asi lepšie mať ten reverb v inserte, kde si ho cez integrovaný EQ orežeš, ako potrebuješ, myslím, že v inserte je vždy lepšie pod kontrolou ako cez send (len môj názor, nepopieram výhody sendu).
Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést i spory, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.
YouTube | Bandcamp | Spotify

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6358
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: DAW - routování

Příspěvek od pavlii » 30.04.2020 10:54

2Ivan: stačí kouknout do manuálu ;-)

REVerence: EQ tvaruje reverbovaný výstup
RoomWorks: dva EQ - jeden pro vstupní signál a druhý pro FX výstup

Každopádně nejlepší je, pokud to člověk fakt z nějakého důvodu nepotřebuje, dávat Reverb FX do samostatné stopy a posílat do něj signál Sendem. Myslím, že je pak v tom routování větší pořádek.

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

Uživatelský avatar
Ivan
Příspěvky: 1570
Registrován: 3.11.2011 12:55

Re: DAW - routování

Příspěvek od Ivan » 30.04.2020 11:54

pavlii píše:
30.04.2020 10:54
RoomWorks: dva EQ - jeden pro vstupní signál a druhý pro FX výstup
Tak zrovna pri tomto to z návodu jasné nie je. Damping je akože pre FX výstup? Orezáva iba wet signál?

Damping
Low Frequency - Determines the frequency below which low-frequency damping occurs.
High Frequency - Determines the frequency above which high-frequency damping occurs.
Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést i spory, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.
YouTube | Bandcamp | Spotify

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6358
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: DAW - routování

Příspěvek od pavlii » 30.04.2020 12:38

Ale je to zřejmé, řekl bych- Damping je na výstupu..

P.

EDIT: ale jako chápu tě, ta formulace není úplně jasná. Ber to třeba tak, že jsem to stanovil 8-)
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

vasekh
Příspěvky: 502
Registrován: 16.05.2016 7:04

Re: DAW - routování

Příspěvek od vasekh » 30.04.2020 13:25

Chlapi, ale bacha u toho dampingu. To nemusí být statický EQ, ale může to určovat útlum v čase - jak rychle se budou výšky/basy ztrácet během doby dozvuku. Může to být defacto simulace materiálu povrchu, protože každý materiál začne nejdřív žrát jiné frekvence.
Jak funguje plugin přesně, ví jen jeho tvůrce. To je jak u vína :-)

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6358
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: DAW - routování

Příspěvek od pavlii » 30.04.2020 14:51

Dobrá poznámka, ale v tomhle je podle mě popis jasný. Informace o frekvenci je jednoznačná, čas se nastavuje jinde. V případě nějakého dynamického chování je to opět - z mého pohledu - irelevantní, protože opět nastavuješ prostě frekvenci; to dynamické chování je už problém samotného algoritmu (typ dozvuku apod.). Frekvence je prostě frekvence.

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

Odpovědět

Zpět na „Studio a recording“