Dead Letter Circus - This Is The Warning (2010)

Místo pro recenze CD, DVD ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dark Axel
Příspěvky: 8482
Registrován: 17.05.2006 12:22
Bydliště: Na východ od evropy
Kontaktovat uživatele:

Dead Letter Circus - This Is The Warning (2010)

Příspěvek od Dark Axel » 7.01.2011 23:35

Diskuze k této recenzi - recenze-alb-f62/dead-letter-circus-this ... 23129.html


______________


Interpret: Dead Letter Circus

Název alba: This Is The Warning

Obrázek

Label: Warner Music Australia

Rok vydání: 2010

Obsah:
1. "Here We Divide" 5:07
2. "One Step" 3:29
3. "Big" 3:42
4. "The Space on the Wall" 3:57
5. "This Long Hour" 4:28
6. "Cage" 4:45
7. "Reaction" 3:45
8. "The Drum" 6:16
9. "The Design" 5:46
10. "Next in Line" 3:23
11. "Walk" 4:11
12. "This Is the Warning" 4:46

Sestava:
Kim Benzie – zpěv
Rob Maric – kytara
Stewart Hill – basa
Luke Williams – bicí
Tom Skerlj - kytara, klávesy


Stručná charakteristika:

This Is The Warning (TITW) je první plnohodnotné CD kapely Dead Letter Circus, patřící k australské alternativní rockové scéně (která je mimochodem velmi nabitá, doporučuji zejména kapely Birds of Tokyo, Karnivool, Butterfly Effect, nebo Cog). Je následovníkem eponymního EP z roku 2007 a dá se říci, že velmi dobře na zmíněné EP navazuje - jak zvukem, tak celkovým pojetím skladeb.

Jednotlivé skladby:
Celé album startuje kytarou podpořenou rytmickým delayem a hlubokým pulzováním synťákové basy. V momentě se rozjíždí energická záležitost zvaná "Here We Divide". Nejsem příliš fanda do bicích se šroťáky na první době, zde to ale sedí! Okamžitě jde slyšet, že DLC staví na výrazné melodičnosti všech nástrojů - vrstvy se prolínají, vše vede vysoký, ale silný vokál. V písni se objevuje i pro DLC velmi výrazný stavební kámen, tedy elektrická kytara doplněná ve stylu The Edge a mnoha dalších "tečkovaným osminkovým delayem". Upřímně - jestli jste na tento zvuk alergičtí, DLC rozhodně nejsou kapelou pro Vás :-D Vše ovšem doplňují mohutné moderní doprovody.

Skladba s houpavou dynamikou pomalu utichá a přechází do další, zvané "One step", kterou opět uvádí lehké synťákové intro, na které téměř okamžitě navazuje celá kapela. Pomalá gradace přechází v epický refrén, na který navazuje další sloka, ve které je takřka nemožné přeslechnout pulzující synťáky - rytmus bicích je jimi ještě umocněný. Z krátkého klidného intermezza nás vytrhnout agresivní ječící kytary předvádějící mini-sólo efektivně gradující v poslední refrén, plný vrstvených kytar a vokálů.

Další píseň s názvem "Big" uvádí krátké intro na kytaru, brzy se ale rozjede zběsilý emocionálně vypjatý rockový nářez. "Big" je rozhodně trefně pojmenovaná, jde o opravdu masivně znějící záležitost, jako stvořenou ke hraní na stadionech. Space On The Wall je opět poháněna dopředu výrazným pulzováním syntetické basy, která se skvěle doplňuje s baskytarou :) Bubeník to taky velmi vkusně rozjíždí. Výrazná basa, líné vokály a syntetické hrátky v pozadí uvozují "This Long Hour", jednoznačně jednu z mých nejoblíbenějších písní na CD. Vygradovaná sloka se přeleje do energického refrénu... píseň místy svou výraznou sekanou rytmikou bicích a basy získává až progresivní nádech právě ve stylu např. progresivních Karnivool.

Pomalý, téměř až ambientní začátek "Cage" je bohužel místy přerušován téměř laciným disco-pochodovým rytmem. Za plus považuji určitě opět zajímavě vrstvené vokály a to, že skladba v pozdějších fázích výrazně více "rockuje". Člověk si ovšem nemůže nepovšimnout toho, že deska začíná znít poměrně monotónně.

"Reaction" sice využívá mnoha už na tomto albu použitých zvukových základů, hlavně v podobě syntetické basy a rytmických delayů (tyhle dva zvuky jsou fakt tak trochu trademark DLC), ale celkově zní velmi svěže a hybně :) Určitě ji řadím k nejlepším z tohoto alba! Jen škoda toho utnutého konce.

Dostáváme se k nejdelšímu tracku TITW a to k šestiminutovému "Drum" . Jemný úvod přerůstá v kompozici epických rozměrů, přidává se perfektní basa a šlapající bicí. Velmi dobrá gradace, náhlé zklidnění a pořádně zběsilý, kupředu uhánějící závěr - tomu říkám dobrá píseň, která hezky rozbíjí stereotyp alba :)
"The Design" se svým swingujícím rytmem lehce vybočuje z řady, což je rozhodně dobře. Celkovým zvukem mi připomíná A Perfect Circle, objevuje se zde rozsáhlé vrstvení zvuků, velmi propracované party nástrojů, které do sebe skvěle zapadají a vše lepí dohromady příjemná vokální linka.

Další v řadě je "Next In Line" ( 8) BADUM-CHA! ). Velmi nekompromisní a na poměry DLC i dost tvrdá skladba obsahuje některé zajímavé nápady, bohužel v rámci alba svým pojetím příliš nevybočuje. Nutno konstatovat, že to nejspíše bude koncertový trhák - takové písně naživo funguje naprosto neuvěřitelně.
Už úvod další písně "Walk" mnohým přivodí záchvat okamžitého "facepalmu". Tady se australané bohužel nepředvedli - takových písní je na albu opravdu dost a i přes hezky znějící pasáže píseň působí spíše jako vycpávka.

Do finálního dvanáctého tracku s titulním názvem "This Is The Warning" nás uvádí rádiové vysílání doprovázené pípáním morseovky - nastupuje kapela (můžeme si všimnout skvělého panningu sady bicích!), skladba velmi hezky graduje až k povedené, výrazně rytmizované mezihře. Opět poměrně progresivně znějící track! Dead Letter Circus se loučí pípáním morseovky a je konec...

Celkový dojem:
Kdybych měl tu moc, určitě bych některé tracky na CD nevydal. Působí jako vata a bohužel nastolují únavný stereotyp. Jeho základ je už v charakteristickém zvuku kapely, který čerpá ze dvou poměrně specifických zvuků a to pulzující rytmické syntetické basy a rytmizovaného delaye na kytarách. Ačkoliv oba zvuky jsou zajímavé, čeho je moc, toho je příliš. Ocenil bych trochu širší arzenál! Po zvukové stránce příliš vytknout nemohu, album je sice - jak je už zvykem - docela "natlačené", ale zvuk je velmi čistý a jasný, četné vrstvy se v kompozicích neztrácejí a čitelně lezou ven. Kytary "rvou", basa "tlačí", bicí to "sekají" - myslím, že velmi dobré. Samozřejmě někteří mohou ohrnout nos nad četným použitím někdy otravně znějících synťáků - sto lidí, sto chutí. Pro mě tvoří zajímavé zpestření zvuku rockové kapely.

Shrnutí:
Kdyby deska prošla pečlivějším výběrem písní u produkce, nestěžoval bych si. Někoho možná zaujme celá - já to nemohu říct. Mimo to mi ale DLC připadají jako velmi dobrý nový přírůstek na nabitou australskou scénu, mezi svými kolegy se určitě neztratí!

ukázky:

Jazzmaster/Ibanez RB650 -> Trace Elliot, 15"

Odpovědět

Zpět na „Recenze alb“