di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Dotazy, rady, zkušenosti ...
Uživatelský avatar
aivn86
Příspěvky: 3310
Registrován: 29.10.2006 19:28
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od aivn86 » 30.11.2011 18:44

Di box prostě potřebuješ ve většině případů kdy se snažíš nazvučit elektroakustiku, která má v sobě nějaký snímač. Mluvím tu o případu, kdy signál z kytary půjde přímo ke zvukaři bez použití jakéhokoliv komba nebo předzesilovače.

Pokud si chceš osvětlit základní pojmy ze zvukařiny, tak si přečti knihu "Praxe zvukové techniky" od Václava Vlachého. Najdeš tam odpovědi přímo na tyto otázky. :)
Fender JB my Hand made, Fokus Jazz bass+RM, kombo Ibanez SW65,...
Navštivte: www.h-quartet.wz.cz a folkuhudecu.wz.cz
RIP Petrpeter

Uživatelský avatar
sako
Příspěvky: 32
Registrován: 15.10.2011 0:04

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od sako » 15.02.2012 15:53

čaute.
aký je vlastne rozdiel medzi aktívnym a pasívnym diboxom čo sa týka vlastností? je to niečo podobné ako aktívny/pasívny nástroj?
aké sú výhody aktívnych? mne sa tam veľmi nepáči to napájanie 9v/phantom, nechcem docieliť, že baterka skape v polovici koncertu... phantom nie, lebo v mixe mám aj vecičky, do ktorých phantom nechcem púšťať. čiže aktívne by som jedine riešil adaptérom.

pozerám sa totižto po nejakých lacnejších behringeroch (di400p vs di100) a neviem že čo vlastne.

načo ho chcem - zosiliť signál z huslí a z elektroak. gitary. postačí na to pasív, alebo treba niečo viacej?
Squier Affinity Precision (Seymour Duncan SPB3) + Ashdown Dual Tube Spyder 330 + Ashdown VS115

Ota
Příspěvky: 33
Registrován: 10.11.2010 15:11

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od Ota » 18.02.2012 15:07

Píše se o tom všude, mj. třeba i na té "zvukařině", dost a tak jen velmi stručně a neelektrikářsky po muzikantsku.

Aktivní di-box je určen primárně jako "nástrojový" předzesilovač s převedením na symetrický výstupní signál. Potřebnou vlastností je tedy asymetrický vstup s poměrně vysokou impedancí. Ta je předpokladem k tomu, aby nebyl zatěžován zdroj signálu a nedocházelo k deformacím kmitočtové charakteristiky. Typickým příkladem je pokles nižších frekvencí u (pasivního) piezo snímače kontrabasu - zde bývá optimální vstupní impedance min. cca 2 až 8 MΩ. Mnoho aktivních di-boxů má vstupní impedanci řádově ve stovkách kΩ, což však postačuje pro snímání pomocí piezosnímačů u houslí, kytar atd. Shrnout to lze tak, že aktivní di-box je určen pro připojení všelijakých snímačů, popř. dalších nástrojových mikrofonků s asymetrickým výstupem do symetrické linky páráku k mixu. Galvanické oddělení vstupní a výstupní země zde není potřeba.

Naopak, pasivní di-box je v principu signálový transformátorek v krabičce a nepotřebuje žádné napájení. Jeho použití spočívá nejen v převodu z asymetrického vstupního signálu (např. výstup z kláves, baskytarového komba s jack výstupem, malý mix s cinch výstupy apod.) na signál symetrický, ale též v možnosti oddělení země (GND) na straně vstupu od strany výstupu. To je potřeba k úspěšnému zamezení vzniku zemních smyček, s následným brumem (aktivace spínače GND-Lift). Shrnuto - K preciznímu propojení vzdálenějších zařízení, jejichž výstupy již obsahují aktivní elektronické obvody, použijeme k oddělení di-box pasivní. Zde není potřeba vysokých vstupních impedancí, které jsou naopak háklivé na import rušivých polí, hodnoty se pohybují řádově v jednotkách až několika málo desítkách kΩ. Pro piezosnímače jsou tyto di-boxy nevhodné. Nutno podotknout, že kvalitní transformátorek, který nebude mršit signál zejména na nízkých kmitočtech a linkových úrovních, stojí přibližně od 1500,- Kč výše. To jen připomínám s ohledem na výrobky, které obsahují za cenu kolem tisícovky dvoukanálové provedení, aktivní elektroniku, kovovou krabičku...

Kombinace transformátorku a vstupního předzesilovače bývá též k dispozici. Jde tedy o hybrid, spojující obě vlastnosti, někdy je přítomen i pomocný asymetrický výstup pro kombíčko.

Píši to zjednodušeně, nemá cenu se zde rozepisovat do mnoha podrobností, ve vyhledávačích toho lze nalézt poměrně dost.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1970
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od mmjuz » 19.02.2012 18:16

To je zase zábavné vlákno. Spousta chytrých řečí, ale užitečného pramálo. Aspoň že to vysvětlil Ota.
Pasivní DI boxy jsou většinou dražší a lepší. Ty levnější mají bohužel vysoké zkreslení a problémy s přenosy hlavně spodního pásma. Ovšem můžeš si takový direct udělat sám, stačí Ti naohýbat krabičku, sehnat vhodné oddělovací trafo, jackovou samici, nebo raději dvě ( jednu pro odbočku ) a XLR na výstup. A není marné si dát i na vstup samičku XLR, alespoň u jednohu kusu. Některá současná levná basová komba mají tak kvalitně symetrický signál, že je lepší ho ještě jednou protáhnout přes pasivní DI box, který signál galavnicky oddělí. Dále pak přepínač na otočení fáze a druhý na odzemění. Ovšem teď je tu problém právě s tím trafáčkem. Např. v GESu mají Neutriky ( http://www.ges.cz/cz/hledat/?search=tra ... listType=1 ), ale měření prokázala, že je to pěkný hnůj, stejně tak oblíbená trafka Jensen.
Když budeš sledovat inzerci a aukce, občas se objeví nějaké Studery, či dokonce Siemensy ze starých konzolí mixů ústředen, ty jsou luxusní a nebývají zas tak drahá. Sem tam se ukáží obří Grundig, či jejich polské kopie, jejichž název si nevybavuuji. Ale nejčastěji jsou k mání Tesly ve tvaru vejce a také se jim říká vajíčka. Ceny bývají tak kolem 200,- - 300,- Kč/ks. Ne každé vajíčko ovšem je patřičných kvalit a rovněž je nutno hlídat poměr vinutí. Asi by Ti nepomohlo trafko s poměrem 10:1. Nejkvalitnější Tesla vejce, které jsem do directů používal, měla označení 506 670 85. Nedávno jsem je zahlédl na Aukru a šla kolem 150,-/Ks. Skoro jsem zalitoval, ale už by mi byla zřejmě k ničemu. Vyráběla se údajně na konci 80.let pro Teslu Bratislava do nějakých rozhlasových mixů. Více o nich nevím. Převod 1:1 a zkreslení pod 0,01% od 20 - 20 000 Hz. Nechával jsem jě měřit ve firmě EMA Ostrava, dá se tedy naměřeným udajům věřit. Luxus, který předčí pravděpodobně celý řetězec Tvého PA.
Že DI box budeš při zvučení určitě potřebovat poznáš ve chvíli, kdy ho nebudeš mít. Taková stará Fender piana občas dokáží potrápit.

Uživatelský avatar
Paris
Rádce
Příspěvky: 3998
Registrován: 27.01.2010 16:08

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od Paris » 19.02.2012 20:33

mmjuz píše:To je zase zábavné vlákno. Spousta chytrých řečí, ale užitečného pramálo. Aspoň že to vysvětlil Ota.
e? pokud vidim, tak je tu dotaz ... a pak hned Otova odpoved. mezi tim nic.

(to predtim se neda pocitat, ani zadny dotaz defacto nepadl...)

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1970
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od mmjuz » 20.02.2012 17:14

keri píše: na co presne je a na co vsechno se pouziva a jaky by byl vhodny do zacatku na mensi live zvuceni cca okolo maximalne 120lidi .bude stacit treba nejaky behroshitnger?? predem diky za nazory a informace.ahojj
Keri je sice trochu mimo a ptá se dost legračním způsobem, ale to ještě neznamená, že se mu nemá poradit, či pomoci. Zeptal se slušně a předem poděkoval. Evidentně je to úplný začátečník, do kapsy hluboko, jinak by se neptal a šel rovnou koupit co nejdražší by mu zrovna prodavač v hudebninách vnutil.
Nevím, proč to za dotaz nepovažovat.
Spíš mě překvapuje tvrzení moderátora, že DI box není zařízení určené k použití při ozvučení živého vystoupení. To je dost zvláštní názor. A k tomu fráze zřejmě vygooglená někde na wikipedii.

Já Kerimu, i ostatním, aspoň nabízím vyzkoušenou alternativu jak dosáhnout slušného výsledku za pár korun.

Uživatelský avatar
Paris
Rádce
Příspěvky: 3998
Registrován: 27.01.2010 16:08

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od Paris » 20.02.2012 17:32

odpovidat se da nekomu, kdo o nejakou odpoved stoji a spolupracuje. puvodni tazatel se neobtezoval odpovedet na jedinou (opakovane polozenou otaku) otazku (k cemu ze to zarizeni chce, jakou ma mit funkci, co tim chce resit). treba chtel uplne neco jinyho (to se tu stava pomerne casto), ale to se uz nedozvime. zcasti prave kvuli zamlzeni tematu, treba i tim chytanim moderatora za slovo.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1970
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od mmjuz » 20.02.2012 17:50

keri píše:potreboval jsem hlavne vedet jestli je nezbytne nutne to zarizeni a k cemu slouzi . to uz jsem se vlastne dozvedel .no ale ted jeste jaky ten di box koupit . nejsem nejak zvlast movitej .co myslite?predem diky
Ale no tak, Keri i přes arogantní posměch a matení věci neznalým moderátorem spolupracoval, důvěřoval a ptal se dál. Na to co levně pořídit, mu nikdo neodpověděl. Navíc tahle otázka jistě zajimá i jiné, viz. další dotaz od Suka. Teda Saka.
Naposledy upravil(a) mmjuz dne 20.02.2012 17:53, celkem upraveno 1 x.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1970
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od mmjuz » 20.02.2012 17:52

Paris píše:odpovidat se da nekomu, kdo o nejakou odpoved stoji a spolupracuje. puvodni tazatel se neobtezoval odpovedet na jedinou (opakovane polozenou otaku) otazku (k cemu ze to zarizeni chce, jakou ma mit funkci, co tim chce resit). treba chtel uplne neco jinyho (to se tu stava pomerne casto), ale to se uz nedozvime. zcasti prave kvuli zamlzeni tematu, treba i tim chytanim moderatora za slovo.
Jak by mohl odpovědět na věci, na které se sám ptá?

Uživatelský avatar
Paris
Rádce
Příspěvky: 3998
Registrován: 27.01.2010 16:08

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od Paris » 20.02.2012 18:07

Paris píše:i přes arogantní posměch a matení věci neznalým moderátorem spolupracoval
to je nejaka bzunda, ze? co tam ctu, to je presnej opak ... moderator byl vystaven arogantnimu posmechu. a zbytecne, chudak tazatel se pak te diskuse chytil, zacal klickovat a tim prave se to zamlzilo. na dotazy neodpovedel. pak nasleduje doporuceni nejakych di boxu bez toho, aby kdokoliv tusil, kam ma byt zapojeny a proc ... a na zacatku druhe stranky pak jiny moderator cosi kolem toho vysvetluje. a to byl na tri mesice konec.

edit: nepopiram, ze jde jen o nazor ... a ten muze mit kazdy jiny, to je v poradku. a asi rozumim i tomu pohledu z druhe strany (sice nesouhlasim, ale rozumim), jen mi prislo zbytecne (nebo spis nespravedlive) navazeni se do lidi, co maji snahu pomoct (dobre, tady se to nepovedlo, ale (podle me) ne tak uplne vinou odpovidajiciho...)).

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1970
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od mmjuz » 20.02.2012 19:47

Nechme toho, Parisi, už takhle je tu hádek asi tak desetkrát tolik než užitečných informací.
Zpět k věci, zájemcům o relativně levný špičkový DI box bych asi s čistým svědomím doporučil výrobek tuzemské firmy Megaton a to tento: http://eshop.prodance.cz/lv-dibox-11/d-92535/. Jsou to prakticky dva directy v jedné krabičce. O symetrizaci se starají právě výše zmíněná Tesla vejce. Přesný typ není udán, ale je tam i protokol měření a ten dokazuje opravdu špičkovou kvalitu.

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6030
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od pavlii » 20.02.2012 21:22

mmjuz píše:...Spíš mě překvapuje tvrzení moderátora, že DI box není zařízení určené k použití při ozvučení živého vystoupení. To je dost zvláštní názor. A k tomu fráze zřejmě vygooglená někde na wikipedii...
Krom toho, že jsem uznal svůj unáhlený úklep, by mě zajímala ta údajně vygooglená fráze. A i jinak mám bytostně problém s označením "..neznalý moderátor..", ale přežiju to 8) hlavně, ať nezaplácáváme vlákno nesmyslama.

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

Uživatelský avatar
pupack
Příspěvky: 3132
Registrován: 24.03.2008 9:53
Bandzone: pupack
Bydliště: Ústí tu a tam pod Labem / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od pupack » 20.02.2012 21:33

však to je celé omyl.
Ten hoch se zeptal na začátku tak nešikovně, že to vyznělo jakoby si myslel, že se DIboxem zvučí sál pro 120 lidí...

Proto Pavlii napsal, že se DI box nepoužívá na živé zvučení. Ne že se nepoužívá PŘI živém zvučení :) no a z toho to vlastně omylem celé vzniklo - A dál bych se v tom nepatlal, protože co je DI box pak vysvětlili minimálně další 3 lidi včetně Pavliiho. Holt u piva by se probíralo lépe ;)
"Everybody’s going to remember your songs, it’s just that nobody’s gonna be able to play them" - Bob Dylan talking to The Edge

Uživatelský avatar
zzbar
Rádce
Příspěvky: 1304
Registrován: 7.06.2011 23:09
Bydliště: Popovice/UH

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od zzbar » 20.02.2012 22:15

mmjuz:
Na otázku keriho se snažili Paris, Pavlii a další odpovědět přesně podle toho, jak ta otázky vypadala. Že totiž toho o zvukařině zatím tazatel moc neví, proto odpovědi byly co nejjednodušší. Prostě tak, aby to tazatel pobral. Necítil jsem tam ani trochu ironie a ani trochu povýšenectví. Spíše se všichni snažili keriho dostrkat ke konkrétnějšímu dotazu.
Pak se ozval sako a tady už je cítit, že ten ví, co chce. Ota mu odpověděl precizně. Troufám si však tvrdit, že kdyby takto někdo odpověděl kerimu hned na začátku, tak se v tom chudák ztratí už ve druhé větě.
Takže vůbec nechápu mmjuze o co mu jde. Proč se naváží do Pavliiho, který vždycky radí naprosto přesně, trefně a trpělivě. Každý normální člověk přece vidí, že se pořádně o di-boxech začalo mluvit až s dotazem saka a s odpovědí Oty.
Ještě jsem se tady nezapojil snad do jediné hádky, ale toto mě vytočilo. Tak se omlouvám, kolegové.
A pupack má pravdu :!: .
Mapex, Paiste, Meinl, Powerstroke3, Ewans EC2, Balbex Ringo II

Soundcraft, Yamaha DSR... RCF ART, dBTechnologies, Proel, Sabine, DBX, Audix, Shure, AKG, Samson...
a spousta No name...

Uživatelský avatar
Cybermuff
Odborník
Příspěvky: 764
Registrován: 16.08.2008 22:05
Kontaktovat uživatele:

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od Cybermuff » 21.02.2012 13:36

Jste se do sebe nějak pustili kvůli takový ptákovině :roll:
Ale ono je to už v názvu:
Direct => direkt => přímý úder na bradu protivníka
Box => no to je ten sport, ve kterým rozdáváte/dostáváte direkty...
Ring volný.... třetí kolo.....
Obrázek

AK47
Příspěvky: 6
Registrován: 25.02.2013 19:47

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od AK47 » 8.01.2014 20:46

Zdravim všechny odborníky... jsem naprostej laik v teto problematice..ve zkusebne chytam na lampovej zesilovac spousta ruchu.. někdy i radio. S noisesuppresorem od bosse pred zesilovacem trosku lepsi, ale porad to hodne šumí...takze to chyta zesilovac a ne kytara. Napadlo me zkusit dat něco mezi zesilovač a reprobox. Je pasivni di box to prave?mate někdo zkušenost? Děkuji za radu....

Uživatelský avatar
Jaris
Příspěvky: 22
Registrován: 6.11.2013 12:09
Kontaktovat uživatele:

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od Jaris » 9.01.2014 10:02

Ne, dibox se používá pro zesílení pop. zesymetrizování mic/linkového signálu. Pokud ho připojíš za zesík, tak z něj maximálně vyšlehne plamen, rozhodně to ale bude jeho posledních pár vteřin. Pokud je tam ruch i při odpojeném kabelu od kytary a vstupní citlivosti na minimum, tak s tím bez pájky nic neuděláš. Pokud by to tak bylo OK, tak by to chtělo zesílit signál z kytary před vstupem do zesíku.
Yamaha LS9, MT18SUB, QSC, Kobble + plná dodávky krámů a k tomu světla

Solstice
Příspěvky: 209
Registrován: 2.12.2007 15:08

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od Solstice » 20.09.2014 16:46

dotaz: pro zapojení např. elektroakust. kytary (piezosnímač) nebo baskytary (aktivní elektr.) do externí zvukovky (Line 6 UX 2) hodí se, resp. je vhodné mezi to dát DI box? Mám pocit, že z nich leze dost slabý signál, oproti elektr. kytaře.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6252
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od Hendrek » 22.09.2014 7:11

Pokud nemá elakustika preamp v sobě, pak to u ní má smysl. U basy to jako nutnost nevidím, zvukovka je přizpůsobena svými vstupy pro zapojení instrumentu napřímo. Síla signálu s tím až tolik nesouvisí, jde hlavně o impedanční přizpůsobení. Pro zesílení na optimální úroveň je na zvukovce ovladač gain.
Obrázek

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 1931
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: di box -na co vsechno a jaky do zacatku

Příspěvek od cherreda » 22.09.2014 15:24

Solstice píše:dotaz: pro zapojení např. elektroakust. kytary (piezosnímač) nebo baskytary (aktivní elektr.) do externí zvukovky (Line 6 UX 2) hodí se, resp. je vhodné mezi to dát DI box? Mám pocit, že z nich leze dost slabý signál, oproti elektr. kytaře.
Zkusím to napsat polopatě:
Vstup pro kytaru (HiZ) je impedančně přizpůsobený výstupu z pasivních snímačů elektrické kytary a baskytary.
Pokud Tvoje elektroakustika má aktivku (preamp), zkus ji strčit do linkového vstupu (line in). Basu s aktivkou taktéž.
Pokud Tvoje elektroakustika má pouze pasivní piezzo, je záhodno jeho signál zesílit nějakým preampem, kupříkladu něčím takovým http://www.fishman.com/product/g-ii-acoustic-preamp nebo takovým http://www.lrbaggs.com/preamps/para-di-acoustic-preamp, je hodně možností na výběr. Převážně je to tak, že z jacku leze linkový signál, v případě integrovaného DIboxu (Baggs Para DI) leze z canonu signál s mikrofonní impedancí, tedy na zvukovce ho zapojuješ kabelem canon-canon do mikrofonního vstupu.

Odpovědět

Zpět na „Ozvučování a osvětlování“