Doprovod ke zpěvu

Tabulatury, noty, školy, kytarové techniky, cvičení ...
Odpovědět
Alenka
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 8.11.2018 17:45

Doprovod ke zpěvu

Příspěvek od Alenka » 8.11.2018 18:35

Zdravím všechny,
mám možná trochu neobvyklý problém co se týče hraní na kytaru.
Jde o to, že zvládám docela dobře akordy, vybrnkávání, sólovou hru, techniku levé ruky, ale nejsem schopná zahrát kvalitní doprovod k partě zpívajících lidí. Mým cílem je, když mi někdo řekne písničku kterou znám nebo mi dá akordy a melodii k nějaké kterou neznám, abych byla schopná to z místa zahrát a nějak zajímavěji než jen nahoru dolu nahoru dolu. Mám to štěstí, že vídám lidi, který dostanou do ruky kytaru a ostatní jim už jen hážou názvy písniček. No a každá ta jejich písnička zní jinak- tedy že to není jen jeden rytmus dokola se opakující, ale že si tam dokážou najednou něco vybrnkat, měnit rytmy a tak. Nejspíš mi tedy chybí improvizace.
Takže když jsem si uvědomila, že to moje jednoduché hraní už není ono, první bylo že jsem vytáhla Já písnička a začala zkoušet rytmy podle toho. Počítat si prvá druhá a k tomu hrát nahoru, dolu nebo ztlumit je v pohodě, ale když k tomu mám začít zpívat, tak mi to vůbec nejde. Zkrátka nezvládám hrát předepsaný rytmus a k tomu zpívat (nebo jen slyšet zpěv). Většinou si tam teda hraju pravou rukou jak se mi zlíbí, ale nevím, jestli je teda chyba ve zpěvnících a přiřazení rytmů k písničkám, nebo ve mě že nejsem schopná to synchronizovat (hlavně když si hraju pravou jak se mi hodí, většinou to úplně neodpovídá na doby, což je problém když mám hrát a zpívat s více kytarama).
Abych to tedy shrnula,
jednak, máte nějaké rady jak se procvičit v improvizaci během hraní a zrychlit reakce na ostatní (zpívající nebo hrající)?
A druhak, hrajete někdo na kytaru rytmy podle zpěvníků nebo máte nějaké zkušenosti jak se s nimi vypořádat?
P.S. Vždycky mi přišlo jednoduší zahrát lidem u táboráku doprovod než hrát technicky náročné skladby, ale začínám to vidět jinak- u těch skladeb přesně vím co a jak cvičit ale u písniček pořád nevím :? .

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 514
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Doprovod ke zpěvu

Příspěvek od starypard » 8.11.2018 19:29

Zpěvníky Já písnička obsahují chyby i melodické i harmonické i rytmické. Chybami myslím jednak nedodělky díky diletantství autorů, jednak chyby, resp. odchylky od originálu, záměrné, s cílem (hloupým) skladbu zjednodušit, přiblížit davu. Jde tedy o věci povětšinou zničené. Hrát se nedají a dělat si s tím starosti (jakože mi to nejde, neumím .... ), nemá smysl. Lépe je ty knížky zahodit. Na nic se nehodí. To není pro muzikanty.
Tobě nezbude, nežli na sobě pracovat poctivě - tedy postupně zjišťovat svou slabou a silnou stránku a po krůčkách cvičit ucho a ruce a srdce a cit a vytvářet nervové spoje mezi těmito stránkymi osobnosti, tak, aby to časem tvořilo harmonický celek.
Možná, že se trošku bojíš, možná, že se podceňuješ, možná, že se bojíš udělat chybu, možná, že se příliš nálepkuješ (neumím, nejde mi to .... :)).
Hodně pomůže Youtube. Ale nikoliv školy či polopatické návody. Ale reálné hraní, vidět lidi naživo, v akci. A snažit se je napodobit, i když se to zdá nedostižné. A také hodně pomůže prostě mlátit furt do kytary hlava nehlava, bez ladu a skladu, otrkat se, odvážit se, střídat styly, rytmy, způsoby mlácení, furt a furt a furt. Ztratit respekt z nástroje a přestat se kontrolovat a hodnotit. Musíš přijít na to, co jsi zač, jak vlastně funguješ. Proč něco nejde. Ono to pak najednou půjde.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6250
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Doprovod ke zpěvu

Příspěvek od Hendrek » 8.11.2018 20:40

A teď ještě názor méně radikální. Zpěvníky zahazovat nemusíš, spolu s hudební nahrávkou mohou dopomoci k co nejvěrnějšímu přiblížení originálu.
Stručně pár postřehů:
- Správná synchronizace ruky a zpěvu je jen o cviku. Doprovod na kytaru musí být podvědomý, nelze zpívat a do toho přemýšlet co a jak hrát.
- Nelze hrát správně a věrně originálu píseň, kterou neznáš. Nejvhodnější rytmiku pro danou píseň musíš odposlouchat z originálu, ideálně od rytmických nástrojů.
- Osvojit si další techniky rytmické hry, tzn. např. tlumení zápěstím pro odlišení přízvučných a nepřízvučných dob

- Prostě to odkoukej z tutoriálů na TýTrubce, na co ty moderní informační kanály máme? :)
Obrázek

Alenka
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 8.11.2018 17:45

Re: Doprovod ke zpěvu

Příspěvek od Alenka » 8.11.2018 21:37

Ty jo, moc díky! Jinak zpěvníky používáme především kvůli textům. Většinou se scházíme taková parta, pár lidí s nástroji (většinou klavír a kytary, popř. flétna, housle, melodajka, jak to komu vyjde) a zbytek zpívá, tak máme pár zpěvníků abychom se textem sešli. I když je fakt, že muzikanti se ho někdy taky moc nedrží :-)

Dana
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 12.11.2018 12:22

Re: Doprovod ke zpěvu

Příspěvek od Dana » 12.11.2018 12:43

Dobrý den, tomu rozumím. Také se trápím s rytmy. Např. v písní :"Aby nás Pán Bůh miloval". Hraje se ve 3/4 taktu, ale v každém taktu jsou dva akordy, v jednom tři akordy. A není u písně rytmus. Tak jestli jen hrát dolů, dolů, dolů, a měnit akordy.

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 514
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Doprovod ke zpěvu

Příspěvek od starypard » 12.11.2018 16:45

Ta Žalmanova píseň je velmi jednoduchá. Pusť si ji na Youtube a hraj to tak dlouho, až se do toho "vejdeš". Na foru nic nevyřešíš. Změny frázování (či rytmu či taktu) se činí pravou rukou tak, že si na tu změnu dáš přízvučnou dobu, což bývá úder dolů. Půjdeš tedy dolů občas dvakrát za sebou. Tam, kde jsou ty normální trioly (či tříčtvrteční takt), nepřízvučnou dobu šmrdláš nahoru. Mimochodem, proč to nevybrnkáš jako Žalman? Je to triviální a ta basová linka palcem ti právě s tím frázováním hodně pomůže.

Dowina 2017
Příspěvky: 19
Registrován: 30.04.2018 12:43

Re: Doprovod ke zpěvu

Příspěvek od Dowina 2017 » 3.01.2019 10:34

Ahoj, měl jsem podobný problém....doprovod bez zpěvu byl ok. Pak nám zpěvák vypadl a padlo to na mně. No mazec co si budeme povídat, ale čas a hraní a věčné opakování a přehrávání mi hodně pomohlo a pak, to z mého pohledu nejdůležitější... přestat se stydět, bát a být na nervy, že to někde netrefíš. Každý se mýlí...

Odpovědět

Zpět na „Hraní na kytaru, tabulatury“