Držení smyčce

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
amfora
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 29.11.2017 13:00

Držení smyčce

Příspěvek od amfora » 29.11.2017 13:10

Houslisté, prosím o radu.
Syn se učí už druhým rokem na housle a největší problém mu dělá uvolněné držení smyčce. Nezná někdo, prosím, nějakou pomůcku, aby tak křečovitě nesvíral palcem smyčec. Jak se chystá na hraní má to dobře, volně, ale zahraje 3 tóny a palec má úplně bílý, prohnutý. Údajně mají být nějaké náplasti z Německa, ale nikde na netu jsem na nic nenarazila. Pan učitel už je z něj zoufalý a já při cvičení taky. Pořád jenom zastavuje a opravu držení. Děkuji za každou radu.

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1952
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Země, ČR dočasně

Re: Držení smyčce

Příspěvek od Tube Guru » 29.11.2017 18:08

Zdar, něco jsem si o tom ze zájmu přečetl:
https://is.jamu.cz/th/15557/hf_b/text_prace.pdf
https://namu.cz/files/2015-10/151027091938.pdf
http://docplayer.cz/17677021-Drzeni-smy ... -tonu.html
https://theses.cz/id/vczn6w/90480-624612365.pdf
a došel jsem k závěru, že nějaké pomůcky - náplasti z Německa a cokoliv jiného by se časem ukázalo jako kontraproduktivní. Zvyknul by si na to a těžko by se toho zbavoval. Udivuje mě, že je v druhém ročníku když defakto neumí držet smyčec. Nejsem houslový pedagog, ale selský rozum mi říká, že v tomto případě bych ho nepřerušoval a počkal až ho ten palec začne bolet a v takto vzniklé pauze se s ním o tom pobavil. Když je hned na začátku přerušen, jak má poznat negativa, které křečovité držení smyčce přináší. Ono to půjde :).
S opravami jsem už skončil, žádné další zakázky už nepřijímám. Dodělám stávající a finito. :D Když budete mít jakýkoliv smysluplný technický dotaz týkající se elektronek, zesilovačů a "krabiček", klidně mě kontaktujte e-mailem: tubeguru1@seznam.cz Když budu znát odpověď, budu mít čas a chuť, rád Vám odpovím. DÍKY.

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Držení smyčce

Příspěvek od kmoch123 » 30.11.2017 0:43

Tak ono to nemusí být ani tak záležitost pouze palce. Při hře musí být v rovnováze celé tělo - a tím nemyslím pouze rovnováhu, aby člověk nespadnul na zem. Většinou jsou problémy s křečovitou pravou rukou schovány za celkovým špatným postojem při hře, ale je tisíc dalších možných důvodů včetně psychického bloku (člověk se stokrát přesvědčuje, že mu smyčec nevypadne, ale podvědomí je prevít), často například mají podobný problém různí sportovci. Přes internet ti opravdu nikdo nepomůže - s tím musí poradit učitel "face to face". Věr mi, živím se tím. A náplasti - no comment :shock:
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

amfora
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 29.11.2017 13:00

Re: Držení smyčce

Příspěvek od amfora » 30.11.2017 8:05

Je pravda, že postavení celého těla nemá dobré. Vystrčí břicho, prohne záda a ještě mu během hry klesne úplně levá ruka, až se loket opírá o trup. Prostě talent od přírody a na pohled rozený houslista :) Pan učitel ho pořád rovná, upravuje, ale nějak se to míjí účinkem. Ale zase krásně čte noty, má dobrou paměť, všechny novinky chápe rychle. A máš pravdu, že mi i říká, že mu smyčec vypadne, když ho pořádně nedrží. Tak zkusíme zapracovat na postoji a uvolňování zápěstí ....
Díky pánové za rady.

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 633
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Držení smyčce

Příspěvek od starypard » 30.11.2017 11:49

Nu, zdá se, že jsme tomu přišli na kloub (já také hraji na housle od šesti let).
Držení těla se dá cvičit (a nejen s houslemi). Prostou gymnastikou, jakoukoliv, dováděním i cvičením. Člověk má stát hezky zpříma, uvolněně. Vždy. A s houslemi se ten postoj nemusí porušit, naopak. A pozor, postoj není ušit na míru houslím, není strnulý pro potřeby houslí. Na housle se dá hrát i v pohybu, vrtět se, v předklonu, houpati tělem, dynamicky si poklepávat atd. Dělali a dělají to i mnozí "klasičtí" hudebníci (mám doma například všechny desky s "Warchalovci", jejichž podiový projev byl vždy velmi živý, i proto mne zaujali).
A poloha houslí vůči tělu může býti různá, je lépe ale, když zůstane stejná, ať je tělo v jakékoliv poloze.
Pokud má blbě i tělo (nepřirozený postoj) i housle (vůči tělu), nelze hráti.
"Krásně čte noty" neznamená nic, noty jsou trivialita. Pokud si pamatuje melodie, má hudební sluch a paměť, pokud dokonce intonuje přirozeně v té výšce (a tonině), jak to napoprvé slyšel, pokud slyší dopředu to, co je v notách psáno, to je jiná. Pak je to opravdu talent.
Jděte do té gymnastiky a uvolňování. Celého těla i ruky. Výborný je na to tanec (ovšem s mohutným šermováním rukama!). Proč hodinu denně netančí? (lze to spojit s tím, že bude zpívat to, co má pak hrát, dle not - to je velmi účinné, vpravdě ideální, cvičení všeho, co je potřeba .... a věřte, hodí se to i na jiné věci, nejen účelově pro hru na housle)

Jonnym
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 30.11.2018 19:29

Re: Držení smyčce

Příspěvek od Jonnym » 3.12.2018 21:13

No, tak mně dost pomáhalo, když jsem občas chytil tužku jako smyčec:D. Taky jsem měl dřív tento problém;-)

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“