Dusítko na housle

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
Annn
Příspěvky: 3
Registrován: 8.11.2014 22:38

Dusítko na housle

Příspěvek od Annn » 15.05.2017 17:52

Zdarec.
Jsem teď nucená opět používat dusítko. Mám toto http://www.servisprohudebniky.cz/detail ... egorie=175 dřevěné ebenové, ale není to ono.
Ještě jsem měla toto http://www.servisprohudebniky.cz/detail ... egorie=172 gumové, ale to bylo úplně k ničemu.
Odzkoušeno a líbí se mi funkčně i toto http://www.servisprohudebniky.cz/detail ... egorie=177 kovové. Přijde mi, že tlumí dvakrát tolik, co dřevo, proto chci jít do kovu a uvažuji nad tímto http://www.servisprohudebniky.cz/detail ... egorie=178 kovovým, ale nemám ho vůbec vyzkoušené, tak se chci zeptat, jestli ho tu někdo vlastní, jestli opravdu stojí za ty peníze?
Díky moc za jakoukoliv radu :!: :?:

johnyz
Příspěvky: 51
Registrován: 20.06.2011 16:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Dusítko na housle

Příspěvek od johnyz » 25.05.2017 9:36

tak to asi budes prukopnik,
mam to ebenove, s tim se hrat/cvicit neda,
mam i to gumove, to obcas pouzivam a nemam s nim problem,
ostatni jsem nezkousel.

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Dusítko na housle

Příspěvek od kmoch123 » 3.06.2017 0:06

Není co prokopávat :mrgreen:

Dusítka existují ke dvěma účelům, buď pro malé ztlumení zvuku a změnu barvy tónu, nebo pro velké zatlumení zvuku houslí pro účely cvičení.

Pro malé ztlumení zvuku a změnu barvy tónu jsou dusítka dřevěná, gumová a "speciální". Používají se v orchestru i v sólových skladbách, kde jejich použití zpravidla předepisuje autor skladby, nebo když interpret cítí, že by mohl dusítko použít (typicky na pohřbech 8) )

Dřevěná (ebenová) dusítka se po vynálezu gumových dnes už prakticky nepoužívají, mají jen samé nevýhody - musí se nosit někde po kapsách a tím pádem je jejich nasazení pomalé, pořád se někde ztrácí, a hlavně při nasazeném dřevěném dusítku hrozí reálné riziko, že s ním o něco zavadíte a dojde ke zlomení kobylky. V osmdesátých letech vyráběl docela povedená dřevěná dusítka pan Buček, měla nízký profil a ve "standby režimu", tedy ve chvílích, kdy se nepoužívala, držela uchycená na gumičce pod struníkem. Ze srandy jsem si nedávno jedno sehnal a pár týdnů jsem s ním hrál, je to pěkné retro.

Gumová dusítka používá naprostá většina orchestrálních a sólových hráčů. Jsou dva základní typy - kulaté a hruškovité. Kulaté má výhodu, že drží na dvou strunách a dobře se nasazuje, ale protože obepíná dvě struny, ve standby režimu může způsobovat různé pazvuky, které vznikají vibracemi dusítka jemně se pohybujícího na strunách. Hruškovité drží jen na jedné struně, takže na pazvuky moc netrpí, občas má ale tendence se ze struny vyvléknout zrovna ve chvíli, kdy ho nasazujete. Co se týče poměru a preferencí uživatelů kulaté/hruška, je to půl na půl, asi jako Nikon a Canon :D

Speciální dusítka mají stejný účinek na zvuk jako dřevěná nebo gumová, ale používají nějaký vychytaný patent k uchycení a jsou většinou velice drahá. Můžou být drátěná, magnetická, násuvná, většinou jsou to (alespoň dle mého názoru) slepé větve vývoje.

Kovovému dusítku s válečkem se říká "hotelové" a nehodí se k žádnému jinému účelu než ke cvičení. Zatlumí zvuk houslí dokonale před sousedy i manželkou. Víc se o něm nedá napsat... Ten těžký kovový hřeben z druhého odkazu má skoro stejné účinky, a když někomu vypadne z ruky na horní desku houslí, je to děsná legrace.

Po letech jsem i já přišel na jeden malý zlepšovák - používám na houslích kulaté gumové dusítko, ale violové - je o něco větší, jistěji se nahmatá a tím pádem se lépe a rychleji nasazuje, a sedí tak akorát na rozteč strun D A, takže když není nasazené na kobylce, vůbec nedrnčí.
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“